Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   προτασεις για φιλτρο (60l) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74875)

Αιμιλία 17-10-13 19:35

προτασεις για φιλτρο (60l)
 
Χαιρετω! Εχω μια εντυπωση οτι κατι δεν παει καλα στο φιλτρο μου...
Αν μπορειτε να μου προτινετε καποιο καλο,σχετικα οικονομικο, για 60l..
επισης οταν παρω το καινουριο,μπορω να βαλω το μπολι που εχει ηδη το δικο μου?η να βαλω καινουριο?

kgf12345 17-10-13 19:40

μπορεις να βαλεις τα υλικα που εχεις ηδη στο καινουριο.
ποιο φιλτρο εχεις τωρα και τι προβλημα εχει?(τι κανει δηλαδη)
μεχρι ποσα λεφτα μπορεις να διαθεσεις για καινουριο φιλτρο?

rottbea 17-10-13 19:45

Οταν λες κατι δεν παει καλα?
Αστοχια υλικου ,θορυβος ,βιολογια,θανατοι ψαριων??
Ενυδρειο με καπακι,ανοιχτο?

Αιμιλία 17-10-13 19:47

eheim ειναι αυτο που εχω τωρα,μου το εδωσαν μαζι με το ενυδριο κ δεν ξερω παραπανω πληροφοριες..
Νομιζω εχει μειωθει η ροη του?κατι τετοιο..
Δεν εχει παρουσιασει καποιο προβλημα στο νερο.οι μετρησεις ειναι μια χαρα.

Δεν εχω συγκεκριμενω budget..σχετικα οικονομικο αλλα καλο..θελω να κανω κ μια συγκριση απο τα πετ σοπ που εχουμε εδω κ απο το ebay..
-------------------------
με καπακι

ChocolatePuma 17-10-13 19:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία (Μήνυμα 793472)
eheim ειναι αυτο που εχω τωρα,μου το εδωσαν μαζι με το ενυδριο κ δεν ξερω παραπανω πληροφοριες..
Νομιζω εχει μειωθει η ροη του?κατι τετοιο..

Αν μπορεις, βαλε μια φωτο απ το φιλτρο
Ειναι κριμα να παρεις καινουργιο, εφοσον το παλιο μπορει να αποκατασταθει...;)

Ισως να θελει καθαρισμα, ισως κατι να εχει κολλησει...

rottbea 17-10-13 19:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία (Μήνυμα 793472)
eheim ειναι αυτο που εχω τωρα,μου το εδωσαν μαζι με το ενυδριο κ δεν ξερω παραπανω πληροφοριες..
Νομιζω εχει μειωθει η ροη του?κατι τετοιο..
Δεν εχει παρουσιασει καποιο προβλημα στο νερο.οι μετρησεις ειναι μια χαρα.

Δεν εχω συγκεκριμενω budget..σχετικα οικονομικο αλλα καλο..θελω να κανω κ μια συγκριση απο τα πετ σοπ που εχουμε εδω κ απο το ebay..
-------------------------
με καπακι

Εχει πλυνει ποτε τα υλικα παντα φυσικα με νερο ενυδρειου?
Η μουργα καμια φορα(συνεχεια) :)μειωνει τη ροη.

Αιμιλία 17-10-13 20:11

Ναι το εχω πλυνει(με νερο ενυδρειου)

Δε ξερω αν βοηθανε οι φωτο.. :/
Απλα ειναι μικρο και μεσα ειναι γεματο..δε ξερω αν ειναι καλο αυτο..
Και εκτος αυτου εχω παρατηρησει οτι δε "ρουφαει" τοσο καλα..

korasidikos 17-10-13 20:14

φωτο :smt102

Αιμιλία 17-10-13 20:15

2 Συνημμένο(α)
(οι φωτο)

rottbea 17-10-13 20:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία (Μήνυμα 793479)
Ναι το εχω πλυνει(με νερο ενυδρειου)

Δε ξερω αν βοηθανε οι φωτο.. :/
Απλα ειναι μικρο και μεσα ειναι γεματο..δε ξερω αν ειναι καλο αυτο..
Και εκτος αυτου εχω παρατηρησει οτι δε "ρουφαει" τοσο καλα..

Να εισαι σιγουρη οτι οι φωτο σου με βοηθησαν.Απ¨το πολυ στριψιμο εσπασαν ολα τα αλατα στο σβερκο μου:smt096:p:D
Τα υλικα του φιλτρου να φανταστω οτι τα εβγαλες και τα επλυνες στοιβωντας ωστε να ξεπλυθει η μουργα.
Δεν προσθεσες η στριμωξες καποιο υλικο(ενυδρειακο βαμβακι)?

Αιμιλία 17-10-13 20:34

ειδες?διατασεις!! :p
αχ τι ειναι αυτη η μουργα?ξεχασα να ρωτησω πριν..
Οχι δεν το ζουμπιξα οταν το επλυνα..επρεπε?? :(
Δεν εχω βαλει τιποτα αλλο..οπως μου το δωσσανε τοτε,δε θυμαμαι να μου ειπαν να πεοσθεσω κατι...

rottbea 17-10-13 20:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία (Μήνυμα 793489)
ειδες?διατασεις!! :p
αχ τι ειναι αυτη η μουργα?ξεχασα να ρωτησω πριν..
Οχι δεν το ζουμπιξα οταν το επλυνα..επρεπε?? :(
Δεν εχω βαλει τιποτα αλλο..οπως μου το δωσσανε τοτε,δε θυμαμαι να μου ειπαν να πεοσθεσω κατι...

