Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Αναπαραγωγή Apple Snails. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46405)

tsoum 28-11-10 20:29

Αναπαραγωγή Apple Snails.
 
2 Συνημμένο(α)
Αναπαραγώγη Apple snails (pomacea brigdesi)
Ολα όσα πρέπει να γνωρίζεται
Του Γιώργου Τσουμή
Γενικές πληροφορίες
Τα apple snails είναι ενα είδος το οποίο συχνά συναντάται σε πολλά ενυδρεία. Αποτελούν καλο καθαριστή αλγων και δεδομένου των κατάλληλων συνθηκών, είναι ιδιαίτερα ευκολη η αναπαραγωγή τους. Στο ενυδρείο δεν θα πειράξουν τα φυτά εφόσον βρίσκουν άλλη τροφή. Προτιμούν νεκρή και σε αποσυνθεση φυτική ύλη και σε συνδυασμο με την ψαροτροφή που ρίχνουμε δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα στην διατροφή τους. Περιστασιακά μπορούμε να εμπλουτίζουμε με λαχανικά όπως ζεματισμένο κολοκυθακί και αγγουράκι ή μαρούλι.

Ξεχωρισμός αρσενικου/θηλυκου σαλιγκαριού
Αντιθετα με άλλα είδη σαλιγκαριού τα apple snails δεν είναι ερμαφρόδιτα. Δηλαδή για να εχουμε μια επιτυχής αναπαραγωγή πρέπει να έχουμε αρσενικό και θηλυκό. Ευτυχώς ειναι σχετικά ευκολο να ξεχωρίσουμε τα αρσενικά απο τα θηλυκά. Τα θυληκά οταν είναι ετοιμα για αναπαραγωγή, δηλαδή σε μέγεθος περίπου 2 εκατοστών, αποκτουν μια σκούρη κηλίδα στο πάνω μέρος του κέλυφους τους, (φωτογραφία 1). Επίσης τα αρσενικά διαθέτουν θήκη αναπαραγωγικού οργάνου ενώ τα θυληκά όχι. (φωτογραφίες 2,3)

Η αναπαραγωγική διαδικασία
Οπως αναφερθηκε παραπάνω είναι σημαντικό να υπάρχει ενα αρσενικό και ένα θυληκό για να μπορεί να γίνει αναπαραγωγή. Ωστόσο το θηλυκό μπορεί να αποθηκευση σπέρμα για πολλούς μήνες, οπότε υπάρχει μια καλή πιθανότητα να είναι ήδη γονιμοποιημένα τα θυληκά οταν τα αγοράσετε. Τα θηλυκά μπορούν να παράγουν μέχρι και τρεις με εφτα φορές την εβδομάδα για μερικές εβδομάδες αυγά.Μερικές φορές, όταν δεν υπάρχει αρσενικός το θηλυκό κανει αυγά τα οποία όμως δεν είναι γονιμοποιημένα. Στη συνέχεια το θηλυκό θα κολλήσει τα αυγά του σε μια επιφάνεια εκτός νερου. Είναι σημαντικό τα αυγά να μείνουν εκτός νερού αλλιώς αμα πέσουν μέσα θα σαπίσουν. Οταν τα αυγά κολληθουν στην αρχή θα έχουν ενα ανοιχτό γαλακτώδες-ροζ χρώμα το οποίο στην συνέχεια θα σκουρήνει και θα γίνει πιο πορτοκαλί. Πρεπει να προσέξουμε να μην στεγνώσει το τσαμπι απο αυγά αλλίως θα πεθανουν τα εμβρυα. Γι’αυτο το λόγω ειδικά αμα δεν έχει καπάκι το ενυδρείο μας, πρέπει να ψεκάζουμε ή να βρέχουμε λίγο τα αυγά κάθε τοσο. Αν δεν είναι σωστή η υγρασία τότε τα αυγά που βρίσκονται στην επιφάνεια δεν θα εκολαφθούν. Μια αλλη μέθοδος είναι σε ενα μικρό ταπεράκι κλεισμένο απο επάνω ωστε να διατηρεί την υγρασία. Αυτό πρέπει να είναι μέσα στο ενυδρείο ωστε να διατηρεί την θερμοκρασία. Ιδανική θερμοκρασία είναι μεταξύ 18 με 28 βαθμούς Κελσίου. Οσο υψηλότερη η θερμοκρασία τόσο γρηγορότερα θα εκολλαφθούν τα αυγά. Τα αυγά θα εκολαφθούν μεταξύ μιαμιση και τρεις εβδομάδες.

Πηγές:
http://www.applesnail.net/
http://www.aquatek.gr/
http://www.aquazone.gr/

Ευχαριστώ τον Σπύρο (Delta66) για την συμβολή του!

