Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   γιαννησ μ5 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38950)

Γιαννης Μ5 20-03-10 17:07

γιαννησ μ5
 
2 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:1.00χ0.40χ0.30 το γνωστο καρφουρισιο.
Όγκος:120l μεικτα
Κατηγορία:φυτεμενο
Φυτά:willow moss,μπαλες moss,κερατοφυλλο,riccia fluitans,camboba caroliniana,cabomba aquatica
Ψάρια / Άλλα είδη:19 black widow tetra(δυστηχως οταν τα πηρα δεν ηξερα οτι ειναι τεχνητα βαμενα)1 αρσενικος ξιφοφορος και δυο black molly
Διακοσμητικά υλικά:
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)υποστρωμα seachem,λευκο χαλικι,μια μεγαλη ριζα και ενα μικρο ξυλο
Φόντο:μαυρο χαρτονι
Φωτισμός:2x30watt sera plant colour και 1χ30watt hagen flora glo
Διάρκεια φωτισμού:1 σερα 10 ωρες.hagen 6 ωρες δευτερη sera 3 ωρες
Φιλτράρισμα:εργοστασιακο εσωτερικο φιλτρο με υαλοβαμβακα.σφουγγαρια και siporax και ενα εσωτερικο sera 120 παλι με τα ιδια υλικα
Θερμοστάτης:120 watt
Λίπανση:seachem flourish
Παροχή CO2:6κιλη μπουκαλα με διπλο μανομετρο και βελονοειδη της Pappilon

Παράμετροι:

pH:Δεν εχω ιδεα.Τα τεστ τελειωσαν
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:καθε εβδομαδα 30-40% με νερο βρυσης εννοειται με αντιχλωριο
Θερμοκρασία:26-27
Άλλες πληροφορίες:το ενυδρειο τρεχει 5 χρονια και γυρω στους δυο μηνες με αυτο το στησιμο.Ευχαριστω τον φιλο grerory για τα κλαδεματα τησ riccia,το κερατοφυλλο και τις μπαλες αλγης καθως και τον φιλο εδω και χρονια πλεον Apostolis για τις τοσες συμβουλες του ολλα αυτα χρονια και για πανω απο ολα που με εβαλε στο τρυπακι με τα ενυδρεια.Ευχαριστω:smt041:smt041:smt041
Φωτογραφία:
__________________

giannisqq 20-03-10 17:19

πολυ ομορφο φιλε,ωραιο στησιμο...:smt041:smt041:smt041

bokostas 21-03-10 10:42

Πανέμορφο, μου αρέσει πολύ, το ξύλο είναι υπέροχο, ίσως αν δέσεις και λίγη τζάβα μος να δείξει ακόμη καλύτερο.
Εγώ θα έβαζα λιγότερα ψάρια (ίσως και τα μισά), αλλά γούστα είναι αυτά.

Γιαννης Μ5 21-03-10 12:51

Σας ευχαριστω παιδια.Bokosta για τα ψαρια εχεις δικιο.Απλα τα ειχα παρει για τα χρωματα τους αφου ο γιος μου ξετρελαθηκε μολις τα ειδε,γι αυτο και πηρα τοσα.Παντως δεν προκειται να μεινουν για πολυ γιατι σκεφτομαι να ξαναβαλω μελανοταινιες και μονο.Απιθανα ψαρακια.Οσο για την moss εχεις δικιο απλα δεν εχω και δεν ξερω που θα βρω.Ισως καποια στιγμη θα ανοιξω post που θα ζητησω λιγη java moss η xmas moss.

Celda 21-03-10 22:21

Πολύ ομορφο! :smt041 φαινεται η επιρροή απο τις "κακες" παρέες που κανεις...:D

j.p. 21-03-10 22:30

παρα πολύ όμορφο. μπράβο.

grerory 22-03-10 16:36

Καλησπέρα Γιάννη.

Το ενυδρείο σου είναι πολύ ωραίο και όσο για moss κάνε λίγο υπομονή γιατί σε κανά 20ήμερο θα μπορώ να σου δώσω λίγη. ;)

Γιώργος Κ 22-03-10 17:01

Πολυ ομορφο ενυδρειο!! :smt041:smt041

Γιαννης Μ5 22-03-10 19:32

Ευχαριστω πολυ παιδια.Καμια ιδεα στο να αλλαξω κατι;Βασικα οταν ξεπεταχτει ολη η riccia πιστευω θα δειξει καλυτερο.Παντως,κι αυτο πιστευω ισχυει για ολους,η φωτογραφια αδικει το ενυδρειο ειδικα αν εισαι ασχετος στη φωτογραφια σαν εμενα...

