Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Diy ενυδριο για betta, καλα οδευω?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32878)

3r4ndo 17-06-09 19:50

Diy ενυδριο για betta, καλα οδευω??
 
Καλησπερα σε ολα τα μελη του gab!!!
Σκευτομαι να φτιαξω ενα καινουρο χωρο φιλοξενιας για το μκρουλι μονομαχακι μου και θα ηθελα απλα την γνωμη καποιων εμπειρων στον χωρο!!

Σκευτομαι λοιπον να μετατρεψω ενα κομοδινο σε επιπλο ενυδριου και να ενσοματατοσω μια γυαλα με εξωτερικες διαστασεις 43εκ πλατος 34 εκ μηκος και 27εκ υψος. Για την κατασκευη θα χρησιμοποιησω τζαμι 10 χιλιοστων το οποιο υπαρχει ηδη (και δεν υπαρχει λογος να αγορασω αλλο)..
Θελω να πιστευω πως για αυτο το υψος δεν θα χρειαστω κοντρες ειδηκα με αυτο το παχος αλλα θα ηθελα και μια δευτερη γνωμη.
Εχω ηδη αγορασει σιλικονη bison για ενυδρια (2*280ml) ειναι καλη η να δω για αλλη?
Για το θεμα του φιλτραρισματος η πρωτη και αμεταβλητη σκεψη μου ηταν το σαμπ οπου θα χρησιοποιηθει ενα παλιο ενυδριακι με εσωτερικες διαστασεις 19*32*26 και η υπερχειληση θα γινει με τρυπα στον πατο και σωληνα διαμετρου 40 χιλιοστων απο την οποια θα γινει και η επιστροφη με σωληνα μικροτερης διαμετρου που θα περασει απο μεσα.
Τα 40 χιλιοστα δεν ειναι στην τυχη, Θελω να περασω απο τον ιδιο σωληνα και καλωδια για την τροφοδοσια της λαμπας και του ψηφικου led θρμομετρου που θα μπει στο καπακι.

Επειδη το κομοδινο θα ειναι διπλα στο κρεβατι μου ο σωληνας της υπερχειλησης θα μπει λοξα για να μην ακουγεται καθωλου αλλα τι γινεται με την επιστροφη?? Εχετε να προτεινετε καποια αθορυβη αντλια με χαμηλη ροη??
Σκευτομαι επισης την χρηση μιας δευτερης αντλιας η οποια θα κανει κυκλους το νερο στο σαμπ για να υπαρχει η απαιτουμενη ροη σε αυτο.

Αυτα τα λιγα για τωρα, αυριο το πρωι θα παω να κοψω τα τζαμια και ελπιζω καποιος να επιβεβαιωσει για τις κοντρες ως τοτε, για τα υπολοιπα δεν βιαζομαι!!

Φιλικα, Αλεξανδρος

gmanes 17-06-09 19:57

Με 10άρι τζάμι και αυτές τις διαστάσεις δε χρειάζεσαι κόντρες... Γιατί δε το κάνεις όμως λίγο πιο ψηλό ??

Πάντως είναι "κρίμα" να βάλεις το 10άρι τζάμι σε αυτό το ενυδρείο.. Εγώ για μεγαλύτερες διαστάσεις, για 4άρι που έβαλα, έδωσα 14 ευρώ, ίσως αξίζει να πάρεις άλλο και να το αξιοποιήσεις αλλιώς αυτό...

Η σιλικόνη είναι μία χαρά, δοκιμασμένη...

3r4ndo 17-06-09 20:28

Εχω 30 φυλλα 1.20 επι 2.50, το ενα που θα χαλασω δεν θα μου λειψει, δεν ειναι ψημενα και κοβονται (τα μισα τα εχω κοψει στα δυο μονος μου γιατι δεν ειχα που να τα βαλω).

Δεν ξερω για το υψος, μου αρεσε η ιδεα του χαμηλου για αισθητικους λογους και ειχα υποψιν και το οτι οι μονομαχοι ζουν σε ρηχα νερα:D

Το ενυδριο αυτο ειναι περα απο ενα καλυτερο σπιτι για τον ψαρη μου, μια εμπειρια για το επομενο. (εχω αρκετο ελευθερο χρονο και προβλεπεται να αυξηθει καθως ειμαι στα προθυρα χωρισμου, κατι θα πρεπει να κανω και δεν ειμαι πολυ του εξω)

Οποιαδηποτε γνωμη και ιδεα για πατεντα ειναι απολυτα δεκτη και κατα πασα πιθανοτητα θα εφαρμοστει εαν αυτο ειναι θετικο για το ενυδριακι!!

gmanes 17-06-09 21:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo (Μήνυμα 361122)
Εχω 30 φυλλα 1.20 επι 2.50, το ενα που θα χαλασω δεν θα μου λειψει, δεν ειναι ψημενα και κοβονται (τα μισα τα εχω κοψει στα δυο μονος μου γιατι δεν ειχα που να τα βαλω).

