Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Μονομαχος-ανοιγμα λαμπας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38387)

Dimitrisss123 01-03-10 05:26

Μονομαχος-ανοιγμα λαμπας
 
Καλησπερα.

Ο μονομαχος μου με το που αναψω την λαμπα του ενυδριου αρχιζει ασυστολο flaring και βολταρει σαν παλαβος.Παροτι συνηθως ειναι ηρεμος στο ενυδριο κ απλα κανει τις βολτιτσες του χαλαρα.

Ξερεται αν εχουν καποιο ιδιαιτερο προβλημα με το φως γενικα?Στρεσαρεται με το εντονη αλλαγη του φωτος μηπως?Γιατι μετα ηρεμει και ειναι κανονικος.
Κ ποσο το επηρεαζει αυτο.

Δλδ θα χρειαστει να κανω κατι με το ανοιγμα της λαμπας ή δεν θα εχω προβληματα.Εχει παρατηρησει κανενας αλλος κατι αντιστοιχο?

bokostas 01-03-10 07:10

Δεν θέλουν πολύ έντονο φως και προφανώς τον τρομάζει η απότομη εναλλαγή από το σκοτάδι στο πολύ φως.
Βάλε αρκετά φυτά (αν δεν έχεις) και κυρίως επιφανείας (κερατόφυλλο, πίστια, λιμνόβιουμ λεβιτάτουμ, φακή, κλπ)
για να κόβουν το πολύ φως, να δημιουργούν σκιές και να μπορεί να κρύβεται και θα είναι μια χαρά.

drbig 01-03-10 10:45

+1 σε αυτό που είπε ο Κώστας και επίσης μπορεί να βλέπει το είδωλό του και να νομίζει οτι έχει ανταγωνιστή....

Dimitrisss123 01-03-10 15:30

Ευχαριστω παιδια θα φροντισω να παρω φυτα επιφανειας.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitrisss123 (Μήνυμα 422433)
Ευχαριστω παιδια θα φροντισω να παρω φυτα επιφανειας.

Και κατι αλλο.

Εχω τα tetradiscus για φαγητο.
Μικροι κοκινοι κοκοι.
Ποσο να ταιζω την ημερα?
Ποσο ταιζετε εσεις?
Εχω δει καποια ποστ αλλα κυμενονται απο 2-3 μεχρι 5-6 τημ ημερα αναλογα με το φαι.Ποσο μου προτεινετε να του δεινω?

Να πιανω και καμια μυγα που κ που?

water_turtle_lover 01-03-10 17:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitrisss123 (Μήνυμα 422433)
Ευχαριστω παιδια θα φροντισω να παρω φυτα επιφανειας.
-------------------------


Και κατι αλλο.

Εχω τα tetradiscus για φαγητο.
Μικροι κοκινοι κοκοι.
Ποσο να ταιζω την ημερα?
Ποσο ταιζετε εσεις?
Εχω δει καποια ποστ αλλα κυμενονται απο 2-3 μεχρι 5-6 τημ ημερα αναλογα με το φαι.Ποσο μου προτεινετε να του δεινω?

Να πιανω και καμια μυγα που κ που?

Με την τροφη εμποριου πιστευω ειναι καλυμμενος ο μονομαχος.Οσο για την ποσοτητα,εχει συζητηθει σε προηγουμενο θεμα.Ψαξε λιγο πιο κατω και θα το βρεις!!!;)

Αλέξης6 01-03-10 18:17

Να ρωτήσω δύο πραγματάκια?

1) Μήπως έχεις κανένα μαύρο χαρτόνι στην πίσω πλευρά του ενυδρείου και όταν ανάβει το φως δημιουργείται ''καθρεφτισμός'' που οδηγεί στο flaring??

2) Η τροφή που του δίνεις δεν θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο γι αυτόν. Το λέει εξάλλου και το όνομα της. Δοκίμασε να του δίνεις αποξηραμένο φυλλαράκι σε συνδιασμό με καμιά πιο ειδική για μονομάχους, ίσως κανένα αποξηραμένο σκουληκάκι που και που. Μπορείς ακόμα να εμπλουτίσεις την διατροφή του με σπιρουλίνα..

