Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Full Planted (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18628)

Steve 17-07-07 16:21

Full Planted
 
Μιας και συντομα θα παω Αθηνα , σκεφτηκα να συναιχησω κατι που ειχα αφησει στην μεση...
τι ειναι αυτο;
Ενα Full Planted ενυδρειο.....
Εχω μερικες Ερωτησουλες πριν το κανω αυτο...:
1) αν βγαλω τα φυτα που εχω για να α ξαναδτιαξω , να δω τι χρειαζομαι , υπαρχει περιπτωση να στεσαρηστουν πολυ οι δισκοι;
2) με τον εξοπλησο σε ωτησμο που εχω (30W) σε 120 λιτρα, εινι δυνατον να καταφερω να κρατησω ενα τετοιο ενυδρειο ή θελω περισσοτερο;
3) τι φυτα προτεινετε για ενα τετοιο ενυδρειο;
4) μια μπουκαλα diy CO2 αρκει για ευτο το ενυδρειο;
5) τι λιπασματα μου προτεινετε;
Ευχαρηστω πολυ!

klaz 17-07-07 16:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από grigoriou_s (Μήνυμα 190109)
Ενα Full Planted ενυδρειο.....
Εχω μερικες Ερωτησουλες πριν το κανω αυτο...:
1) αν βγαλω τα φυτα που εχω για να α ξαναδτιαξω , να δω τι χρειαζομαι , υπαρχει περιπτωση να στεσαρηστουν πολυ οι δισκοι;
2) με τον εξοπλησο σε ωτησμο που εχω (30W) σε 120 λιτρα, εινι δυνατον να καταφερω να κρατησω ενα τετοιο ενυδρειο ή θελω περισσοτερο;
3) τι φυτα προτεινετε για ενα τετοιο ενυδρειο;
4) μια μπουκαλα diy CO2 αρκει για ευτο το ενυδρειο;
5) τι λιπασματα μου προτεινετε;
Ευχαρηστω πολυ!

1)το μονο σιγουρο..!!!!!
2)φουλ φυτεμενο με φυτα ευκολα ναι...για κατι περισσοτερο τσουκ.....
3)φυτα ευκολα,για τον υπαρχων φωτισμο σου....
4)νομιζω πως ναι,αν ομως εχεις σωστη διαχυση...
5)ολη τη σειρα της σιτσεμ,(με αρκετη προσοχη στις δοσεις ομως....)
...παρακαλω:rolleyes::cool:

Steve 17-07-07 16:30

σε ευχαρηστω για την απαντηση...
λες να χρειαστω παραπανω φωτησμο;;;
π.χ +30βατ επιπλεων;

spirosta 17-07-07 16:30

Λοιπόν: Δικιά μου γνώμη... Μην βιαζεσαι και μην κάνεις αότομες αλλαγές. Ήδη λες ότι έχεις πρόβλημα σε άλλα post.
Από εκεί και πέρα...
-> με 0,25W/λίτρο μην περιμένεις πολλά. Για αρχή ένα 0,6 watt/λίτρο θα ήταν μια χαρα με αρκετά φυτά. Δηλαδή θες τουλάχιστον άλλη μία 30 άρα λάμπα ή άλλα 30-40Watt σε λάμπες. Πρώτα δηλαδή δες τι θα κάνεις με αυτό και βλέπεις.
-> Co2 είσαι οριακά για diy. Και φυσικά μία κανονική φιάλη 2 κιλών με μανομετρα και βελονοιδή θα σε βγάλει για 6-12 μήνες ανάλογα την χρήση.
->Σκέψου σοβαρά αν θεςε να είσαι ακόμη πιο σωστός PH controller με μαγνητική βαλβίδα. Μην έχεις άγος πόσο co2 θα εισάγεται στο νερό.
->Σε φυτά όπως έχω ξαναπεί και αλλού καλύτερα να πας σε εύκολα-μέτρια φυτά. Δεν γνωρίζω και πολλά αλλά κάποιος άλλος θα μπορεί να σου πει καλύτερα. Με τα 0,6W/λ που σου προτείνω μπορείς να φτιάξεις μια τεράστια ζούγκλα από φυτά εύκολα-μέτρια μαζί με co2.
->Λιπάσματα καλά είναι τα seachem. Δεν υπάρχουν μόνο αυτά αλλά τα προτείνουν πολλοί. Εγώ προσωπικά έχω σίδηρο και πολυλίπασμα της tropical. Ξεκινάς εσύ με κάποια πολυλιπάσματα και βλέποντας και κάνοντας. Προσοχή στις δοσολογίες. Ξεκίνα με το 1/4 των αναφερώμενων και βλέπεις τι ανάγκες θα έχουν.

