Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ξυλο για ενυδρειο που βγαζει πολυ χρωμα!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29804)

manolis1976 31-01-09 15:58

Ξυλο για ενυδρειο που βγαζει πολυ χρωμα!!!
 
Γεια σας και παλι

Εχω αγορασει ενα ξυλο διακοσμητικο δεν ξερω αν ειναι μοπανι που διαβασα αλλου αλλα το πηρα απο Wατερ ιν ειναι σαν κλαδι και ειναι σιγουρα για ενυδρειο εχω λοιπον μερικες ερωτησεις παρατηρησεις

το εχω 10 μερες σε νερο που αλλαζω και βγαζει χρωμα ακομα οποτε το εβαλα και το εβρασα αρεκετα και εβγαλε παρα πολυ αλλα νερο ασπρο δεν βγαζει ποτε δεν εχει δηλαδη καυθαρισει τελειως

1.ποσο ακομα θελει αυτο το πραμα?

2.Εχω γκαπυς και καπου ειδα να λενε οτι δεν κανει γενικα με ζωοτοκα να βαλω ξυλο!(αν και θα βγουν σε λιγο καιρο τα γκαπυς

3.Να το βαλω και να βαλω φιλτρο ανθρακα για την κιτρινιλα(το ενυδρειο ειναι φυτεμενο)

StelMex 31-01-09 18:02

Μην ανησυχεις φιλε μου δεν ειναι τιποτα κακο....Αντιθετα τα κιτρινα αυτα ζουμια μαλακωνουν το νερο και τα γκαπακια θελουν μαλακο νερο....Οσο για την κιτρινιλα θα φυγει με λιγες αλλαγες......Παντως μην σε ανησυχει......

Raven 31-01-09 18:10

Παράθεση:

Αντιθετα τα κιτρινα αυτα ζουμια μαλακωνουν το νερο και τα γκαπακια θελουν μαλακο νερο....
:smt018 Ολα τα ζωοτοκα ειναι ψαρια που στον βιοτοπο τους ζουν σε σκληρα νερα-εως και υφαλμυρα.
Γενικα εχει ειπωθει οτι σε ενυδρειο με Guppy οι πολλες ριζες μπορει να μαλακωσουν το νερο και καλυτερα να προτιμηθει διακοσμηση με πετρες ασβεστολιθικες.
Μια ριζα ομως αν δεν ειναι πολυ μεγαλη δεν θα αλλαξει υπερβολικα τις σκληροτητες.
Εναλλακτικα μπορεις να την βρασεις και να την βαλεις σε ενα δοχειο βυθισμενη στο νερο ωσπου να απελευθερωσει την πολλη κιτρινιλα.Σε μερικες εβδομαδες δεν βγαζει πλεον πολλες τανινες και μπορεις να την βαλεις αφοβα στο ενυδρειο.

Γιώργος Κ 31-01-09 18:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 328517)
Μην ανησυχεις φιλε μου δεν ειναι τιποτα κακο....Αντιθετα τα κιτρινα αυτα ζουμια μαλακωνουν το νερο και τα γκαπακια θελουν μαλακο νερο....Οσο για την κιτρινιλα θα φυγει με λιγες αλλαγες......Παντως μην σε ανησυχει......

Χα!Χα!Τελειωσαν οι αποριες και τωρα καλυπτεις τις αποριες των αλλων!!!
Καλη προσπαθεια (να απαντησεις) αλλα για να ειμαστε σωστοι τα γκαπυ θελουν σκληρο νερακι!!παρολα αυτα manolis1976 αν θες ξαναβαλε τη ριζα στη κατσαρολα με νερο και ξαναβραστη (ετσι θα βγαζει ακομα λιγοτερη κιτρινιλα)!!Στην ουσια το ξυλο απελευθερωνει χουμικα οξεα και τανινες συστατικα που "αρεσουν" σε ψαρακια που ζουν σε νερο με χαμηλο Ph και με μαλακο νερο!Για να "καθαρισει" το νερο σου βαλε ανθρακα και οταν φυγει η κιτρινιλα τοτε αφαιρεσε τον.
Στο ερωτημα αν ειναι συμβατα τα "ξυλα" με τα γκαπυ ας περιμενουμε καποιον πιο εμπειρο αλλα εγω τοσα χρονια (3) με γκαπυ και ριζουλες δεν ειχα καποιο προβλημα - αρκει να κρατας σωστες σκληροτητες - Ph!!!

halvas69 31-01-09 20:02

Μην τρελαίνεσαι, άσε το ξύλο μέσα δεν θα πάθουν τίποτα τα guppies.
Για να μαλακώσει το νερό πρέπει να το τιγκάρεις στα ξύλα και πάλι λίγα πράγματα θα γίνουν.
Άμα σε ενοχλεί το χρώμα τότε κάνε συχνότερες αλλαγές νερού για 1 με 2 μήνες.
Αλλιώς βγάλτο από το ενυδρείο και άστο σε έναν κουβά με νερό για το ίδιο διάστημα.
Εμένα μου αρέσει που βγάζουν χρώμα, ε εντάξει στην αρχή δεν βλέπεις την τύφλα σου (χα,χα,χα) αλλά κάνε υπομονή και θα περάσει.

