Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   60λτ malawi γίνεται? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55191)

jimn 19-08-11 12:37

60λτ malawi γίνεται?
 
Αν δεν δωθεί ένα 60λιτρο που έχω σκέφτομαι να το κάνω malawi.Τι και πόσα ψαράκια μπορώ να βάλω μέσα?Άμμο από παραλία της Αττικής μπορώ να χρησημοποιήσω και πέτρες ?

lans 19-08-11 13:13

xaxxaaxax...Πολυ απλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ... :p:p:p:p:p

kotsokk 19-08-11 13:29

Σε τανγκανίκα μπορείς να κανεις κάτι...

jimn 19-08-11 13:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lans (Μήνυμα 612769)
xaxxaaxax...Πολυ απλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ... :p:p:p:p:p

Δεν ήξερα και ρώτησα μην zw ρε φιλαράκι ;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kotsokk (Μήνυμα 612771)
Σε τανγκανίκα μπορείς να κανεις κάτι...

Ρίξε καμιά ιδέα αδερφέ γιατί είμαι στα φυτεμένα και λέω να κάνω την πρώτη μου προσπάθεια με πέτρες.Τι μπορώ να φιλοξενήσω σε αυτά τα λίτρα?

persival 19-08-11 13:40

Λάθος τρόπος αντίδρασης αλλά μην το πάρεις βαριά φίλε jimn ;)

Όπως σου απάντησε και ο kotsokk μπορείς να βάλεις κιχλίδες απο Τανγανικα που είναι μικρότερες και έχουν χαμηλότερες απαιτήσεις σε λίτρα.

Δες εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21473

lans 19-08-11 14:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από persival (Μήνυμα 612774)
Λάθος τρόπος αντίδρασης αλλά μην το πάρεις βαριά φίλε jimn ;)

Όπως σου απάντησε και ο kotsokk μπορείς να βάλεις κιχλίδες απο Τανγανικα που είναι μικρότερες και έχουν χαμηλότερες απαιτήσεις σε λίτρα.

Δες εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21473

Σωστοοοος ο persival.

ΥΓ. Εννοειτε οτι χαριτολογώντας το ελεγα... :D:D

mikrosaquaristas 19-08-11 14:11

μπορείς να κάνεις ένα ενυδρείο με πέτρες
να βάλεις κιχλίδες απο λίμνη ταγκανίκα
και να λές ότι είναι malawi :D:D:D

lans 19-08-11 14:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas (Μήνυμα 612779)
μπορείς να κάνεις ένα ενυδρείο με πέτρες
να βάλεις κιχλίδες απο λίμνη ταγκανίκα
και να λές ότι είναι malawi :D:D:D

Σωστο κι αυτο...:D:D:D:D

jimn 19-08-11 15:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lans (Μήνυμα 612778)
Σωστοοοος ο persival.

ΥΓ. Εννοειτε οτι χαριτολογώντας το ελεγα... :D:D


Εννοείτε ότι και εγώ χαριτολογώντας απάντησα έτσι ρε παιδιά,προς Θεού μην παρεξηγηθούμε κιόλας :)

και βρήκα και την απάντηση μόνος μου εδώ που μου άρεσε και πολύ

persival 19-08-11 15:36

Πολύ πολύ καλή επιλογή! Και εμένα μου αρέσει πάρα πολύ.

Αν το ξεκινήσεις, κράτα μας ενήμερους με την πρόοδο :)

jimn 19-08-11 17:12

εννοείται....
από το παραπάνω λινκ που έδωσα πόσα ψαράκια(Neolamprologus brevis) μπορώ να βάλω σε αυτά τα λίτρα ?

persival 19-08-11 17:31

Στο λινκ που το βρήκες αναφέρει:

Παράθεση:

Due to their small size, this shelldweller will do well as a pair in a 10-gallon tank. Actually, you might be able to keep two pairs in a 10 gallon tank. They have very small territory requirements and certainly the smallest territorial requirements of any cichlid I�ve ever kept. My brevis have never actively defended an area larger than about 6" to 10" around their main shell. Granted, in their area, they will attack my hand or the gravel vacuum, but they are rather peaceful with other tank mates.
Άρα ο τύπος αναφέρει ότι σε 40 λίτρα πιθανότατα θα την παλέψουν 2 ζευγάρια. Θα σκεφτείς ότι έχεις 60 άρα μπορείς και 3 αλλά αν ήμουν εγώ θα έμενα στα 2, άλλωστε πολύ πιθανόν εφόσον τους δώσεις ιδανικές συνθήκες θα έχεις και γέννες.

