Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Οπως ειναι σημερα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32993)

Andros 25-06-09 21:40

Οπως ειναι σημερα
 
7 Συνημμένο(α)
Αν και την αμελησα το τελευταιο διαστημα λογω της ασχημης εμπειριας ανεβαζω και εγω καμια φωτο οπως ειναι σημερα αλλα οχι οπως θα ειναι....αυριο.:D

Sorry για την ποιοτητα των φωτο η μηχανη ειναι καινουργια και ακομα την μαθαινω...

in the pond 25-06-09 21:47

Άντρο, η λίμνη σου θα γίνει ακόμα καλύτερη. Αφού είσαι σίγουρος για την ποιότητα του νερού σου, βάλε και κανένα καινούριο ΚΟΙ.

Μην γκρινιάζεις για την φωτογραφική σου. Η δική μου υπολειτουργεί εδώ και μήνες. Μάλλον τον Αύγουστο θα πάρω και εγώ καινούρια.;)

Πάνος 25-06-09 21:52

πολυ ομορφη!!! μπραβο!!!:p

Andros 25-06-09 22:09

1 Συνημμένο(α)
Προς το παρων θα μεινω με τα 4 που εχω και βλεπουμε

exetlaios 25-06-09 22:53

Ολα πολύ ωραία και ο βατραχάκος μορφή.....Τελικά το οτι η φύση βάζει την τελική πινελιά είναι και το πιο όμορφο.

POURITANOS 25-06-09 23:06

2 Συνημμένο(α)
Και ο βάτραχος παντού παρόν.:D

Αντε τώρα μια τσακρι μπύρα στο χέρι, και να βαρέσουν μερικές σεφταλιες στην φου φου και μια χαρά.

καλές βρήκαν οι φωτο:smt023

Υ.Γ. Δώσε και μερικές φωτογραφίες ακόμα με των βάτραχο στο λαό:D.


Εγώ έχω για παρέα μια σαύρα (ο φίλος μου ο Λευτερακης) έρχεται συχνά ο μπαγάσας και ψάχνει μέσα στης πέτρες και στα καδρόνια(μπάζα) να βρει κανένα έντομο.

2 φωτο με των Λευτερη:D

yiannossavva 26-06-09 06:16

Άντρο καλή νέα αρχή σου εύχομαι.
Χαλάρωσε λίγο και όλα θα πάνε καλά.

Κερνάω καφέ

lucy 26-06-09 09:06

Κάθε μέρα και καλύτερα! Δεν την ξαναείδα από τότε που ήταν "φρέσκια". Η άλγη στον καταρράκτη προσθέτει πολύ ομορφιά και φυσικότητα!
Άντε και εις ομορφότερα! :p

Alex_Salonica 26-06-09 10:31

Πολύ όμορφη λίμνη! :smt054

Κάτι τέτοια βλέπω και με την πρώτη ευκαιρία μου φαίνεται θα πάω κι εγώ.

Καμιά παρουσίαση της λίμνης σου με τα στάδια της κατασκευής υπάρχει;

asourtzo 26-06-09 12:55

Πολυ ωραια η λιμνη σου , μπραβο πολυ φυσικο αποτελεσμα ,το κακο που σε βρηκε ηταν μαθημα ,οχι μονο για σενα αλλα για ολους εμας:( , ελπιζω ολα να πανε καλα απο εδω και περα , και ο πλυθησμος της λιμνουλας μονο να αυξανετε:rolleyes: :rolleyes: :D

Andros 26-06-09 20:12

3 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 362488)
Και ο βάτραχος παντού παρόν.:D

Αντε τώρα μια τσακρι μπύρα στο χέρι, και να βαρέσουν μερικές σεφταλιες στην φου φου και μια χαρά.

καλές βρήκαν οι φωτο:smt023

Υ.Γ. Δώσε και μερικές φωτογραφίες ακόμα με των βάτραχο στο λαό:D.


Εγώ έχω για παρέα μια σαύρα (ο φίλος μου ο Λευτερακης) έρχεται συχνά ο μπαγάσας και ψάχνει μέσα στης πέτρες και στα καδρόνια(μπάζα) να βρει κανένα έντομο.

2 φωτο με των Λευτερη:D



Οκ....:smt040
3 φωτο με τον Κοκοβιο...:smt040

yiannossavva 26-06-09 20:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 362666)
Οκ....:smt040
3 φωτο με τον Κοκοβιο...:smt040

Κούκλος!!!!!

