Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   προβλήματα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52313)

amangos 02-05-11 08:21

προβλήματα
 
Έλειψα για λίγες μέρες, και είχα οργανώσει να γίνει μέχρι και η αλλαγή νερού στο ενυδρείο (την Παρασκευή το απόγευμα). Εχθές το πρωί, η γυναίκα μου παρατήρησε 2 ψαράκια νεκρά, και μια μπόχα σαν τα δίχτυα των ψαράδων...

Της είπα να απομακρύνει αμέσως τα 2 ψαράκια, και να κάνει τα τεστ ΝΗ3/4, ΝΟ2, ΝΟ3.

Τα αποτελέσματα που έλαβε ήταν:
ΝΗ3/4 = 0,5
ΝΟ3= 50
Ν02= 2

Της είπα να κάνει άμεσα ξανά αλλαγή νερού (σαν μοναδική λύση που μπορούσα να σκεφτώ από απόσταση), και κατά την διάρκεια της αλλαγής παρατήρησε και 3 νεκρό ψάρι, που προφανώς είχε πεθάνει από μέρες και σκυλοβρωμούσε (εξ ου και η μπόχα και προφανώς η αύξηση των ρύπων)
Της είπα επίσης να βάλει μπρος τις μπουρμπουλήθρες καλού κακού, και να ρίξει επιπλέον stress code.

Μαζί με τα μακαρονάκια του φίλτρου, στην συσκευασία είχε και ένα μπουκαλάκι sera filter biostart, το οποίο είχε πει ο πετσοπας ότι είναι σαν καθαριστικό νερού αλλά να μην το βάλω, ότι δεν χρειαζότανε.
Της είπα να ρίξει κι από αυτό, τα μιλιγκράμ που λέει στο μπουκαλάκι...

Της είπα επίσης να μην ρίξει καθόλου φαγητό.

Εγώ επέστρεψα αργά το βράδυ. Έκανα ξανά τις μετρήσεις, και βρήκα:
ΝΗ3/4 μηδέν
ΝΟ2 μηδέν
ΝΟ3 10

Να κάνω κάτι άλλο ή είμαι back in normal?
Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω? Πρέπει να κάνω κάτι ακόμα?

Επειδή μάλλον το πρώτο ψάρι πρέπει να είχε πεθάνει από μέρες, ανέβηκαν αμμωνίες κλπ, μετά (τυχαία) έγινε η πρώτη αλλαγή νερού, και μέσα σε μιαμιση μέρα στο ενυδρείο ήδη πέθαναν κι άλλα 2 ψαράκια, δεδομένου ότι το ενυδρείο είναι 350 λίτρων, εάν τύχαινε και δεν ήτανε κανένας στο σπίτι να δει τι συμβαίνει έστω και λίγο καθυστερημένα, θα τα είχα χάσει όλα τα ψαράκια?

Μια σημαντική λεπτομέρεια, είναι ότι η γυναίκα μου παρατήρησε πως ένας εχινόδωρος είχε κατσιάσει και τα φύλα του ήταν ένα με το πάτωμα. Μετά την αποκατάσταση των ρύπων, ο εχινόδωρος συνήλθε. Ίσως πρέπει να παρακολουθούμε πιο προσεκτικά την συμπεριφορά των φυτών. Παίζει κάτι τέτοιο, ή ήταν σύμπτωση?

(το ψαράκι που προφανώς πέθανε πρώτο, ήταν μεγάλης ηλικίας και μου είχαν πει να έχω τον νου μου, ότι πιθανόν σύντομα θα πέθαινε...)

douran_p 02-05-11 08:31

κανε μια παρουσιαση το ενυδρειο...... ποσα λιτρα ειναι???? και ποσες μερες ελειψες....??? αν ειναι μικρο ισως να φτανε οι θανατοι για τις συνθηκες..... και την ανοδο των τιμων!! το φιλτρο σου δουλευε σωστα οσο ελειπες??? μηπως εμεινε εκτος λειτουργειας???? ακομη πριν φυγεις μηπως το καθαρισες με λαθος τροπο ( νερο βρυσης ), αλλιως αν ολα δουλευουν οκ...... και οι μετρισεις συνεχισουν να ειναι οκ!!!! τοτε εισαι καλα

amangos 02-05-11 09:43

Το ενυδρείο είναι 350 λίτρα, και λειτουργεί με την ίδια ψαροσύνθεση χωρίς προβλήματα και με στρωμένο φίλτρο που λειτουργεί χωρίς προβλήματα.
Έλειψα από την Πέμπτη μέχρι την Κυριακή. Αλλά δεν μπορώ να είμαι βέβαιος για το πότε πέθανε ο γερασμένος γλύφτης. Μπορεί να ήταν ήδη πεθαμένος όταν έφυγα, ή να πέθανε αμέσως μετά. Πάντως την Κυριακή το πρωί, βρωμούσε.

antonis1988 02-05-11 20:19

amangos εισαι απο τους τυχερους που το εταιρον σου ημιση εχει το χομπυ σου σε εκτιμηση οπως και εγω αλλα πολλοι εδω λενε για την φασαρια της αλλαγης και τη σφουγγαριστρα!!!

παρακολουθηση και αν δεν δεις τιποτα ανησυχητικο εισαι μια χαρα!!!

πολυ πιθανον ολα να προλκηθηκαν απο το θανατο του παππου η της γιαγιας...

παρακολουθησε για τυχων ξασπασμα αρρωστιας λογω του θανατου

kingrim 02-05-11 20:22

φιλε 350λιτρα ενυδρειο σωστα στημενο δεν θα την ακουσει απο ενα νεκρο ψαρι κατι αλλο δεν πηγε καλα

Dimitris77 02-05-11 20:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από amangos (Μήνυμα 585230)
Μαζί με τα μακαρονάκια του φίλτρου, στην συσκευασία είχε και ένα μπουκαλάκι sera filter biostart, το οποίο είχε πει ο πετσοπας ότι είναι σαν καθαριστικό νερού αλλά να μην το βάλω, ότι δεν χρειαζότανε.
Της είπα να ρίξει κι από αυτό, τα μιλιγκράμ που λέει στο μπουκαλάκι...

To biostart ειναι για καινουρια φιλτρα και πρεπει να το ριχνεις απευθειας στο μακαρονι απο οσο ξερω.Κανει και για χρηση απευθειας στο νερο?????
http://www.sera.de/gr/produkte/garne...-biostart.html

amangos 03-05-11 07:00

Από την Κυριακή το πρωί μέχρι τώρα, έχουν περάσει 2 μέρες. Όλα δείχνουν φυσιολογικά.

tepe 03-05-11 07:29

ολα θα πανε καλα αλαγες συχνες και μη φοβου


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01289 seconds with 11 queries