Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Απορια για apistogramma cacatuides (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41138)

kotsos83 09-06-10 10:27

Απορια για apistogramma cacatuides
 
Μετα απο 2 αποτυχιμενες προσπαθειες να ζευγαρωσω τα εν λογω ψαρια στα 50 λιτρα με πολλα φυτα,ξυλα κ καρυδες(ειχα βαλει απλα 1 αρσενικο κ μια θυλικια και στις 2 φορες μου τη σκοτωσε) πηρα την αποφαση να του φτιαξω χαρεμακι στα 100 λιτρα με 3 θυλικιες ετσι ωστε να διαλεξει πια θελει.Το ερωτημα ειναι το εξης:οταν δημιουργηθει το ζευγαρι τη να κανω???
1.Να το μεταφερω στο 50αρι που ειναι ετοιμο με κρυψωνες κ ξυλα?
2.Να βαλω τις αλλες 2 θυλικιες στο 50αρι κ να κρατησω το ζευγαρι οπως ειναι στο 100αρι?
3.Αν ακολουθησω τη 1 επιλογη υπαρχει περιπτωση να στρεσαριστουν κ να χωρισουν?
4.Αν ακολουθησω τη 2 επιλογη πρεπει να βγαλω κ τα υπολοιπα ψαρια απο το 100αρι??(10 cardinal,2 cory,3 otocynclus)
Παρακαλω τα φωτα των ειδικων να μην εχουμε κι αλλους χαμους:(.Απο βδομαδα αν ολα πανε καλα ερχονται οι 3 κοπελιες!

Giorgos 10-06-10 12:10

Μια και ο σκοπος σου ειναι η αναπαραγωγη τους και εχεις δυο ενυδρεια, ενα 100 λιτρων και ενα 50 λιτρων, θα δεις καλυτερα αποτελεσματα αν:

1. Στησεις και τα δυο ενυδρεια με αρκετες σπηλιες και κρυψωνες ωστε να ειναι ετοιμα να υποδεχτουν τα Apistogramma,
2. Να βαλεις στο 100λιτρο εναν αρσενικο και δυο θηλυκα, οχι περισσοτερα γιατι θα αντιμετωπισεις προβληματα.
3. Οταν ο αρσενικος ζευγαρωσει με καποια απο τις θηλυκες, μετακινησε την δευτερη θηλυκια στο 50λιτρο.
4. Αν ο αρσενικος δημιουργει προβληματα, θα πρεπει να τον μετακινησεις κι αυτον στο 50 λιτρο το οποιο θα πρεπει να εχει πολλες κρυψωνες για να κρυβεται η θηλυκια.
5. Θα πρεπει να ετοιμασεις κι αλλο ενα ενυδρειο για το μεγαλωμα των γονων.

ΥΓ. Καλο θα ηταν να ειχες και στα δυο ενυδρεια μερικα μικρα ψαρια που θα βοηθουσαν στο να μοιραζεται η επιθετικοτητα των Apistogramma, οπως πχ. Ottocinlus sp.

kotsos83 10-06-10 15:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 455082)
Μια και ο σκοπος σου ειναι η αναπαραγωγη τους και εχεις δυο ενυδρεια, ενα 100 λιτρων και ενα 50 λιτρων, θα δεις καλυτερα αποτελεσματα αν:

1. Στησεις και τα δυο ενυδρεια με αρκετες σπηλιες και κρυψωνες ωστε να ειναι ετοιμα να υποδεχτουν τα Apistogramma,
2. Να βαλεις στο 100λιτρο εναν αρσενικο και δυο θηλυκα, οχι περισσοτερα γιατι θα αντιμετωπισεις προβληματα.
3. Οταν ο αρσενικος ζευγαρωσει με καποια απο τις θηλυκες, μετακινησε την δευτερη θηλυκια στο 50λιτρο.
4. Αν ο αρσενικος δημιουργει προβληματα, θα πρεπει να τον μετακινησεις κι αυτον στο 50 λιτρο το οποιο θα πρεπει να εχει πολλες κρυψωνες για να κρυβεται η θηλυκια.
5. Θα πρεπει να ετοιμασεις κι αλλο ενα ενυδρειο για το μεγαλωμα των γονων.

