Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Κοινωνικό φυτεμένο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74154)

stanlee 18-11-13 08:52

....
 
Μπράβο φίλε μου πολύ ωραίο αποτέλεσμα με τα φυτά!
Η ψαροσύνθεση όμως????...Στα είπαν και οι προηγούμενοι.....

Τάκης 18-11-13 08:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanlee (Μήνυμα 800667)
Μπράβο φίλε μου πολύ ωραίο αποτέλεσμα με τα φυτά!
Η ψαροσύνθεση όμως????...Στα είπαν και οι προηγούμενοι.....

Δεν είναι η αρχική, έχει αλλάξει, έφυγαν τα 13 γκαπι, τα 8 zebra danio, τα 4 σκαλάρια και τα 2 botia και μπήκαν 8 ροδόστομοι που θα ανικαταστησουν τα tetra.
Και υπάρχει και συνέχεια

stanlee 18-11-13 09:29

....
 
Τότε ανυπομονώ να δω το up-date!!!και πάλι πολλά μπράβο το ενυδρείο μου αρέσει πάρα πολύ!!!

Τάκης 20-11-13 17:34

Μια ερώτηση βρε παιδιά ή συμβουλή ή πρόταση.
Βγάζω τα 2 σκαλάρια
Βγάζω τα 4 SAE
Το Roseline Barb πείτε πως έχει φύγει (είναι θέμα ωρών να μετακομίσει)
Κάνω τους ροδόστομους 12
Και έχω τελικά μέσα
12 Ροδοστομους
5-6 Νεον Τετρα
7 Black Tetra
2 Buenos Aires Tetra (Ίσως να είναι τα μεγαλύτερα σε μέγεθος μέχρι να μεγαλώσουν τα Βοτια)
2 Botia clown (κάποια στιγμή θα φύγουν και αυτοί, τα κρατάω γιατί είναι μικρά ακόμα)
8-9 Γαρίδες Αμανο
Τι λέτε για αυτή την ιχθυοσύνθεση ?
Να σας πω πως έχει μπει μπουκάλα CO2 πλέον και τα φυτά πάνε πολύ καλά και ήδη έχω αρκετή φυτομάζα, τα δε νιτρικά δεν ξεπρνανε τα 20 με τίποτα πριν την αλλαγή.
Για πείτε μου τη γνώμη σας
Ευχαριστώ

delta66 20-11-13 17:49

Εγωα θα κραταγε ενα ειδος κοπαδοψαρα σε μεγαλυτερο αριθμο ατομων (για να δω και κοπαδικη συμπεριφορα καλυτερη) και θα εβαζα μια ομαδουλα κορυ στο βυθο (αν ειναι αμμος - οχι αιχμηρο υλικο) και ενα ζευγαρι νανοκιχλιδες.
Υπο την προυπουθεση οτι επεξεργαζομαι λιγο και το νερο να μαλακωσει.

Τάκης 20-11-13 18:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 801428)
Εγωα θα κραταγε ενα ειδος κοπαδοψαρα σε μεγαλυτερο αριθμο ατομων (για να δω και κοπαδικη συμπεριφορα καλυτερη) και θα εβαζα μια ομαδουλα κορυ στο βυθο (αν ειναι αμμος - οχι αιχμηρο υλικο) και ενα ζευγαρι νανοκιχλιδες.
Υπο την προυπουθεση οτι επεξεργαζομαι λιγο και το νερο να μαλακωσει.

Τον φοβάμαι τον βυθό για κορυ, δεν είναι ο καταλληλότερος. Σιγά σιγά με ένα είδος κοπαδόψαρα θα μείνω αλλά επειδή συνέχεια δίνω ψάρια θα γίνει σιγά σιγά η αλλαγή, με ροδόστομους θέλω να μείνω μόνο, 20-25 ψάρια. Νανοκιχλίδες είχα σκεφτεί και εγώ , και μου ο πρότεινε ο Βασίλης από τη Σάμο για απιστογραμμα, δεν θα ήθελα όμως να βλέπω κυνηγητά μέσα. Εχω σκεφτεί επίσης να έβαζα αν άντεχε βεβαια το ενυδρείο 6 ΟΤΟ για τυχόν αλγες, αν όμως ε. Και όταν θα έβγαζα τα Βοτια μήπως να μπορούσα να βάλω 6 sidthimunki για τους λαθρεπιβάτες. Ξέχασα έχω, δει και μερικά Melanoides Turbeculata και κυκλοφορούν, αυτά δεν τα πειράζω.

