Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αλήθεια ή ψέματα? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47789)

Emily82 06-01-11 20:48

Αλήθεια ή ψέματα?
 
Είναι αλήθεια η ψέματα ότι τα ψάρια μεγαλώνουν αναλόγως το μέρος που έχουν στο ενυδρείο?

Giannis_4 06-01-11 20:49

αλήθεια:grin:

Emily82 06-01-11 20:52

Κάνει κακό στα ψάρια το ότι μπορεί να μην φτάσουν στο μέγεθός που μπορούν λόγο του χώρου του ενυδρείου?

xristosg7 06-01-11 20:56

τα περισοτερα ψαρια μεγαλωνουν αναλογα με τα λιτρα γιαυτο πριν παρουμε καποιο ψαρι πρεπει να ξερουμε σε ποσα λιτρα μπορει να ζησει (ανετα)

Giannis_4 06-01-11 21:27

Κοιτα το οτι μεγαλωνουν τα ψαρια συμφωνα με τα λιτρα που τα εχουμε το ξερω απο πριν ασχοληθω με τα ενυδρεια,ηταν κατι που ακουγοταν συχνα.
Τωρα για το αν παθενουν κατι κακο απο αυτο το εμαθα οσο διαβαζα στα φορουμ.Λενε οτι ενω σταματανε να αναπτύσσονται εξωτερικα τα οργανα τους συνεχιζουν να μεγαλουν με αποτελεσμα καποια στιγμη να ερθει ο θανατος.

bokostas 06-01-11 21:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Emily82 (Μήνυμα 532942)
Κάνει κακό στα ψάρια το ότι μπορεί να μην φτάσουν στο μέγεθός που μπορούν λόγο του χώρου του ενυδρείου?

Ναι, λέγεται νανισμός και τους κάνει πολύ κακό, γιατί συχνά τα εσωτερικά τους όργανα συνεχίζουν να μεγαλώνουν, ενώ το σώμα τους έχει σταματήσει.

eimaste aR21rwstoi 06-01-11 22:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 532957)
Ναι, λέγεται νανισμός και τους κάνει πολύ κακό, γιατί συχνά τα εσωτερικά τους όργανα συνεχίζουν να μεγαλώνουν, ενώ το σώμα τους έχει σταματήσει.

+100000

Γιώργος Κ 06-01-11 22:56

Εξαρταται .. στο παρελθον ειχα ψαρια που ειχαν παθει νανισμο ... αλλα και ψαρια που μεγαλωσαν οσο ακριβως το ενυδρειο ...
Το προβλημα παραμενει και στις 2 περιπτωσεις αν τα λιτρα δεν ειναι καταλληλα ... μια που η αναπτυξη τους δεν γινεται σωστα!

QS-Plan 06-01-11 22:56

μου θυμίζει πολύ την ιστορία με κάποιον ο οποίος είχε "δημιουργήσει" τετράγωνα καρπούζια... με το που έβγαινε το καρπουζάκι, έβαζε την άκρη του σε ένα ξύλινο τετράγωνο κουτί 20Χ20 ή ανάλογα τις παραγγελίες του, οπότε αυτό μεγάλωνε στον διαθέσιμο χώρο που έβρισκε, οπότε είχε κατά παραγγελίαν τετράγωνα καρπουζάκια... η αλήθεια είναι ότι έτσι είχε ελαχιστοποιήσει τα κόστη μεταφοράς και αποθήκευσης... η δική μου αλήθεια είναι ότι ήταν ένα "περίεργο" πράγμα, βλέπεις όπως έχει "σχηματιστεί" στο υποσυνείδητο μου ότι μια καλή τομάτα θα είναι πρασινοκόκκινη και όχι ένα απαλό μωβάκι, ή ότι μια πιπεριά θα είναι κίτρινη, πορτοκαλί, κόκκινη ή πράσινη και όχι μάυρη, έτσι και αισθητικά το καρπούζι το θέλω όπως το θυμάμαι, μακρουλό και στρογγυλούτσικο...

όποτε ο άνθρωπος επεμβαίνει στη φύση για να ικανοποιήσει τις ματαιοδοξίες του και να έχει, π.χ. έναν φαλαινοκαρχαρία σε μια κολυμβήθρα, το αποτέλεσμα πάντα είναι χυδαίο αισθητικά... πέρα από το κακό που κάνουμε στους ίδιους τους ζώντες οργανισμούς...

Πάνος 07-01-11 00:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Emily82 (Μήνυμα 532940)
Είναι αλήθεια η ψέματα ότι τα ψάρια μεγαλώνουν αναλόγως το μέρος που έχουν στο ενυδρείο?

