Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΝΕΡΟΥ ΣΕ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16848)

che1976 19-04-07 16:20

ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΝΕΡΟΥ ΣΕ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
 
Καλησπέρα σας..

πρόσφατα αγόρασα ένα ενυδρείο (cayman 110 της ferplast (230lt)). Το ενυδρείο λειτουργεί άδειο σχεδόν 5 μέρες, με σκοπό το στρώσιμο του νερού. Έχω φυτέψει περίπου 10 φυτά, τα 3 εκ των οποίων παρουσιάζουν λιωμένα φύλλα (με μία σχεδόν διαφανή όψη σαν μεμβράνη). 2 φορές την εβδομάδα ρίχνω Fe, Nitrogen και Potassium για τα φυτά. Οι μετρήσεις μου έδειξαν τα εξής:

PH περίπου 7,8
ΚΗ 8
GH 13
NH4 0.25

Βακτηριδιακές αποικίες ελπίζω να δημιουργηθούν μετά από την ρίψη τεσσάρων χαπιών.

Διαφωτίστε με σας παρακαλώ σχετικά με τα φυτά που αρρώστησαν και γενικότερα με το στρώσιμο του ενυδρείου κάτω από αυτές τις συνθήκες.


Ευχαριστώ πολύ


Υ.Γ Για διοξείδιο του άνθρακα χρησιμοποιώ ένα της TETRA (αυτό με το ΣΠΡΕΥ)

Strahos 19-04-07 16:28

τα φυτά σου θα χρειαστούν και flourish και phosphate
επίσης θα πρέπει να μας πεις τι φυτά έχεις, πόσα, τι φωτισμό και τι φωτοπερίοδο. Κανά-δυό φώτος θα βοηθούσαν πολύ
Καλώς όρισες :)

PascM 19-04-07 18:40

Στρώσιμο με χάπια μην το περιμένεις! Βέβαια (αν ακούει ο liolios) υπάρχει μια περίπτωση για το στρώσιμο του ενυδρείου κάποια στιγμή μου την είχε πει δεν την θυμάμαι με φυτά και μερικές μέρες (το πόσες δεν το θυμάμαι αλλά νομίζω κοντά στον μήνα).
Πάνοοο αν μπορείς μας λες ξανά αυτό που έχεις διαβάσει?

netblues 19-04-07 21:18

Λιπασματα σε ενυδρειο 5 ημερων?
Καλλιεργεια αλγης κανεις.
Τα φυτα μπορει να ειχαν προβλημα πρωτου τα βαλεις οποτε δεν βγαινει ακρη.
Ενα ενυδρειο με ΠΟΛΛΑ φυτά δεν θέλει στρώσιμο.
Απο την αλλη ενα ενυδρειο με λιγα φυτά δεν στρωνει μονο του.
Αμμωνια 0,25 απο που?

lasal 19-04-07 21:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από che1976 (Μήνυμα 169125)
Υ.Γ Για διοξείδιο του άνθρακα χρησιμοποιώ ένα της TETRA (αυτό με το ΣΠΡΕΥ)

Να συμπληρώσω και γω οτι το σπρει co2 δεν αρκεί για 230 λίτρα

Liolios 20-04-07 10:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 169149)
Στρώσιμο με χάπια μην το περιμένεις! Βέβαια (αν ακούει ο liolios) υπάρχει μια περίπτωση για το στρώσιμο του ενυδρείου κάποια στιγμή μου την είχε πει δεν την θυμάμαι με φυτά και μερικές μέρες (το πόσες δεν το θυμάμαι αλλά νομίζω κοντά στον μήνα).
Πάνοοο αν μπορείς μας λες ξανά αυτό που έχεις διαβάσει?

