Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Πρόβλημα με malesyan snails σε γαριδο ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93217)

gkontos 13-08-16 11:24

Πρόβλημα με malesyan snails σε γαριδο ενυδρείο
 
Καλημέρα φίλοι μου
Στο νανο ενυδρείο μου που μέσα έχω rad cherry, ramshorn, malesyan, και εύκολα φυτά, έχω το εξής πρόβλημα..

Τα malesyan snails έχουν αυξηθεί πάρα πάρα πολύ με αποτέλεσμα τα ramshorn snail και οι red cherry shrimps να μην αναπαραγωνται και να μειώνεται συνεχώς ο πληθυσμός τους...

Υπάρχει τρόπος να αφαιρέσω από το ενυδρείο ΜΟΝΟ τα malesyan..

Στυλ assassin αλλά να μην πειράξει τα ramshorn...

nazgul 13-08-16 14:11

Οχι, δε γινεται να γινει επιλογη απο τα helenas. Δες μηπως αλλου βρισκεται η αιτια της μη αυξησης του πληθυσμου. Δε νομιζω να φταινε τα malaysians. Απο θερμοκρασια πως εισαι? Ρουτινες, μετρησεις?

tsala 13-08-16 18:19

Δεν φταινε τα mts που δεν αναπαραγονται τα αλλα...
Αν θες να τα μειωσεις ,βαλε ενα καροτακι και μαζεψε οσα βρεθουν εκει...

gkontos 13-08-16 19:05

Παιδιά οι ρουτινες μου και οι μετρήσεις μου ολα κανονικά, χμμμ τι μπορεί να φταίει άλλο δηλαδή?

Τάκης 13-08-16 19:53

Σίγουρα δεν φταίνε τα MTS για τα προβλήματα που αναφέρεις, κάτι άλλο θα φταίει.
κάνε μια μέτρηση GH & KH, και αυτό αν παρατηρείς αλλοιωμένο το κέλυφος των ramshorn, γιατί τα MTS καταναλώνουν το ασβέστιο και μαλακώνουν το νερό, αλλά είναι οι καλύτεροι καθαριστές του βυθού.
Στο φυτεμένο μου μπορεί να έχω και εκατοντάδες MTS, για να μη πω χιλιάδες, δεν έχω παρατηρήσει τέτοια προβλήματα, μόνο τα hellena ψόφησαν όλα από έλλειψη ασβεστίου, καταστράφηκε το κέλυφος τους και πέθαναν

gkontos 13-08-16 23:17

Υπάρχει τρόπος να αυξήσω το ασβέστιο στο ενυδρείο, για να δω μήπως είναι αυτό?

Τάκης 14-08-16 17:46

Κάνε μετρήσεις πρώτα να δεις που βρίσκεσαι
GH & KH

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 14-08-16 20:51

Πάντως πάνω σ αυτό που λέει ο Τάκης, όταν είχα στην αρχή του φυτεμένου ενδυρείου μου malaisian σαλιγκάρια που δεν ήξερα ότι ήταν χρήσιμα κι ήθελα να τα ξεφορτωθώ, έβαλα κι εγώ helena, δυστυχώς και τα 3 που έβαλα σε μία εβδομάδα βρήκα μόνο άδεια κουφάρια, οι τιμές του ενυδρείου μου ήταν τότε όπως και σήμερα, δηλαδή GH=7, KH=4 επειδή βάζω και ένα ποσοστό 20% νερό όσμωσης, που και που και κάτι ramshorn βλέπω άδεια κελύφη, πιθανολογώ ότι για ramshorn και helena ίσως και για τις γαρίδες είναι στα όριά τους, τα μαλαισιανά όμως δεν καταλαβαίνουν τίποτα, οπότε δες όπως σου είπαν τι τιμές έχεις στο νερό σου μήπως αυτό φταίει για το πρόβλημά σου.

tsala 14-08-16 23:40

Οχι Κωστα , κατι αλλο παιζει...
Εγω για τα helena θα ελεγα ισως οτι προτιμουν και πιο μαλακο νερο...
Τα ειχα σε παρομοιες παραμετρους (gh 7 kh 5) για 2 χρονια και αυξανονταν συνεχεια...

Για τις γαριδες επισης δεν ισχυει, αλλωστε τα περισσοτερα ειδη ,τα πανε καλυτερα σε μαλακο νερο ,αρκει η gh να μην πεφτει κατω απο 5

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 15-08-16 00:34

Χμμ κι εμενα απο τι πεθαναν; Δεν τα ηξερα αυτα, νομιζα οτι ηθελαν πιο σκληρο νερο για τα κελυφη τους. Παντως εχω μια γαριδα κοντα 10 μηνες και δε φαινεται να χει προβλημα, που και που ομως βλεπω κελυφη απο ramshorn, τι μπορει νσ φταιει;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

tsala 15-08-16 00:45

Τα ramshorns εχουν προβλημα , τα helena οχι...τουλαχιστον απο οσες συζητησεις εχω κανει κι απ οτι εχω δει και οταν τα ειχα , σε αυτο κατεληξα.