Dimitrisss123 01-03-10 18:42

α)οχι δεν εχω κανενα φοντο στο ενυδριο.Το ειχα διαβασει οτι το μαυρο τοω πειραζει απο την αντανακλαση.Μονο γυαλι.Αλλα οταν ειναι ανοιχτο το φως το flaring ειναι πολυ περισσοτερο.

Το ψαρι μεσα απο το ενυδριο καθρεφτιζεται στο γυαλι οταν ειναι ανοιχτα τα φωτα?
β)Εχω σπιρουλινα.Θα κοβω μικρα κομματακια που να χωρανε στο στομα του κ θα του δηνω.

Αλλα με ενδιαφερει η ποσοτητα τροφης ανα ημερα πιο πολυ μην το παραταιζω το καιμενο και σκασει.ποσο να ταιζω?

Υ.Γ τωρα ειδα για τις ποσοτητες το κοιταω σε παλαιοτερα ποστ να το βρω.

Ευχαριστω.

Dimis 01-03-10 18:46

Οσο μπορει να φαει εντος 4-5 λεπτων.
Σπιρουλινα δεν τρωνε οι Bettas.
Mια πολυ καλη τροφη ειναι η Atisons betta food της ocean nutricion.

Dimitrisss123 01-03-10 18:54

Εντος 4-5 λεπτων ποσες φορες την ημερα?

Dimis 01-03-10 19:31

2 ειναι καλυτερα απο 1...

Αλέξης6 01-03-10 19:37

Μην παίρνεις όρκο πως δεν τρώνε...

Εγώ όταν είχα μονομάχους τους έριχνα μια φορά την εβδομάδα φυλλαράκι και το τσακίζανε..

yannakis 01-03-10 20:18

εμενα ο δικος μου δεν τρωει φυλλαρακι!οταν του το εδινα το εφτυνε..
ετσι πια του δινω και εγω κατι μικρους κοκκινους κοκκους και αποξηραμενο σκουληκι εναλλαξ καθε μερα...τα τσακιζειι:D

Dimitrisss123 01-03-10 20:26

2 Συνημμένο(α)
Μια φορα την βδομαδα το ταιζες γενικα?
Ή μια φορα την βδομαδα το ταιζες φυλαρακι.

Αρα εγω ταιζω 1-2 φορες την μερα οσο μπορει να φαει σε 4-5 λεπτα.
Διορθοστε με αν κανω λαθος.

Οριστε κ το θυριο αρχοντας στην μεζονετα του 50 λιτρων.

Σας προλαβαινω μην πειτε για το καραβι κ το σπιτακι ηταν επιλογες της κοπελας μου δεν εχω απαντηση σε αυτο.Κ εγω θα το προτιμουσα πιο πολυ σε φυσικο περιβαλλον(με κανα ξυλο και πολλα φυτα).

Το μονο που μου αρεσει στο καραβι κ το σπιτακι ειναι οτι ο μονομαχος απο οτι βλεπω τρελενεται να μπενω βγαινει απο ολες τις τρυπες.Κ να βρισκει σκοταδι κ καταφυγιο οποτε θελει.

Dimitrisss123 01-03-10 20:29

2 Συνημμένο(α)
Κιαλες

Dimis 01-03-10 20:32

1 ειναι οκ,2 ειναι καλυτερα.
Αν ταιζεις 2 ,η ποσοτητα θα ειναι σχεδον ιση με το αν ταιζες 1 φορα,το μοιραζεις δηλαδη.
Ιδανικη τροφη ειναι αυτη που σου ανεφερα παραπανω και καλο ειναι 1-2 φορες την εβδομαδα αποξηραμενο σκουληκακι αν θες ποικηλια.

yannakis 01-03-10 20:32

αν δει η κοπελα ομως ενα φυσικο ενυδρειο με ξυλα και φυτα και κανα φυλλο τοτε να δεις πως θα ξετρελαθει!κανε μια αναζητηση και δειξε της τι ωραιο που μπορει να γινει ενα ενυδρειο!πιστεψε με θα το ευχαριστηθει και ο μονομαχος σου!:D

Dimitrisss123 01-03-10 20:41

Μακαρι μπας κ βγαλουμε τις χαζομαρες.