Andros 26-06-09 20:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 362576)
Πολύ όμορφη λίμνη! :smt054

Κάτι τέτοια βλέπω και με την πρώτη ευκαιρία μου φαίνεται θα πάω κι εγώ.

Καμιά παρουσίαση της λίμνης σου με τα στάδια της κατασκευής υπάρχει;

Εχω καποιες αλλα λογο μεγεθους δυσκολο να τις ανεβασω.

Andros 27-06-09 20:10

6 Συνημμένο(α)
Μερικες ακομα.........

Andros 27-06-09 20:16

1 Συνημμένο(α)
.........:smt040

exetlaios 27-06-09 21:27

Αdros τι υλικό είναι αυτό για τα τεχνητά βράχια? Φενιζόλ ή πολυουραιθάνη? Και μετά μπογιά μονωτική?Αν αναρωτιέσαι γιατί ρωτάω , ρώτα τον Πουριτανό να σου πεί :D:D:D

Andros 27-06-09 23:18

Απο τσιμεντοπηλο ειναι φτιαγμενα και η μπογια ακρυλικη του νερου.

Τι σκαρωνετε εσεις οι 2 ρε???

Για πες Βασιλη.

POURITANOS 28-06-09 02:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 362893)
Απο τσιμεντοπηλο ειναι φτιαγμενα και η μπογια ακρυλικη του νερου.
Τι σκαρωνετε εσεις οι 2 ρε???
Για πες Βασιλη.

Δε κατάλαβα να σου πω την αλήθεια!!!!:smt102

Όταν μου είχε δημιουργηθεί και σε μένα η απορία από το τι υλικό έκανες λίφτινγκ την λίμνη σου σε ρώτησα πριν αρκετό καιρό.

Αν το είχα συζητήσει με των exetlaiosδε θα είχε απορίες γιατί θα του έδινα το λινκ με την ανάλυση που έκανες τότε.
Εξηγώντας σε μένα αλλά και σε άλλους πως και με τι φτιάχτηκε η όλη κατασκευή της λιμνης.

Εγώ την δική μου την κάνω με πετρώματα πάντως. Και αυτό γιατί είχα πρόσβαση στο να έχω υλικό. Το θέμα είναι ότι τώρα που χρειάζομαι κι άλλο δεν έχω πρόσβαση γιατί παίζουν φίδια (οχιές) οπότε ότι εκκρεμότητες μείνουν θα γίνουν αργότερα. ( χειμώνα).

Υ.Γ.1
κουαξ κουαξ :D

Υ.Γ 2
Ρε thief δε καταλαβα τι θες να πεις:confused:. Δε σε καταλαβα αδελφε:(

exetlaios 28-06-09 09:44

Ρε thief δε καταλαβα τι θες να πεις...
Αυτό ακριβώς....:D:D:D:D Πλάκα κάνω ,προσπαθώ να βρώ κάποιες ιδέες για να καλύψω τον σκελετό της κατασκευής.Διάβασα και για πολυουραιθάνη και για φενιζόλ.Πολυουραιθάνη πήρα αλλα δεν εντυπωσιάστηκα με το αποτελέσμα...Σίγουρα όμως αν είσαι μερακλής κάτι καλύτερο θα μπορείς να κάνεις.

POURITANOS 28-06-09 11:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exetlaios (Μήνυμα 362918)
Διάβασα και για πολυουραιθάνη και για φενιζόλ.Πολυουραιθάνη πήρα αλλα δεν εντυπωσιάστηκα με το αποτελέσμα...Σίγουρα όμως αν είσαι μερακλής κάτι καλύτερο θα μπορείς να κάνεις.

Από ότι φαίνεται στης φωτογραφίες που έχει ανεβάσει ο Αndros και τώρα αλλά και σε κάτι παλιότερες πιστεύω ότι έχει γίνει πολύ καλή και λεπτομερέστατη δουλειά, με πολύ ομορφο αποτέλεσμα.

υποθετικά μιλάω.
(ίσως μετά από 2 χρονιά να υπάρξει αλλοίωση στο χρώμα λογού ότι είναι βαμμένο με ακριλική μπογιά και να χρειάζεται μετά από 2-3 χρονιά μια μικρή συντήρηση ώστε να τονιστούν κάποια σημεία που ίσως έχουν ξεθωριάσει)
Απλά λόγω πείρας και εμπειρίας στης ιδιότητες των ακριλικών χρωμάτων έχω υποψίες.

