Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Βδέλλες στα Sulawesi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95707)

Artemisia 27-01-17 13:15

Βδέλλες στα Sulawesi
 
4 Συνημμένο(α)
Πριν 2 μήνες έστησα ένα ενυδρείο για γαρίδες Sulawesi, επειδή θα έπρεπε να στρωθεί για κανα 2μηνο για να μπούνε γαρίδες είπα να βάλω τα σαλιγκάρια της λίμνης που ειναι και αγαπημένα μου .
Τι το θελα ???
Ειχα διαβάσει το άρθρο του Γιάννη(lignistis) για τις βδέλλες και έλεγα μπά τι βδέλλες ???
Όταν ήρθαν τα σαλιγκάρια, τα οποία είναι εισαγωγή απο εξωτερικό τα 2 ήταν ψόφια . Υπέθεσα λόγω μεγέθους ανέβασαν αμμωνία . Έκανα λάθος !!
Λάθος 2ο τα έβαλα στο ενυδρείο. Σε δύο μερες είδα μια βδέλλα να κόβει βόλτες zw την έβγαλα με ένα τσιμπιδάκι και ξεκίνησε η παρακολούθηση ....
Έψαχνα στα σώματα τους αλλά δεν τις έβρισκα έχασα και άλλο σαλιγκάρι :confused:

Αγανακτισμένη έστησα καραντίνα σε πλαστικό με φίλτρο και όλα και εβαλα τα σαλιγκαρια εκεί.
Έριξα no planaria στο ενυδρείο αφού ξεπαστρέφει τα πάντα (δεν ειναι καθόλου αθώο) και περίμενα 2 βδομάδες . Αφού ψόφησαν ότι σαλιγκαρια υπήρχαν υπέθεσα ότι θα σκότωσα και τις βδέλλες .
Έκανα αλλαγή 100% και έριξα μερικά ramshorn να δω αν θα ζήσουν την 3 μέρα τσούπ μια βδέλλα βγαίνει απο το υπόστρωμα :smt084

Το ενυδρείο έχει τσακιστεί απο το φύτευσε ξεφύτευσε και έγινε χαμός απο τις άλγες :confused:
Τωρα είμαι σε φάση να το ξεστησω για 3η φορά και να βρασω το υποστρωμα αλλά δεν ξέρω αν θα γίνει κάτι η τζάμπα θα πάει ο κόπος μου. Δεν ξέρω και αν γεννάνε αυγα και έχω μέσα φυτά πάνω απο 150 ευρώ zw Βρε μπελά που βρήκα !!!

rozela120 27-01-17 13:25

εγω θα δοκιμαζα panacur που ειανι για σκουλικια,υδρες ..ισως δουλευε ,,,,επρεπε να ζητησεις απο εδω rabit snails θα ειχαν καποιοι να σου πωλήσουν...ισωα να βααλεις και καμια παγιδα να δεις αν πιασεισ τιποτα !

Artemisia 27-01-17 13:56

Εχω πάρει και απο συνχομπίστα . Παγίδα για βδέλλες δεν υπάρχει, οι βδέλλες πίνουν αίμα απο ζωντανα .

Θοδωρής Τσιαμίτας 27-01-17 13:58

Αρτεμισία βάλε το χέρι μέσα και περίμενε να ανέβουν.... :D
Θα σου στείλω μόλις ξεμπερδέψεις πορτοκαλί τιλομελάνια!

Artemisia 27-01-17 14:08

Χαχαχαχαχα βρε Θοδωρή και εγω αυτό σκεφτηκα, να κάνω το δόλωμα :D:D:D
Mάλλον πάω για fenbemdazole :confused: που δεν θα μείνει τίποτα ζωντανό :confused: και μετα πάλι βράσιμο όλα, ανθρακα για 1 μήνα και αν μεινει φυτό .....

Θοδωρής Τσιαμίτας 27-01-17 14:19

Πω πω Αρτεμισία χαρά στο κουράγιο σου....
Ψάξε όμως πως λειτουργούν - αναπαράγονται οι βδέλλες πριν καταστρέψεις το ενυδρείο...:cool:
Μήπως να έβαζες κανένα ψάρι (μεγάλο) σα δόλωμα και να τις έβγαζες έτσι??:smt052

rottbea 27-01-17 14:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 993035)
Χαχαχαχαχα βρε Θοδωρή και εγω αυτό σκεφτηκα, να κάνω το δόλωμα :D:D:D
Mάλλον πάω για fenbemdazole :confused: που δεν θα μείνει τίποτα ζωντανό :confused: και μετα πάλι βράσιμο όλα, ανθρακα για 1 μήνα και αν μεινει φυτό .....

