Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   Χρυσοψαράδικο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72674)

delta66 03-07-13 21:35

Εσυ πως τα ειδες τα ψαρια? Ειχαν προβλημα? :rolleyes:

ChocolatePuma 03-07-13 21:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 775706)
Εσυ πως τα ειδες τα ψαρια? Ειχαν προβλημα? :rolleyes:

Κανένα!
Μόνο οταν με βλέπουν να πλησιάζω στο ενυδρείο....κανουν σαν παλαβα!!! :D

delta66 03-07-13 21:54

Καλα μην παρασυρεσαι κι εσυ με το ταισμα :D

Η αποψη μου ειναι οτι για να δημιουργηθει προβλημα με μεταβολη μεχρι 2 βαθμους (να μη πως και παραπανω) σε 24 ωρες (κι οχι αποτομα οπως πχ σε μια αλλαγη νερου) θα πρεπει να υπαρχει συνδυασμος προβληματων στο ενυδρειο ή τα ψαρια.

Θα μου πεις στις λιμνες μπορει να γινονται μεγαλυτερες μεταβολες και δεν εχουν προβλημα τα ψαρια.
Στιες λιμνες καταρχας δεν ελεγχουμε ολα τα ψαρια αν απεκτησαν ή επιδεινωθηκε καποιο προβλημα, αλλα βασικα στη φυση και σε μεγαλους ογκους νερου οπου υπαρχει αποκλιση στις θερμοκρασιες ανα περιοχες και βαθη της λιμνης, τα ψαρια μπορουν να μετακινουνται αναλογα και να ρυθμιζουν ομαλα, τις διαφοροποιησεις των θερμοκρασιων.

ChocolatePuma 03-07-13 22:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 775710)
Καλα μην παρασυρεσαι κι εσυ με το ταισμα :D Ευτυχώς οχι!!!

Η αποψη μου ειναι οτι για να δημιουργηθει προβλημα με μεταβολη μεχρι 2 βαθμους (να μη πως και παραπανω) σε 24 ωρες (κι οχι αποτομα οπως πχ σε μια αλλαγη νερου) θα πρεπει να υπαρχει συνδυασμος προβληματων στο ενυδρειο ή τα ψαρια.

Θα μου πεις στις λιμνες μπορει να γινονται μεγαλυτερες μεταβολες και δεν εχουν προβλημα τα ψαρια.
Στιες λιμνες καταρχας δεν ελεγχουμε ολα τα ψαρια αν απεκτησαν ή επιδεινωθηκε καποιο προβλημα, αλλα βασικα στη φυση και σε μεγαλους ογκους νερου οπου υπαρχει αποκλιση στις θερμοκρασιες ανα περιοχες και βαθη της λιμνης, τα ψαρια μπορουν να μετακινουνται αναλογα και να ρυθμιζουν ομαλα, τις διαφοροποιησεις των θερμοκρασιων.

Επομένως τελείως εμπειρικά, όσο η θερμοκρασία το βράδυ πέφτει, λογικά θα μειώνω τη μέγιστη το μεσημέρι, άρα η μέση διαφορά θα παραμένει σχετικά σταθερή. Τουλάχιστον μέχρι τον Σεπτέμβρη...

Σωστά?

delta66 03-07-13 22:48

Ετσι

ChocolatePuma 03-07-13 22:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 775722)
Ετσι

Μάθαμε και σήμερα κάτι!!! :D

ChocolatePuma 05-07-13 19:57

Η κόντρα με την άλγη...ξεκίνησε και όσο παει θα μεγαλώνει!
Για πάμε τώρα στο θέμα - Η άγλη ειναι καφε
Το ενυδρείο έχει κυρίως ανουμπιες και βαλισνέριες

Το φορτώνω με φυτά ταχείας αναπτυξης?
Ειμαι ανά 3 μέρες με την τηλεκάρτα και το βαμβακι στο χερι - και "κανω" τον νικητή εναντιον της αλγης?
Για πείτε καμια ιδέα...γιατί με τα φυτεμένα τα παω μια χαρά...με τα "αφύτευτα"...τώρα δοκιμάζω

sarpijk 05-07-13 20:10

Βαλε μερικα ramshorn και φυτα οπως egeria densa, pistia, κερατοφυλλο. Υπομονη θα κανει τον κυκλο της. Σκουπα κανεις καθολου?