Αν πας στο λουνα παρκ της Θεσσαλονίκης στην περιοχή του αεροδρομίου θα δεις τεράστιες κατασκευές με πολυουραιθάνη αλλά λόγω μεγάλων εκτάσεων και πολλά μετρά να καλύψουν οι δουλειά είναι χοντροκομμένη και το οπικό αποτέλεσμα από μακριά είναι πολύ καλό . Ελα όμως όταν πλησιάσεις από κοντά αρχίζεις να απογοητεύεσαι μια και απουσιάζει η φυσικότητα της πετράς.
Και βλέπεις ένα πλαστικό πράμα χωρίς βαθουλώματα σκιές και διαφορές σε χρωματισμούς.
Καλό για το λουνα παρκ. Αλλά για να το βάλεις στην λίμνη σου που θα την κοιτάς από το 1 μέτρο απόσταση????
Θα πρέπει να ξέρει αυτός που θα το κάνει (να είναι μάστορας) ώστε να απόδοση σωστή λεπτομέρεια.
Δηλαδή όπως είναι του Άντρου.:grin:

Γιατί δε δοκιμάζεις να την ντύσεις με πετρώματα?

Andros 28-06-09 13:29

Παντως Βασιλη με αυτους τους τεχνιτους βραχους και με αυτη την μπογια φτιαχνουν και πισινες με καταρακτες και πολλες αλλες κατασκευες και με το νερο στο φουλ απο χλωρινη χωρις προβλημα στη μπογια.....ετσι μου ειπαν......

Ειχα και εγω την απορια με την μπογια κατα ποσο θα αντεχε στο χρονο και μου ειπαν οτι... κανενα προβλημα...ειναι ειδικα για αυτην την δουλεια.
Φιλος και συνεργατης ο μαστορας που τα εφτιαξε, αν παθουν οτιδηποτε....θα με βρει μπροστα του :D του το ειπα αλλωστε.......
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exetlaios (Μήνυμα 362918)
Ρε thief δε καταλαβα τι θες να πεις...
Αυτό ακριβώς....:D:D:D:D Πλάκα κάνω ,προσπαθώ να βρώ κάποιες ιδέες για να καλύψω τον σκελετό της κατασκευής.Διάβασα και για πολυουραιθάνη και για φενιζόλ.Πολυουραιθάνη πήρα αλλα δεν εντυπωσιάστηκα με το αποτελέσμα...Σίγουρα όμως αν είσαι μερακλής κάτι καλύτερο θα μπορείς να κάνεις.

Γιατι δεν βαζεις πετρες οπως λεει κι’ ο Βασιλης??

Τι πιο φυσικο....

in the pond 28-06-09 14:02

Συμφωνώ και εγώ στη λύση φυσικής πέτρας. Υπάρχει εξάλλου πολύ μεγάλη πικιλία πετρωμάτων.

λίμνη=όσο το δυνατόν φυσικότερη

yiannossavva 28-06-09 19:55

Φυσική πέτρα = πολύ κουβάλημα και πολλή κόπο να φτιαχτή.
Αν είχα την οικονομική ευχέρεια θα επέλεγα τον τεχνητό βράχο.
Αν υπολογίσουμε ότι η λίμνη του Άντρου στοίχισε 3000 ευρώ (φιλική τιμή)
σκεφτείτε πόσο θα μου στοίχιζε εμένα!!!

Andros 28-06-09 20:53

Γιαννο μην φνταστεις οτι γλιτωσα και πολλα..
Παντως αν την εφτιαχνα απο την αρχη την ιδια επιλογη θα εκανα αφου το αποτελεσμα ειναι το ιδιο φυσικο οπως με τις πετρες ή βραχους.

in the pond 28-06-09 21:10

Δεν επιμένω καθόλου. Χάρη συζήτησης όμως, οφείλω να πω ότι ο τεχνητός βράχος σε μια λίμνη είναι ακριβώς σαν τον τεχνητό βράχο σε ένα ενυδρείο. Όσοι ζητούν το φυσικότερο αποτέλεσμα, δεν αρέσκονται σε αυτό, αλλά παράλληλα δεν είναι και λίγοι αυτοί που το χρησιμοποιούν. Είναι θέμα γούστου και αντιμετώπισης.

Θα ήθελα να αναφέρω απλά, ότι τουλάχιστον στο εξωτερικό (εκτός από τις ειδικές λίμνες για ΚΟΙ) χρησιμοποιούνται ΜΟΝΟ υλικά ώστε να μην διαταράξουν καθόλου την φυσική εικόνα. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι όποια σελίδα κοιτάξεις στο διαδίκτυο, όποιο βιβλίο και αν μετροφυλλήσεις δεν θα βρεις τίποτε άλλο, εκτός από φυσική πέτρα και καμία περίπτωση τεχνητό βράχο.