Στα περισότερα γερμανικά fora ο συνιστώμενος τρόπος στρωσίματος ενός καινούργιου ενυδρείου είναι ο εξής: Στήνουμε το ενυδρείο (με τα φυτά που θέλουμε, το φωτισμό, διακοσμητικά και φίλτρα με τα υλικά τους) το βάζουμε σε κανονική λειτουργία και απλά περιμένουμε 2 - 3 εβδομάδες. Μετά μπορούμε να βάλουμε σιγά - σιγά τα πρώτα μας ψάρια.

Είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα θεωρία - που λογικά δουλεύει - μιας και από ότι έχω καταλάβει τη χρησιμοποιεί ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των Γερμανών χομπίστων και νομίζω ότι θα έπρεπε να τεθεί υπό συζήτηση και στο GAB μια μιας και δεν έχει αναφερθεί πουθενά (από όσο γνωρίζω) στις σελίδες του.

stav 20-04-07 10:47

[quote=Liolios;169224]Στα περισότερα γερμανικά fora ο συνιστώμενος τρόπος στρωσίματος ενός καινούργιου ενυδρείου είναι ο εξής: Στήνουμε το ενυδρείο (με τα φυτά που θέλουμε, το φωτισμό, διακοσμητικά και φίλτρα με τα υλικά τους) το βάζουμε σε κανονική λειτουργία και απλά περιμένουμε 2 - 3 εβδομάδες. Μετά μπορούμε να βάλουμε σιγά - σιγά τα πρώτα μας ψάρια.

Παιζει ρολο ο αριθμος των φυτων που θα εχουμε στο ενυδρειο;

PascM 20-04-07 12:06

Σίγουρα και παίζει Σταύρο ρόλο ο αριθμός των φυτών!!!

Strahos 20-04-07 18:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 169171)
Λιπασματα σε ενυδρειο 5 ημερων?
Καλλιεργεια αλγης κανεις.

από τη στιγμή που παρέχονται όλα τα συστατικά που είναι απαραίτητα για τα φυτά, φως και co2, γιατί υπάρχει κίνδυνος για άλγες από την λίπανση?

che1976 20-04-07 18:04

Πρώτα απ'ολα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Προφανώς και δεν έχω διαφωτισθεί* πλήρως* μιας και μέσα σε 7 περίπου απαντήσεις, διατυπώθηκαν περίπου 7 διαφορετικές απόψεις.

Έχω περίπου 10 φυτά (4 που αναπτύσσονται πολύ αργά, 3 μεσαίου μεγέθους και 3 σχετικά ψηλά (αυτά που ο βολβός τους είναι σαν κρεμμύδι). Τελικά χρειάζεται να ρίχνω σίδηρο, Potassium και όλα τα συναφή ?

Τα χάπια για την δημιουργία αποικιών βακτηριδίων δεν θα λειτουργήσουν?
Αν όχι, τι πρέπει να κάνω για να αναπτυχθούν αποικίες και πως θα καταλάβω όταν έχουν αναπτυχθεί?

Σκοπεύω να αγοράσω ένα οικονομικό σύστημα αντίστροφης όσμωσης. Θα με βοηθήσει στο θέμα του PH και της σκληρότητας του νερού ?

Το νερό μου είναι αρκετά θολό. Μήπως γνωρίζετε τον λόγο?

Τέλος, χθες αποφάσισα να βάλω 2 χρυσόψαρα και 2 γκουράμι. Είναι μία άποψη και αυτή. Δηλαδή να βάλω φθηνά ψάρια τα οποία θα βοηθήσουν στην βιολογία του ενυδρείου..

Ευχαριστώ πάρα πολυ

Strahos 20-04-07 18:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από che1976 (Μήνυμα 169313)
Πρώτα απ'ολα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Προφανώς και δεν έχω διαφωτισθεί* πλήρως* μιας και μέσα σε 7 περίπου απαντήσεις, διατυπώθηκαν περίπου 7 διαφορετικές απόψεις.

