Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κιχλίδες ποταμών Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=122)
-   -   γεννητουρια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61999)

Χρηστος Ζ. 02-05-12 13:26

γεννητουρια
 
καλησπερα, σημερα ειχα σκοπο να κλαδεψω λιγο τα φυτα μου και να βαλω ταμπλετες λιπασματος στο βυθο. ομως, οταν αναψαν τα φωτα, μετα απο λιγο βλεπω το θυληκο κριμπενσις να εχει βγαλει τσαρκα καμμια 50αρια ψαρακια. τωρα τι κανουμε? να αρχισω το κλαδεμα και τη λιπανση η να τα αφησω στην ησυχια τους μεχρι να μεγαλωσουν τα μωρα για λιγο καιρο?
εχω κανει μειγμα απο 3 διαφορετικες τροφες και τις εχω κανει σκονη για τα μικρα, μολις εριξα τροφη η μανα τους τα εφερε μετα απο λιγο στο σημειο που επεσε η τροφη.
σημερα θα γινει και αλλαγη νερου.

genecr 02-05-12 18:33

είσαι σε ωραία κατάσταση για παρατήρηση :cool:
θα τα άφηνα για λίγο στην ησυχία τους

VITO 03-05-12 12:20

Άστα όπως είναι , λογικά επειδή φαντάζομαι ότι είναι η πρώτη γέννα του ζευγαριού και δέν θα έχουν και τόσο πείρα οι γονείς. Το πιο πιθανό είναι να χαρείς ψαράκια στην δεύτερη τρίτη γέννα.Έχεις μέσα καμιά moss? Άν δεν έχεις βάλε, είναι τίγκα στην τροφή για τα πιτσιρίκια. Προσοχή στο φίλτρο μήν τα ρουφήξει και στην αλλαγή νερού που θα κάνεις, άν και εγώ δέν θα έκανα αμέσως, εκτός και άν είναι ανάγκη.Άλλα ψάρια έχεις μέσα στο ενυδρείο?

Χρηστος Ζ. 03-05-12 12:59

το ενυδρειο ειναι κατι παραπανω απο 100 λιτρα, φουλ φυτεμενο και εχω μεσα ακομα ενα ζευγαρι νταρφ γκουραμι, τα οποια δεν πειραζουν τιποτα. τα κριμπενσις ειναι η τριτη φορα που γεννανε, την πρωτη κρατησαν τα μικρα για περιπου 10 μερες και μετα τα εχασα, γιατι ειχα μεσα στο ενυδρειο αλλα 4 κριμπ (ειχα παρει 6 για να βγει ζευγαρι και μολις βγηκε δεν απομακρυνα τα υπολοιπα), μαλλον τα εφαγαν οι γονεις τους απο το πολυ στρες. στη δευτερη γεννα δεν προλαβα να δω μικρα, γιατι μου εφαγαν τα αβγα οι λαθρεπιβατες, τωρα στην τριτη ειμαι πιο προσεκτικος, εχω αφαιρεσει παρα πολλα σαλιγκαρια, τα υπολοιπα κριμπ τα εχω χαρισει και ελπιζω να μην εχω απωλειες. τα μικρα τωρα που τα παρατηρησα καλυτερα, πρεπει να ειναι γυρω στα 80.
αλλαγη νερου εκανα χθες, ειχα ηδη καθυστερησει 2 μερες. μοςς δεν εχω, τα ταιζω 4 φορες τη μερα και βλεπω τις κοιλιες τους συνεχεια γεματες.

VITO 03-05-12 14:07

Πολλα λες 80, για ξαναμετρησε τα:D. Ολα καλα, κατσε και απολαυσε το θεαμα. Μόνο τήρησε την φωτοπερίοδο.

Χρηστος Ζ. 08-05-12 17:09

το ζευγαρι ολο τσακωνεται και εχουν χωρισει το ενυδρειο στη μεση. η θυληκια εχει μαζεψει ολα τα μικρα γυρω της και τα προσεχει και ο αρσενικος ειναι στην απεναντι μερια και θελει να ζευγαρωσει παλι, γιατι σκαβει μεσα στην καρυδα!
εχει μειωθει αισθητα το κοπαδακι με τα μικρα, πριν απο λιγο μετρησα 45 (οσο μπορεσα να μετρησω μιας και δεν καθονται στασιμα). μεσα σε μια εβδομαδα παντως εχουν μεγαλωσει παρα πολυ.
ξεχασα να πω οτι ο αρσενικος οταν αναψαν τα φωτα τον βρηκα με μαζεμενη την ουρα, σκισμενο το εδρικο πτερυγιο και απομονωμενο σε μια ακρη (πρεπει να εφαγε πολυ ξυλο).
λετε να υπαρχει περιπτωση να παρατησει τα μικρα της η θυληκια για να ζευγαρωσει παλι?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01170 seconds with 11 queries