αυτο ειναι ενα επιχειρημα των πετσοπ για να πουλανε ολων των ειδων τα ψαρια για ολα τα ενυδρεια.
αν παρεις γονο απο οσκαρ μπορεις να το μεγαλωσεις σε κουτακι-μπρελοκ και να το παιρνεις παντα μαζι σου.
για σκεφτειτε το αγαπημενο σας οσκαρ παντου και παντα μαζι σας για ολη του τη ζωη! υπεροχο ε??

zwzw

delta66 07-01-11 03:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Emily82 (Μήνυμα 532940)
Είναι αλήθεια η ψέματα ότι τα ψάρια μεγαλώνουν αναλόγως το μέρος που έχουν στο ενυδρείο?

Εξερεύνηση των μύθων στη διατήρηση των ψαριών:
Τα ψάρια αυξάνονται ανάλογα το μέγεθος του ενυδρείου τους.
Αυτό είναι ένας από τους παλαιότερους και πιό επικίνδυνους μύθους. Ενώ είναι αλήθεια ότι παρότι μερικοί τύποι ψαριών θα μείνουν "νάνοι" (stunted) αν δεν τους δίνεται ο απαραίτητος χώρος, τα περισσότερα δεν μένουν.
Το Oscars, Tinfoil barbs, ασημένια δολάρια και plecos είναι παραδείγματα ειδών που δεν μένουν νάνοι και δεν πρέπει να αγοραστούν εκτός αν έχετε ικανοποιητικών διαστάσεων ενυδρείο.
Το Goldfish και ο Clown loaches είναι μεταξύ των λίγων διακοσμητικών ειδών ψαριών που μένουν νάνοι. Αλλά αυτή η διακοπή της ανάπτυξης προκαλεί ζημιά;
Αυτό είναι δύσκολο να απαντηθεί, σίγουρα όμως τα ψάρια στα ενυδρεία με πρόβλημα χώρου, είναι περισσότερο επιρρεπή σε ασθένειες που προκαλούνται από την κακή ποιότητα νερού και την αστάθεια pH, όπως το finrot και το fungus.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43958

fishme1 07-01-11 12:08

Για να μην μεγαλωνει ενα ψαρι , ειτε κακη ποιοτητα νερου θα εχει το ενυδρειο , ειτε θα στρεσσαρεται πολυ με αποτελεσμα να εξασθενει σιγα σιγα , και οι δυο περιπτωσεις υφιστανται σε μικρα ενυδρεια που το νερο ειναι λιγο και επειδη το ψαρι πολυ απλα παρανιωθει περιορισμενο αρα στρεσσαρεται

αρα εξασθενει αρα τα μικρα ενυδρεια του κανουν κακο

stav 07-01-11 13:34

Το Goldfish και ο Clown loaches είναι μεταξύ των λίγων διακοσμητικών ειδών ψαριών που μένουν νάνοι. Αλλά αυτή η διακοπή της ανάπτυξης προκαλεί ζημιά;
Αυτό είναι δύσκολο να απαντηθεί, σίγουρα όμως τα ψάρια στα ενυδρεία με πρόβλημα χώρου, είναι περισσότερο επιρρεπή σε ασθένειες που προκαλούνται από την κακή ποιότητα νερού και την αστάθεια pH, όπως το finrot και το fungus.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43958[/QUOTE]

Eπειδη ειχα για αρκετα χρονια και απο τα δυο ειδη δεν ειχαν κανενα
προβλημα και τα εχασα λογω ηλικιας(τους Clown-τα χρυσοψαρα
χαριστικαν και δεν γνωριζω εαν ζουν 'η οχι).

Diskus fan 07-01-11 18:54

Είμαι πάντα υπέρ της άποψης για μεγαλύτερο χώρο απ' ότι απαιτείται. Στο σπίτι που μένω υπήρχε ένα ενυδρείο 60 εκ. που παρέμεινε στο χώρο και είναι υπό την εποπτεία μου. Μέσα σε αυτό ζούσε για 5-6 χρόνια ένας Pseudacanthicus Leopardus και το μέγεθος του ήταν περί τα 6 εκ. Τον μετέφερα σε ένα 400λιτρο όπου ζει τα τελευταία 3 χρόνια ... έχει ξεπεράσει ήδη τα 15 εκ. και μάλλον θα συνεχίσει να "παίρνει".- :cool:

Φίλε Stav ... μερικές πληροφορίες παραπάνω; Πόσων ετών και τι μεγέθους;:rolleyes:

delta66 07-01-11 19:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 533408)
Eπειδη ειχα για αρκετα χρονια και απο τα δυο ειδη δεν ειχαν κανενα
προβλημα και τα εχασα λογω ηλικιας(τους Clown-τα χρυσοψαρα
χαριστικαν και δεν γνωριζω εαν ζουν 'η οχι).

