Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=111)
-   -   αρρωστο χρυσοψαρο-εξογκωμα. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101068)

odin79 30-07-18 17:08

αρρωστο χρυσοψαρο-εξογκωμα.
 
2 Συνημμένο(α)
καλησπερες παιδια. σημερα βρηκα ενα απο τα χρυσοψαρα μου να εχει ενα εξογκωμα εκει που φενετε στην φωτογραφια.. τα ψαρια μου τα εχω σε λιμνη εξω καμια ιδεα τι μπορει να ειναι? ετοιμαζω και μια καραντινα

Artemisia 30-07-18 22:52

Γιάννη μου , εγω δεν το έχω ξαναδεί , αλλά με το μάτι και κάποια πράγματα που διάβασα μπορεί να είναι Οζώδης Νόσος ή Myxobolus sp .
Αυτό που με παραπέμπει πιο πολύ σε μυξόζωο (σπορόζωο) είναι ότι η πρώτη του εμφάνιση γίνεται στα βράγχια με την μορφή ρυζιου και στο δέρμα .....

Είμαι πολύ προβληματισμένη και πολύ συγκρατημένη :(

Περίμενε να το δεί ο Σωκράτης και ο Γιάννης μπορεί να ξέρουν .

odin79 31-07-18 00:54

το θεμα ειναι να μην ειναι κολλητικο και να δω τι θα κανω να το σωσω Αρτεμις

odin79 15-09-18 09:48

απλα να ενημερωσω παιδια το ψαρακι ειναι πολυ καλυτερα εχει φυγει σχεδον ολο αυτο το εξογκωμα ελαχιστο εχει μεινει.Το μονο που εκανα ηταν να κανω μια μικρη επιπλεον αλλαγη νερου καθε βδομαδα..

Harris1 16-09-18 20:29

Φίλε μου εγώ δεν σε ξέρω και ούτε τι εμφάνισε το ψάρι ξέρω, επέτρεψε μου να κάνω όμως ένα σχόλιο. Νομίζω ότι το ψάρι σου είναι ντροπαλό γριβάδι και δεν είναι χρυσόψαρο.

Artemisia 17-09-18 11:34

Kαλημέρα Harris1 :D τι είναι το ντροπαλό γριβάδι ???

Κατι γριβάδια που είχα εγω μόνο ντροπαλά δεν ήταν και δεν ήταν κόκκινα :cool:

odin79 17-09-18 12:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Harris1 (Μήνυμα 1047011)
Φίλε μου εγώ δεν σε ξέρω και ούτε τι εμφάνισε το ψάρι ξέρω, επέτρεψε μου να κάνω όμως ένα σχόλιο. Νομίζω ότι το ψάρι σου είναι ντροπαλό γριβάδι και δεν είναι χρυσόψαρο.

δεν κοκκινισε απο ντροπη αλλα απο θυμο Χαρη !!!!:p

Harris1 18-09-18 08:35

1 Συνημμένο(α)
α εγώ δεν ξέρω πως κοκίνησε μόνο πως είναι κατακόκινο ξέρω.
Γριβάδι το λέω γιατί είναι θεριό, σα μια φορά που καθόμαστε να πιούμε ένα καφέ στην προκυμαία στην καστοριά που βρισκόντουσαν οι καφετέριες. Μπροστά μας στα 2 μέτρα στέκει ένας τύπος με καλάμι.
Τι να βγάλει εδώ σε μια λίμνη που η διαύγεια του νερού της δεν μου θύμιζε διαύγεια ωραίου Αιγαιοπελαγίτικου βυθού. Καθώς τον παρατηρώ λίγο. Σηκώνει το καλάμι και εμφανίζει το μεγαλόσωμο ψάρι.
Τι ψάρι είναι αυτό τον ρωτάω? Δεν τα ήξερα τα γριβάδια ως τότε ο Αιγαιοπελαγίτης. Γριβάδι μου λέει, α του αποκρίνομαι και συνεχίζω να πίνω τον καφέ μου.
Το ψάρι σου συνφορουμίστα μου θύμισε γριβάδι καθώς είναι κατακόκκινο καμιά σχέση το μέγεθος με τα δικά μου τα χρυσοψαράκια. Τα μπιμπλό. Και όπως είναι κόκκινο και δεν μοιάζει το χρώμα του με τοχρώμα του γριβαδιού, όπως το ξέρω εγώ από το γριβάδι που γνώρισα. Λέω, "ντροπαλό θα είναι και θα έχει κοκκινίσει.." :)


υγ:Αγαπητή, να με συγχωράς που εμφανίζω λίγο ένα δυσάρεστο θέαμα, αποτελεί γεγονός όμως ότι κάποιοι τα ψάρια τα ψαρευουν.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01603 seconds with 11 queries