Τάκης 24-11-13 20:38

Σήμερα δόθηκαν τα 2 σκαλάρια και τα 4 SAE, δεν ήταν και ότι καλύτερο αλλά για πρώτη φορά τα κοπαδόψαρα σουλατσάρουν στο μπροστινο μέρος του ενυδρείου, άσχημο συναίσθημα αλλά μάλλον ήταν αναγκαίο να γίνει.
Τα φυτά βέβαια καλπάζουν, η μπουκάλα CO2 μάλλον κανει θαύματα.

bouboulas 25-11-13 11:23

Και εκεί που πήγαν τα SAE, έχουν εγκλιματιστεί τέλεια με τα υπόλοιπα Τάκη σε ευχαριστώ πολύ για τα ψαράκια

Τάκης 25-11-13 11:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bouboulas (Μήνυμα 802543)
Και εκεί που πήγαν τα SAE, έχουν εγκλιματιστεί τέλεια με τα υπόλοιπα Τάκη σε ευχαριστώ πολύ για τα ψαράκια

Ωραία,
χαίρομαι Σταμάτη,
καλορίζικα
(τα έχω και λίγο καλομαθημένα)

golf20 30-11-13 13:12

Πολύ ωραίο το ενυδρείο!!
Αν κρατήσεις ένα είδος κοπαδόψαρου θα βλέπεις πολύ καλύτερη κίνηση


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bouboulas (Μήνυμα 802543)
Και εκεί που πήγαν τα SAE, έχουν εγκλιματιστεί τέλεια με τα υπόλοιπα Τάκη σε ευχαριστώ πολύ για τα ψαράκια

Ψάχνεις για άλλα sae Σταμάτη; Έχουν μεγαλώσει αρκετά κι άλλα 2 που μου έχουν μείνει..

Τάκης 07-12-13 21:32

6 Συνημμένο(α)
Μετά τα νέα φυτά και μία αναβάθμιση του φωτισμού είπα να κάνω ένα update

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1510421511

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1510421511

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1510421511

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1510421511

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1510421511


και εδώ μια λεπτομέρεια με το christmas moss που πήρα από ebay αλλά ήρθε σε μαύρα χάλια, πήρα βέβαια τα λεφτά μου πίσω αλλά δείχνει πως αρχίζει να ανακάμπτει. Επίσης βλέπεται και ένα από τα Neon Tetra που έχουν γίνει τούμπανο και έχουν φθάσει σε μέγεθος τους ροδόστομους αλλά και τα Black Neon Tetra.

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1510421511

Τελευταίες μετρήσεις πριν την αλλαγή νερού
NH3/NH4 = 0
NO2 = 0
NO3 = 15 (με μία ημέρα καθυστέρηση αλλαγής νερού, τα φυτά τρώνε καλά φαίνετε)
PH = 6,4
GH = 9 (Ανέβηκε 2 μονάδες, πρέπει να αλλάξω τύρφη)
KH = 5 (Επεσε 2 μονάδες και μου κάνει εντύπωση)
θερμοκρασία σταθερή 26,3-26,4 (Ο stc-1000 κάνει καλά τη δουλειά του)
Τα φυτά αναπτύσσονται πλέον αρκετά γρήγορα , τα led μάλλον αποδίδουν, θα ήθελα να προσθέσω κάποια κλαδέματα από Hygrophila difformis (ντοματιά) και να βάλω στο άλλο ξύλο Riccia Fluitans. Επίσης θα ήθελα να κάνω μια δοκιμή και να βάλω cuba για να δω αν τα led αποδίδουν και για λίγο πιο δύσκολα φυτά.
Λίπανση με ταμπλέτες και 2 ή 3 φορες την εβδομάδα από 0,33 ml Flourish, 0,33 ml Flourish Iron, 0,50 ml Flourish Trace και 0,50 ml Flourish Potassium.
Τελικά δεν έβγαλα το Roseline Barb γιατί φοβάμαι πως για να το πιάσω θα πρέπει να ξεστήσω το μισό ενυδρείο, το ίδιο και για τα Buenos Aires Tetra.
Οι ροδόστομοι πλέον είναι 18