Για να δουμε ενα αληθινο παραδειγμα!!

Σε ποσα λιτρα ενυδρειο?
Τι μεγεθος εφτασαν οι clown?
Ποσα χρονια εζησαν?

YOKI F.F.E. 27-01-11 00:12

Tα shubunkin ποσο μεγαλωνουν;
 
Τα shubunkin ποσο μεγαλωνουν;Καποια στιγμη θα εχω προβλημα χωρου που εμενα ειναι μονο 25lit το ενυδρειο μου???:confused:

Πάνος 27-01-11 00:15

ηδη δε θα επρεπε να βρισκεται εκει το χρυσοψαρο σου.
μεγαλωνει πολυ...και πρεπει να το εχεις σε ενυδρειο πανω απο 100 λιτρα με παρεα αλλα χρυσοψαρακια...και ακομη πιο μελλοντικα..βλεπουμε..

YOKI F.F.E. 28-01-11 00:49

[QUOTE=panos-alex/polis;544884]ηδη δε θα επρεπε να βρισκεται εκει το χρυσοψαρο σου.
μεγαλωνει πολυ...και πρεπει να το εχεις σε ενυδρειο πανω απο 100 λιτρα με παρεα αλλα χρυσοψαρακια...και ακομη πιο μελλοντικα..βλεπουμε..[/QUOTE YOKI F.F.E.]Θελω να παρω ενα πιο μεγαλο καποια στιγμη αλλα για την ωρα υπαρχει προβλημα χωρου.ξερεις ποσο γρηγορα μεγαλωνει?τωρα ειναι 7 με 8 ποντους

delta66 28-01-11 01:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από YOKI F.F.E. (Μήνυμα 545394)
Θελω να παρω ενα πιο μεγαλο καποια στιγμη αλλα για την ωρα υπαρχει προβλημα χωρου.ξερεις ποσο γρηγορα μεγαλωνει?τωρα ειναι 7 με 8 ποντους

Για αυτο το μεγεθος θα ηθελε τωρα ενυδρειο 50 εκ μηκος
Σε 2- 3μηνες 55 εκ
σε αλλους 5-6 μηνες 60 εκ
κ.ο.κ.
:D

Κοιταξε τωρα σοβαρα. Εχεις ενα ψαρι που δεν ζει αξιοπρεπως σε 25 λιτρα.
Αν θελεις να το κρατησεις εκει ειναι δικαιωμα σου.
Δεν νομιζω ομως οτι θα παρεις αποψη απο εδω που να σου πει οτι γινεται.
Ουτε για προσωρινα.
Γιατι ηδη ειναι μικρο το ενυδρειο για το ψαρι.
Με προσοχη στη συντηρηση μπορει να επιβωσει απλα (και οχι να ζησει) για λιγο καιρο ακομα.
Τα ψαρια αυτα να ξερεις ομως οτι ζουν πολλαααααα χρονια.
Κανε οτι καταλαβαινεις.

YOKI F.F.E. 28-01-11 22:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 545412)
Για αυτο το μεγεθος θα ηθελε τωρα ενυδρειο 50 εκ μηκος
Σε 2- 3μηνες 55 εκ
σε αλλους 5-6 μηνες 60 εκ
κ.ο.κ.
:D

Κοιταξε τωρα σοβαρα. Εχεις ενα ψαρι που δεν ζει αξιοπρεπως σε 25 λιτρα.
Αν θελεις να το κρατησεις εκει ειναι δικαιωμα σου.
Δεν νομιζω ομως οτι θα παρεις αποψη απο εδω που να σου πει οτι γινεται.
Ουτε για προσωρινα.
Γιατι ηδη ειναι μικρο το ενυδρειο για το ψαρι.
Με προσοχη στη συντηρηση μπορει να επιβωσει απλα (και οχι να ζησει) για λιγο καιρο ακομα.
Τα ψαρια αυτα να ξερεις ομως οτι ζουν πολλαααααα χρονια.
Κανε οτι καταλαβαινεις.

