Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ποια κατηγορία ενυδρείων είναι η πιο δημοφιλής (άρα και η καλύτερη) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46191)

kingrim 22-11-10 16:47

ποια κατηγορία ενυδρείων είναι η πιο δημοφιλής (άρα και η καλύτερη)
 
Με βάση τις συμμέτοχες στον Διαγωνισμό του GAB μπορώ να πω σχεδόν με σιγουριά ότι τα ενυδρεία με φυτά θα πρέπει να πάνε ΠΑΝΩ ΠΑΝΩ στο φόρουμ σαν πρώτη κατηγορία που θα βλέπει κάποιος όταν μπαίνει για πρώτη φόρα αφού είμαστε η κατηγορία με:

  • Τα πιο πολλά ενυδρεία
  • Τα πιο όμορφα ενυδρεία
  • Οι πιο καλλιτέχνες
  • Οι πιο Δραστηριοι
σε αυτό το θέμα θα παρακολουθούμε όχι τον διαγωνισμό αλλά τις συμμέτοχες ανά κατηγορία για να δούμε τι πραγματικά παίζει στον χώρο τον ενυδρείων ποιοι είναι οι πιο δραστήριοι

Για να δούμε τι αποτελέσματα θα έχουμε στο τέλος
περιμένω τα σχόλια σας για το πια κατηγορία θεωρείτε εσείς σαν την πιο ''καλή'' και γιατί




μικροί υποβρύχιοι κήποι


8συμμετοχες



μεγάλοι υποβρύχιοι κήποι


12συμμετοχες



βιοτοπικά ενυδρεία


6συμμετοχες



Vivarium/Paludarium


1συμμετοχη



Τηλέμαχος 22-11-10 16:48

Φυτεμένο φυσικά:smt052
Σας φάγαμε νταμαράδες!:grin::p

kingrim 22-11-10 16:50

οχι μονο τους νταμαραδες και τα vivarium

παντως αντικιμενικα τα ενυδρεια με φυτα ειναι το κατι αλλο......

Τηλέμαχος 22-11-10 16:54

Μικροί υποβρύχιοι κήποι: 30%
Μεγάλοι υποβρύχιοι κήποι: 44%
Βιοτοπικά ενυδρεία: 22%
Vivarium/Padularium: 3%

lion 22-11-10 16:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 511558)
παντως αντικειμενικα τα ενυδρεια με φυτα ειναι το κατι αλλο......

είσαι όντως πολύ αντικειμενικός :grin::grin::grin:

αντικειμενικός = που αναφέρεται στην πραγματικότητα έτσι όπως πραγματικά είναι και όχι όπως την αντιλαμβάνεται ένα υποκείμενο

Τηλέμαχος 22-11-10 16:56

Ή ουσιαστικά που λέει συνέχεια ένας μαθητής μου χαχα: Ουσιαστικά...:p

kingrim 22-11-10 17:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion (Μήνυμα 511563)
είσαι όντως πολύ αντικειμενικός :grin::grin::grin:

αντικειμενικός = που αναφέρεται στην πραγματικότητα έτσι όπως πραγματικά είναι και όχι όπως την αντιλαμβάνεται ένα υποκείμενο

νομιζω οτι ειμαι και αυτο μπορει να φανει και απο το γεγονος οτι μικροι και μεγαλοι κηποι εχουν το 74% των συμμετοχων

Churu 22-11-10 17:14

Για μενα το θεμα ειναι να ειναι οσο πιο κοντα στο βιοτοπο των ψαριων που διατηρουμε ανεξαρτητα αν ειναι μποσταναδικο η ξερακιανο.....Δαγκωτο Βιοτοπικο......κι ας ειναι φυτεμενο:D

kingrim 22-11-10 17:19

δεν ειναι καλητερα να μπορεις να παρεις ενα ενυδρειο στα χερια σου και να κανεις με το aquascaping κατι πιο ομορφο απο πολους βιοτοπους (βλεπε βιοτοπικο θερμαικου) αφου θα περνεις τα καλητερα στοιχεια απο καθε γωνια του πλανιτη ?????

Churu 22-11-10 17:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 511577)
δεν ειναι καλητερα να μπορεις να παρεις ενα ενυδρειο στα χερια σου και να κανεις με το aquascaping κατι πιο ομορφο απο πολους βιοτοπους (βλεπε βιοτοπικο θερμαικου) αφου θα περνεις τα καλητερα στοιχεια απο καθε γωνια του πλανιτη ?????

Ποιος το οριζει??:D Κοιτα μιλας για τον Θερμαικο που ειναι τωρα!!! Με γαλοτσες,καρεκλες,πλυντηρια,σιδερα κ.α σιγουρα θα ειναι αποκρουστικο θεαμα αλλα ενα βιοτοπικο θερμαικου οπως θα πρεπε να ηταν δε θα με χαλαγε καθολου. Με μπαρμπουνακια για corydoras, σκορπιδια,χανους,χορταριες,χειλουδες, κατεργαρηδες και μπαλαδες για τετρα μαζι με τις πρασιναδες του θα ηταν ενα ονειρο:smt118

delta66 22-11-10 18:02

Τα πιο δυσκολα και καλυτερα ενυδρεια ειναι αυτα που εχουν τις πιο λιγες συμμετοχες.