Δεν ξερω για το υψος, μου αρεσε η ιδεα του χαμηλου για αισθητικους λογους και ειχα υποψιν και το οτι οι μονομαχοι ζουν σε ρηχα νερα:D

Το ενυδριο αυτο ειναι περα απο ενα καλυτερο σπιτι για τον ψαρη μου, μια εμπειρια για το επομενο. (εχω αρκετο ελευθερο χρονο και προβλεπεται να αυξηθει καθως ειμαι στα προθυρα χωρισμου, κατι θα πρεπει να κανω και δεν ειμαι πολυ του εξω)

Οποιαδηποτε γνωμη και ιδεα για πατεντα ειναι απολυτα δεκτη και κατα πασα πιθανοτητα θα εφαρμοστει εαν αυτο ειναι θετικο για το ενυδριακι!!


Θέλω κι εγώ !!!! :):):)

Έχεις σκευτεί τι θα κάνεις με το καπάκι ?? Εγώ έφτιαξα ένα από plexi αλλά αν το έκανα τώρα μάλλον θα το άφηνα χωρίς καπάκι, απλώς δε θα το γέμιζα μέχρι πάνω... Για αυτό σου είπα και για το ύψος...

Κι εγώ για την εμπειρία το έκανα, και για να ξέρω πως να κάνω το επόμενο :) Και δε το έχω μετανιώσει, οπότε θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να το κάνεις κι εσύ...

3r4ndo 17-06-09 22:34

Οτι θα το κανω θα το κανω ειναι 100% σιγουρο, ειμαι μαλιστα διατεθημενος να δοκιμασω τα παντα!! Το καπακι απο κοντραπλακε θαλασσης τριψιμο βαψιμο!! θα γινει με πλαισιο που θα κατσει στο πανω μερος του ενυδριου και μεντεσεδες, προσεγμενο φυσικα :smile:

chemical mac 18-06-09 10:44

Το ύψος είναι καλό (οι υπόλοιπες διαστάσεις δεν μου κάθονται - προσωπικά). Με το καπάκι μην παιδευτείς και πολύ. Αν του βάλεις φυτά (μπαμπού, κύπερη ή ρύζι αν βρεις) κι αν δημιουργήσεις τις σωστές συνθήκες να είσαι σίγουρος πως ο μονομάχος σου δεν θα έχει κανένα λόγο να πηδήξει από το ενυδρείο

3r4ndo 18-06-09 12:09

Οι υπολοιπες διαστασεις ειναι οι δαστασεις του κομοδινου και εχω ηδη κοψει τα τζαμια!!
Τελικα εκανα δυο τρυπες γιατι δεν ειχε 40ρι τρυπανι ο τζαμας, παραξενευτηκα ομως γιατ μου πηρε μονο 10 ευρω για ολα ενω την τελευταια φορα που πηγα μου ειχε πει μονο για τις τρυπες 15 ευρο η μια... Ρυζι εννοεις το κανονικο ρυζι που μαγειρευουμε?? Φυτρωνει αυτο????

Παιδια κλαδεματα εχει κανεις?? Θα με σωσετε!!

chemical mac 18-06-09 12:28

αυτό το ρύζι εννοώ αλλά όχι σαν σπυρί από τη σακούλα που παίρνεις για φαγητό. όπως είναι όταν το φυτεύουν κανονικά στους ορυζώνες

3r4ndo 18-06-09 13:50

3 Συνημμένο(α)
Ποσο καιρο διατηρειται αυτο πανο κατω?? Κολλαω τα τζαμια τωραααα!!!!!!!
-------------------------
Το κολλησα!!! Παιδια βρηκα μια αντλια 300 λιτρα/ωρα, δεν ακουγεται καθωλου αλλα δεν ανεβαζει το νερο με τιποτα για επιστροφη, θα την χρησιμοποιησω για ροη στο σαμπ, παρακαλω οποιος εχει κατι υποψιν για επιστροφη να προτεινει... θελω να ειναι ολα ετοιμα οταν στεγνωσει!!

gmanes 18-06-09 14:13

Μεγειά !!!

Νομίζω αυτή είναι παραπάνω από αρκετή για τη δουλειά που θες ...

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...MseHXX5TKGzpWr

Ίσως σου κάνει και το μικρότερο μοντέλο, δες το

3r4ndo 18-06-09 14:22

Η 600 μου φενεται πολυ καλη και πρεπει να την εχει και ενας πετσοπας στην περιοχη μου!! θα παω να κοιταξω το απογευμα!!! Ευχαριστω!!

halvas69 18-06-09 21:14

Να υποθέσω ότι, δεν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή των μονομάχων.
Γιατί sump και φωλιά στη επιφάνεια κομματάκι δύσκολο.

3r4ndo 18-06-09 23:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 361316)
Να υποθέσω ότι, δεν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή των μονομάχων.
Γιατί sump και φωλιά στη επιφάνεια κομματάκι δύσκολο.


Αν βαλω durso υπερχειληση παιζει φωλιτσα αλλα η αληθεια ειναι πως δεν ενδιαφερομαι για αναπαραγωγη... Οπως και να εχει θα φροντισω και αυτο το κομματι, μπορει στο μελλον να αλλαξω γνωμη!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01609 seconds with 11 queries