Αλλα παλι θα θελα να βαλω κατι που να μπορει να κρυβεται κ να εχει σκοταδι ενα μερος ωστε να μπορει να πηγαινει οταν θελει κ να ηρεμει αλλα να ειναι κ φυσικο παραλληλα.

Το καραβακι ειναι ιδανικο για την περιπτωση και κανει την δουλεια του προς το παρων.

yannakis 01-03-10 21:25

μα αυτο μπορεισ να το καταφερεις με τα φυτα και τα ξυλα..

3r4ndo 03-03-10 10:23

Φιλε μου καλημερα!! Εχουμε το ιδιο ενυδριο και με τον ιδιο εξοπλισμο, μονο που εγω το πηγα στο αλλατακι!!! Η λαμπα σου ειναι 18βαττ, πρισσοτερο απο βαττ ανα λιτρο, περα απο αυτο το φιλτρο εχει ροη 300λ/ω... Και δεν εχεις και καπακι, οι μονομαχοι ειναι πηδηχτουληδες:p, ειδηκα οταν δεν τους αρεσει το περιβαλλον... Μειωσε τη ροη οσο γινεται με το βανακι και γεμισε το φυτα επιφανειας να πεσει λιγο ο φωτισμος!!!

water_turtle_lover 03-03-10 14:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo (Μήνυμα 423152)
Φιλε μου καλημερα!! Εχουμε το ιδιο ενυδριο και με τον ιδιο εξοπλισμο, μονο που εγω το πηγα στο αλλατακι!!! Η λαμπα σου ειναι 18βαττ, πρισσοτερο απο βαττ ανα λιτρο, περα απο αυτο το φιλτρο εχει ροη 300λ/ω... Και δεν εχεις και καπακι, οι μονομαχοι ειναι πηδηχτουληδες:p, ειδηκα οταν δεν τους αρεσει το περιβαλλον... Μειωσε τη ροη οσο γινεται με το βανακι και γεμισε το φυτα επιφανειας να πεσει λιγο ο φωτισμος!!!

Και εγω το ιδιο ακριβως ενυδρειο εχω,αλλα ειναι 30λιτρο...Μηπως γνωριζεις τι φωτισμο εχει το δικο μου??Ειναι κι αυτο 18βαττ?

3r4ndo 03-03-10 14:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από water_turtle_lover (Μήνυμα 423243)
Και εγω το ιδιο ακριβως ενυδρειο εχω,αλλα ειναι 30λιτρο...Μηπως γνωριζεις τι φωτισμο εχει το δικο μου??Ειναι κι αυτο 18βαττ?

Σιγουρα οχι. Αν δεις την λαμπα του φωτιστικου γραφει πανω!! Εμενα την ειχαν βαλει απο την αντιστροφη και το διαβασα απο τον ανακλαστηρα, οποτε θα το δεις ετσι κι αλλιως!!

Dimitrisss123 05-03-10 00:25

Φιλε μπορεις να ποσταρεις καμια φωτο απο το ενυδριο σου?Να παρω καμια ιδεα.Να δω πως ειναι κ με φυτα στην επιφανεια.Θελω να αγορασω και εγω.
Την σταθμη την εχω λιγο χαμηλομενη δεν θελω να τον δω στο πατομα θα τρελαθω.
Κανω μετρησεις κ το νερο ειναι τελειο.

Ο μονομαχος μου καρα γουσταρει ειναι πολυ κινητικος.Οποτε δει καποιον να πλησιαζει αμεσος τρεχει να ελενξει τι γινεται.
Ειμαι υπερβολικα ικανοποιημενος με τον μονομαχο μου κ ας ειναι σε 45-50 λιτρα.Δεν χαραμιζονται τα λιτρα το ψαρι ειναι απιστευτο.

Αμα του μονομαχου του δοσεις χωρο θα τον δεις να τρεχει σαν τρελος.
Πραγματικα μετα απο την συμπεριφορα του δικου μου λυπαμαι τους μονομαχους στα πετ σοπ που μενουν ακινητοι ολοι την ωρα.