Raven 28-11-10 21:38

Ενα μεγαλο μπραβο απο μενα για το πολυ ομορφο και χρησιμο αρθρο :smt023

kingrim 28-11-10 21:44

μπραβο συντομο και κατατοπιστικο

delta66 28-11-10 21:49

Ωραιος :cool:

Πάνος 28-11-10 23:02

:smt023:smt023

Γιώργος Κ 28-11-10 23:14

Πολυ χρησιμο και κατατοπιστικο!!! Μπραβο συνονοματε!! :p

tsoum 28-11-10 23:57

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια! Ελπίζω να φανεί χρήσιμο!

mixalis p 29-11-10 00:06

μπραβω πολυ καλο! τα σαλιγκαρια π σ εδωσα τι ειναι?:rolleyes:

babis100nx 29-11-10 00:17

Ευχαριστούμε!!!:smt038:smt038

georgis4 29-11-10 00:27

+-4:smt024:smt023

tsoum 29-11-10 01:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalis p (Μήνυμα 514734)
μπραβω πολυ καλο! τα σαλιγκαρια π σ εδωσα τι ειναι?:rolleyes:

3 θυληκά! :rolleyes:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgis4 (Μήνυμα 514738)
+-4:smt024:smt023

:lol: Ωραία αλληλουχία smiles!

georgis4 29-11-10 01:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 514755)
:lol: Ωραία αλληλουχία smiles!

Tυχαια μπηκαν με αυτη τη σειρα?Δε νομιζω.....:D

h3342 29-11-10 02:00

thanks!!

giannisaek 29-11-10 02:43

Γιώργο δεν μπόρεσα να καταλάβω ποια είναι η θήκη αναπαραγωγικού οργάνου που διαθέτουν τα αρσενικά στην φωτογραφία.
Είναι η μεμβράνη που φαίνεται στο τετράγωνο της φωτογραφίας;
Το άρθρο σου πάντως είναι καλό. :smt041

tsoum 29-11-10 03:11

Ναι, είναι αυτό που φαίνεται πορτοκαλί, πάνω απο το "σβέρκο" του. Αν δεις στις 2 φωτογραφίες, το θυληκό δεν εχει τίποτα εκεί πέρα, είναι κενό. Να πώ την αλήθεια η φωτογραφία του αρσενικού είναι απο το διαδίκτυο, αλλα απο αρκετά εγκυρο site. Εγώ έτυχα 3 θυληκά οπότε δεν μπόρεσα να ανεβάσω δική μου φωτογραφία αρσενικών. Αμα μου πέσει κανένα αρσενικό θα ενημερώσω το αρθρο με δικές μου φωτογραφίες. Οπως και όταν, αμα, με το καλό μου γεννήσουν θα βάλω φωτογραφίες απο τα αυγά! :D
Εδώ είναι η ανατομία του αρσενικού. Προς την μέση της εικόνας είναι αυτό που μας ενδιαφέρει!

potami 01-12-11 19:53

οταν εκκολαφθουν τι κανουμε;
Τα ριχνουμε στο νερο αμεσως;
Τα ταιζουμε με κατι;

tsoum 01-12-11 20:07

Οταν εκολλαφθουν, κατ'αρχας βγαζουμε αγγελία διότι θα είναι παρα πολλα για το ενυδρείο μας. :P

Ε συνήθως οδευουν προς το νερό μονα τους. Για την διατροφή δεν χρειάζεται κατι ιδιαίτερο. Οτι τρώνε τα μεγάλα, το ίδιο και τα μικρά.

janickrules 01-12-11 21:11

κατ'αρχην να πω οτι ειναι ενα πολυ χρησιμο και κατατοπιστικο αρθρο!

αλλα να ρωτησω κι εγω κατι;

εγω ειχα παλαιοτερα για πολυ καιρο apple snails και ενω σε καποια φαση πετυχα ζευγαρι,δεν ειδα ποτε αυγα...

τωρα πριν 2 εβδομαδες,ενω ειχα ενα ,πηρα και ενα δευτερο και ενω δεν ειχα κοιταξει το φυλλο κανενος,το πρωτο πραγμα που εκαναν ηταν το ζευγαρωμα!!!

το ειχα δει απειρες φορες στα "παλια" που ειχα,αλλα για αυγα ουτε λογος!

τωρα ελπιζω σε κατι,αλλα θελω να ρωτησω μηπως παιζουν κανενα ρολο τα νιτρικα στο να γεννησουν αυγα;

mixalis p 02-12-11 00:29

εγω που εχω καμια 10αρια μονο το καλοκαιρι μου γεννησαν!

janickrules 02-12-11 16:17

εγω οπως ειπα το συγκεκριμενο "ζευγαρι" ,το εχω περιπου 2 εβδομαδες!
και μπορω να πω πως ερωτοτροπεί συχνα!:D:D


αντε να δουμε..

tsoum 02-12-11 17:05

Τι εννοείς οτι ζευγαρώνουν; Γιατί εγω ξερω οτι παει ο αρσενικός απο πανω, καιη ακρη του καβουκιού του κατεβαίνει λιγο πιο χαμηλά απο την ακρη του καβουκιου του θηλυκου, και τοτε γίνονται τα "μαγικα". Ετσι μου εχει πει ενας που μοιράζει κουβάδες apple. :D Εγώ δεν έχω πετυχει ζευγάρωμα... Τώρα μάλιστα τα έχασα το καλοκαίρι απο την ζέστη και δεν έχω αλλο apple.

