Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   πετρες για νταμαρι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54944)

irongud 01-08-11 22:40

πετρες για νταμαρι
 
εχω μια σκεψη στο μυαλο μου. καθοτι παω για αφρικανικο και θα πρεπει να το κανω νταμαρι σκεφτομουν κατι σε πατεντα ωστε να μη βαλω αληθινες πετρες παρα ελαφριες ωστε να μην ανεβασω το συνολικο βαρος του ενυδρειου. στο μυαλο μου παιζουν τα 2 εξης : ελαφροπετρα και αλφαμπλοκ (η ytong υλικο χτισιματος). και στις 2 περιπτωσεις το βαρος θα ειναι ελαχιστο και θα εχω το συν οτι θα μπορω πελεκωντας τις πετρες να τις στησω ακριβως οπως μου αρεσει. επισης και επειδη το αλφαμπλοκ ειναι ασπρο σκεφτηκα αφου τις διαμορφωσω να τις περασω με το durostick d1 οπως εκανε ο φιλος κουμαν στην πλατη του αφρικανικου του για να φαινονται φυσικες. ακουω γνωμες...

\/ag 01-08-11 22:51

Πολύ ταλαιπωρία δεν είναι αυτό που λες;;θα κάτσεις να φτιάξεις 20-30 πέτρες έτσι όπως λες;

Πιστεύω οτι το αποτέλεσμα δεν θα είναι φυσικό..θα φαίνεται οτι δεν είναι αληθινές πέτρες..έτσι νομίζω!

Γιατί φοβάσαι για το βάρος του ενυδρείου;υπάρχει κάποιος λόγος;;

Έχε στο νου σου οτι όσο βάζεις πέτρες τόσο μειώνονται και τα λίτρα νερού πάντως..

κ.ω.σ.τ.α.ς. 02-08-11 01:58

Αυτο με το ιτον δεν ειναι κακι υδεα και διαμορφονετε ευκολα αλλα θελι d1 απο τι ειναι φτιγμενο?????:rolleyes:μεγαλα κοματια και να τα σκαλισις οπος θες και να τα κανις πλατι μονοκοματα κολιμενα, αν το εχεις θα εχεις καλο αποτελεσμα:p η μικρες πετρες σε διαφορα σχιματα κολιμα και χτισιμο οχι μεγαλες.;)

akoulis 02-08-11 02:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από \/ag (Μήνυμα 610992)
Πολύ ταλαιπωρία δεν είναι αυτό που λες;;θα κάτσεις να φτιάξεις 20-30 πέτρες έτσι όπως λες;

Πιστεύω οτι το αποτέλεσμα δεν θα είναι φυσικό..θα φαίνεται οτι δεν είναι αληθινές πέτρες..έτσι νομίζω!

Γιατί φοβάσαι για το βάρος του ενυδρείου;υπάρχει κάποιος λόγος;;

Έχε στο νου σου οτι όσο βάζεις πέτρες τόσο μειώνονται και τα λίτρα νερού πάντως..

σωστα....παιζει κατι με το βαρος;;;απο πετρες μερια νωμιζω εισαι ο.κ στο μπακραουντ πρεπει να βαλεις της ελαφροπετρες.....αυτο ειπα;)......

irongud 02-08-11 03:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoulis (Μήνυμα 610999)
σωστα....παιζει κατι με το βαρος;;;απο πετρες μερια νωμιζω εισαι ο.κ στο μπακραουντ πρεπει να βαλεις της ελαφροπετρες.....αυτο ειπα;)......

θα ηθελα γενικα να μην εχω βαρος, για παραδειγμα ας πουμε μολις μετακομισα και ηταν μαρτυριο να κουνησεις το ενυδρειο ψαρια σε κουβα κτλ κτλ βαλε και 100 κιλα πετρες δε βοηθαει :(
και δευτερον με μια "πετρα" που μπορω να σμιλεψω μονος μου πιστευω θα γινει τρομερο στησιμο καθως μπορω να κουφωσω και μερικες απο κατω για πιο πολλες κρυψωνες κλπ...
δε θα βαλω πλατη...

akoulis 02-08-11 04:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από irongud (Μήνυμα 611001)
θα ηθελα γενικα να μην εχω βαρος, για παραδειγμα ας πουμε μολις μετακομισα και ηταν μαρτυριο να κουνησεις το ενυδρειο ψαρια σε κουβα κτλ κτλ βαλε και 100 κιλα πετρες δε βοηθαει :(
και δευτερον με μια "πετρα" που μπορω να σμιλεψω μονος μου πιστευω θα γινει τρομερο στησιμο καθως μπορω να κουφωσω και μερικες απο κατω για πιο πολλες κρυψωνες κλπ...
δε θα βαλω πλατη...