ChocolatePuma 05-07-13 22:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 776037)
Βαλε μερικα ramshorn και φυτα οπως egeria densa, pistia, κερατοφυλλο. Υπομονη θα κανει τον κυκλο της. Σκουπα κανεις καθολου?

Ναι, μια φορά στις 5 μέρες
Ανέβηκαν αρκετα τα νιτρικά (γύρω στο 40)
Εβαλα μια καλη ποσότητα κερατοφυλλο, ελπιζω το ΣΚ να καταφερω να βρω αλλη μια καλή ποσότητα
Θα μειωσω και το ταισμα...

Και θα μετραω ανά 3-4 μερες Νιτρικα
Τα άλλα ειναι οκ
-------------------------
Αν κάποιος έχει άποψη περί ταίσματος, θα ήθελα να διαβάσω καποιες προτάσεις για είδη τροφών & μάρκες

Fancy Gold Fish

sarpijk 05-07-13 23:12

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=3081

Αυτη ειναι η βασικη που ταιζω. Δινω και σπιρουλινα pellets οπως επισης και απο τη DIY γαριδοτροφη.

ChocolatePuma 05-07-13 23:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 776060)
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=3081

Αυτη ειναι η βασικη που ταιζω. Δινω και σπιρουλινα pellets οπως επισης και απο τη DIY γαριδοτροφη.

Ευχαριστώ! :D

delta66 06-07-13 03:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 776060)

Πολυ καλη η τροφη αυτη, τη δινω κι εγω.
Επισης Spirulina και Goldfish flakes της ocean nutrition.
Λαχανικα κλπ

boutas ski 06-07-13 09:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 776060)
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=3081

Αυτη ειναι η βασικη που ταιζω. Δινω και σπιρουλινα pellets οπως επισης και απο τη DIY γαριδοτροφη.

καλημερα και γω αυτην την τροφη δινω μαζι με σπιρουλινα της ιδιας εταιριας σε μικρα μπιλακια που ειναι. ερωτηση απο την super goldfish ποσα στικς στο περιπου δινετε ανα ψαρι? πχ εγω δινω 2 οταν ταιζω και το βραδυ ή 4 οταν δεν τα ταιζω μεσα στην μερα ξανα. δοκιμασα και παραπανω αλλα ειδα 1-2 να περισσευουν στο 2 λεπτο ταισμα. Σωστος ο τροπος μου?

ChocolatePuma 06-07-13 10:38

Εγώ ξεκίνησα μ αυτές
1. Tropical - Gold Fish colour pellet
2. Tropical - Koi & GoldFish basic sticks
3. Tropical - Koi & GoldFish vegetables sticks
4. JBL -NovoRed Flakes

Τις κρατάω?

Επίσης, δοκίμασα κι αυτή την οποία έφαγαν με την ίδια όρεξη
5. Tropical - Discus Gran D-50Plus (εδω χρειάζομαι άποψη, για το αν μπορώ να την συνεχίσω)

Τα sticks τα σπάτε σε μικρότερα κομματια?
Συχνότητα και ποσότητα τροφής?

boutas ski 06-07-13 10:49

Σακη εγω δε τα σπαω τα στικς τα ριχνω σε ενα ποτηρακι με νερο ενυδρειου και μετα απο 3 λεπτα μπλουμ μεσα..!! εχω δει χρυσοψαρο να εχει βαλει στο στομα του 5 τετοια μαζι...!! μετα απο λιγο τα εβγαζε και του τα ετρωγαν τα αλλα (αν προλαβαιναν...!)

Υ.Γ. Γιωργος..!
Υ.Γ.2 ειναι μινι στικς τα τροπικαλ σουπερ γκολντφις αλλα φανταζομαι και τα αλλα τα μασουλαν-πιπιλιζουν !