Και μετά θα πάρω και μπουκάλες οξυγόνου για να ζω εγώ και η οικογένειά μου αφού θα έχω κάνει το σπίτι μου ένα τεράστιο ενυδρείο...:smt041
Κάτι πιο γήινο και ανθρώπινο υπάρχει (και όχι κάτι που να θυμίζει τους THUNDERCATS,θυμάσαι είναι αυτοί που κάθε φορά που έλεγαν subunkin εεεεε THUNDERCATS ήθελα να πω,μεγάλωναν και κάτι πόντους)zw :D
Αφού είσαι τόσο ενημερωμένος θα έπρεπε τουλάχιστον να γνωρίζεις πως αν κάτι κάνει τα ψάρια να μεγαλώνουν είναι η πίεση του νερού και όχι το πόσο μεγάλο είναι το ενυδρείο αφού ως γνωστόν ένα μέτρο βάθος ισούται με μια ατμόσφαιρα πιέσεως οπότε θα πρέπει τουλάχιστον με τα λεγόμενά σου να πάρω ενυδρείο τουλάχιστων 400 lit (1m*1m*0.4m)... {όταν κάποιος λέει πως είναι άσχετος με το αντικείμενο δεν σημαίνει πως ειναι άσχετος και με το internet και πως δεν μπορεί να ψάχνει και αλλού για να μαθαίνει... απλά μετά συγκρίνει και φιλτράρει...!!!}:smt084:smt120

delta66 28-01-11 22:42

Οπως νομιζεις :cool:

dimitrios 28-01-11 22:44

εγω παιδια παλαιοτερα ειχα 6 σκαλαρια σε 100 λιτρα και εγιναν γαιδουρια! αργοτερα τα πουλησα.

delta66 28-01-11 22:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios (Μήνυμα 545823)
εγω παιδια παλαιοτερα ειχα 6 σκαλαρια σε 100 λιτρα και εγιναν γαιδουρια! αργοτερα τα πουλησα.

Τι μεγεθος?
Μηκος και υψος?


ΥΓ Υπενθυμιση: οπως ειπωθηκε δεν επηρεαζονται ολα τα ψαρια απο το χωρο

ελιοτ 28-01-11 22:53

εαν πιστευεις οτι ειναι ανθρωπινο ενα ψαρι 8 εκατοστα με γρηγορη αναπτυξη να το εχεις σε 15 λιτρα και να επιμενεις οτι καλα κανεις, τοτε φιλε μου λυπαμε τα ζωντανα σου. η υποχρεωση μας ειναι να διατηρουμε στις καλυτερες δυνατες συνθηκες τα ζωντανα μας και οχι να τα βασανιζουμε

delta66 28-01-11 23:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ (Μήνυμα 545828)
εαν πιστευεις οτι ειναι ανθρωπινο ενα ψαρι 8 εκατοστα με γρηγορη αναπτυξη να το εχεις σε 15 λιτρα και να επιμενεις οτι καλα κανεις, τοτε φιλε μου λυπαμε τα ζωντανα σου. η υποχρεωση μας ειναι να διατηρουμε στις καλυτερες δυνατες συνθηκες τα ζωντανα μας και οχι να τα βασανιζουμε

Φιλε μη κοβεις λιτρα.
25 ειναι :D
Και δεν ειναι υποχρεωση κανενος να συντηρει ψαρια.
Δεν μας εβαλε κανενας το πιστολι στο κεφαλι να παρουμε ψαρια που γινονται τουμπανα και να αδειασουμε το σπιτι για να χωρεσει το ενυδρειο που θελουν. ;)
Οποιος δεν μπορει, απλα δεν αγοραζει ψαρι και αφηνει το συνθετο στη θεση του με την τηλεορασουλα του

YOKI F.F.E. 29-01-11 00:00

[QUOTE=delta66;545839]Φιλε μη κοβεις λιτρα.
25 ειναι :D
Και δεν ειναι υποχρεωση κανενος να συντηρει ψαρια.
Δεν μας εβαλε κανενας το πιστολι στο κεφαλι να παρουμε ψαρια που γινονται τουμπανα και να αδειασουμε το σπιτι για να χωρεσει το ενυδρειο που θελουν. ;)
Οποιος δεν μπορει, απλα δεν αγοραζει ψαρι και αφηνει το συνθετο στη θεση του με την τηλεορασουλα του[/QUOTE ΥΟΚΙ F.F.E]Τo Shubunkin θεωρειται ενηλικας σε ηλικια 2 εως 3 ετων και κατα την ενηλικιωση του μπορει να φτασει σε μηκος τα 22,86 εως 40.6 εκατοστα.Θεωρητικα ενα τετοιο ψαρι δεν πρεπει να ζει σε ενυδρειο αλλα σε πισινα...??:D

delta66 29-01-11 01:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από YOKI F.F.E. (Μήνυμα 545850)
Τo Shubunkin θεωρειται ενηλικας σε ηλικια 2 εως 3 ετων και κατα την ενηλικιωση του μπορει να φτασει σε μηκος τα 22,86 εως 40.6 εκατοστα.Θεωρητικα ενα τετοιο ψαρι δεν πρεπει να ζει σε ενυδρειο αλλα σε πισινα...??:D