ΥΓ. Καλο θα ηταν να ειχες και στα δυο ενυδρεια μερικα μικρα ψαρια που θα βοηθουσαν στο να μοιραζεται η επιθετικοτητα των Apistogramma, οπως πχ. Ottocinlus sp.

Δηλαδη να παρω 2 θυλικιες οχι τρεις.Να τις βαλω στο 100αρι με τον αρσενικο και οταν προκυψει ζευγαρι να βγαλω τη δευτερη.Τα αλλα ψαρακια που ανεφερα που να τα παω???:smt120

Giorgos 10-06-10 15:28

Οι καρδιναλιοι αποτελουν απειλη για τα μωρα, οποτε καλο ειναι να τα μεταφερεις.
Τα κορυντορας κατα πασα πιθανοτητα θα φανε ξυλο αλλα δεν θα απειλησουν τα μωρα. Αποφασιζεις απο μονος σου τι θα τα κανεις.
Οι οτοκινκλοι ειναι καλο να μεινουν.

kotsos83 10-06-10 18:10

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 455173)
Οι καρδιναλιοι αποτελουν απειλη για τα μωρα, οποτε καλο ειναι να τα μεταφερεις.
Τα κορυντορας κατα πασα πιθανοτητα θα φανε ξυλο αλλα δεν θα απειλησουν τα μωρα. Αποφασιζεις απο μονος σου τι θα τα κανεις.
Οι οτοκινκλοι ειναι καλο να μεινουν.

Οι οτοκυκλοι δεν υπαρχει περιπτωση να φανε τα αυγα καθως ψαχνουν?Τελος απο νερο εχω ph 7,gh 6,kh 8,ειμαι οκ?βαζω και 2 φωτο,η πρωτη απο το 100αρι κ η δευτερη απο το 50αρι.Πως τα βλεπεις εχουν κρυψωνες?Απο φυτα ειμαι φουλ.Το εντονο φως λες να τα εννοχλει?Αν ναι να βαλω κανα φυτο επιφανειας?Sorry που σε ζαλιζω:D

Giorgos 10-06-10 22:54

Οι οτοκινκλοι δεν προκειται να πειραξουν τα αυγα αφου τα Apistogramma τα γεννουν στην οροφη σπηλιων και οχι σε ανοιχτο χωρο. Οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να ξετρυπωσουν εκει μεσα. Επισης, δεν αποτελουν απειλη ουτε για το γονο.
Τα ενυδρεια δειχνουν μια χαρα, ειδικα αν εχεις πολλες σπηλιες (οπως καρυδες). Το νερο ειναι ενταξει μιας και τα A. cacatuoides μπορουν να αναπαραχθουν και σε λιγο σκληροτερο νερο. Αν εχεις τη δυνατοτητα, θα ελεγα να εφτανες το pH στο 6.7-6.8, το GH στο 4-5 και την ΚΗ στο 3.

ΥΓ. Με τετοια ζουγκλα, να δω πως θα πιανεις τα ψαρια οταν χρειαστει να τα μεταφερεις!!! :D

kotsos83 11-06-10 00:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 455291)
Οι οτοκινκλοι δεν προκειται να πειραξουν τα αυγα αφου τα Apistogramma τα γεννουν στην οροφη σπηλιων και οχι σε ανοιχτο χωρο. Οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να ξετρυπωσουν εκει μεσα. Επισης, δεν αποτελουν απειλη ουτε για το γονο.
Τα ενυδρεια δειχνουν μια χαρα, ειδικα αν εχεις πολλες σπηλιες (οπως καρυδες). Το νερο ειναι ενταξει μιας και τα A. cacatuoides μπορουν να αναπαραχθουν και σε λιγο σκληροτερο νερο. Αν εχεις τη δυνατοτητα, θα ελεγα να εφτανες το pH στο 6.7-6.8, το GH στο 4-5 και την ΚΗ στο 3.

