Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   να και το δικο μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39375)

giko 06-04-10 15:08

να και το δικο μου
 
9 Συνημμένο(α)
64-39-54 =135lt φυτεμενο,ψαρια/5barbus tiger,2green barbus ,6chery barbus,2rainbow albino shark,1pleko ansistrus και 2 γατοψαρα.

Συνημμένο Αρχείο 29930

Συνημμένο Αρχείο 29931

Συνημμένο Αρχείο 29932

Συνημμένο Αρχείο 29933

Συνημμένο Αρχείο 29934

Συνημμένο Αρχείο 29935

Συνημμένο Αρχείο 29936

Συνημμένο Αρχείο 29937

giko 06-04-10 15:13

αν ξερει καινεις την ονομασια για τα γατοψαρα θα ειθελα να τη μαθω!!!ακου γνωμες

frits 06-04-10 15:55

ωραίο, θες κι άλλα φυτά όμως ;)
από τις φωτο αν δεν κάνω λάθος το ένα γατόψαρο πρέπει να είναι ancistrus, τώρα ποιος ακριβώς, θα σε γελάσω...

giko 06-04-10 16:06

το ενα φυτο ειναι τυπος ανουμπιας αλλα οχι ακριβος και ειναι απο λυμνη,εχει αρκετα γρηγορη αναπτυξη και γινεται αρκετα μεγαλο...ειναι απο φυλο χομπιστα και χαρακτηριστικα μου λεει οτι μπορει να βγει και απ'εξω αν δεν το κλαδεψεις..:grin:...εχω 3κλαδεματα απο και πειμενω....εχω ομος και αλλα φυτα αλλα δεν ξερω τις ονομασιες....ancistrus ειναι το pleko που εχω τωρα δεν ξερω αν λεγετε και το γατοψαρο ετσι....

frits 06-04-10 16:10

ναι το πλέκο εννοούσα κι εγώ, νόμισα ότι αναφερόσουν σε αυτό σαν γατόψαρο, πολλοί τα λένε κι έτσι, για τα άλλα πιο έμπειροι ;)

giko 06-04-10 16:17

ναι δικιο εχεις ανηκει και ο πλεκο στην ομαδα αυτη...λεω για αυτο που φενετε στην 4τη φοτο...

akis7 06-04-10 16:54

καλως ηρθες!
οντως κι εγω νομιζω οτι θελει λιγα ακομη φυτα..
για το γατοψαρο δεν ξερω να σου πω απλα προσπαθησε να βγαλεις καμια καλυτερη φωτο γτ δεν φαινεται μ'αυτη..
μετα ολο και καποιος θα σε βοηθησει!
και βγαλε το φλας να μην αντανακλαται στο τζαμι..

oko 06-04-10 20:15

Φιλε μου νομιζω οτι δεν ειναι γατοψαρο αλλα Botia κανε μια σχετικη αναζητηση. Καλως ηρθες.
Υ.Γ. νομιζω οτι ειναι BOTIA STRIATA η Zebra Loach.

Χριστόφορος Μίχας 06-04-10 20:51

Καλως ήρθες. Το ενυδρείο πόσο καιρό τρέχει? Τί μετρήσεις νερού έχεις?
Συμπλήρωσε τη φόρμα παρουσίασης. Θα σε προβληματίσω λίγο αλλά τα ψάρια σου (τα γατόψαρα και οι rainbow shark) δεν κάνουν για τα λίτρα σου. Πρέπει να τα βγάλεις. Τα γατόψαρα μεγαλώνουν πολύ και οι καρχαρίες είναι επιθετικοί.

giko 06-04-10 21:01

στο συνολο τρεχει 2 εβδομαδες,εκανα στροσιμο με βακτιριδια δεν θυμαμε τη μαρκα αλλα εχω το κουτι αν θελεις να σου πω,κρατισε περιπου 5-6μερες και μετα μπικαν τα ψαρια...

Χριστόφορος Μίχας 06-04-10 21:03

Με τα βακτήρια δεν τα πάω καλά... Θεωρώ ότι δεν κάνουν τιποτα. Μετρήσεις νερού (αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά) έκανες?

giko 06-04-10 21:17

μετρισεις καθολου....δεν ξερω γιατι αλλα δεν εχω σκεφτει καθολου να κανω(μην με παρεξιγισεις)και στο αλλο που εχω και τρεχει κοντα χρονο δεν εχω κανει ποτε...το μονο που κανω 40% αλαγει καθε εβδομαδα!και φιλους χομπιστες που εχω και τους το λεω με zw!!!!αλλα δεν μου εχει ψοφισει κανενα προσεχω παντα ιδιες θερμοκρασιες και φιλτρο....για να σου δωσω να καταλαβεις συγκατικουσαν τα τιγρακια μου με γκαπυ(που τωρα εχω και μωρακια!!!!και δεν ειχα ουτε ενα τσιμπιμα η κατι ρε παιδι μου....οσοι τα εβλεπαν ελεγαν οτι απλα ειναι εξερεση στο κανονα....