Apostolis 24-03-10 08:43

Η αριστερή πλευρά είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ!!!
θα χρειαστείς και κάποια από τα φυτά που σου είπα...

Βγάλε το θερμόμετρο απο μπροστά αριστερά και βαλ΄το ΠΙΣΩ-ΑΡΙΣΤΕΡΑ για να μην είναι φάτσα-κάρτα..

ΥΠΟΜΟΝΗ! ...τα φυτεμένα θέλουν το χρόνο τους... θα το περιμένουμε, και σε 2 μήνες, θα είναι ΑΨΟΓΟ! ;)

Γιαννης Μ5 03-06-10 16:59

2 Συνημμένο(α)
Ενα update αν και ταλαιπωρηθηκα απο κυανοβακτηριο.Ευτυχως καθαρισαμε.Eπισης προστεθηκε ενα eheim 2213 για την φιλτρανση(συνολο 2 εσωτερικα+ενα εξωτερικο).

vag0s 03-06-10 17:00

Πανέμορφο ενυδρείο.
Να το χαίρεσαι.

:smt023

j.p. 03-06-10 17:06

όπαααααααααααααα!!!!!
καταπληκτικό έγινε, μπράβο γιάννη.

kingrim 03-06-10 21:36

δωσε φωτο στον λαο πολυ ομορφοοοοοοο

oko 03-06-10 23:21

Μπραβο Γιαννη δεν το ειχα δει ειναι υπεροχο.

grerory 04-06-10 08:17

Μπράβο Γιάννη, έχει γίνει καταπληκτικό το ενυδρείο σου.:smt041

kostas82 04-06-10 11:09

με βλεπω να ξεκιναω και εγω φυτεμενο ,πολυ ομορφο γιαννη μπραβο σου!!!!

giannisaek 04-06-10 12:29

Γιάννη φοβερό το ενυδρείο σου, καταπληκτικό το ξύλο και γενικά το ντεκόρ και το στήσιμο με τα φυτά το κάνει να δείχνει πολύ όμορφο, όλα είναι σε μια τάξη και σωστά βαλμένα.
Να το χαίρεσαι.

Γιαννης Μ5 05-06-10 09:08

Ευχαριστω πολυ παιδια.Εχει ιδιαιτερη βαρυτητα η γνωμη σας αφου οι περισσοτεροι εχετε κοσμηματα και οχι ενυδρεια.

bokostas 05-06-10 13:14

Σούπερ το έκανες Γιάννη, μου φαίνεται πως είσαι έτοιμος για συμμετοχή σε διαγωνισμούς.:smt041

Μίμης 05-06-10 13:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 453525)
Σούπερ το έκανες Γιάννη, μου φαίνεται πως είσαι έτοιμος για συμμετοχή σε διαγωνισμούς.:smt041

οντως ειναι παρα πολυ ωραιο! ενα μεγαλο Μπραβο απο μένα:smt041:smt041
το μονο που θα σου ελεγα να προσεξεις μιας και χτυπησε λιγο ασχημα στο ματι μου ειναι η δεξια στοιβαδα με τα φυτα..μου φαινεται πολυ "μπουκομενη";)

PascM 05-06-10 14:16

:D είχε καλό μέντορα!!

frits 05-06-10 14:22

Πάρα πολύ όμορφο και καταπράσινο, βάλε κι άλλες φωτο :smt041

theodor72 05-06-10 14:48

Πανέμορφο! Σίγουρα το αδικούν οι φωτογραφίες!
Για πες μου πως γλίτωσες από το κυανοβακτηριο;

Γιαννης Μ5 05-06-10 14:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μίμης (Μήνυμα 453531)
οντως ειναι παρα πολυ ωραιο! ενα μεγαλο Μπραβο απο μένα:smt041:smt041
το μονο που θα σου ελεγα να προσεξεις μιας και χτυπησε ασχημα στο ματι μου ειναι η δεξια στοιβαδα με τα φυτα..αρεωσε την λιγο και κοψε αυτα που ειναι πανω στο γυαλι;)

