Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Έκανα το κινητό μου υποβρύχιο για να βιντεοσκοπήσω τα Koi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86654)

Artemisia 22-05-15 09:52

Έκανα το κινητό μου υποβρύχιο για να βιντεοσκοπήσω τα Koi
 
Μετά απο 8 μήνες που έχω την Λίμνη μου χαίρομαι , τόσο πολύ που βλέπω τα ψάρια μου να μεγαλώνουν μετα απο ένα δύσκολο χειμώνα .... Όταν τα είχα αγοράσει ειχαν το μεγεθος ενός μικρού αναπτήρα bic , τώρα όμως μεγαλώνουν ασταμάτητα !! Άγαπώ κάθε στιγμή δίπλα στην Λίμνη :)

https://www.youtube.com/watch?v=ubv9SCh3Pko

tsala 22-05-15 10:44

πολυ ομορφα! να τα χαιρεσαι!
ε, με τετοιες σκουλικαντερες που ταιζεις, γινεται να μην μεγαλωσουν :D

Τάκης 22-05-15 10:53

Και η λίμνη αλλά και τα ψάρια τα σπανε, μπράβο.
Καλα τα σκουλίκια είναι ο καλύτερος τους μεζές (κατι ξέρω :) :) )
Artemisia ρίχτους και γάβρο που και που, βγάζεις εντόσθια , κεφάλι και κοκαλοραχιά και ριχτους, πάρτυ θα κάνουν.

Με το σπάσιμο της δεξαμενής τι κάνατε ; Το φτιάξατε ;

Artemisia 22-05-15 15:07

Ευχαριστώ παιδια για τα καλα σας λόγια και για τις συμβουλες :) Αυτό με τον Γαύρο δεν το ήξερα σίγουρα είναι ασφαλές εεεε ??
Το σπάσιμο της δεξαμενης το φτιάξαμε προσωρινά με ενυδρειακη σιλικόνη. Στάνταρ δεν θα κρατήσει , αλλα ήθελα να την ευχαριστηθώ τώρα με τις ζέστες. Τέλος καλοκαιριού λεμε να φέρουμε κάποιον να μας την κάνει όλη πολυεστέρα .

tsala 22-05-15 15:23

ναι δωσε γαυρο αφοβα.. καθαρισμενο και καλα πλυμενο.

Τάκης 22-05-15 15:24

Για το γαυρο δες εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....51&page=8/#211 :)

για το πολυεστέρα πρέπει να το δείτε, στο πολυεστέρα με το καιρό περνάει λίγο νερό λόγω του φαινομενου της όσμωσης , και αν λόγω σχήματος και πάγου είναι να σπάσει δεν θα σε γλυτώσει, είναι θέμα σχήματος και όχι μόνο αντοχής ή στεγανότητας των υλικών

Artemisia 22-05-15 19:52

Καλά Τάκη ειναι κουκλάκια , φτου φτου , να τα χαίρεσαι το επόμενο που θέλω να κάνω είναι μια λίμνη γύρω στα 1500 λίτρα με χρυσόψαρα είναι πανέμορφα !!!! Το πήρα και το μαθημα μου κ αυτη την φορά θα γίνει με EPDM Liner .
Σε λίγο θα γίνω σαν τους Ιάπωνες θα κάνω και σούσι να δώ πώς θα τον καθαρίσω τον γαύρο .... Αν μου περισέψει πώς τον συντηρώ ??? Γιατι άν πάω να αγοράσω και ζητήσω 5 γαύρους θα γελάνε και οι πέτρες....
Επίσης , τώρα τρώνε Hikari, Sera , Tetra , Σκουλίκια 250 γραμ. (τα εκτρεφω εγω τα σκουλίκια) για την πλάκα τα ταϊζω 4 φορες την μέρα και ακόμα ζητάνε ..... γουρουνάκια!!!

Τάκης 22-05-15 20:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 890291)
Καλά Τάκη ειναι κουκλάκια , φτου φτου , να τα χαίρεσαι το επόμενο που θέλω να κάνω είναι μια λίμνη γύρω στα 1500 λίτρα με χρυσόψαρα είναι πανέμορφα !!!! Το πήρα και το μαθημα μου κ αυτη την φορά θα γίνει με EPDM Liner .
Σε λίγο θα γίνω σαν τους Ιάπωνες θα κάνω και σούσι να δώ πώς θα τον καθαρίσω τον γαύρο .... Αν μου περισέψει πώς τον συντηρώ ??? Γιατι άν πάω να αγοράσω και ζητήσω 5 γαύρους θα γελάνε και οι πέτρες....
Επίσης , τώρα τρώνε Hikari, Sera , Tetra , Σκουλίκια 250 γραμ. (τα εκτρεφω εγω τα σκουλίκια) για την πλάκα τα ταϊζω 4 φορες την μέρα και ακόμα ζητάνε ..... γουρουνάκια!!!

Παίρνω κανα κιλό γάβρο, τον καθαριζω όπως σου ειπα (ολα, τον κάνω φιλετάκια) και τον έχω στη κατάψυξη, και τους βάζω , και τώρα που ζεσταινει ο καιρός τους δίνω λίγο σχεδόν καθε ημέρα (για αυτο έχουν γίνει τερατακια :) )

Artemisia 23-05-15 11:59

Λοιπόν Τάκη αυριο θα πάω να τους πάρω και θα σου πώ τα αποτελέσματα μόλις τους ταϊσω ανυπομονώ !!!
-------------------------
Σήμερα έδωσα στα ψαρια μου γαυρο και δεν φαγανε καθόλου ... στην αρχή τον δοκίμασαν μέσα στον ενθουσιασμό και τον έφτυσαν λές και μου λέγαν τι είναι αυτο κοπελιά ??? ειχαν και ασχημη αντίδραση πριν τον φτύσουν κουνούσαν το κεφάλι έντονα δεξια αριστερά και τρόμαξα .... Τώρα αντε να μαζέψω αυτα τα 3 κομματάκια απο τον πάτο, με την ηλεκτρική σκούπα....