Ως υλικό γνωρίζω ότι πρόκειται για αρκετά δυνατή κατασκευή.

Τώρα, ως την ταλαιπωρία που υφίστασαι για το κουβάλημα της φυσικής πέτρας, δεν το συζητώ!!! Ο Γιάννος έχει απόλυτο δίκαιο. Πραγματικό ξεθέωμα. Το καλό είναι ότι στην δική μου περίτωση, θα ξανα-χρησιμοποιήσω φυσική πέτρα για την ανακατασκευή. Μεγάλη ποσότητα θα εξαχθεί από το παρόν οικοδόμημα της λίμνης και του καταρράκτη.;)

Andros 28-06-09 21:25

Βασιλη, εχω δει και στο διαδυκτιο και σε περιοδικα εξαιρετικοτατες λιμνες με τεχνητο βραχο.
Αλλα οπως ειπες και εσυ ειναι θεμα γουστου.

POURITANOS 28-06-09 23:58

Η πέτρα θεωρώ ότι είναι κάτι παραδοσιακό και δίνει μια ξεχωριστή ομορφιά.

Αλλά……….

Οι εποχές αλλάζουν καινούρια υλικά βγαίνουν στην αγορά και δίνετε μεγαλύτερη ποικιλία στο πως να γίνει μια λίμνη.

Αν το επέτρεπαν τα οικονομικά μου και μπορούσε ένας μάστορας του είδους να μου κάνει δουλειά όπως στην λίμνη του Άντρου θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη.
Γιατί απλά όταν είχα δει την δεύτερη παρουσίαση της λίμνης του δε χόρταινα να χαζεύω της φωτογραφίες ξανά και ξανά. Και μου είχε κάνει εντύπωση η τρομερή λεπτομέρεια της όλης κατασκευής.

Από δουλειές που έχω δει εδώ στην Θεσσαλονίκη με πολυουρεθάνη magic park και Hyatt regency hotel δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα (χοντροκομμένες δουλειές).

Για μένα το τέλειο θα ήταν πραγματικά τεραστία κομμάτια βράχου
Το θέμα είναι άντε να τα βρεις να τα μεταφέρεις να τα αγοράσεις και να τα στύσεις σωστά.

in the pond 29-06-09 07:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 363052)
Η πέτρα θεωρώ ότι είναι κάτι παραδοσιακό (φυσικό θα έλεγα καλύτερα) και δίνει μια ξεχωριστή ομορφιά.

Για μένα το τέλειο θα ήταν πραγματικά τεραστία κομμάτια βράχου

Αυτό ακριβώς!;)

exetlaios 29-06-09 14:45

την έχω επενδύσει με μεγάλες πέτρες παιδιά αλλα υπάρχει για παράδειγμα ο χώρος φίλτρανσης ο οποίος είναι αδύνατο να επενδυθεί με πέτρα για διάφορους λόγους.
-------------------------
πουριτανέ μην το λες πάντως , έχω δει στο διαδύκτιο απίστευτα πράγματα με φενιζόλ.Θα ανεβάσω μετά το λινκ.Πάντως σαν την πέτρα σιγουρα δεν είναι τίποτα

POURITANOS 29-06-09 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exetlaios (Μήνυμα 363155)
πουριτανέ μην το λες πάντως , έχω δει στο διαδύκτιο απίστευτα πράγματα με φενιζόλ.Θα ανεβάσω μετά το λινκ.Πάντως σαν την πέτρα σιγουρα δεν είναι τίποτα

Δεν είπα ότι δεν κάνει σαν υλικό.
Απλά είπα ότι Εγώ έχω συναντήσει έως τώρα σαν προσωπική εμπειρία δε μπορώ να πω ότι ενθουσιαστικά.

Όλα τα υλικά είναι καλά για επένδυση :

1.. πέτρα
2.. Fiber glass
3.. πολυουρεθάνη
4.. ξύλο
5.. 6... 7... κτλ…….

Όλα εξαρτώνται από αυτών που θα τα πέραση ποσό μάστορας θα είναι και ποσό γούστο θα έχει. Τι τεχνοτροπίες γνωρίζει ώστε να αντέχουν και στον χρόνο οι κατασκευές.

Ακόμα και με καλαμιά που λέει ο λόγος αν έχει κάποιος φαντασία και γούστο κάνει παπάδες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02829 seconds with 11 queries