Σε αυτά καταλήγω απλά διαβάζοντας το αρθράκι, προσωπική άποψη δεν έχω!

Samian 19-08-11 19:45

Φίλε μου το δοκίμασα από λάθος και στη συνέχεια λόγω ανάγκης τα κράτησα εκεί για περίπου 4,5 μήνες.
Δες αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47852

Όταν μπόρεσα και τους άλλαξα σπίτι τότε μόνο μπόρεσα να δω συμπεριφορές και ...ψάρια στο ενυδρείο μου. Και να σκεφτείς ότι όταν τα αγόρασα δεν ήταν μεγαλύτερα από 3 μηνών..μικρούλια.:D
Όπως είπαν και οι προηγούμενοι για τα λίτρα σου άλλαξε λίμνη.....

jimn 20-08-11 08:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Samian (Μήνυμα 612822)
Φίλε μου το δοκίμασα από λάθος και στη συνέχεια λόγω ανάγκης τα κράτησα εκεί για περίπου 4,5 μήνες.
Δες αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47852

Όταν μπόρεσα και τους άλλαξα σπίτι τότε μόνο μπόρεσα να δω συμπεριφορές και ...ψάρια στο ενυδρείο μου. Και να σκεφτείς ότι όταν τα αγόρασα δεν ήταν μεγαλύτερα από 3 μηνών..μικρούλια.:D
Όπως είπαν και οι προηγούμενοι για τα λίτρα σου άλλαξε λίμνη.....

Φίλε samian κατατοπιστικότατες οι πληροφορίες σου και σε ευχαριστώ πολύ.Τι ψαράκια θα πρότεινες εσυ ως έμπειρος πλέον,για τα συγκεκριμένα λίτρα μου?
Και κάτι γενικότερο,άμμο και πέτρες από που να πάω να πάρω,μένω Αθήνα.

lans 20-08-11 09:41

Αμμο, εχει υπέροχη η θαλασσα (αμα την πλύνεις και την βράσεις για κανα 30λεπτο)
Πετρες, μπορεις να βρεις παντου πολυ φτηνά ή βαλε μια αγγελια στο GAB και θα σου δωσουν πολυ (δεν ξερω αν θα ειναι τσαμπα).

krispie 20-08-11 09:59

Πάντως φίλε στα 60 λίτρα (αγνοώντας το δυσκολία που μπορεί να έχει το κάθε είδος και η διατήρηση του) μπορείς να βάλεις κάποιο από τα παρακάτω:
1. Χαρέμι με Neolamprologus multifaciatus
2. Χαρέμι με Neolamprologus brevis
3. Χαρέμι με Neolamprologus similis
4. Ζευγάρι Julidochromis transcriptus.
5. Χαρέμι με Altolamprologus compressiceps shell
6. Ζευγάρι Lepidolamprologus meeli
7. Χαρέμι Neolamprologus calliurus
8. Ζευγάρι Lamprologus signatus

Τώρα οι πιο ειδικοί θα σου πουν τι είναι καλύτερο...

Εγώ ψηφίζω multi...:smt035

Samian 20-08-11 20:03

Μούλτι δαγκωτό.......

Άμμος μια και είναι καλοκαίρι...βόλτα σε παραλία....κοίτα μην πας καλοκαιριάτικα σε καμιά φουλ στον κόσμο και αρχίζεις να γεμίζεις σακούλες γιατί βλέπω το λιμενικό να σε μαζεύει.....Από Αθήνα δεν ξέρω πολλά ..αλλά σαββατοκύριακο μπορείς να πάς καμιά βόλτα μέχρι Χαλκίδα μεριά και.....
Βρε καμιά απόμερη γιανα είναι και καθαρή η άμμος...πολύ καλό πλύσιμο.....πολλά χέρια (αλλαγές)....ψήσιμο στο φούρνο...για να ψοφήσουν ότι "κακά" υπάρχουν ξανά 1-2 χέρια πλύσιμο και ...έτοιμη.
Πέτρες κατά τον ίδιο τρόπο....αλλά αντί για ψήσιμο νερό με αραιό διάλυμα χλωρίνης. Πολύ καλό ξέπλυμα....αρκετά χέρια...και άστες καμιά μέρα σε νερό με αντιχλώριο.
Κόστο μηδενικό...ευχαρίστηση από την εργασία που έκανες μόνος σου και φυσικά....ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ.
Άντε και καλή δουλειά...:smt020:smt020

krispie 20-08-11 20:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Samian (Μήνυμα 612882)
Μούλτι δαγκωτό.......