korasidikos 07-12-13 21:36

πολυ ωραιο φιλε μπραβο!!:D

Τάκης 07-12-13 22:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 805625)
πολυ ωραιο φιλε μπραβο!!:D

Ευχαριστώ Σπύρο, προσπαθώ

john99 07-12-13 22:41

Πανέμορφο φίλε ειδικά τα μπλακ νέον που είναι και η αδυναμία μου είναι κουκλιά να το χαίρεσαι και καλή συνέχεια :)

plin 08-12-13 00:49

Σκέτη ζούγκλα, ανάπτυξη στο φουλ. Μπράβο! Το ψάξιμο με τα led και η μπουκάλα Co2 έχουν αποτέλεσμα!

Τάκης 08-12-13 01:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από plin (Μήνυμα 805644)
Σκέτη ζούγκλα, ανάπτυξη στο φουλ. Μπράβο! Το ψάξιμο με τα led και η μπουκάλα Co2 έχουν αποτέλεσμα!

Ετσι φαίνεται, μάλλον δουλεύει. Και υπάρχει και κάτι ακόμα, δίπλα έχω ένα κύβο 30αρι που βάζω κλαδέματα από αυτό, χωρίς λίπασματα, χωρίς ταμπλέτες , χωρίς CO2 , μόνο με 2 πλακέτες led και έχω καλή ανάπτυξη, όχι σαν αυτό βέβαια, θα κάνω και για αυτό μια παρουσίαση κάποια στιγμή

sarpijk 08-12-13 01:13

Ωραιο Τακη! Εγω απο λιπασματα στο 60αρι βαζω και Ν/Ρ. Τo Co2 το εχει ολο το 24ωρο ανοιχτο? Απο αλγες εχεις καθολου?

Τάκης 08-12-13 01:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 805646)
Ωραιο Τακη! Εγω απο λιπασματα στο 60αρι βαζω και Ν/Ρ. Τo Co2 το εχει ολο το 24ωρο ανοιχτο? Απο αλγες εχεις καθολου?

Ν/Ρ ? εξηγησέ μου σε παρακαλώ, δεν έιμαι και τόσο καλός. Το CO2 ανοίγει μαζι με τα φώτα, έβαλα την ηλεκτρομαγνητική στο χρονοδιακόπτη με τα φώτα αλλά έχω και την αεραντλία μόνιμα αλλά πολύ χαμηλά. Οι αλγες έχουν μειωθεί δραματικά, έχει μείνει πολύ λίγη καφέ στα φύλλα της Ανούμπιας που και αυτή φεύγει σιγά σιγα και αυτή τη φορα δεν χρειάστηκε να καθαρίσω καθόλου τα τζάμια, είναι καθαρα. Εχω σημαντικές βελτιώσεις, πιστεύω πως πιο πολύ βοήθησε η μπουκάλα CO2

sarpijk 08-12-13 01:25

Eννοω οτι βαζω και Νιτρικα και Φωσφορικα γιατι δεν εχω αρκετα.

Τάκης 08-12-13 01:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 805648)
Eννοω οτι βαζω και Νιτρικα και Φωσφορικα γιατι δεν εχω αρκετα.