ΥΓ
Μία γενική παρατήρηση με αφορμή αυτό το ποστ (ανάμεσα σε άλλα παρόμοια).
Υπάρχει εμμονή με το να είναι τα ενυδρεία λαμπίκο ή μου φαίνεται ?

manolis1976 31-01-09 21:23

3 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 328536)
Μην τρελαίνεσαι, άσε το ξύλο μέσα δεν θα πάθουν τίποτα τα guppies.
Για να μαλακώσει το νερό πρέπει να το τιγκάρεις στα ξύλα και πάλι λίγα πράγματα θα γίνουν.
Άμα σε ενοχλεί το χρώμα τότε κάνε συχνότερες αλλαγές νερού για 1 με 2 μήνες.
Αλλιώς βγάλτο από το ενυδρείο και άστο σε έναν κουβά με νερό για το ίδιο διάστημα.
Εμένα μου αρέσει που βγάζουν χρώμα, ε εντάξει στην αρχή δεν βλέπεις την τύφλα σου (χα,χα,χα) αλλά κάνε υπομονή και θα περάσει.

ΥΓ
Μία γενική παρατήρηση με αφορμή αυτό το ποστ (ανάμεσα σε άλλα παρόμοια).
Υπάρχει εμμονή με το να είναι τα ενυδρεία λαμπίκο ή μου φαίνεται ?

Εμενα μου αρεσει να σκουραινει λιγο το νερο αλλα ρωτησα για το αν κανει κακο
Ενα εχω να πω ΜΙΣΩ ΤΑ ΞΥΛΑ!!!

μου εβγαλε την πιστη να το βαλω παροτι το ειχα τοσο καιρο στο νερο δεν βαρυνε-ποτισε καθολου και βαλε την πετρα σφηνωασε το και παλι απο την αρχη αστα να πανε

τελως παντων το εβαλα και μου φαινεται πως εκατσε καλα, βαζω και photos να μου πειτε αν φαινεται πολυ γκουμουτσοειδες λογω του σχετικα μεγαλου μεγεθους του αν και εχω σκοπο να το καλυψω με φυτα και λιγη moss ισως;)

halvas69 31-01-09 21:30

Κουκλί είναι. :)
Θα μπορούσες να το βάλεις και σε άλλες στάσεις μήπως πχ δείχνει καλύτερα άμα ακουμπάνε στον βυθό και τα 2 του άκρα.
Αλλά μόνο εσύ μπορείς να το δεις πειραματιζόμενος καθώς δεν ξέρω αν σε παίρνει λόγω μεγέθους να κάνεις πολλά.
Εμένα πάντως μου αρέσει πολύ έτσι, μπράβο σου ;)

manolis1976 31-01-09 21:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 328561)
Κουκλί είναι. :)
Θα μπορούσες να το βάλεις και σε άλλες στάσεις μήπως πχ δείχνει καλύτερα άμα ακουμπάνε στον βυθό και τα 2 του άκρα.
Αλλά μόνο εσύ μπορείς να το δεις πειραματιζόμενος καθώς δεν ξέρω αν σε παίρνει λόγω μεγέθους να κάνεις πολλά.
Εμένα πάντως μου αρέσει πολύ έτσι, μπράβο σου ;)

ευχαριστω , το δοκιμασα και με τα δυο ακρα κατω και ηταν σαν γεφυρα ενω ετσι μοιαζει με δεντρο , νομιζω οτι οταν θα περιτριγυριστει και με αλλα φυτα και Moss θα ειναι οκ;)



ΠΑΝΤΩΣ ΜΙΣΩ ΤΑ ΞΥΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!:x:x:x:x:x:smt070:smt017:smt068 !;)

:D

Πάνος 31-01-09 23:43

πολυ ωραιο ξυλο!!! καλα εκανες και το εβαλες...

υ.γ.τον χαλβα μην τον ακους και πολυ οταν μιλαει για στασεις και μεγεθη...δε ξερει..ειναι αθωος...:smt033

ermis 01-02-09 01:06

Κι εγώ είχα τεράστιο πρόβλημα με το ξύλο! Πολύ χρώμα...δυσκολευόμουν να δω μέσα! Το έβγαλα, εκανα μια αλλαγή και περιμένω. Είδα διαφορά βέβαια αλλά λαμπίκο δεν έγινε ακόμα. Ερώτηση το βιολογικό φίλτρο μήπως θέλει αλλαγή ο ανθρακας (το μαύρο)?

xontros 03-02-09 13:24

Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../FilterMat.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/Filters1.htm

Ο άνθρακας δεν είναι βιολογικό υλικό.. (αν και με τον καιρό αποικείται και αυτός από ωφέλιμα βακτήρια).. Χρησιμοποιείται για να απομακρύνει τοξικές ουσίες από το νερό, και τον χρησιμοποιείς αν θέλεις να απομακρύνεις κάποιο φάρμακο, κ.τ.λ. Κατά τα άλλα δεν είναι απαραίτητος, και θα μπορούσες να τον αντικαταστήσεις με κάποιο αμιγώς βιολογικό υλικό (π.χ. siporax), που να έχει περισσότερες επιφάνειες για να φιλοξενήσει βακτήρια.. Επίσης, σε φυτεμένα, είναι καλύτερα να απομακρύνεται, καθώς κρατάει θρεπτικά συστατικά ωφέλιμα για τα φυτά..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01527 seconds with 11 queries