Τάκης 23-05-15 12:37

Κρίμα
εμενα τον τσακιζουν.
3 κομματια αν εναι αστα, μπορει να τα φάνε όταν πεινάσουν.
Το καλό με το γαυρο είναι πως είναι καθαρη πρωτείνη και έχει και ιχθυέλαιο, πιστευω πως αν τον αφήσεις θα τον φάνε

Artemisia 23-05-15 12:47

Είχες δικαιο τελικα πήγα να τον μαζέψω και δεν ήταν πουθενα :) Σκέφτομαι μήπως έκανα κάποιο λάθος και δεν τον άφησα πολύ στο νερο να ξαλμυρίσει ??? Πόση ώρα τον αφήνεις αφου τον έχεις καθαρίσει ? Πήρα και μισό κιλό .... μόνη μου θα τον έτρωγα , φρεσκοτατος .... :)

Τάκης 23-05-15 13:00

τον πλένω να φυγουν τα αιματα και τον βαζω στη καταψυξη, τιποτα αλλο.
Και οταν είναι να τους δώσω, βάζω λίγα κομματια σε ενα ποτηρι, βάζω και βραστο νερό να ξεπαγώσει γιατι βαριέμαι να περιμένω, και σε 2 λεπτά τον πετάω μέσα

Artemisia 23-05-15 16:30

Ευχαριστώ βρε Τάκη και πάλι !! Σε κανένα μήνα θα ανεβάσω καινούριο βίντεο να μου πεις αν μεγάλωσαν :)

Artemisia 17-08-15 12:55

5 Συνημμένο(α)
Σήμερα δουλειά δεν είχα έβγαλα λίγα σκουλήκια για τις ομορφιές μου , τα Κοι μου :smt041:smt041
Έβρεξε κιόλας , μια χαρά ...
Νομίζω οτι μεγάλωσαν αρκετά σε 1 μήνα . Θα ανεβάσω και βίντεο άν συνεργαστεί το pc μου :D

sarpijk 17-08-15 13:02

Εισαι πολυ τυχερη που ζεις τοσο κοντα στη φυση και εχεις τη δυνατοτητα να πραγματοποιεις τις ιδεες και τις επιθυμιες σου! Να ειστε καλα να τα χαιρεστε!

Artemisia 17-08-15 14:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 896318)
Εισαι πολυ τυχερη που ζεις τοσο κοντα στη φυση και εχεις τη δυνατοτητα να πραγματοποιεις τις ιδεες και τις επιθυμιες σου! Να ειστε καλα να τα χαιρεστε!

Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ , και σε σένα εύχομαι ότι επιθυμεις!!:)

Τα κατάφερα +-8+-8+-8 έτοιμο και το βίντεο !!!

https://www.youtube.com/watch?v=JoopqMFzVnE

Yiannis59 17-08-15 19:15

Ωραία πράματα φιλενάδα για δώσε και καμιά λεπτομέρεια περι καλλιέργειας των σκουληκιών,
καπου διάβασα οτι τα καλλιεργείς μόνη σου

Anna10 17-08-15 19:23

Πανέμορφα τα γομαράκια σου Αρτεμισία. Μπράβο.

Artemisia 17-08-15 19:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 896340)
Ωραία πράματα φιλενάδα για δώσε και καμιά λεπτομέρεια περι καλλιέργειας των σκουληκιών,
καπου διάβασα οτι τα καλλιεργείς μόνη σου

Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη :D Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά , διαλεγεις ένα κομμάτι γής περίπου 5 τ.μ. το κάνεις πατόφτυαρο , ρίχνεις απο πάνω φρούτα λαχανικά γκαζόν γενικότερα οτιδήποτε πράσινο (αποφεύγεις τα όξινα σκοτώνουν τα σκουλίκια ) και ποτίζεις κάθε βράδυ που έχει δροσιά με σταγώνες (ή αφήνεις το λάστιχο για καμια ώρα το καλοκαίρι) . Τώρα αυτός ο χώρος για να έχεις σκουλίκια θα πρέπει να είναι δροσερός και σκιερός για το καλοκαίρι . Καλή επιτυχία !!! :D:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Anna10 (Μήνυμα 896341)
Πανέμορφα τα γομαράκια σου Αρτεμισία. Μπράβο.

Σε ευχαριστώ πολύ Άννα :D και οι δικές σου δημιουργίες φανταστικές !!!

Yiannis59 17-08-15 20:26

Δηλαδή αν κατάλαβα καλα οπως κάνουμε το κομποστ για βιολογικό λίπασμα

Artemisia 17-08-15 20:37

Ναι ακριβώς έτσι , απλά όταν είναι να μαζέψω κάνω πάλι πατόφτυαρο , βέβαια το χώμα μετά την πρώτη φορά ειναι μαλακό και δεν σε κουράζει . Ακόμα κάτι το χώμα που θα σκάψεις να μην είναι αμμουδερό (να ειναι μαυρο ή καφέ) .
Αν το κάνεις και μετά απο 2 βδομαδες δεν εμφανιστούν , τον Σεπτέμβριο θα σου στείλω ένα κουτί να τα αφήσεις εκει να πολλαπλασιαστούν :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01985 seconds with 11 queries