Για τα φυτα Αρτεμισια μην στεναχωριεσαι.Κοιτα τα ζωντανα σου να σωσεις και να εχεις ενα υγιες ενυδρειο.Απο φυτα οσα θες;)Πμ και παρελλαβες.

Artemisia 27-01-17 14:33

1 Συνημμένο(α)
Το ψάχνω Θοδωρή :D θα ενημερώσω μην έχουν και άλλοι προβλήματα ;)
Υ.Γ. Μην ξεχάσεις την φίλη σου, μόνο πορτοκαλί δεν έχω .... θα στήσω άλλο ένα κύβο αν βρω χρόνο και χώρο στο σπίτι :D

Δημήτρη μου σε ευχαριστω !!! Αυτό που λυπάμαι είναι καμια 20αρια bucephalandra :( Tα ζωα είναι ασφαλή σε καραντίνα ;)

Κλεόβουλος 27-01-17 14:38

Βδέλλες!!! τι βρήκες πάλι? :rolleyes:
Εγώ θα έλεγα
-να βγάλεις τα φυτά και να τα απολυμάνεις με υπερμαγγανικό κάλιο (κάπου γράφουμε οδηγίες)
-βάζεις κάπου χώρια τα σαλιγκάρια (ελπίζοντας να μη μεταφέρουν κι άλλες βδέλλες μαζί τους)
-δοκιμάζεις να τις εξαλείψεις στο ενυδρείο με sera pond cyprinopur που φαντάζομαι θα βρεις εύκολα,
αν δεν πετύχει, είχα διαβάσει ότι γίνεται δουλειά με Dylox της Bayer ή Metriphonate ή Clout (αυτό που χρησιμοποιούν οι αμερικάνοι για το bloat) αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες/δοσολογίες τους γιατί ευτυχώς δεν ασχολήθηκα ποτέ.

Artemisia 27-01-17 14:45

Θενκς Κλεό :D απολύμανση με υπερμαγγανικό ευκολάκι, το κάνω και μεσα στο ενυδρείο και κάνω αλλαγή 100 % αφού δεν έχει τίποτα τωρα πέρα απο φυτα και βδέλλες . Θα ρίξω και τα φαρμάκια ;) και βλέπω :D
Με εφαγε αυτή η Sulawesi, δεν με θέλει .... ευτυχώς δεν είχα πάρει τις γαρίδες θα έκλαιγα με μαυρο δάκρυ :D:D:D

mixalis1708 27-01-17 15:10

Πλανάρια εννοεις ή κατι αλλο ;; εχεις καμοια φωτο ; :confused:

Artemisia 27-01-17 15:19

1 Συνημμένο(α)
Βδέλλες όχι Πλανάρια .
http://www.reptilesgreece.com/forum/...B%CE%B5%CF%82/
Στα σώματα των tylomelania snail μπορεί να έχουν ελαφρά διαφορετικό χρώμα και γίνονται σαν τελεία .

Kostas G. 27-01-17 15:36

Ωχχχ, πολύ λυπάμαι για την ταλαιπωρία Αρτεμισία :(

Ως δόλωμα σε παγίδα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ωμό κρέας. Ίσως είναι χρήσιμο να δοκιμάσεις να δούμε πόσες θα πιαστούν να πάρουμε μια ιδέα πόσες υπάρχουν ακόμα και ίσως αν ζευγάρωσαν
http://www.maine.gov/dep/water/lakes/leech.html

Εδώ έχει φωτογραφίες
http://hubpages.com/living/how-to-re...hout-chemicals

Υπάρχουν πολλά χημικά που σκοτώνουν τις βδέλλες. Το emamectin benzoate(Sera nematol ) είναι μια λύση όπως και το ivermectin που χρησιμοποιείται σε σκύλους/γάτες(για θεραπεία σε ενυδρείο χωρίς μορφές ζωής που θέλουμε.
Το Trichlorfon(Meriphonate) είναι άλλο ένα που τις σκοτώνει. Οι βδέλλες δυστυχώς είναι ερμαφρόδιτες και κάνουν κουκούλια με αυγά, τα οποία είναι προστατευμένα και μπορεί να χρειαστεί μακρά θεραπεία(κάθε 3 βδομάδες για 2-3 φορές) αν ζευγαρώσουν. Όσο πιο γρήγορα φύγουν τόσο το καλύτερο. Συνήθως με 1-2 φορές εξαφανίζονται όμως και τα ενήλικα και τα μικρά.
Όλα τα παραπάνω μόνο σε ενυδρεία χωρίς ασπόνδυλα μπορούν να χρησιμοποιηθούν και το ivermectin χωρίς ψάρια.