ChocolatePuma 06-07-13 10:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από boutas ski (Μήνυμα 776110)
Σακη εγω δε τα σπαω τα στικς τα ριχνω σε ενα ποτηρακι με νερο ενυδρειου και μετα απο 3 λεπτα μπλουμ μεσα..!! εχω δει χρυσοψαρο να εχει βαλει στο στομα του 5 τετοια μαζι...!! μετα απο λιγο τα εβγαζε και του τα ετρωγαν τα αλλα (αν προλαβαιναν...!)

Υ.Γ. Γιωργος..!

Γιώργο συμφωνώ. Χωράνε άνετα στο στομα
Απλα 1-2 φορές που τα εσπασα, τα έτρωγαν χωρίς να γινεται αυτό που γράφεις (να τα βγαζει δλδ σε πολυ μικρά κομματάκια)

delta66 07-07-13 01:44

Αναλογα το μεγεθος του ψαριου (και το μεγεθος του στοματος κατ'επεκταση).
Εμενα μπορουν και μπουκωνουν 4-5 sticks μαζι.
Δεν τα μουλιαζω γιατι βουλιαζουν αμεσως (τα πεταω με δυναμη στην επιφανεια του νερου), και φυσικα δεν φτυνουν τιποτα τα ψαρια (ειναι φαση οποιος προλαβε τοην κυριον ειδε) :D
Απλα τα μασουλανε για αρκετη ωρα μεχρι να τα καταπιουν. Δεν ειν΄κακο.

Τους δινω καθε φορα οσα μπορουν να μπουκωσουν και λιγα παραπανω να πεσουν στο βυθο, να εχουν να σκαλιζουν για να φανε στη συνεχεια.
Τα ταιζω 1-3 φορες την ημερα αναλογα αν δεν λειπω πολυ απο το σπιτι.
Καποια μερα/ες μπορει να τα αφησω και νηστικα.
Συστηματικη ρουτινα ταισματος ή νηστειας δεν εχω.
Απλα τις ζεστες εποχες κοιταζω να ταιζω γενικα περισσοτερο απο οτι τις κρυες. (λογω μεταβολισμου)

Φυσικα εχω πολυ καλη βιολογικη φιλτρανση και κανω καθε εβδομαδα αλλαγη νερου, ενω εχω μονο 2 ψαρια σε 140 λιτρα (120 καθαρα), κι ετσι οσο και να ταιζω δεν φοβαμαι.

boutas ski 07-07-13 08:53

χμμ μαλιστα ωραια, αρα ενα στικακι ακομα να το ρίχνω ανα ψαρι...!! (σκεφτομαι να κανω και 2ο diy φιλτρο εξωτερικο περαν του 2213 που εχω τωρα ειναι υπερβολη?

ChocolatePuma 07-07-13 22:18

Το πρόβλημα με τα νιτρικά και την άλγη συνεχίζεται
Οι αλλαγές αυξήθηκαν σε μια αλλαγή ανά 3 μέρες, περίπου το 40%

Το ενυδρείο γέμισε με κερατόφυλλο και μείωσα επίσης το τάισμα
Πρόσθεσα 1 zebra nerite & 1 apple snail

Εν αναμονή..."αποτελεσμάτων"!

ChocolatePuma 15-07-13 20:55

Με απόλυτο σκοτάδι στο μπαλκόνι... και ελαφρύ φωτισμό εντός του ενυδρείου...

Τα νιτρικά έχουν πέσει περίπου στο 20
Έκανα αλλαγές ανά 4 ημέρες και με την προσθήκη κάποιων φυτών, η άλγη άρχισε να υποχωρεί

sarpijk 15-07-13 20:59

Η κεντρικη οδος απαλλοτριωθηκε. Τα εργα θα συνεχιστουν.;)

ChocolatePuma 15-07-13 21:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 777416)
Η κεντρικη οδος απαλλοτριωθηκε. Τα εργα θα συνεχιστουν.;)

Το είχε προβλέψει ο Τειρεσίας...!!! ;) (όχι το σύστημα με τις οφειλές!)

Πλέον δεν με χαλάει! :D
Σήμερα παρατηρούσα τα ψάρια και πραγματικά το χρώμα τους είναι τόσο έντονο...!