vaska 02-12-11 17:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 634010)
Τι εννοείς οτι ζευγαρώνουν; Γιατί εγω ξερω οτι παει ο αρσενικός απο πανω, καιη ακρη του καβουκιού του κατεβαίνει λιγο πιο χαμηλά απο την ακρη του καβουκιου του θηλυκου, και τοτε γίνονται τα "μαγικα". Ετσι μου εχει πει ενας που μοιράζει κουβάδες apple. :D Εγώ δεν έχω πετυχει ζευγάρωμα... Τώρα μάλιστα τα έχασα το καλοκαίρι απο την ζέστη και δεν έχω αλλο apple.


Που ήσουνα όταν έβαλα την αγγελία για άπλ????


2 γέννες πάνω από 200 μικρά. Υπάρχουν ακόμα αν θες κι έχεις τρόπο να παραλάβεις από Πάτρα, έχω ακόμα. Τα δικά μου πάντως γέννησαν πριν από περίπου 2 μήνες.

potami 02-12-11 18:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalis p (Μήνυμα 633907)
εγω που εχω καμια 10αρια μονο το καλοκαιρι μου γεννησαν!

εμενα γεννανε τωρα. Σε δυο βδομαδες πηρα 4 τσαμπια.
Εχω δει και μικρα που εκκολαφτηκαν αλλα δεν βλεπω καμια κινηση στο ενυδρειο που τα εριξα. (Δεν υπαρχει κατι να τα φαει εκτος αν τα τρωνε οι γαριδες.)

Θα περιμενω :cool:

janickrules 02-12-11 19:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 634010)
Τι εννοείς οτι ζευγαρώνουν; Γιατί εγω ξερω οτι παει ο αρσενικός απο πανω, καιη ακρη του καβουκιού του κατεβαίνει λιγο πιο χαμηλά απο την ακρη του καβουκιου του θηλυκου, και τοτε γίνονται τα "μαγικα". Ετσι μου εχει πει ενας που μοιράζει κουβάδες apple. :D Εγώ δεν έχω πετυχει ζευγάρωμα... Τώρα μάλιστα τα έχασα το καλοκαίρι απο την ζέστη και δεν έχω αλλο apple.

ακριβως αυτο που περιγραφεις βλεπω!
μια φορα την ημερα σιγουρα!!

ποτε δεν εχω δει γεννα ρε γαμ@@@!
ελπιζω με αυτα να δω!

το αρσενικο το εχω πριν απο το καλοκαιρι και την θυληκια την εβαλα οπως ειπα πριν απο 2 εβδομαδες!

τους δινω τον χρονο τους!
δεν κραζω ακομα!!:D

παντως αν γεννησουν ευχαριστως να σου στειλω!



Υ:εχασα κι εγω ενα απο ζεστη το καλοκαιρι,αλλα θα μπορουσα να το ειχα γλιτωσει...

potami 05-12-11 14:24

τελικα γεμισε το ενυδρειο μικρα που γυροφερνουν παντου

ολα θα χαριστουν οταν μεγαλωσουν λιγακι

tsoum 05-12-11 14:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaska (Μήνυμα 634015)
Που ήσουνα όταν έβαλα την αγγελία για άπλ???

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 634035)
παντως αν γεννησουν ευχαριστως να σου στειλω!

Ευχαριστώ ρε παιδία, αλλα προς το παρόν δεν έχω κάποιο ενυδρείο που να "ταιριάζουν". Στο πλεκο ενυδρείο θα τα πέρνει ο "αέρας" με αντλία 600 λιτρα την ώρα και κυκλοφορητή 3000 λ/ω και στα convict δεν θα μείνει κεραία για κεραία! :smt028:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από potami (Μήνυμα 634544)
τελικα γεμισε το ενυδρειο μικρα που γυροφερνουν παντου

;);) Αν δεν "κουνίεται" το χαλίκι δεν γέμισες ακόμα. :p

Τώρα που πήραν μπρός... -+9

κ.ω.σ.τ.α.ς. 05-12-11 19:32

Ωρεος!!!

vaggeliscookman 05-12-11 22:42

μπραβο Γιωργο,πολυ καλη δουλεια!!!

mixalis p 05-12-11 22:51

βαγγελη πες μας εσυ για τις αναπαραγωγες σ! εμενα μου γεννησαν αυτες τις μερες ξαι σημερα εφτιαχνα κατι στα φωτα και επεσε το τζαμπι με τα αυγα μεσα στο ενυδρειο!

vaggeliscookman 05-12-11 23:11

εγω εχω παρατηρησει οτι μου γεννανε απο τελη Απριλιου μεχρι αρχες Σεπτεμβριου περιπου,σε τετοιο βαθμο που καποιες φορες οι θυληκες δεν τα καταφερνουν!
το φετινο καλοκαιρι με πολυ λυπη αφαιρεσα 11 τσαμπια κ εκκολαφθηκαν 7


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02382 seconds with 11 queries