μάλιστα, η αλήθεια είναι πως φωσφορικά δεν έχω μετρήσει ποτέ γιατί δεν έχω πάρει τεστ ακόμα, αλλά στο τάισμα είμαι γενναιόδωρος και όλο και κάτι περισσεύει μάλλον και δημιουργεί φωσφορικά, και όπως είπα και πριν 1η φορά είδα Νιτρικά πιο χαμηλά από άλλες φορές. Τα παρακολουθώ τα νιτρικά μήπως χρειαστώ, και πρέπει πλέον να αρχίσω να μετράω και φωσφορικά , ίσως και σίδηρο.

sarpijk 08-12-13 11:47

τεστ για φωσφορικα δεν εχω αλλα:
1. Εχω green spot algae που την προκαλουν χαμηλα φωσφορικα
2. Βαζω Νιτρικα οποτε προσθετω και λιγα φωσφωρικα συμφωνα με τις οδηγιες της Seachem.

Απο τοτε που αρχισα να βαζω τακτικα φωσφορικα δεν εχω πλεον (τοσο) πρασινη αλγη στο τζαμι.

Σιδηρο εβαζα αλλα μου δημιουργουσε πρωτεινικο φιλμ. Το flourish που χορηγω εχει ετσι και αλλιως καποιο ποσοστο σιδηρου.

Διαβαζω οτι θεωρειται πλεον παρωχημενη η αποψη οτι τα υψηλα νιτρικα και φωσφορικα , σε ενα hi -tech ενυδρειο, προκαλουν αλγες . Μαλλον το αντιθετο.

plin 08-12-13 14:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 805668)
Διαβαζω οτι θεωρειται πλεον παρωχημενη η αποψη οτι τα υψηλα νιτρικα και φωσφορικα , σε ενα hi -tech ενυδρειο, προκαλουν αλγες . Μαλλον το αντιθετο.

+1 ;)

delta66 08-12-13 15:38

Οταν λετε ψηλα ΝΟ3 και PO4, για τι τιμες μιλατε?

sarpijk 08-12-13 16:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 805703)
Οταν λετε ψηλα ΝΟ3 και PO4, για τι τιμες μιλατε?

Εδω υπαρχει μια μελετη σχετικα με τα ΝΟ3.

Τάκης 08-12-13 16:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 805668)
τεστ για φωσφορικα δεν εχω αλλα:
1. Εχω green spot algae που την προκαλουν χαμηλα φωσφορικα
2. Βαζω Νιτρικα οποτε προσθετω και λιγα φωσφωρικα συμφωνα με τις οδηγιες της Seachem.

Απο τοτε που αρχισα να βαζω τακτικα φωσφορικα δεν εχω πλεον (τοσο) πρασινη αλγη στο τζαμι.

Σιδηρο εβαζα αλλα μου δημιουργουσε πρωτεινικο φιλμ. Το flourish που χορηγω εχει ετσι και αλλιως καποιο ποσοστο σιδηρου.

Διαβαζω οτι θεωρειται πλεον παρωχημενη η αποψη οτι τα υψηλα νιτρικα και φωσφορικα , σε ενα hi -tech ενυδρειο, προκαλουν αλγες . Μαλλον το αντιθετο.

Η αλήθεια είναι πως είχα παρατηρήσει διάφορα είδη άλγης, μεταξύ αυτών και green spot (έτσι έμοιαζε) με την μείωση της λίπανσης και αφού έβαλα μπουκάλα CO2 εχω μεγάλη βελτίωση, τα τζάμια είναι αρκετα καθαρά, η τριχοειδής εξαφανίσηκε, η καφέ μειώνεται δραματικά, γενικα πάει καλά. Για τον φωτισμό θέλω να βεβαιωθώ και για αυτό σκέφτηκα να δοκιμάσω cuba που έχω ακούσει πως είναι πιο απαιτητικό φυτό. Οσον αφορά τα νιτρικά , παρατήρησα μείωση, κάθε Παρασκευή που μετράω συνήθως (όχι πάντα) πριν την αλλαγή νερού, μέτρησα Σαββατο γιατί λόγω κοινωνικών υποχρεώσεων (υπάρχουν και Νικολάκηδες) άλλαξα νερά το Σάββατο και μέτρησα ταυτόχρονα και ήταν 5 μονάδες κάτω του συνηθησμένου (πάντα ήταν γύρω στο 20 και τώρα ήταν 15). Αν κατέβει πιο χαμηλά μάλλον θα χρειαστώ και αζωτούχα λιπάσματα.

delta66 08-12-13 16:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 805714)
Εδω υπαρχει μια μελετη σχετικα με τα ΝΟ3.