Πίστευα πως θα τα πήγαινα πολύ χειρότερα λόγω εξωτερικού χώρου...:cool:

janickrules 16-07-13 16:07

το χρωμα που εχουν παρει τα χρυσοψαρα εξω στην αυλη μου,ΔΕΝ συγκρινεται με αυτο των μεσα!!

αποτελεσμα;;
τα εβγαλα και αυτα εξω!!:D

kgf12345 17-07-13 23:36

για πεστε τιποτα παραπανω κ σ'εμας τους φτωχους θνητους:Dενδιαφερον μου φαινεται αυτο που λετε για τα χρωματα εξω...

ChocolatePuma 17-07-13 23:39

Μην ρωτάτε εμένα!!!:D
Πρώτη φορά "μπλεκω" με χρυσόψαρα

Το δεδομένο είναι πως το σώμα τους λάμπει και το χρώμα τους είναι παρά πολύ έντονο

Καμία σχέση με όταν τα αγόρασα

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που το ενυδρείο είναι σε εξωτερικό χώρο
Ίσως ναι ίσως δεν σχετίζεται

tsala 20-07-13 09:00

Ετσι ειναι ;)
Ο ηλιος και το πρασινο νερο σε συνδυασμο με καλη τροφη κανει δουλεια.

ChocolatePuma 22-07-13 22:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 777864)
Ετσι ειναι ;)
Ο ηλιος και το πρασινο νερο σε συνδυασμο με καλη τροφη κανει δουλεια.

Δλδ λες να αφηνω...το νερό...να πρασινίζει...χωρίς να "ανησυχώ"?

Η αλήθεια είναι πως έχω καταφέρει να συγκρατω την άλγη & τα νιτρικά σε πολύ χαμηλά επίπεδα...με :
1. Ελεγχόμενο ταισμα
2. Προστασία απ τον ηλιο
3. Φυτά γρήγορης ανάπτυξης
4. Σαλιγκάρια
5. Συχνές αλλαγές νερού

Αλλά δεν είχα σκεφτεί το ενδεχόμενο του "πράσινου νερου" :smt056

ChocolatePuma 30-07-13 21:11

Μετά από έναν μήνα και κάτι μέρες που τρέχει το ενυδρείο, έχοντας περιορίσει την άγλη, νομίζω πως πάει αρκετά καλά

Από την πρώτη στιγμή, ξεκίνησα να μετράω τις απώλειες σε νερό
Μετά από έναν μήνα, ο μέσος όρος είναι 3 λίτρα νερό το 24ωρο

Θεωρείται μεγάλος ή μικρός ο ρυθμός απώλειας νερού, για ενυδρείο εξωτερικού χώρου?

Τελείως πληροφοριακή είναι η ερώτηση.
Έτσι κι αλλιώς θα υπάρχει άτομο που θα το "προσέχει" όταν θα λείψω για 17 μέρες...

nazgul 30-07-13 21:15

Δεν ειχα ποτε ενυδρειο σε εξωτερικο χωρο να πω την αληθεια, αλλα στα εσωτερικου χωρου δικα μου, καπου τοσο χανω καθε μερα. Ετσι κι αλλιως κλειστο δεν ειναι το ενυδρειο σου, ή κανω λαθος? Οποτε το ιδιο πραγμα ειναι. Απλα να φροντισεις να πηγαινει ενα ατομο ανα 2 μερες κατα την απουσια σου.

ChocolatePuma 30-07-13 21:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 779067)
Δεν ειχα ποτε ενυδρειο σε εξωτερικο χωρο να πω την αληθεια, αλλα στα εσωτερικου χωρου δικα μου, καπου τοσο χανω καθε μερα. Απλα να φροντισεις να πηγαινει ενα ατομο ανα 2 μερες κατα την απουσια σου.

Το 60λιτρο που εχω μέσα στο σπίτι χάνει πολύ λίγο νερό, γι αυτό και δεν είχα κάποιο μέτρο σύγκρισης

Σκέφτομαι να βάλω και σύστημα αυτόματος αναπλήρωσης για κάθε ενδεχόμενο, σε περίπτωση που δεν γίνεται αυτό το "κάθε 2 μέρες" το οποίο θα ήταν το ιδανικό...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02775 seconds with 11 queries