Steve 17-07-07 16:49

θα αναβαθμησω λαμπες... θα βαλω 1 x seta plat coulor ....ειναι οκ;

safi 17-07-07 16:52

πόσους δίσκους στα 120 λ. είπες ότι έχεις ?

Steve 17-07-07 16:52

2 δισκους

safi 17-07-07 17:09

Η πραγματική ομορφιά στο ενυδρείο σου είναι οι δίσκοι.
Μην τους στερείς χώρο από τα λίτρα που τους έχεις δώσει.
Έχε λίγα φυτά για ντεκόρ και για δουλίτσα με τα νιτρικά και
φρόντιζε τα 2 σου κοσμήματα.
Βέβαια το ενυδρείο είναι δικό σου και κάνεις ότι θες.
Εγώ απλά σου λέω την γνώμη μου.

spirosta 17-07-07 17:09

Και επίσης από όσο διαβάζω οι δίσκοι θέλουν να είναι 4-5 και σε ΠΟΟΟΛΛΑ λίτρα.. Αυτό έχε το υπόψιν σου μήπως το άλλαζες σιγά σιγά σε κοινωνικό που τα 120 λίτρα είναι αρκετά για διάφορα είδη..

Steve 17-07-07 17:36

το ξερω οτι θελουν κοπαδι....αλλα αυτο που με καιει ειναι να φταιξω ενα φυτεμενο ενυδρειο..

Genirous 17-07-07 17:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από grigoriou_s (Μήνυμα 190041)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Juan (Μήνυμα 190039)
Φαντάζομαι να ξέρεις, ότι το ενυδρείο σου ΔΕΝ μπορεί να φιλοξενήσει δίσκους, έτσι ;

:smt088 :smt088 :smt088 :smt088 :smt088
Μου Ερχεται Καρδιακο !
Κατσε πρωτα να νικησω την αλγη και βλεπουμε!
Δεν θελω να τους αποχωρηστω ... θα πεθανω!zw

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από grigoriou_s (Μήνυμα 190140)
το ξερω οτι θελουν κοπαδι....αλλα αυτο που με καιει ειναι να φταιξω ενα φυτεμενο ενυδρειο..

Σταύρο έχεις ανοίξει πολλά θέματα ταυτόχρονα και πρέπει να αποφασίσεις σε ποιά θα κάνεις πίσω...:(
Σκέψου ότι αφού θέλεις το καλύτερο για τα ψαράκια σου (όπως λες), πρέπει να ακολουθήσεις ΟΛΕΣ τις συμβουλές που ακούς και ΟΛΑ τα προβλήματά σου θα λυθούν...;)

chemical mac 17-07-07 17:53

Στο δικό μου 120λιτρο έχω βάλει βαλισνέριες, εχινοδωρο, ανούμπιες και κρυπτοκορίνα τα οποία αναπτύσονται ωραιότατα με τον φωτισμό που έχεις κι εσύ και ένα 4λιτρο DIY CO2. Δυο κομμάτια java moss που έβαλα πρόσφατα δεν τα πάνε και τόσο καλά αλλά μάλλον φταίω εγώ γι αυτό και όχι τόσο ο εξοπλισμός μου.
Πάντως full planted με αυτά που έχεις δεν θα "παίξει" καλά. Ένας συνδιασμός από 2 - 3 εύκολα φυτά είναι ότι καλύτερο.
Για την Seachem συμφωνώ κι εγώ γιατί τα χρσιμοποιώ και βλέπω σημαντική διαφορά στα φυτά μου.