ΥΓ. Με τετοια ζουγκλα, να δω πως θα πιανεις τα ψαρια οταν χρειαστει να τα μεταφερεις!!! :D

Ας πανε ολα καλα και τα πιανω εγω.:DΤελος παντων ευχαριστω φιλε Γιωργο για τις χρησιμες συμβουλες σου,ελπιζω συντομα να απολαυσουμαι μια υπεροχη αναπαραγωγη!!!

Perazzi 11-06-10 01:09

φέρε τα καημένα καρδινάλια προς τα έμενα να δουν 900 λίτρα μια φορά στη ζωή τους :D

kotsos83 11-06-10 01:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Perazzi (Μήνυμα 455315)
φέρε τα καημένα καρδινάλια προς τα έμενα να δουν 900 λίτρα μια φορά στη ζωή τους :D

18 δισκοι δε σου φτανουν???θες και τα κουκλια μου?:D:D:D

kotsos83 14-06-10 12:38

Ειρθαν και οι 2 θυλικες,μπηκαν και στο ενυδρειο μονο που ο μαγκας μου τις κυνηγαει και τις 2.Αρχιζω να ανησυχω μην εχουμε δραματα.
Γιωργο τι κανω?????

Giorgos 14-06-10 14:19

Αν δεν τις αφηνει σε χλωρο κλαδι και γινουν επικινδυνα τα πραγματα, μετεφερε για καμια βδομαδα τον αρσενικο στο αλλο ενυδρειο για να εγκλιματιστουν οι θηλυκες. Μετα τον ξαναβαζεις πισω.

kotsos83 14-06-10 14:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 456344)
Αν δεν τις αφηνει σε χλωρο κλαδι και γινουν επικινδυνα τα πραγματα, μετεφερε για καμια βδομαδα τον αρσενικο στο αλλο ενυδρειο για να εγκλιματιστουν οι θηλυκες. Μετα τον ξαναβαζεις πισω.

Οκ,παρακολουθω με την αποχη στο χερι,παντος με τη μια αρχισε τα τρεμουλα-παιχνιδια:smt054,για να δουμε...

harilaos 14-06-10 17:02

Κώστα καλή τύχη! Εύχομαι αυτή τη φορά να μην έχεις ευτράπελα.

kotsos83 14-06-10 17:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harilaos (Μήνυμα 456410)
Κώστα καλή τύχη! Εύχομαι αυτή τη φορά να μην έχεις ευτράπελα.

Ευχαριστω φιλε μου,σε περιμενω σπιτι να τα χαζεψουμε παρεα...παντως ο αρσενικος σπιτοθηκε στη καρυδα ενω οι κυριες βολταρουν:D

kotsos83 17-06-10 20:46

Μετα απο 4 ημερες τα πραγματα ειναι πολυ χαλαρα.Ο αρσενικος ειναι πολυ ηρεμος και συνηθως βρισκεται μεσα στη καρυδα,ενω οι θυλικες κανουν βολτες ειτε παρεα ειτε χωρια.Καπου καπου συναντιουνται ολα μαζι αλλα χωρις καβγαδες,μονο κατι ψευτοτρεμουλα κ φουσκωματα.Τι να συμβαινει αραγε?ειναι φυσιολογικα ολα αυτα?εγω περιμενα ενα ψιλομακελιο....

kotsos83 17-06-10 20:50

1 Συνημμένο(α)
οριστε και φωτο απο τη μια θυλικια,δεν ειναι πανεμορφη???