Αν μπορει να σε βοηθησει το βιντεο
http://www.youtube.com/watch?v=PSfBEZvtLEo
Η μουργα ειναι αυτο το καφε πραγμα στη φωτο.
Πλυντο και στυφτο 2-3 φορες δυνατα μεσα σε νερο ενυδρειου(σε αλλο κουβα-λεκανη).

panos70 17-10-13 20:47

Για μουργα δεν ξερω αλλα μαλλον λεει για την καφε αλγη που πιανουν οι σωληνες,εγω εχω παντα δυο φιλτρα πρωτα καθαριζω το ενα σε νερο βρυσης πολυ καλα και με πιεση ,και αφου σκοτωνεται η βιολογια ,περιμενω μια εβδομαδα και καθαριζω το αλλο με τον ιδιο τροπο ,δλδ παντα εχει βιολογια και τα καθαριζω πολυ καλα ,σωστο λαθος ετσι το κανω χρονια τωρα χωρις προβλημα

korasidikos 17-10-13 20:47

πιθανον να θελει αλλαγμα γιατι με τοση μουργα που εχει πιασει δεν βλεπω να καθαριζει!!!!!!!:(

maikl 17-10-13 20:48

Βαλε σε ενα καθαρο κουβαδακι νερο απο το ενυδρειο και ξεπλυνε το σφουγγαρι στιβωντας το.....μαλλον βουλωμενο ειναι.
Τα υπολοιπα πλαστικα μερη ξεπλυμα-τριψιμο σε τρεχουμενο νερο βρυσης με μια παλια οδοντοβουρτσα ;)

panos70 17-10-13 20:49

για 60 λιτρα θα παρεις ενα που να ειναι απο 60 εως 150 και θα εισαι μια χαρα,οσο ποιο μεγαλο τοσο το καλυτερο ειναι ,το μονο προβλημα ειναι η δυνατη ροη που θα βγαζει

rottbea 17-10-13 20:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos70 (Μήνυμα 793495)
Για μουργα δεν ξερω αλλα μαλλον λεει για την καφε αλγη που πιανουν οι σωληνες,εγω εχω παντα δυο φιλτρα πρωτα καθαριζω το ενα σε νερο βρυσης πολυ καλα και με πιεση ,και αφου σκοτωνεται η βιολογια ,περιμενω μια εβδομαδα και καθαριζω το αλλο με τον ιδιο τροπο ,δλδ παντα εχει βιολογια και τα καθαριζω πολυ καλα ,σωστο λαθος ετσι το κανω χρονια τωρα χωρις προβλημα

Φιλε μου καλο ειναι να μην δινεις τετοιες συμβουλες σε αρχαριους!!
Κυνδινευουν τα ενυδρεια τους.Νερο βρυσης σε φιλτρο=θανατος σε βιολογια με καταστροφικα αποτελεσματα.
Δημητρης

nazgul 17-10-13 20:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea
Φιλε μου καλο ειναι να μην δινεις τετοιες συμβουλες σε αρχαριους!!
Κυνδινευουν τα ενυδρεια τους.Νερο βρυσης σε φιλτρο=θανατος σε βιολογια με καταστροφικα αποτελεσματα.
Δημητρης

Και φυσικα θα συμφωνησω!

Η "πεθαμενη" βιολογια για αρχη δεν δημιουργειται σε μια εβδομαδα. Και το να καταστρεφεται η μιση βιολογια ενος φιλτρου, θα πρεπει να ακουλουθειται απο μηδαμινο σχεδον ταϊσμα για καποιο διαστημα, ωστε να προλαβουν να αναπτυχθουν οι αποικιες των βακτηριδιων ομαλα και χωρις προβληματα για τα ψαρια μας.

Σε καμια περιπτωση νερο βρυσης στο βιολογικο υλικο. Ο καθαρισμος με νερο βρυσης, μπορει απλα να γινει σε ολα τα εξαρτηματα του φιλτρου, οπως και στα σφουγγαρια, αν εχουμε επαρκες βιολογικο υλικο.

Αιμιλία 17-10-13 21:02

Mαααλιστα..Θα δοκιμασω αυριο πρωι σε κουβα να το στιψω..κ να δουμε πως θα παει..

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια :):)

rottbea 17-10-13 21:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία (Μήνυμα 793508)
Mαααλιστα..Θα δοκιμασω αυριο πρωι σε κουβα να το στιψω..κ να δουμε πως θα παει..

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια :):)

Καθαρισε λιγο και τη φτερωτη του φιλτρου δεν ειναι τιποτα.
Παρακαλουμε.

panos70 17-10-13 21:17

παιδια εχετε δικιο για ενα φιλτρο ειναι θανατος ,εγω το κανω αλλα εχω μεσα 4 φιλτρα (επιδαπεδιο δυο εξωτερικα και ενα εσωτερικο) τα 3 ειναι 1200 λιτρα ανα ωρα και το ενα 700 ανα ωρα ,οποτε ειναι λιγο δυσκολο να μεινω απο βιολογια ,τα δυο εξωτερικα τα καθαριζω ανα 8μηνο με διαφορα ενος μηνα το ενα απο το αλλο,μονο το εσωτερικο το καθαριζω οταν βλεπω οτι πεφτει η ροη,λαθος που ειπα μια εβδομαδα το ενα απο το αλλο,αλλα με νερο βρυσης και βουρτσα δοντιων τα κανω και λαμπουν

delta66 18-10-13 02:55

Νομιζω πανω πανω εχει filterwool και μαλλον οπως το βλεπω δεν εχει αλλαχτει ποτε :D

Ασχετο με το βουλωμα αλλα εχει και τα μακαρονια απο πανω. Ολη η βρωμα παει σε αυτα, αντι να ειναι απο κατω και να προστατευονται.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01889 seconds with 11 queries