Ειναι ενα αρκετα κινητικο και περιεργο ψαρακι που δεν χανει ευκαιρια να ψαξει κ να κοιταξει.

Υ.Γ το ενυδριο μου ειναι 45-50 λιτρα.η λαμπα μου ειναι 36 watt.μηπως δεν εχουμε το ιδιο ενυδριο?

yannakis 05-03-10 00:32

οντως οι μονομαχοι δεν ειναι καθολου "ακινητα" ψαρια..και μενα τρελλενεται να περναει μεσα απο τα ξυλα και τα φυτα!!και να επιτιθεται στο χαλικι(αυτο δεν ξερω γιατι το κανει..)οπως και να παρατηρει με τις ωρες το μηλοσαλιγκαρο:D:Dπολυ γελιο!
επισης ειναι και μενα κουτσομπολης..μην δει κατι να κινειται..αμεσως μπροστα!σαν να λεει:επ!ποιος μπηκε στον χωρο μου?:D

Dimitrisss123 05-03-10 00:53

Οντος αυτο με τις τρυπες,εχει περασει απο παντου οπου δει τρυπα μπενοβγαινει απο το πιο μικρο χωρισμα παει κ χωνεται.
Να ρωτησω κ κατι αλλο πειραζει αμα φαει λιγο αντιχλωριο?
εχω ενα της τετρα.
Καθε φορα που συμπληρωνω νερο κ ριχνω αντιχλωριο απο πριν τσουπ παει και τσιμπαει λιγο.

yannakis 05-03-10 01:03

το αντιχλωριο ειναι υγρο..αρα δεν το τρωει το πινει..εκτος και αν ενωεις κατι αλλο..το αντιχλωριο το βαζουμε στον κουβα με το νερο πριν το βαλουμε μεσα στο ενυδρειο...

Dimitrisss123 05-03-10 01:19

Ναι το πινει τοτε.Λες να τον εχει πειραξει?Εγω το εριχνα στο ενυδριο σαν βλακας.Θα το ριχνω στον κουβα απο δω κ περα.

yannakis 05-03-10 01:31

κατι τετοιο νομιζω εκανα εγω και ειχα χαλασει στην αρχη την βιολογια του φιλτρου μου,αλλα δεν παιρνω και ορκο..προτιμοτερο παντως ειναι μεσα στον κουβα,να το ανακατευεις και μετα μεσα..(και κανε μετρησεις προληπτικα)

chemical mac 05-03-10 09:50

όταν βάζεις το αντιχλώριο στον κουβά, ρίχνεις την ποσότητα που απαιτείται για τα λίτρα νερού που έχεις μέσα στον κουβά. όταν το ρίχνεις απευθείας στο ενυδρείο, ρίχνεις ποσότητα αντιχλωρίου για όλο τον όγκο νερού που υπάρχει στο ενυδρείο. Αυτό μόνο. Ούτε το πίνει, ούτε την ακούει ;)

Τέλος καλή τροφή είναι ΜΟΝΟ η ζωντανή. Αν έχεις λοιπόν grindal σκουλήκια καλό θα ήταν να τον ταϊζεις δις την εβδομάδα, και να αλλάζεις με bloodworm και αρτέμια (κατά προτίμηση κατεψυγμένα). Επίσης αν το ψάξεις παραπάνω, έχουν ποσταριστεί κατά διαστήματα διάφορα θέματα σχετικά με την τροφή που μπορούμε να φτιάξουμε εμείς για τα ψάρια μας (πιο ισσοροπημένη, μηδενικό κόστος και πάντοτε διάθεσιμη).

Maverick 05-03-10 20:33

Η στάθμη δεν θα τον εμποδίσει να πηδηξει απ' έξω αν του έρθει... Μπορείς να βάλεις ένα αυτοσχέδιο καπάκι από διαφανές πλαστικό, πλεξιγκλάς κλπ για να είσαι σίγουρος, διότι πολλοί από το φόρουμ βρήκαν τα ψαράκια τους στο πάτωμα...
Αν βρεις κατεψυγμένα bloodworms θα τον ξετρελάνεις :)

Dimitrisss123 06-03-10 02:12

Θα πηδηξει 5 εκατοστα?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02722 seconds with 11 queries