Δεν με ενδιαφερει και τοσο η μελετη (που απ'οτι βλεπω στον τιτλο μιλαει για την τοξικοτητα των αζωτουχων επι των φυτων).
Με ενδιαφερει, αν ειναι ευκολο, να ακουσω προτεινομενες σε αριθμους τιμες ΝΟ3, PO4 (και ει δυνατον CO2) στο ενυδρειο.

plin 08-12-13 18:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 805723)
Με ενδιαφερει, αν ειναι ευκολο, να ακουσω προτεινομενες σε αριθμους τιμες ΝΟ3, PO4 (και ει δυνατον CO2) στο ενυδρειο.

Η δικιά μου εμπειρία, σε ενυδρείο medium tech, χωρίς μπουκάλα αλλά με DIY CO2 και περίπου 0,4W/lt φωτισμό, είναι αυτή:
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από plin (Μήνυμα 790134)
Επειδή είχα και εγώ green spot και το έψαξα, διάβασα στο forum του tom barr (barreport.com) ότι ο καλύτερος τρόπος για να αντιμετωπιστεί είναι με περίσσεια φωσφορικών. Τότε είχα μή μετρήσιμα φωσφορικά και νιτρικά κάτω από 10ppm. Πράγματι, ανέβασα το φωσφορικά στα 3ppm (λόγος 1:3) και μετά από καμμιά δυο εβδομάδες με υψηλά φωσφορικά εξαφανίστηκε. Δες και εδώ. Τώρα έχω κατεβάσει τα φωσφορικά στα 1ppm περίπου και έχουν ανέβει τα νιτρικά στα 20ppm και δεν μου έχει ξαναεμφανιστεί (χτυπώ ξύλο). Οπότε, ίσως, απλά, να έκανε τον κύκλο της, αλλά σίγουρα βοήθησε και η περίσσεια των φωσφορικών.

Στα φόρα που ασχολούνται με φυτεμένα (barreport & planted tank) υπάρχουν πολλά σχόλια για την λίπανση. Πολλοί υπερ-λιπαίνουν και λένε ότι αυτό μάλλον καλό κάνει σε σχέση με τις άλγες, γιατί οι άλγες περιορίζονται από τα φυτά. Φυσικά, μόνο αν έχεις πλήρη έλεγχο θα πρέπει να φτάσεις την λίπανση του CO2 και του NO3 ψηλά, γιατί τα ψάρια μπορεί να κινδυνέψουν αν σου ξεφύγει.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 805723)
Δεν με ενδιαφερει και τοσο η μελετη (που απ'οτι βλεπω στον τιτλο μιλαει για την τοξικοτητα των αζωτουχων επι των φυτων).

Νομίζω ότι μιλά και για τα ζωντανά.

delta66 08-12-13 18:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από plin (Μήνυμα 805733)
Νομίζω ότι μιλά και για τα ζωντανά.

Οκ ευχαριστω.
Θα το μελετησω με την πρωτη ευκαιρια.

plin 08-12-13 20:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 805736)
Οκ ευχαριστω.
Θα το μελετησω με την πρωτη ευκαιρια.

Και περιμένουμε τα συμπεράσματά σου σε 'ταλιράκια' (απλά και κατανοητά Ελληνικα!) :D :D γιατί πολλά από αυτά που διάβασα ξεπερνούν τις ικανότητές μου! :confused:

basillis 09-12-13 08:55

Πολύ καλό το αποτέλεσμα Τάκη. Έχεις καταφέρει την ισορροπία στο ενυδρείο σου, και αυτό φαίνεται. Όπως φαίνεται κι οτι ασχολείσαι μ αυτό. Τα φυτά σου syper...:smt023


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02798 seconds with 11 queries