Steve 17-07-07 18:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Genirous (Μήνυμα 190142)
Σταύρο έχεις ανοίξει πολλά θέματα ταυτόχρονα και πρέπει να αποφασίσεις σε ποιά θα κάνεις πίσω...:(
Σκέψου ότι αφού θέλεις το καλύτερο για τα ψαράκια σου (όπως λες), πρέπει να ακολουθήσεις ΟΛΕΣ τις συμβουλές που ακούς και ΟΛΑ τα προβλήματά σου θα λυθούν...;)

προσπαθω να κανω οτι καλυτερο μπορω....

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από macblack (Μήνυμα 190143)
Στο δικό μου 120λιτρο έχω βάλει βαλισνέριες, εχινοδωρο, ανούμπιες και κρυπτοκορίνα τα οποία αναπτύσονται ωραιότατα με τον φωτισμό που έχεις κι εσύ και ένα 4λιτρο DIY CO2. Δυο κομμάτια java moss που έβαλα πρόσφατα δεν τα πάνε και τόσο καλά αλλά μάλλον φταίω εγώ γι αυτό και όχι τόσο ο εξοπλισμός μου.
Πάντως full planted με αυτά που έχεις δεν θα "παίξει" καλά. Ένας συνδιασμός από 2 - 3 εύκολα φυτά είναι ότι καλύτερο.
Για την Seachem συμφωνώ κι εγώ γιατί τα χρσιμοποιώ και βλέπω σημαντική διαφορά στα φυτά μου.

το προβλημα ειναι οτι τωρα εχω καπου 20 ειδη φυτων , μικρων προς μεσαιων επαιτησεων και προσπαθω να τα φταιξω καπως ωραια....εγω φανταζομουν κατι σαν τα παρακατω...:


http://rockymountaindiscus.com/images/leeland.jpghttp://www.users.bigpond.com/loku16/arj/plant01.jpg
http://rockymountaindiscus.com/images/drwatson.jpg

Yiannis59 17-07-07 18:29

Ειναι καλο να βαζεις στοχους αλλα για να φτασεις εκει που θα φτασεις γιατι εισαι πεισματάρης θέλει πολύ διάβασμα και δυστυχώς λεφτά
Και πρεπει να διαλεξεις show η αναπαραγωγη δισκων εγω διαλεξα το δευτερο

PascM 17-07-07 18:29

Για όλα αυτά που βλέπω Σταύρο θέλει υπομονή και χρόνο!

klaz 17-07-07 18:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 190151)
Για όλα αυτά που βλέπω Σταύρο θέλει υπομονή και χρόνο!

.....και χρημα...:rolleyes::D

Steve 17-07-07 18:32

λεφτα εχω και πολλα!
(εχω κρατησει 2 πληρωμες μου για το ενυδρειο)
και οταν παω Αθηνα θα εχω περ 400ευρα για φυτα!
εχω πεισμα, υπομονη και ολη την καλη διαθεση να σας ακουσω και στο τελος να σας παρουσιασω ενα τετοιο ενυδρειο που εχετε ξαναδει στην ζωη σας και ομοιο του δεν θα βρειτεποτε ξανα!

Genirous 17-07-07 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από grigoriou_s (Μήνυμα 190148)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Genirous (Μήνυμα 190142)
Σταύρο έχεις ανοίξει πολλά θέματα ταυτόχρονα και πρέπει να αποφασίσεις σε ποιά θα κάνεις πίσω...:(
Σκέψου ότι αφού θέλεις το καλύτερο για τα ψαράκια σου (όπως λες), πρέπει να ακολουθήσεις ΟΛΕΣ τις συμβουλές που ακούς και ΟΛΑ τα προβλήματά σου θα λυθούν...;)

προσπαθω να κανω οτι καλυτερο μπορω....