Ετσι παρουσιασες πιο πανω το ενυδρειο που χρειαζεται για να διατηρηθει το ψαρι:
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από YOKI F.F.E. (Μήνυμα 545813)
Και μετά θα πάρω και μπουκάλες οξυγόνου για να ζω εγώ και η οικογένειά μου αφού θα έχω κάνει το σπίτι μου ένα τεράστιο ενυδρείο...:smt041

Σιγουρα δεν χρειαζεται να παρετε μπουκαλες για να αναπνεετε στο σπιτι.
Αλλα και τα 25 λιτρα που του παρεχεις δεν φτανουν ουτε για ζητω.
Ενα ενυδρειο με το 5πλασιο του τελικου μεγεθους του ψαριου, σου φαινεται υπεβολικο? για να μπορει να κολυμπαει και λιγο.
Θα κλεισει το σπιτι?
Αναλογιζομενοι και το γεγονος οτι τα χρυσοψαρα ειναι κοινωνικα ψαρια και ζουν σε ομαδες θα μπορουσε να συνυπαρξει με μερικα ακομα (50 λιτρα το ατομο)
Στην αρχη μπορει να διατηρηθουν και σε μικροτερο. Το μονο "προβλημα" ειναι η αλλαγη του ενυδρειου οσο μεγαλωνουν τα ψαρια

YOKI F.F.E. 30-01-11 23:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 545869)
Ετσι παρουσιασες πιο πανω το ενυδρειο που χρειαζεται για να διατηρηθει το ψαρι:

Σιγουρα δεν χρειαζεται να παρετε μπουκαλες για να αναπνεετε στο σπιτι.
Αλλα και τα 25 λιτρα που του παρεχεις δεν φτανουν ουτε για ζητω.
Ενα ενυδρειο με το 5πλασιο του τελικου μεγεθους του ψαριου, σου φαινεται υπεβολικο? για να μπορει να κολυμπαει και λιγο.
Θα κλεισει το σπιτι?
Αναλογιζομενοι και το γεγονος οτι τα χρυσοψαρα ειναι κοινωνικα ψαρια και ζουν σε ομαδες θα μπορουσε να συνυπαρξει με μερικα ακομα (50 λιτρα το ατομο)
Στην αρχη μπορει να διατηρηθουν και σε μικροτερο. Το μονο "προβλημα" ειναι η αλλαγη του ενυδρειου οσο μεγαλωνουν τα ψαρια

Δεν διαφωνω μαζι σου σιγουρα ενα μεγαλυτερο ενυδρειο ειναι καλυτερο να κολυμπαει πιο ανετα και αν ειχε αλλο ενα ψαρακι θα ειχε και παρεουλα.απλα στην παρουσα φαση αδυνατω να παρω ενα μαγαλυτερο ενυδρειο.Ελπιζω ομως με τη βοηθεια την δικη σου και των αλλων παιδιων να το διατηρησω σε αυτο οσο καλυτερα γινεται μεχρι να μπορεσω να του παρω ενα μαγαλυτερο σπιτι....:smt052

Πάνος 31-01-11 23:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από YOKI F.F.E. (Μήνυμα 545813)
Αφού είσαι τόσο ενημερωμένος θα έπρεπε τουλάχιστον να γνωρίζεις πως αν κάτι κάνει τα ψάρια να μεγαλώνουν είναι η πίεση του νερού και όχι το πόσο μεγάλο είναι το ενυδρείο αφού ως γνωστόν ένα μέτρο βάθος ισούται με μια ατμόσφαιρα πιέσεως οπότε θα πρέπει τουλάχιστον με τα λεγόμενά σου να πάρω ενυδρείο τουλάχιστων 400 lit (1m*1m*0.4m)... {όταν κάποιος λέει πως είναι άσχετος με το αντικείμενο δεν σημαίνει πως ειναι άσχετος και με το internet και πως δεν μπορεί να ψάχνει και αλλού για να μαθαίνει... απλά μετά συγκρίνει και φιλτράρει...!!!}:smt084:smt120

για πες κατι παραπανω για αυτο να μαθαινουμε κι εμεις...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02547 seconds with 11 queries