Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   χαμος απο τις βελονες! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38371)

yannakis 28-02-10 20:08

προβλημα με κερατοφυλλο!
 
2 Συνημμένο(α)
ρε παιδια εβαλα κερατοφυλλο χτες και πραγματικα το μετανιωσα!!!
χανει ολο βελονες και βρωμιζει ολο το ενυδρειο!
ετσι και βαλω το χερι μεσα και κουνηθει αρκετα φευγουν παντου..
κοιταχτε στην φωτο τι εγινε μετα απο αλλαγη νερου!!

george1280 28-02-10 20:46

εγω παντως δεν εχω τετοιο προβλημα.....εβαλα 5 ποντους κερατοφυλλο....εφτασε 1,5 μετρο....εκοψα κ αφησα μονο 10 ποντους κ μεγαλωνει σαν τρελο κ παλι....μηπως αυτο που πηρες δεν ηταν σε καλη κατασταση??

yannakis 28-02-10 20:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george1280 (Μήνυμα 422171)
εγω παντως δεν εχω τετοιο προβλημα.....εβαλα 5 ποντους κερατοφυλλο....εφτασε 1,5 μετρο....εκοψα κ αφησα μονο 10 ποντους κ μεγαλωνει σαν τρελο κ παλι....μηπως αυτο που πηρες δεν ηταν σε καλη κατασταση??

μαλλον...γιατι απο την κοπελα που το πηρα το ειχε απο το πρωι σε μια σακουλα με νερο και εγω πηγα το απογευμα και το πηρα..καλυτερα να το βγαλω?

platy 28-02-10 20:50

εγω προτεινω να το βγαλεις ...να το καθαρισεις σε μια λεκανη με νερο..να κλαδεψεις αν ειναι αναγκαιο και μετα να το ξαναριξεις μεσα....για δοκιμασε ...και περναμε και καμια σκουπα ποτε ποτε..καλο κανει

yannakis 28-02-10 20:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 422175)
εγω προτεινω να το βγαλεις ...να το καθαρισεις σε μια λεκανη με νερο..να κλαδεψεις αν ειναι αναγκαιο και μετα να το ξαναριξεις μεσα....για δοκιμασε ...και περναμε και καμια σκουπα ποτε ποτε..καλο κανει

δεν ειναι μονιμα ετσι!ετσι εγινε το ενυδρειο μετα απο την αλλαγη με την σκουπα..που ξαναριξα σιγα σιγα το καινουργιο νερο μεσα..τωρα δεν ειναι ετσι..
εχει πεσει η σκονη που εβγαλε και οι βελονες αλλα ετσι και ξανακανω κατι,παλι γεμιζει..πφφ!μεχρι και το φιλτρο στουμπωσε,το καθαρισα και μετα ξαναγεμισε..:(:(:(

platy 28-02-10 20:59

εμενα δεν μου αρεσει το κερατοφυλλο ...στην θεση σου θα εβαζα cabomba caroliana και φυτευεται και δεν θα εχεις τετοιο προβλημα και μοιαζει αρκετα με το κερατοφυλλο...

yannakis 28-02-10 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 422182)
εμενα δεν μου αρεσει το κερατοφυλλο ...στην θεση σου θα εβαζα cabomba caroliana και φυτευεται και δεν θα εχεις τετοιο προβλημα και μοιαζει αρκετα με το κερατοφυλλο...

μωρε δεν βρισκω..και μετα απο πολυ καιρο ετυχε να βρω κερατοφυλλο και τα κανε ολα μανταρα...μαλλον ειναι χαλασμενο ε?θα το βγαλω γιατι δεν βλεπω αλλη λυση..

platy 28-02-10 21:02

εχω μπολικη...μολις βγαλλω θα σου πω... καθαρισε το παλι...περνα σκουπα προσεχτικα .και πες μας παλι

yannakis 28-02-10 21:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 422186)
εχω μπολικη...μολις βγαλλω θα σου πω... καθαρισε το παλι...περνα σκουπα προσεχτικα .και πες μας παλι

σημερα εχω κανει πανω απο 50% αλλαγη!τα χω παιξει!
εχει κατσει στον πατο,στα ξυλα,στο φιλτρο..σιγα σιγα με το διχτυ το βγαζω..πφφ !γαμωτο:smt084

Rigel 28-02-10 22:05

Ριχνεις excel?θερμοκρασια?

sailim 28-02-10 22:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 422182)
εμενα δεν μου αρεσει το κερατοφυλλο ...στην θεση σου θα εβαζα cabomba caroliana και φυτευεται και δεν θα εχεις τετοιο προβλημα και μοιαζει αρκετα με το κερατοφυλλο...

Συμφωνώ κ επαυξανω, αλλά έχουν τις ίδιες απαιτησεις;:smt017
Εχω κερατόφυλλο, δεν αντιμετωπίζω προβλημμα φυλλοπτωσης,αλλα μου αρεσει πιο πολυ η cabomba..

platy 28-02-10 22:20

η cabomba μπορει να θελει περισσοτερο φωτισμο ...αλλα πανω κατω τα ιδια..αντε και κανα λιπασματακι....υγρο για τα φυλλα...

sailim 28-02-10 22:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 422233)
η cabomba μπορει να θελει περισσοτερο φωτισμο ...αλλα πανω κατω τα ιδια..αντε και κανα λιπασματακι....υγρο για τα φυλλα...

Ανώτατες θερμοκρασίες;
Αλήθεια, η cabomba ριζοβολά;

platy 28-02-10 22:43

http://www.tropica.com/default.asp ναι βγαζει μικρα ριζιδια απο τα οποια πιανεται ..

sailim 01-03-10 07:21

Ναι, γνωριζα πως η camomba προτιμά κάπως πιο "δροσερά" νερα.. (<26'C). To κερατόφυλλο κ στους 30 αντέχει..

potami 01-03-10 16:09

η καπομπα δεν ειναι ευκολο φυτο

prospathw 01-03-10 18:28

Η καμπόμπα είναι αρκετά εύκολο φυτό;)σε παιδιά που τις είδατε τις μικρές ρίζες!!!εμένα τα πρώτα κομμάτια που έβαλα έτσι και παω να τα βγάλω θα σηκωθεί όλο το χαλίκι και όλο το υπόστρωμα!!!:)

george1280 01-03-10 19:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 422499)
Η καμπόμπα είναι αρκετά εύκολο φυτό;)σε παιδιά που τις είδατε τις μικρές ρίζες!!!εμένα τα πρώτα κομμάτια που έβαλα έτσι και παω να τα βγάλω θα σηκωθεί όλο το χαλίκι και όλο το υπόστρωμα!!!:)


και μενα ειναι πολυ ωραιο φυτακι...:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01827 seconds with 11 queries