Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   γδαρμενη κοιλια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48975)

VEZIRAKOS 05-02-11 22:29

γδαρμενη κοιλια
 
εδω και αρκετες μερουλες μ κρυβονται τα πλατυ μ το αρσενικο βγαινει το βραδυ τρωει και μετα κρυβεται ενω το αρσενικο τπτ σημερα εκανα αλαγη νερου και κλαδεψα και τσουπ το τρομαξα και πεταχτηκε εξω το ειδα πολυ φουσκομενο και το βαλα στην γεννηστρα . παρατηρησα λοιπον την κοιλια του να ειναι γδαρμενη και απο τησ δυο μεριεσ και να ασπριζει λιγο ενω ειναι και φουσκομενη.. μ φενεται σαν γδαρσιμο.. τι μπορει να συμβενει?

jiraiya 05-02-11 22:30

βαλε καμια φωτο θα ηταν χρησιμη!!!

VEZIRAKOS 05-02-11 22:33

1 Συνημμένο(α)
δεν νομιζω να διακρινονται πολλα ... αλλα κατι φενεται..

VEZIRAKOS 05-02-11 22:45

τπτ ρε παιδια?

VEZIRAKOS 05-02-11 22:58

1 Συνημμένο(α)
εδω κατι καλητερο φενεται

andreascrete 05-02-11 23:06

υπάρχει μόλυνση η οποία θα εξαπλωθεί σίγουρα και για αυτό θα πρέπει να χορηγήσεις αντιβιωτικό στο νερό για να το προλάβεις.
Απομόνωσε το ψάρι απο τα άλλα σε μικρότερο ενυδρείο αν έχεις και ξεκίνα άμεσα θεραπεία, υπάρχουν πολλά αντιβιωτικά στο εμπόριο με καλά αποτελέσματα.
Εγω χρησιμοποιώ το omnipur της sera πάρε αυτό η κάτι ανάλογο.

VEZIRAKOS 05-02-11 23:11

ωχ να ρωτησω αποτι προηλθε?

andreascrete 05-02-11 23:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από VEZIRAKOS (Μήνυμα 549250)
ωχ να ρωτησω αποτι προηλθε?


Σου απάντησα στο μήνυμα που μου έστειλες.
ένα αντιβιωτικό γενικού φάσματος για τραυματισμούς και βακτηριδιακές μολύνσεις θα βοηθήσει. ρίξε και ενυδρειακό αλάτι στο νερό,βοηθάει το ψάρι να αναπτύξει πιο πολύ προστατευτική βλένα στα λέπια του για να προστατεύεται.

tsoum 06-02-11 04:27

Αν βλέπεις λεπια ανασηκωμένα όπως κοιτας το ψάρι απο πάνω είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα. Εχει bloat, και το αντιβιωτικό δεν νομίζω να βοηθήσει κ πολύ. Παλίοτερα που το είχαν παθει καποιες γκαπίνες μου, μου είχε προταθεί ενα αλας νομίζω, το οποιο δεν βρήκα σε ενα φαρμακείο που ρώτησα. Ενας πετσοπας, οταν τον ρώτησα για φάρμακο, μου είπε οτι 99% είναι χαμένο το ψαράκι.

VEZIRAKOS 28-05-11 15:33

και ομως
 
ειχα ξεχασει το θεμα αυτο παρα πολυ καιρο απλα τωρα το ειδα και το σκευτικα...
το ψαρακι οντοσ πεθανε αν και αντεξε σε καραντινα 3-4 βδομαδες και μπορει να ζουσε αλλα εφτιαξα ενα φιλτρο βυθου και δεν το πετυχα κ βρομισε το νερο την πεμτη βδομαδα :( παρολα αυτα οσο ηαν στην καραντηνα την 3-4 μερα μ γεννησε μπολικα μωρακαι τα οποια αφαιρεσα αμεσως απο κει και μεχρι σημερ π εχουν μεγαλωσει αρκετα μοπυ ζουν τα 6.... φροντισε η μικρη μ πριν πεθανει να καληψει το κενο της


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01442 seconds with 11 queries