Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αναγνωρίσεις ειδών (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=113)
-   -   3 άγνωστα είδη σαλιγκαριών εμφανίστηκαν στο ενυδρείο μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65478)

Manuel 06-10-12 18:14

3 άγνωστα είδη σαλιγκαριών εμφανίστηκαν στο ενυδρείο μου
 
3 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα παιδιά! καλό φθινόπωρο να έχουμε αν κ δε το βλέπω με τις ζέστες που έχουμε, ακόμα με τα ανεμιστήρια είμαστε κ τους θερμοστάτες εκτός μπρίζας! Αλλά τεσπά!

Λοιπόν στο θέμα! Θα ήθελα να με βοηθήσετε να ταυτοποιήσουμε τα γένη αυτών των τριών είδων σαλιγκαριών. Από αριστερά προς τα δεξιά:

1) Το ένα είναι σπειροειδές σαν applesnail αλλά μαύρο. Μοιάζει να μην έχει πώμα (opercullum) όπως τα applesnail, αλλά δεν είμαι σίγουρος, γι' αυτό. Φαίνεται να μεγαλώνει με γοργούς ρυθμούς κ γίνεται μεγαλόσωμο. Εμφανίστηκε τυχαία στο ενυδρείο.
2) Το δεύτερο στις photos είναι αριστερόστροφο (το στόμιο είναι αριστερά αν τοποθετήσεις το κέλυφος με την κορυφή προς τα πάνω). Κ γενικά μικρό σε μέγεθος μέχρι στιγμής. (Κάνει κάτι σχηματάκια το κέλυφος). Εμφανίστηκε κι αυτό τυχαία.
3) Το τρίτο το βρήκε ένα φιλαράκι σε μια μικρή λιμνούλα στα κύθηρα και είναι δεξιόστροφο και μεγαλύτερο σε μέγεθος από το 2ο. Έχει μια ωραία μαργαριτώδη λάμψη.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Από μια μικρή έρευνα που έκανα, νομίζω πως το πρώτο είναι "planorbis", το δεύτερο "physa" και το τρίτο "melanopsis".

stratri1 06-10-12 23:34

Γιατί έχεις το σαλιγκάρι από τα Κύθηρα στο ενυδρείο σου; Μπορείς να το "φιλοξενήσεις" εκεί;

Kotsos 06-10-12 23:43

Τα βρήκες μάλλον.. κι εγώ έτσι νομίζω..
planorbis corneus
physa fontinalis

tsoum 07-10-12 12:55

Τα δεύτερα μπορεί να σου καταστρέψουν τα φυτα και θα πρότεινα να τα απομακρύνεις.

Manuel 08-10-12 14:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 700208)
Τα δεύτερα μπορεί να σου καταστρέψουν τα φυτα και θα πρότεινα να τα απομακρύνεις.

Ta physa; Είναι αρκετά μικρόσωμα κ από ότι παρατηρώ, προτιμουν τα σάπια φύλλα κ την άλγη. Πάντως ευχαριστώ για τη πληροφορία, αν 'δω κάτι θα αρχίσω να τα βγάζω ένα ένα :ppp ή θα κάνω παγιδούλες ή θα πάρω κανέναν σαλίγκαρο που τα τρώει.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratri1 (Μήνυμα 699992)
Γιατί έχεις το σαλιγκάρι από τα Κύθηρα στο ενυδρείο σου; Μπορείς να το "φιλοξενήσεις" εκεί;

Γτ να μη μπορώ;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 699997)
Τα βρήκες μάλλον.. κι εγώ έτσι νομίζω..
planorbis corneus
physa fontinalis

Το melanopsis από τα κύθηρα, τί γνώμη έχεις; Ευχαριστώ για τη συμμετοχή, ξέρεις από ασπόνδυλα κ μολλούσκες; :p

Kotsos 08-10-12 15:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Manuel (Μήνυμα 700654)
Το melanopsis από τα κύθηρα, τί γνώμη έχεις; Ευχαριστώ για τη συμμετοχή, ξέρεις από ασπόνδυλα κ μολλούσκες; :p

Δεν έχω γνώμη..:D Ψάξε να βρεις πληροφορίες.. όμορφα είναι πάντως;)

Manuel 08-10-12 18:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 700682)
Δεν έχω γνώμη..:D Ψάξε να βρεις πληροφορίες.. όμορφα είναι πάντως;)

Σ' ευχαριστώ :D

rtolis 08-10-12 22:16

Παράθεση:

Τα δεύτερα μπορεί να σου καταστρέψουν τα φυτα και θα πρότεινα να τα απομακρύνεις.
Έχω δει να εξαφανίζουν ceratopteris thalictroides σαν μαρουλοσαλάτα. Που σε άλλες συνθήκες θεωρείται ανθεκτικό φυτό...

ChrisLust 08-10-12 22:25

αυτο που ξερω για τα τριτα σαλιγκαροκοχυλια τα οποια και εδωσα εγω στον μανο απτα κυθηρα,ειναι οτι στα κυθηρα ηταν σε πηγη-ποταμακι σιδερονερου και ηταν χιλιαδες...και ειχαν εντονο μαυρο χρωμα το οποιο εδω και 2 μηνεσ σχεδον που ταχουμε στα ενυδρεια μας εχει ανοιξει και εχει γινει οπωσ τα βλεπετε στην φωτο,ελαφωσ πιο ανοιχτο μαυρο προσ το μπορντο,κατα ταλλα μεσα σαυτουσ τουσ δυο μηνες δεν ειχα απωλειες απαυτα ουτε ο μανος...απο οσο ξερω...

Manuel 09-10-12 01:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChrisLust (Μήνυμα 700855)
αυτο που ξερω για τα τριτα σαλιγκαροκοχυλια τα οποια και εδωσα εγω στον μανο απτα κυθηρα,ειναι οτι στα κυθηρα ηταν σε πηγη-ποταμακι σιδερονερου και ηταν χιλιαδες...και ειχαν εντονο μαυρο χρωμα το οποιο εδω και 2 μηνεσ σχεδον που ταχουμε στα ενυδρεια μας εχει ανοιξει και εχει γινει οπωσ τα βλεπετε στην φωτο,ελαφωσ πιο ανοιχτο μαυρο προσ το μπορντο,κατα ταλλα μεσα σαυτουσ τουσ δυο μηνες δεν ειχα απωλειες απαυτα ουτε ο μανος...απο οσο ξερω...

'Οχι δεν υπήρχε απώλεια Χρήστο. Βέβαια ούτε κ αναπαραγωγή.....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01554 seconds with 11 queries