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από grigoriou_s (Μήνυμα 190153)
λεφτα εχω και πολλα!
(εχω κρατησει 2 πληρωμες μου για το ενυδρειο)
και οταν παω Αθηνα θα εχω περ 400ευρα για φυτα!
εχω πεισμα, υπομονη και ολη την καλη διαθεση να σας ακουσω και στο τελος να σας παρουσιασω ενα τετοιο ενυδρειο που εχετε ξαναδει στην ζωη σας και ομοιο του δεν θα βρειτεποτε ξανα!

Αγόρασε τότε ένα ΜΕΓΑΛΟ ενυδρείο...:rolleyes:

vasilakis 17-07-07 18:58

Εγω σαν γνωστος ΥΞΟΤΛΣΕ (υποκινητης ξοδεματος ολων των λεφτων για το ενυδρειο :rolleyes: :cool: )
θα σου συνιστουσα να πουλησεις το υπαρχον 120αρι και να αγορασεις ενα μεγαλυτερο
με αυτα τα 400 € και να χωσεις και τους επομενους 2 μισθους σου
απο την οποια δουλεια κανεις και να το κανεις τζιτζι!.
Μεχρι τωρα εχω καταφερει δυο ατομα και εναν εμενα.
Αφου σε τρωει ρε παιδι μου και παιδευεσαι με τα λιγα λιτρα ... δωστα να ξεμπερδευεις!
υ.γ. 400 € να ξοδεψεις σε φυτα για ενα setup 120 λιτρων ειναι πολλα .
υ.γ.2 παλιοgenirous με προλαβες :D

tsikis 17-07-07 19:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από grigoriou_s (Μήνυμα 190153)
λεφτα εχω και πολλα!
(εχω κρατησει 2 πληρωμες μου για το ενυδρειο)
και οταν παω Αθηνα θα εχω περ 400ευρα για φυτα!

Δεν βάζεις κάτι ακόμη να πάρεις κανένα ενυδρείο μεγαλύτερο για τους καυμένους τους δίσκους?

Αυτό δηλαδή που σε καίει είναι να φτιάξεις ένα φυτεμένο ενυδρείο και όχι να δώσεις στα ψάρια σου μια ευτυχισμένη ζωή έστω και στην αιχμαλωσία???

120 λίτρα είναι πολύ λίγα....

Σου λένε για τα λίτρα και τους δίσκους και εσυ επαναλαμβάνεις πως ο πρώτος σου σκοπός είναι ένα φούλ φυτεμένο....!!!!!

Βάλε προταιρεότητες...

Κάνε πρώτα κάτι για τους δίσκους και μετά προχώρα για το φούλ φυτεμένο...

Steve 17-07-07 19:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Genirous (Μήνυμα 190156)
Αγόρασε τότε ένα ΜΕΓΑΛΟ ενυδρείο...:rolleyes:

πεισε την μανα μου και μετατα λεμε!

spirosta 17-07-07 19:46

Ωραία.. τότε όπως ξαναείπα άσε τους δίσκους και φτιάξε ένα ωραίο κοινωνικό.

Steve 17-07-07 19:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από spirosta (Μήνυμα 190182)
Ωραία.. τότε όπως ξαναείπα άσε τους δίσκους και φτιάξε ένα ωραίο κοινωνικό.

που να τους αφησω;
να τους παω πισω;
να τους δοςω στον θειο μου;
τιιιιιι;

vasilakis 17-07-07 19:58

Πες στη μανα σου , οτι το μεγαλο ενυδρειο θα ειναι ολο δικο της απλα εσυ θα της το φροντιζεις αλλιως ... θα παρεις μηχανακι :D !

Steve 17-07-07 20:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 190186)
Πες στη μανα σου , οτι το μεγαλο ενυδρειο θα ειναι ολο δικο της απλα εσυ θα της το φροντιζεις αλλιως ... θα παρεις μηχανακι :D !