Πάνος 17-06-10 21:30

πολυ ομορφη!!! δεν ειχα δει φωτο απο θηλυκο ;)

Giorgos 17-06-10 22:48

Εμενα παλι γιατι μου κανει για νεαρο αρσενικο; Αν μπορεις, βγαλε καλυτερες φωτογραφιες και τα τρια σου απιστογραμμα για να τα δω.

prospathw 17-06-10 22:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 457354)
Εμενα παλι γιατι μου κανει για νεαρο αρσενικο; Αν μπορεις, βγαλε καλυτερες φωτογραφιες και τα τρια σου απιστογραμμα για να τα δω.

Κι εμένα το ίδιο!!!από όσο ξέρω τι θηλικά έχουν κάπως κίτρινο σώμα;)

kotsos83 17-06-10 23:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 457354)
Εμενα παλι γιατι μου κανει για νεαρο αρσενικο; Αν μπορεις, βγαλε καλυτερες φωτογραφιες και τα τρια σου απιστογραμμα για να τα δω.

Ο αρσενικος ειναι αυτος στη φωτο του προφιλ μου,ειναι πολυ μεγαλυτερος με πολλα χρωματα,καμοια σχεση με τις αλλες δυο,δε νομιζω να ισχυει κατι τετοιο,παντως αυριο θα προσπαθησω για καλυτερες φωτο

kotsos83 18-06-10 13:46

2 Συνημμένο(α)
Οριστε και οι φωτο,πες μου οτι δεν ισχυει αυτο που ειπες....

kotsos83 18-06-10 13:48

2 Συνημμένο(α)
αλλες δυο

prospathw 18-06-10 16:29

τα θηλικα ειναι καπως ετσι
http://farm2.static.flickr.com/1357/...392703ed1c.jpg
BORKED

kotsos83 18-06-10 17:59

Το ξερω φιλε μου,αυτο ειναι ενα κλασικο θυλικο.Τα δικα μου τα κοβω για διαφορετικη χρωματικη ποικιλια,τες πα να δουμε τι θα πει και ο Γιωργος....

fishme1 18-06-10 18:23

μπορει και να ειναι αλλη μορφη , αλλα τοσο χρωμα μαλλον αρσενικα δηλωνει

τοσο κιτρινα ειναι μονο σε αναπαραγωγικη κατασταση δηλαδη ειτε εχουν γεννα ειτε ειναι ετοιμα

kotsos83 18-06-10 18:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fishme1 (Μήνυμα 457687)
μπορει και να ειναι αλλη μορφη , αλλα τοσο χρωμα μαλλον αρσενικα δηλωνει

τοσο κιτρινα ειναι μονο σε αναπαραγωγικη κατασταση δηλαδη ειτε εχουν γεννα ειτε ειναι ετοιμα

Δηλαδη λες πως εχω 3 αρσενικα???

fishme1 18-06-10 18:41

ισως

μην σου δημιουργει αποριες το οτι δεν τσακωνωνται , ειναι επειδη ΜΑΛΛΟΝ δεν υπαρχει θυληκο μεσα στο ενυδρειο

kotsos83 18-06-10 18:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fishme1 (Μήνυμα 457697)
ισως

μην σου δημιουργει αποριες το οτι δεν τσακωνωνται , ειναι επειδη ΜΑΛΛΟΝ δεν υπαρχει θυληκο μεσα στο ενυδρειο

Ναι ρε συ ομως διαφερουν πολυ απ'τον αρσενικο,ειναι μικροτερα και μονοχρωμα,τα πτερυγια τους δεν προεξεχουν,ουτε οι ουρες τους...Δε ξερω τι να πω...Θα περιμενω να δω εξελιξεις,καποια στιγμη καποιο θα κυριαρχησει

fishme1 18-06-10 19:13

ειναι μικρα ακομα , τα πτερυγια θελουν λιγο χρονο να μακρυνουν

αν ειναι αρσενικα

prospathw 18-06-10 19:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fishme1 (Μήνυμα 457687)
τοσο κιτρινα ειναι μονο σε αναπαραγωγικη κατασταση δηλαδη ειτε εχουν γεννα ειτε ειναι ετοιμα

δεν το ηξερα+-3+-3


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02428 seconds with 11 queries