Χριστόφορος Μίχας 06-04-10 21:31

Δεν πέτυχε.....Ετυχε!!! Οντως είσαι εξαιρεση και πολύ τυχερός. Θα έλεγα πάντως αυτή τη φορά να κάνεις μετρήσεις. Τα πάς καλά με τις αλλαγές νερού αλλά μη βασίζεσαι μόνο σε αυτό. Φρόντισε και την ψαροσυνθεση σου.

giko 06-04-10 21:36

ξεχασα να αναφερω οτι χρισιμοπιω και αντιχλωριο...να βγαλω λες τα γατοψαρα και τους καρχαριες?θα μου διμιουργισουν προβλημα?:(

Χριστόφορος Μίχας 06-04-10 21:42

Το αντιχλώριο το θεωρούμε δεδομένο. Αν δεν έβαζες και αυτό θα σε μαλωνα...
-------------------------
Κράτα μόνο τα τιγράκια. Τα άλλα θέλουν πολλά λίτρα.

giko 06-04-10 21:45

:pωραιος απο εμφανιση τι λες?περιμενω να μεγαλοσουν και λιγο τα φυτα...καλα το ενα που αναφερω πιο πανω οτι ειναι απο λιμνη...μιλαμε γισ τρελη αναπτιξη:smt041
-------------------------
μαλον θα ακουσω τη σημβουλισου....και θα τα βγαλω:(

Χριστόφορος Μίχας 06-04-10 21:58

Η εμφάνιση είναι πολύ ωραία, αλλά μπορεί να γίνει ακόμη καλλίτερη. Από μια γρήγορη ματιά έχεις φυτά καμπόμπα, χιγκροφίλα πολυσπέρμα, και μικροσόρουμ πτερότους. Ποιό είναι από τη λίμνη? Δεν μπόρεσα να το καταλάβω. Βάλε πάντως και άλλα φυτά, ψηλά στο πίσω μέρος, να κρύβουν και τον εξοπλισμό και πιο κοντά στο μπροστινό μέρος.

Τί φωτισμό έχεις? (άν δεν είναι ισχυρός, η καμπόμπα θα κιτρινίσει). Εναλλακτικα προτείνω Λιμνοφίλα σεσιλιφλόρα που της μοιάζει. Να ρίχνεις και κανά λιπασματάκι.

giko 06-04-10 22:03

λοιπασμα?με σκοτωνηςzwλαμπες εχω της μαναστου και εχουν καλο φως...ενα απο αφτα που λες αυτα που εχω τρεις ριζες αν καταλαβενεις απτις φοτο....

Χριστόφορος Μίχας 06-04-10 22:17

Το λίπασμα σε υγρή φυσικά μορφή δεν είναι ακριβό και λίγο για τα φυτά σου χρειάζεται. Ποιο φυτό είναι το λιμνίσιο δεν κατάλαβα αλλά τί σημασία έχει? Αν σου πάει καλά είναι ΟΚ. Βάλε κι άλλα φυτά και θα γίνει ωραιότατο.

giko 06-04-10 22:22

θα βαλω κ λιγο λιπασματακι...θα διορθοσω αυτα που μου λες και θα βαλω ξανα φοτο....ευχαριστω!!!:rolleyes:

achisael 06-04-10 22:43

και μενα μου αρεσε...

pavlos t 06-04-10 23:20

καλή αρχή στο νεο σου ενυδρείο ακόμα βέβαια ινε νωρίς και φαντάζομαι θα γίνουν αρκετές αλλαγές μέχρι να κατασταλάξεις στην διαμόρφωση του τοπίου
για τα ψάρια σου είπαν , η μετρήσεις ινε απαραίτητες γιατί η τύχη κάποτε τελειώνει και την πληρώνουν τα ψάρια
μήπως να έβαζες τον κορμό όρθιο σε κάποια γωνία του φίλτρου καλύτερα και από εκεί να άρχιζες να γεμίζεις με φυτακια ίσως κάνω λάθος αλλά μου φαίνετε μεγάλος και σου πιάνει πολύ ωφέλιμο χώρο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01620 seconds with 11 queries