Οσο για τα αδεια κελυφη , αν ειναι μικρα σε μεγεθος (δλδ δεν ειναι λογω ηλικιας) και δεν εχουν εμφανη σημαδια ελλειψης ασβεστιου ,πιθανοτατα ειναι η τροφη.
Παντως σε νορμαλ επιπεδα ,καπου καπου ολοι μας βλεπουμε καποιο/α αδειο κελυφος..

nazgul 15-08-16 01:13

Απο προσωπικη παρατηρηση, παντως, μπορω να πω και εγω οτι τα helenas ειναι μια χαρα και αναπαραγονται κανονικα και σε πιο μαλακο νερακι. Με μισο-μισο οσμωση/βρυση, δεν ειχα παρατηρησει προβλημα για 3 χρονια περιπου που ετρεχε το ενυδρειο.

gkontos 15-08-16 02:35

Αύριο θα σαε ενημερώσω γισ τις μετρήσεις παιδιά

gkontos 17-08-16 12:36

Λοιπών παιδιά έχουμε
Σε ενυδρείο 50 λίτρα τα 45 καθαρά

Ph 7.3
Gh 60 ppm (mg/l)
Kh 40 ppm (mg/l)
Νο2 0
Νο3 30

Κρατάω μια επιφύλαξη γιατί η μέτρηση έγινε με στικακια γιατι το υγρό τεστ μου έληξε..

Τάκης 17-08-16 16:01

με τι τεστ μέτρησες ;
Λογικά η GH είναι 60/19=3,15
και η ΚΗ είναι 40/19=2,10
αρκετά χαμηλές τιμές
προσπάθησε να ανεβάσεις τη ΚΗ πάνω από το 3 γιατί μπορεί να υπάρξει απότομη πτώση του PH.
Μείωσε και τα νιτρικά σου, φρόντισε πριν την αλλαγή να είναι κάτω από το 20

gkontos 17-08-16 23:29

Με API sticks..
Το 19 στην διαίρεση που το βρήκες?
Πώς μπορώ να τα αυξήσω?

Τάκης 18-08-16 06:53

Τα στικς δεν είναι και τόσο αξιόπιστα, άρα μπορεί να έχουν απόκλιση σε αυτό που δείχνουν.
Τη GH & KH τις μετράμε σε Γερμανικούς βαθμούς (dGH).
Αν η μέτρηση μας είναι σε PPM τότε διαιρούμε με 17,8 (το 19 μάλλον είναι λάθος αλλά έτσι θυμόμουνα, δια 18 είναι χοντρικά)
δες εδώ πρόγραμμα μετατροπής http://www.lenntech.com/calculators/...s/hardness.htm

gkontos 18-08-16 16:15

Οκκκκ και πώς μπορώ να αυξήσω Kh και ασβέστιο?

Τάκης 18-08-16 16:21

Κάνε και μια μέτρηση στο νερό της βρύσης σου πρώτα

gkontos 18-08-16 19:38

Ok θα σε ενημερώσω

gkontos 20-08-16 20:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 958788)
Κάνε και μια μέτρηση στο νερό της βρύσης σου πρώτα

Φίλε μου συγνώμη για την καθυστέρηση.
Η βρύση μου είναι


Ph 8
Gh 120 ppm (mg/l)
Kh 80 ppm (mg/l)
Νο2 0
Νο3 0




Sent from my X98 Plus using Tapatalk 2

Τάκης 23-08-16 22:54

Δεν θα το έλεγα σκληρό το νερό της βρύσης σου, προς το μαλακό είναι 6,7Dh και η ΚΗ 4,5.
Σίγουρα μετράνε καλά τα στικς, εντύπωση μου κάνει.
Στο ενυδρείο το μαλακώνεις το νερό ; με Α/Ο ή τύρφη ;

gkontos 25-08-16 23:21

Όχι φίλε δεν το μαλακωνω.. Φαίνεται τα malesyan κάνουν την δουλειά :-P

Πώς να αυξήσω σκληρότητες?

Τάκης 26-08-16 06:25

Μπορείς να βάλεις κόκαλο σουπιάς, αλλά δεν θα είναι αισθητικά όμορφο,
μπορείς να βάλεις καμιά ασβεστολιθική πέτρα αλλά θα σου φάει λίτρα,
μια καλή λύση είναι να ρίξεις μια χούφτα αραγωνίτη,
μετά με μετρήσεις βλέπεις αν θέλει και άλλο,
να ξέρεις όμως πως αν βάλεις αραγωνίτη θα ανακατευτεί με το βυθό και δεν θα μπορείς να τον αφαιρέσεις.
Αλλά να ξέρεις πως οι μετρήσεις με χαρτάκια δεν είναι τόσο αξιόπιστες, στο περίπου σου δείχνουν , και αυτό αν δεν έχουν πάρει υγρασία, γενικά είναι αναξιόπιστα

gkontos 26-08-16 07:30

Χμμμμ οκ φίλε μου, καλού κακού θα αγοράσω πρώτα καινούργια τεστ και θα δούμε πώς πάει


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02072 seconds with 11 queries