Έχω περίπου 10 φυτά (4 που αναπτύσσονται πολύ αργά, 3 μεσαίου μεγέθους και 3 σχετικά ψηλά (αυτά που ο βολβός τους είναι σαν κρεμμύδι). Τελικά χρειάζεται να ρίχνω σίδηρο, Potassium και όλα τα συναφή ?

Τα χάπια για την δημιουργία αποικιών βακτηριδίων δεν θα λειτουργήσουν?
Αν όχι, τι πρέπει να κάνω για να αναπτυχθούν αποικίες και πως θα καταλάβω όταν έχουν αναπτυχθεί?

Σκοπεύω να αγοράσω ένα οικονομικό σύστημα αντίστροφης όσμωσης. Θα με βοηθήσει στο θέμα του PH και της σκληρότητας του νερού ?

Το νερό μου είναι αρκετά θολό. Μήπως γνωρίζετε τον λόγο?

Τέλος, χθες αποφάσισα να βάλω 2 χρυσόψαρα και 2 γκουράμι. Είναι μία άποψη και αυτή. Δηλαδή να βάλω φθηνά ψάρια τα οποία θα βοηθήσουν στην βιολογία του ενυδρείου..

Ευχαριστώ πάρα πολυ


για το στρώσιμο και τις αποικίες αυτά:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655

Η αντίστροφη όσμωση είναι το κατ'εξοχήν εργαλείο για να μαλακώνουμε το νερό και να ρυθμίζουμε σκληρότητες και ph

Το νερό είναι θολό προφανώς γιατί το ενυδρείο είναι πρωτοστημένο


Τα χρυσόψαρα ΔΕΝ μπαίνουν με τροπικά ψάρια γιατί είναι ψάρια κρύου νερού και θα υποφέρουν στις θερμοκρασίες που θέλουν τα τροπικά, οπότε με γκουράμι είναι λάθος. Επίσης να βάλεις ψάρια για να βοηθήσουν την βιολογία είναι λάθος. Τα ψάρια δεν είναι για να βοηθάν την βιολογία αλλά η βιολογία είναι για να βοηθάει τα ψάρια να μην υποφέρουν από αμμωνία. Διάβασε τα παραπάνω λινκς και θα καταλάβεις πολλά

che1976 20-04-07 18:37

Έχετε να μου προτείνετε ένα οικονομικά προσιτό σύστημα Co2 ?

Yiannis59 20-04-07 18:52

Σε μπουκαλα η DYs ;;

caverman 20-04-07 19:36

DIY σε 230 λίτρα δεν...

Για μπουκάλα CO2 από κατάστημα με πυροσβεστήρες. (Θεσσαλονίκη δεν ξέρω).
Τα μανόμετρα από Aquaristic. (internet) Κάνε και μια αναζήτηση.

Για την διάχυση είτε στην έξοδο του φίλτρου είτε με σκάλα διάχυσης.

Yiannis59 20-04-07 19:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από caverman (Μήνυμα 169329)
DIY σε 230 λίτρα δεν...

Σωστός αυτο το παράβλεψα άτιμη ηλικία

Strahos 22-04-07 17:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 169312)
από τη στιγμή που παρέχονται όλα τα συστατικά που είναι απαραίτητα για τα φυτά, φως και co2, γιατί υπάρχει κίνδυνος για άλγες από την λίπανση?

Netblues?

netblues 22-04-07 20:26

Γιατι τα φυτά δεν εχουν αναπτύξει ακομα σωστό ριζωμα και ειναι ταλαιπωρημενα απο την διαδικασια της μεταφυτευσης.
Επισης, απο τη στιγμη που υπάρχει υπόστρωμα, οταν ειναι φρέσκο ενα ποσοστό διαφεύγει στο νερό, αυξάνοντας τα διαθεσιμα θρεπτικά.
Οποτε ο συνδιασμος παραγει συνηθως ωραιες αλγες..

Strahos 23-04-07 14:27

ευχαριστώ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01868 seconds with 11 queries