Άμμος μια και είναι καλοκαίρι...βόλτα σε παραλία....κοίτα μην πας καλοκαιριάτικα σε καμιά φουλ στον κόσμο και αρχίζεις να γεμίζεις σακούλες γιατί βλέπω το λιμενικό να σε μαζεύει.....Από Αθήνα δεν ξέρω πολλά ..αλλά σαββατοκύριακο μπορείς να πάς καμιά βόλτα μέχρι Χαλκίδα μεριά και.....
Βρε καμιά απόμερη γιανα είναι και καθαρή η άμμος...πολύ καλό πλύσιμο.....πολλά χέρια (αλλαγές)....ψήσιμο στο φούρνο...για να ψοφήσουν ότι "κακά" υπάρχουν ξανά 1-2 χέρια πλύσιμο και ...έτοιμη.
Πέτρες κατά τον ίδιο τρόπο....αλλά αντί για ψήσιμο νερό με αραιό διάλυμα χλωρίνης. Πολύ καλό ξέπλυμα....αρκετά χέρια...και άστες καμιά μέρα σε νερό με αντιχλώριο.
Κόστο μηδενικό...ευχαρίστηση από την εργασία που έκανες μόνος σου και φυσικά....ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ.
Άντε και καλή δουλειά...:smt020:smt020

Συμφωνώ σε όλα αλλά θέλω να κάνω μια επισήμανση...
Οι πέτρες είναι ωραίες σαν ντεκορ όμως στα multi θα είναι αδιάφορες άρα είναι καθαρά θέμα ομορφιάς του στησίματος που θέλουμε....
Είναι όμως απαραίτητα τα κοχύλια...

jimn 22-08-11 09:48

και κοχύλια που βρίσκουμε ρε παιδιά,πουλάνε σε μαγαζιά και γιατί τα λατρεύουν τόσο αυτά τα ψαράκια ?

Stefan0s 22-08-11 13:24

Συνήθως χρησιμοποιούντε κελύφη σαλλιγγαριών αγορασμένα απο λαική , ή μαζεμένοι απο την ύπαιθρο.

jimn 26-08-11 09:29

Τελικά το project ακυρώθηκε λόγω πώλησης του ενυδρείου(Vag καλογέμιστο).Να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για τις πληροφορίες που μου έδωσαν για το συγκεκριμένο είδος και επιφυλάσσομαι για το επόμενο setup μου. :p

NikosLrs13 24-02-12 00:32

Καλησπερα παιδες...
Θα ηθελα να ρωτησω και γω αν μπορω να βαλω 3 labidochromis (1αρσενικο 2θηλυκα) σε 85λ... και αν οχι τι αλλο μπορω να βαλω απο Malawi να τονισω βεβαια οτι τα 85 το καλοκαιρι θα τα κανω 300 ή 400...

Κλεόβουλος 24-02-12 08:40

Φίλε Νίκο
τα 85 λίτρα είναι απαγορευτικά για κιχλίδες απο Malawi.
Θέλουν μήκος ενυδρείου ελάχιστο 1μ. και πάνω απο 150 λίτρα.
Δες αν σ' αρέσει κάτι απο Τανγκανίκα (κοχυλόψαρα) και το συζητάμε ;)

NikosLrs13 24-02-12 13:25

Κλεοβουλε τα labido τα εχω αγαπήσει ασε που είναι και μικρα αλλά το καλοκαίρι θα μπουν σε 3πλάσιο ενυδρείο

Κλεόβουλος 24-02-12 13:37

Αν είναι μικρά θα βολευτούν για λίγο καιρό ;)

NikosLrs13 24-02-12 14:01

Ούτε 5εκ δεν είναι να βάλω 3 ή 4


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02168 seconds with 11 queries