κατι που εχω σκευτει και θελω να κανω.....:rolleyes:ειναι να φτιαξω μια πλατη απο ελαφροπετρα;);)ολοι φτιαγνουν απο φελιζολ:mad:γιατι οχι απο ελαφροπετρα που ειναι ελαφρια και οφελημη;;;

mihalis 05-08-11 14:11

Αν ασχοληθείς με ελαφρόπετρα πρόσεξε μόνο το σκάλισμα της γιατί βγάζει πολύ βλαβερή σκόνη (οπωσδήποτε χρήση μάσκας και καλά αεριζόμενος χώρος)
και ΠΟΛΥ σιλικόνη-έχει μεγάλη άνωση...

akoulis 07-08-11 08:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mihalis (Μήνυμα 611320)
Αν ασχοληθείς με ελαφρόπετρα πρόσεξε μόνο το σκάλισμα της γιατί βγάζει πολύ βλαβερή σκόνη (οπωσδήποτε χρήση μάσκας και καλά αεριζόμενος χώρος)
και ΠΟΛΥ σιλικόνη-έχει μεγάλη άνωση...

δηλ. μιχαλη πρεπει να προσεχουμαι την ελαφροπετρα....ειναι οντος βλαβερη;;κι'αν ναι,οταν βλεπουμε ελαφροπετρα στον δρομο μας τι πρεπει να κανουμε;;;;

\/ag 08-08-11 22:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoulis (Μήνυμα 611491)
δηλ. μιχαλη πρεπει να προσεχουμαι την ελαφροπετρα....ειναι οντος βλαβερη;;κι'αν ναι,οταν βλεπουμε ελαφροπετρα στον δρομο μας τι πρεπει να κανουμε;;;;

:confused::confused:
Δεν είπε οτι θα σηκωθεί και θα σε φάει Άκη..:D αν την σκαλίσεις ή την τρίψεις απλά δεν κάνει να εισπνεύσεις την σκόνη..

irongud 08-08-11 23:00

ακομα δεν εχω αποφασισει τι θα κανω αν βαλω φυσικες η ytong. δε θελω να βαλω ελαφροπετρα και σιλικονη γιατι συχνα πυκνα μπορει να κανω μια αλλαγη δε θελω να ειναι κολλημενες. το υτονγκ δεν επιπλεει.

akoulis 09-08-11 02:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από \/ag (Μήνυμα 611763)
:confused::confused:
Δεν είπε οτι θα σηκωθεί και θα σε φάει Άκη..:D αν την σκαλίσεις ή την τρίψεις απλά δεν κάνει να εισπνεύσεις την σκόνη..

ξερω'γω;;

Samian 14-08-11 13:30

Σόρρυ ρε φίλε αλλά η φύση προσφέρει απλόχερα τα έργα της...πέτρες κάθε είδους, σύστασης και γλυπτικής και εσύ σκέφτεσαι τα τεχνητά φτιαγμένα με χημικά υλικά αμφιβόλου ποιότητας για τα ζωντανά που θα φιλοξενούμε.....Μήπως το παρακάνουμε λίγο....δες το σαν συμβουλή και άνευ παρεξηγήσεως:D

akoulis 16-08-11 06:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Samian (Μήνυμα 612178)
Σόρρυ ρε φίλε αλλά η φύση προσφέρει απλόχερα τα έργα της...πέτρες κάθε είδους, σύστασης και γλυπτικής και εσύ σκέφτεσαι τα τεχνητά φτιαγμένα με χημικά υλικά αμφιβόλου ποιότητας για τα ζωντανά που θα φιλοξενούμε.....Μήπως το παρακάνουμε λίγο....δες το σαν συμβουλή και άνευ παρεξηγήσεως:D

στου γκαβού την τύφλα όσο θέλεις δείξε..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01968 seconds with 11 queries