Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Νέος στα φυτά (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19569)

Filotas 19-09-07 09:45

Νέος στα φυτά
 
Καλημέρα, η αλήθεια είναι οτι είμαι νέος γενικά στα ενυδρεία κα μόλις έστρωσα το πρώτο μου ενυδρείο και το φύτεψα.
Το ενυδρείο μου είναι 40λιτρα και μέσα έχω βάλει:
Limnophila Aquatica
Hygrophila corymbosa 'Siamensis'
Cheratophilum demersum
Anubias nana και
Cladophora aegagrophila
ο φωτισμός που έχω είναι ο εργοστασιακός του Cayman 50 professional που έχω δηλαδή 1 λάμπα 14W Τ8.
θα σας παρακαλούσα να μου δώσετε τα φώτα σας γαι το αν είναι επαρκής ο φωτισμός και αν όχι τί να κάνω.
Για υπόστρωμα έχω βάλει το Haquoss Bottom τησ Hasse, μου είπε ο πετσοπας οτι αυτό αρκεί και δέν χρειάζετε τίποτε άλλο. Η ερώτηση μου είναι το έχει χρεισημοποιήσει κάποιος άλλος, πρέπει να κάνω κάτι ακόμη ή όχι.
Ο πετσοπάς μου έδωσε για λίπασμα το Crypto της tetra και μου είπε να βάζω μισή ταμπλέττα κάθε βδομάδα στις ρίζες, φτάνει ή χρειάζετε και άλλο;
CO2 χρειάζομαι ή όχι;
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σας και συγνόμη για την ζαλάδα απο τις πολλές μου ερωτήσεις.

klaz 19-09-07 09:59

ο φωτισμος σου κρινεται εντελως ανεπαρκης..χρειαζεσαι το μινιμουμ αλλη μια λαμπα,για να μην πω αλλες 2....
ο πετσοπας,αυτο το λιπασμα ειχε,αυτο σου εδωσε....
για co2..εαν δεν εχεις φως ,μπορει και ζημια να σου κανει αντι για καλο....
ολα φιλε μου ειναι αλυσιδα...δινεις φως,δινεις λιποασματα,δινεις διοξειδιο....
ετσι παει...
απο τα φυτα που εβαλες,εαν μεινεις οπως εισαι,σε λιγο καιρο θα χασεις τα 2 πρωτα...τα υπολοιπα δεν εχουν και φοβερες απαιτησεις,και το πιο πιθανο ειναι να τα πανε μια χαρα.....
το υποστρωμα που αναφερεις πρωτη μου φορα το ακουω,και ελπιζω τουλαχιστο το χαλικι σου να ειναι χαλαζιακο ουδετερο και πανω απ'ολα λεπτοκοκο....
καλη συνεχεια.........

Filotas 19-09-07 10:03

Μπορώ να κάνω κάτι στο συγκεκριμένο ενυδρείο για να αυξήσω τον φωτισμό, στο καπάκι του δεν έχει άλλη θέση για λάμπα.
Το υπόστρομα που μου έδωσαν δεν είναι λεπτόκοκο και χαλίκι απο επάνω δεν έστρωσα γιατι μου είπε οτι δεν χρειάζετε.

george 19-09-07 10:10

http://www.aquarialand.com/scheda_pr...otto=03_02_01#

Aυτό είναι ;

klaz 19-09-07 10:15

ααα ρε λινκμαν γατα....:p:p
λοιπον φιλε μου,το μονο που μπορεις να κανεις ειναι πατεντα,στο καπακι σου για να προσθεσεις και αλλες λαμπες,η να φτιαξεις απο την αρχη ενα καπακι,οπου θα προσαρμοσεις οτι λαμπες θελεις,καθως και ανεμιστηρακια που θα δροσιζουν το ενυδρειο σου τους ζεστους μηνες.....
εαν το ''χαλικι'' δεν ειναι σχετικα λεπτοκοκο,θα αντιμετωπισεις προβληματα με το φυτεμα,καθως τα φυτα δεν θα ''πιανουν ''καλα πανω του...

Filotas 19-09-07 10:18

Ναι είναι αυτο στην δεξιά γωνία το μεσαίο!!!! Αυτό που λέει fertilizzante granulare.
-------------------------
οσο για ανεμηστηράκια θα σου πώ οτι σίγουρα δεν χρειάζομαι είμαι στην Καστοριά βλέπεις και ζέστες πολλές εδώ δεν έχουμε, μετά το ενυδρείο το έχω στο χώρο αναμονής του γιατρείου μου οπότε το καλοκαίρι έχω πάντα κλιματισμό.
με ανυσηχεί όμως το θέμα του φωτισμού και δέν ξέρω τί να κάνω. τί πατέντα να κάνω;
προτείνει΄ς να βάλω απο πάνω και χαλίκι λεπτόκοκο μήπως όμως έτσι περιοριστεί πολύ ό διαθέσιμος χώρος;

klaz 19-09-07 10:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filotas (Μήνυμα 200386)
με ανυσηχεί όμως το θέμα του φωτισμού και δέν ξέρω τί να κάνω. τί πατέντα να κάνω;

παρε με ακριβεια τις διαστασεις του ενυδρειου,και πηγαινε σε ενα μαραγκο,ζητησε του να σου φτιαξει ενα αντιστοιχο ξυλινο,το οποιο θα ειναι σαν τελαρο και θα κουμπωνει πανω απο τη γυαλα σου,στη συνεχεια θα περασεις και 4-5 χερια βερνικι νερου για αδιαβροχοποιηση,και στη συνεχεια θα προσαρμοσεις πανω του οσες λαμπες θελεις-χωρανε....
τετοιου ειδους κατασκευες -πατεντες χρειαζονται και λιγο μερακι.....(ασχετα αν πιανουν η οχι τα χερια σου...)
παρε και ενα παραδειγμα,στο περιπου βεβαια για να καταλαβεις τι σου λεω...
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...kapakiReef.htm

netblues 19-09-07 10:36

Ολα αυτα σε cayman ?

george 19-09-07 10:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 200392)
Ολα αυτα σε cayman ?

50 λίτρων :confused:

Filotas 19-09-07 10:48

Ευχαριστώ πολύ γαι τις ιδέες θα δώ τί μπορώ να κάνω. Όσο απο μεράκι άλλο τίποτε και το χέρι μου πία νει αρκετά
Όμως απο χαλίκι τί να κάνω!!!!!

maniac 19-09-07 12:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filotas (Μήνυμα 200399)
Ευχαριστώ πολύ γαι τις ιδέες θα δώ τί μπορώ να κάνω. Όσο απο μεράκι άλλο τίποτε και το χέρι μου πία νει αρκετά
Όμως απο χαλίκι τί να κάνω!!!!!

Καλα μην τρελαινεσαι!! Και εγω χοντροκοκο εχω. Η δυσκολια ειναι οταν φυτευω ενα καινουργιο φυτο και δεν καθεται ευκολα στον πατο. Συνηθως τα δενω σε ενα κοματακι ξυλο και οκ. Στο ριζωμα δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα.:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01549 seconds with 11 queries