της το εχω πει.....δεν με ακουει...
(και για το μηχανακι λεει οτι οταν πεθανει και επητα, βλεπουμε!):D

chemical mac 17-07-07 20:22

το προβλημα ειναι οτι τωρα εχω καπου 20 ειδη φυτων , μικρων προς μεσαιων επαιτησεων και προσπαθω να τα φταιξω καπως ωραια....εγω φανταζομουν κατι σαν τα παρακατω...:

Η φαντασία είναι πολύ ωραίο πράγμα και ίσως σε βοηθήσει να πας μπροστά κάποια μέρα...αλλά από την στιγμή που έχεις ήδη 20 είδη φυτών (;;;) στο ενυδρείο σου, μήπως θα ήταν καλύτερα να δώσεις λίγο παραπάνω προσοχή στο aquascaping και ίσως στον εξοπλισμό σου (λάμπες, CO2 κτλ) γιατί με τα λεφτά που διαθέτεις μπορείς να κάνεις παπάδες (από εξοπλισμό). Το να βάλεις ακόμα 20 φυτά στο ενυδρείο δεν θα σου προσφέρει τίποτα το ιδιαίτερο. Αν προσέξεις και τις φωτογραφίες που έστειλες τα είδη δεν ξεπερνάν τα 6 σε κάθε ενυδρείο....
Όσο για τους δίσκους, (εκτός από τηγάνι) μπορείς πάντα να τους χαρίσεις και γιατί όχι στον θείο σου (τόσο καιρό που σε παρακολουθώ αυτός ο θείος έχει γίνει ο χρυσός χορήγος σου) :smt030

Steve 17-07-07 20:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από macblack (Μήνυμα 190188)
(τόσο καιρό που σε παρακολουθώ αυτός ο θείος έχει γίνει ο χρυσός χορήγος σου) :smt030

πες το και ετσι... μονο αυτον εμπιστευομουν πριν το φορουμ...
αλλα......
οταν σας βρηκα εδα οτι καπου εκανα λαθος (κυριως στον συνδιασμο ψαριων)
και το διορθωσα....
και σιγα σιγα καλυτερευε το ενυδρειο...
θα αναβαθμησω εξοπλησμο.....συντομα...>!

chemical mac 17-07-07 20:38

Πιστεύω ότι η αναβάθμιση του εξοπλισμού σου αυτή τη στιγμή είναι η καλύτερη απόφαση. Όταν το φτάσεις εκεί που θέλεις μπορείς να αρχίσεις τους πειραματισμούς στο aquascaping. Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις και μην βιάζεσαι

Steve 17-07-07 20:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από macblack (Μήνυμα 190191)
Πιστεύω ότι η αναβάθμιση του εξοπλισμού σου αυτή τη στιγμή είναι η καλύτερη απόφαση. Όταν το φτάσεις εκεί που θέλεις μπορείς να αρχίσεις τους πειραματισμούς στο aquascaping. Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις και μην βιάζεσαι

θα αρχισω απο τωρα να ψαχνω για νεο εξοπλισμο.....!

Genirous 18-07-07 00:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 190160)
...υ.γ.2 παλιοgenirous με προλαβες :D

χεχεχεχε...
Βασίλη έρχεσαι δεύτερος και καταϊδρωμένος!!!:smt040
--------------------------------------------------------------
Σταύρο δεν ξέρω τι θα κάνεις, πείσε την κα Γρηγορίου, βάλε μέσον το θείο σου να σπρώξει την κατάσταση, υποσχέσου ότι θα γίνεις καλό παιδί:rolleyes: ...
Ας μην είναι 400 λίτρα, ας είναι 350, έστω 300...:p
Καλό το μακρύ ενυδρείο, αλλά κάνεις τη δουλειά σου και αλλιώς...ας πάρεις πιο βαθύ και ψηλό (κάτι σαν αυτό), να μην χρειάζεται πολύ χώρο στο σπίτι, είναι μόνο 20 πόντους πιο μακρύ από αυτό που ήδη έχεις...;)
Να γουστάρεις εσύ, να ηρεμήσουμε και εμείς...;) :smt040


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02779 seconds with 11 queries