Η αληθεια ειναι πως ηθελε λιγο κλαδεμα(εχθες το περιποιηθηκα λιγο)αλλα πισω απο αυτη την στοιβαδα κρυβονται φιλτρα,διοξειδια κτλ,και απεχουν γυρω στους 10 ποντους απο το τζαμι(οτι ακουμπαγε κοπηκε,σωστη η επισημανση).Δυστηχως....η φωτογραφια δεν ειναι το φορτε μου :D:D:DΚαι οσο για διαγωνισμο ειμαι ετη φωτος πισω απο καποια 'διαμαντια' που εστειλαν παιδια απο εδω μεσα.....Οσο για τον μεντορα τι να πω....οι περισσοτεροι φυτεμενοι τον ξερετε....Το κυανοβακτηριο αντιμετωπιστηκε επιτυχως και χωρις απωλειες με erythrocin.

Μίμης 05-06-10 15:18

αα οκ κατανοητο..καλυτερα να ειναι λγο μπουκομενο με φυτα παρα να φαινεται το φιλτρο και δε ξερω γω τι αλλο..
σιγουρα δεν ειναι καλη η φωτογραφια και πιστευω πως αν βγει μια καλη φωτογραφια θα δειχνει μακραν ναωτερο απο οτι βλεπουμε;)
αφου πηρες που πηρες εξωτερικο φιλτρο γιατι δεν πηρες ενα πθο δυνατο ωστε να βγαλεις τα εσωτερικα να εχεις χορο και να το κανεις ακομα ομορφοτερο?

Γιαννης Μ5 05-06-10 15:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μίμης (Μήνυμα 453557)
αα οκ κατανοητο..καλυτερα να ειναι λγο μπουκομενο με φυτα παρα να φαινεται το φιλτρο και δε ξερω γω τι αλλο..
σιγουρα δεν ειναι καλη η φωτογραφια και πιστευω πως αν βγει μια καλη φωτογραφια θα δειχνει μακραν ναωτερο απο οτι βλεπουμε;)
αφου πηρες που πηρες εξωτερικο φιλτρο γιατι δεν πηρες ενα πθο δυνατο ωστε να βγαλεις τα εσωτερικα να εχεις χορο και να το κανεις ακομα ομορφοτερο?

Γιατι το φιλτρο δεν το αγορασα,μου το εδωσε ο 'μεντορας' :D:D:D(που εισαι ρε ρεμαλι mod;;;)Oσο για την φωτογραφια(απο κινητο)δυστηχως δεν εχει(οπως σωστα λες) καμια σχεση με αυτο που βλεπω καθημερινα:rolleyes:

Μίμης 05-06-10 15:50

καλη συνεχεια ;)
αα και πες και στο μεντορα μιας που εκανε τοσα να σου βγαλει και 2 φωτο της προκοπης να δουμε πως ειναι πραγματικα το ενυδρειο σου :D

Γιαννης Μ5 05-06-10 15:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μίμης (Μήνυμα 453563)
καλη συνεχεια ;)
αα και πες και στο μεντορα μιας που εκανε τοσα να σου βγαλει και 2 φωτο της προκοπης να δουμε πως ειναι πραγματικα το ενυδρειο σου :D

Καλα δεν το εφτιαξε και ο μεντορας το ενυδρειο απλα βοηθησε παρα πολυ με τις συμβουλες του οι οποιες ηταν σωστοτατες.Μεγαλο μεριδιο εχετε ολοι σας εδω μεσα που μεσα απο ολα τα ποστ εμαθα πολλα πραγματα παραπανω. :smt041:smt041:smt041

Μίμης 05-06-10 18:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 453566)
Καλα δεν το εφτιαξε και ο μεντορας το ενυδρειο απλα βοηθησε παρα πολυ με τις συμβουλες του οι οποιες ηταν σωστοτατες.Μεγαλο μεριδιο εχετε ολοι σας εδω μεσα που μεσα απο ολα τα ποστ εμαθα πολλα πραγματα παραπανω. :smt041:smt041:smt041

το ξερω οτι φυσικα και δε το εκανε αυτος:D:D
γιαυτο λεμε σε σενα μπραβο!! αλλα οπως ειπες βοηθησε πολυ με τις γνωσεις,την πειρα και τις συμβουλες του;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02320 seconds with 11 queries