Ειναι διπλα ενυδρεια γιατι δειχνουν και το υποβρυχειο αλλα και το υπεργειο τμημα του βιοτοπου.

Και μιλαω φυσικα για τα Paludarium.

Kotsos 22-11-10 20:29

Τι έχει το ουσιαστικά??:smt107
Κι εγώ το χρησιμοποιώ..:roll:

Τηλέμαχος 22-11-10 20:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 511705)
Τι έχει το ουσιαστικά??:smt107
Κι εγώ το χρησιμοποιώ..:roll:

Το λέω για ένα συμμαθητή μου:D
Λέει:
Ουσιαστικά, εφόσον ο άξονας της γης έχει κλίση 23.5ο+- ως προς τον κάθετο άξονα περιστροφής της γής...
Ουσιαστικά, οι Μυκηναίοι εφόσον ήταν από την ελληνική φυλή αφομοίωσαν σημαντικά στοιχεία του Μινωικού πολιτισμού...


Και άλλα πολλά! Θα πέσετε από τα γέλια αν τον ακούσετε να το λέει:p

torren 22-11-10 21:07

Και νόμιζα πως μόνο εμείς οι μαθητές τα παρατηρούμε αυτά καλοί είστε και εσείς. Μια καθηγήτρια πάντως στα Αγγλικά έλεγε συνέχεια λοιπόν ένα σας λέω είχε πει 200(μετρημένο οχι αερολογίες) φορές λοιπόν σε μια ώρα.

Και για να μπω στο θέμα μας μποστάνια για πάντα μπορεί να μην έχω ακόμη αλλά του χρόνου θα λάβω και εγώ συμμετοχή

kingrim 22-11-10 21:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από torren (Μήνυμα 511725)
Και νόμιζα πως μόνο εμείς οι μαθητές τα παρατηρούμε αυτά καλοί είστε και εσείς. Μια καθηγήτρια πάντως στα Αγγλικά έλεγε συνέχεια λοιπόν ένα σας λέω είχε πει 200(μετρημένο οχι αερολογίες) φορές λοιπόν σε μια ώρα.

Και για να μπω στο θέμα μας μποστάνια για πάντα μπορεί να μην έχω ακόμη αλλά του χρόνου θα λάβω και εγώ συμμετοχή

γιατι τωρα τι εχεις????

Raven 22-11-10 22:43

Καλα , ειστε απιστευτοι !! :D:smt082 Αντε να σας δω τι συμπερασμα θα βγαλετε !
Συμφωνα με τη σκεψη του delta 66, τα paludarium ειναι σαφως τα καλυτεροτερα ολων , αφου δεν εχουμε ...ουτε 1 συμμετοχη :D:D

Ειμαι περιεργος ομως αφου το πατε σε κοντρες να δω ποιοι θα ειναι πιο ενεργοι στα βιοτοπικα.To βασανιστικο ερωτημα λοιπον ειναι:
Nταμαρανθρωποι afrikaaners Vs αμαζονιακοι discusmaniacs

Ακουω προβλεψεις και να πεφτουν τα στοιχηματα..:cool:

themosb 23-11-10 23:03

για μενα δεν τιθεται ερωτημα
τα ενυδρεία με φυτά
γιατι εχουν απ ολα
και φυτα και δημιουργια και ψαρακια και σαλιγκαρακια γαριδουλες κλπ
ειναι τρισδιαστατη ζωγραφικη:grin:
μακραν καλυτερα

georgis4 23-11-10 23:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 511786)
Nταμαρανθρωποι afrikaaners Vs αμαζονιακοι discusmaniacs

Ακουω προβλεψεις και να πεφτουν τα στοιχηματα..:cool:

Πολυ φοβαμαι οτι οι πρωτοι αν αρχισουν να πετανε πετρες στους 2ους.......
Οι 2οι τι να πεταξουν?Αμμο οι δισκους? :D:D

nicpapa 24-11-10 00:05

Εγώ προσωπικά απο τότε που γράφτηκα και ξεκίνησα το ενυδρείο μου , εχω αποθηκεύσει το λινκ << ενυδρεία με φυτά>> , γιαυτό και το πρώτο ενυδρείο μου είναι με φυτά!!!!:rolleyes:

Raven 24-11-10 01:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgis4 (Μήνυμα 512315)
Πολυ φοβαμαι οτι οι πρωτοι αν αρχισουν να πετανε πετρες στους 2ους.......
Οι 2οι τι να πεταξουν?Αμμο οι δισκους? :D:D

Εχεις φαει mopani κατακεφαλα; :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 512350)
Εγώ προσωπικά απο τότε που γράφτηκα και ξεκίνησα το ενυδρείο μου , εχω αποθηκεύσει το λινκ << ενυδρεία με φυτά>> , γιαυτό και το πρώτο ενυδρείο μου είναι με φυτά!!!!:rolleyes:

Eυγε νεε μου ! εσυ επελεξες το σωστο το δρομο :smt045

Τελικα βλεπω οτι οι βιοτοπικανθρωποι αντεπιτιθενται !! με 8 συμμετοχες σημερα εφτασαν τους μικρους υποβρυχιους κηπους :rolleyes:
Μα καλα που πηγαν ολα τα nano φυτεμενα :confused: στειλτε βρε, θα γινουμε ρεζιλι οι μποσταναδες.

nicpapa 24-11-10 01:48

lol... :smt041:smt041:smt041

kingrim 24-11-10 02:49

Τα πραγματα αλλαζουν αλλα οχι και τοοοοσοοοοο πολυ :ρ


μικροί υποβρύχιοι κήποι



9συμμετοχες




μεγάλοι υποβρύχιοι κήποι



14συμμετοχες




βιοτοπικά ενυδρεία



8συμμετοχες




Vivarium/Paludarium



1συμμετοχη

harris samos 24-11-10 09:25

ξερακιανο και ξερο ψωμι
μπορει ενα φυτεμενο να ειναι ομορφο αλλα δε συγκρινετε με τιποτα με την αγρια ομορφια ενος βιοτοπικου

και αμα θελετε να το παρουμε και απο την αλλη μερια
δε παστονουμε τα ενυδρεια στο λιπασμα και στο co2
βαζουμε μονο νερακι :grin::grin::grin::grin:

Churu 24-11-10 10:40

1 Συνημμένο(α)
Προπαγανδα για τους μποσταναδες

Oι υπευθυνοι για τον ιβριδισμο των ψαριων ειναι οι μποσταναδες, με τοσα χημικα σκευασματα που ριχνουν τα ψαρια γινονται καπως ετσι Συνημμένο Αρχείο 36335
Οποτε ΔΑΓΚΩΤΟ KAI ΞΕΡΟ.....:smt041:smt041:smt041

chemical mac 24-11-10 11:53

Ουσιαστικά κι εφόσον δηλώνω φανατικός μποστανάς τα φυτεμένα είναι τα αγαπημένα μου.
Παρ΄όλα αυτά ένα καλοστημένο ξερακιανό μπορεί να κλέψει καρδιές.
Και θεωρώ κορυφαία στιγμή την ώρα που θα ξεκινήσω το paludarium. Νομίζω ότι με αυτό θα κλείσει ο κύκλος.

thanasis76 24-11-10 12:27

παιδια η απαντηση ειναι λιγο μπερδεμα.
αν παμε απλα και μονο με την αποψη τι αρεσει στο ματι μας,
τοτε ολα ειναι θεμα γουστου...
αν ομως παμε με το τι ειναι καλλητερο για τα ψαρια που κραταμε σε τοσα λιγα λιτρα, τοτε τα βιοτοπικα ενυδρεια δεν μπορουν να συγκριθουν...
οσο ομορφο και να κανει καποιος ενα φυτεμενο η μη, αν δεν εχει σχεση με τον βιοτοπο του καθε ψαριου που εχουμε μεσα, τοτε καλλητερα να κρατουσαμε το ενυδρειο χωρις ψαρια....:D:D:D

panos1972 24-11-10 12:28

Καί έτσι καί γιουβέτσι!
Καί βουνό καί θάλασσα!
Καί φυτεμένο καί νταμάρι καί φυτεμένο νταμάρι!!!

Δεν είπα την τελευταία μου κουβέντα!
Οι 30 Νοεμβρίου πλησιάζουν! Μάλλον θα κλείσω την πόρτα....

thanasis76 24-11-10 12:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 512370)
Τελικα βλεπω οτι οι βιοτοπικανθρωποι αντεπιτιθενται !! με 8 συμμετοχες σημερα εφτασαν τους μικρους υποβρυχιους κηπους :rolleyes:
Μα καλα που πηγαν ολα τα nano φυτεμενα :confused: στειλτε βρε, θα γινουμε ρεζιλι οι μποσταναδες.

ειστε τυχεροι ποι ολοι εμεις οι βιοτοπικανθρωποι ενδιαφερομαστε μονο για την καλη βιοσημοτητα τον ψαριων μας και δεν κανουμε διαγωνισμους...:D:D

μην παρεξηγισει κανεις τα λογια μου, χιουμορ κανω...:smt052:smt052

dimis_george 24-11-10 12:42

φουλ φυτεμενο,για παντα!!!!!!!!!!

Eric 24-11-10 12:51

Μποστανια και ξερο ψωμι!!! Πλησιαζει η ωρα... Όπως φαινεται δεν θα προλαβω να στειλω αυτο που θα ηθελα και ετοιμαζα για τον διαγωνισμό. :( Η προσαρμογη απο emersed δεν πηγε όπως θα ηθελα...
θα στείλω σίγουρα ένα απο τα άλλα μποστανακια μου όμως. Η φωτογραφηση μεινει...
Μποσταναδες ενωθήτε!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02712 seconds with 11 queries