Την στιγμή που τώρα το ενυδρείο δεν έχει κάτι άλλο από φυτά, θα μπορούσε απλά να απολυμανθεί καλά με υπερμαγγανικό και βράσιμο υποστρώματος και σχολαστικό έλεγχο για κουκούλια αλλά ίσως θέλει επανάληψη η διαδικασία σε 3 βδομάδες αν υπάρχουν αυγά. Η παγίδα μπορεί να μας βοηθήσει να το κρίνουμε αυτό ίσως αφού δεν θα υπάρχει και τίποτα άλλο φαγώσιμο στο ενυδρείο.

Καλή επιτυχία Αρτεμησία, εύχομαι να ξεμπερδεύεις γρήγορα με τον ελάχιστο κόπο

Artemisia 27-01-17 15:55

Ουφ Κώστα την έβαψα !!! :confused:
Αντε να δούμε τι θα μπορέσω να κάνω ....

Kostas G. 27-01-17 16:03

Για γρήγορη λύση, θα έκανα απολύμανση, θα έβαζα παγίδα στο ενυδρείο και στο τάπερ με τα Tylomelania και θα έβλεπα. Ίσως και με μια μόνο απολύμανση να είναι εντάξη το ενυδρείο. Για ασφάλεια θέλει να το περιμένεις και λίγο διάστημα μετά την πρώτη απολύμανση, με παγίδες περιοδικά

Artemisia 27-01-17 16:08

Κώστα στο τάπερ που έχω τα sulawesi έχω και γαρίδες red cherry θα πάθουν τίποτα αν βάλω παγίδα με κρέας ή όχι ?? :confused: Είναι και αυγομένες πφ.....

Kostas G. 27-01-17 16:13

Θα βάλεις πάρα πολύ λίγο. Δεν θα πάθουν κάτι όσο το φίλτρο είναι στρωμένο και δυνατό μια και η αμμωνία είναι το κύριο πρόβλημα με το κρέας. Η μπορείς να βάζεις τα σαλιγκάρια σε άλλο δοχείο με παγίδα για βδέλλες για κάποιες ώρες τη φορά. Θεωρητικά με χαμηλό φως θα λειτουργήσουν καλύτερα οι παγίδες

Artemisia 27-01-17 16:14

Θενκς Κωνσταντίνε :D:D:D

Πάνος 27-01-17 21:17

αμαν βρε κοπελα....τι άλλο θα σε βρει εσενα??
ακου βδελες!!!

προσοχή με τα δολώματα μη τους δωσεις εξτρα τροφη και τις ωθησεις σε περαιτέρω ωοτοκια....?? ...μια σκεψη...

Artemisia 27-01-17 22:33

Λές Πάνο εεεε ? :rolleyes: Θα βάλω πολύ μικρό κομματάκι και θα παρακολουθώ τι βδέλλες θα πιάσω ;)

Artemisia 22-02-17 10:35

1 Συνημμένο(α)
Tελικά έβαλα sera nematol, αφού εβγαλα όλα τα ζωντανά το κρατησα μια βδομάδα και δεν έμεινε τίποτα ;)
Αντίο βδέλλες !! :D
Τα σαλιγκάρια μου μετα απο 2 μηνες καραντίνα είναι μια χαρά δεν είχα άλλες απώλειες ούτε βδέλλες :D
Kαι μια φωτό με το ενυδρειάκι μου(με το φως του ήλιου) που ακόμα έχει δουλειά.....

Πάνος 22-02-17 10:41

ισως εχασες μια επαγγελματικη ευκαιρια....
χθες εβλεπα ένα ντοκιμαντέρ για φαρμες βδελλας....αλλα δεν ειπαν τα κερδη τους.. :D

αντε ησυχασες :p

Artemisia 22-02-17 10:43

Χαχαχαχαχαχαχα βρε Πάνο μου :D:smt050

lingistis 22-02-17 20:48

Είδα λίγο αργα το θέμα σου :(

βασικά τα σαλιγκάρια τα κάνουμε μπάνιο με αλλατόνερο... περισσότερα εδώ

http://www.rabbitsnails.com/rabbitsnails-lee.html

Artemisia 23-02-17 11:06

Σε ευχαριστω Γιάννη :D Ποτέ δεν είναι αργα, θα τους κάνω τα μπανάκια τους. Ετσι κ αλλιώς ακόμα μόνα τους τα έχω για παρακολούθηση . Άσε που δεν είναι να μπαίνουν σε φρεσκοφυτεμένο ενυδρείο οι φαγάνες ;)

Θοδωρής Τσιαμίτας 23-02-17 17:59

Αρτεμησία προχώρα σε θέλει όλη η χώρα!!!! :D:D:D:D:D
Όταν είσαι έτοιμη ενημέρωσε με για σαλιγκάρια!!!;)

Artemisia 23-02-17 18:09

Θοδωράκο μου εσύ :D:D:D !!!
Θα σου πώ ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02542 seconds with 11 queries