Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   200 ΛΥΤΡΑ ΕΛΑΦΡΟΣ ΕΦΑΛΜΙΡΟ....ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69405)

ΑΓΑΘΩΝΑΣ 22-02-13 19:03

200 ΛΥΤΡΑ ΕΛΑΦΡΟΣ ΕΦΑΛΜΙΡΟ....ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ
 
4 Συνημμένο(α)
ΤΟ ΕΝΥΝΔΡΕΙΟ ΜΟΥ


Διαστάσεις: 100*40*55
Όγκος: 200 λυτρα
Κατηγορία:
Φυτά: πλαστικα
Ψάρια / Άλλα είδη: 2 σκατοφαγους 4 χρυσοψαρα 2 πλακοστομα 1 μονοδαχτυλο 1 δολαριο
Διακοσμητικά υλικά: πετρες
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:
Φωτισμός: 2*30w
Διάρκεια φωτισμού:
Φιλτράρισμα: 2 φιλτρα εσωτερικα 200 λυτρα το καθενα F.2000
Θερμοστάτης:
Λίπανση:
Παροχή CO2:

maria p 22-02-13 19:07

γεια σου καλώς ήρθες! δεν φαίνονται οι φωτογραφίες σου

freediver 22-02-13 19:08

Που 'ν' το?

:confused:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. :-)

ΑΓΑΘΩΝΑΣ 22-02-13 19:13

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΟΥΜΕ ΦΩΤΟ.
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ?

danny 22-02-13 19:17

Καλώς ήρθες και απο μένα. Πατά κάτω απο την φόρμα εκεί που λέει διαχείριση συννειμενων αρχείων και απο και τις ανεβασεις

freediver 22-02-13 19:18

Κάνεις προσθήκη αρχείων, μέσω της διαχείρησης συννημένων, στο χώρο κάτω από το πλαίσιο όπου γράφεις το κείμενό σου. Επιλέγεις το αρχείο από τον υπολογιστή σου, κατά τον κλάσσικό τρόπο, όπως κάνεις παντού...

Α! και γράφεις με μικρά γράμματα, λόγω κανονισμών... ;)
-------------------------
Αμάν ρε danny... μέχρι να γράψω, με πρόλαβες... τι γρήγορο πιστόλι...

ΑΓΑΘΩΝΑΣ 22-02-13 19:28

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ
-------------------------
αυτες τις μερες σκεφτομαι να αλαξω διακοσμιση.τη προτηνετε? να το αφησω οπος ειναι?

platy 22-02-13 19:36

αμα μας πεις και μερικα πραγματα για το ενυδρειο καλα θα ναι :) τι ψαρια εχει κ.ο.κ

ΑΓΑΘΩΝΑΣ 22-02-13 19:44

κατα αρχην ειμαι χομπιστας 22 χρονια. στο συγκεκριμενο ενυδρειο ειναι ελαφρος εφαλμυρο και καπως πειραματηστικα οσο αφορα τα ψαρια. εχω 2 ΣΚΑΤΟΦΑΓΟΥΣ 2 ΠΛΑΚΟΣΤΟΜΑ 4 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ 1 ΜΟΝΟΔΑΧΤΥΛΟ ΚΑΙ 1 ΔΟΛΑΡΙΟ. οπως προανεφερα πειραματηστικα με τα ψαρια και μου πανε πολυ καλα.θελω να μου πειτε πως βλεπετε την διακοσμηση γιατι σκεφτομαι να την αλαξω ΡΙΖΙΚΑ,

Κλεόβουλος 22-02-13 19:45

Καλώς ήρθες!
Κάνε μας αν θέλεις μια παρουσίαση.
Πάντως απ' ότι βλέπω δεν είναι η διακόσμηση το βασικό πρόβλημα αλλά η ψαροσύνθεση σου. Τα Scatophagus και τα άλλα μεγάλα ψάρια, νομίζω ότι ήδη ασφυκτιούν σ' αυτά τα λίτρα.
;)

Alex_Salonica 22-02-13 19:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΓΑΘΩΝΑΣ (Μήνυμα 739380)
κατα αρχην ειμαι χομπιστας 22 χρονια. στο συγκεκριμενο ενυδρειο ειναι ελαφρος εφαλμυρο και καπως πειραματηστικα οσο αφορα τα ψαρια. εχω 2 ΣΚΑΤΟΦΑΓΟΥΣ 2 ΠΛΑΚΟΣΤΟΜΑ 4 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ 1 ΜΟΝΟΔΑΧΤΥΛΟ ΚΑΙ 1 ΔΟΛΑΡΙΟ. οπως προανεφερα πειραματηστικα με τα ψαρια και μου πανε πολυ καλα.θελω να μου πειτε πως βλεπετε την διακοσμηση γιατι σκεφτομαι να την αλαξω ΡΙΖΙΚΑ,

Μαζί με την διακόσμηση θα πρέπει να αλλάξεις και την ψαροσύνθεση ΡΙΖΙΚΑ.

ChocolatePuma 22-02-13 19:54

Καλησπέρα και καλώς ήρθες

Θα ήταν καλύτερο να συμπληρώσεις την παρακάτω φόρμα:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42398

ΑΓΑΘΩΝΑΣ 22-02-13 20:03

πολυ ΑΜΕΣΑ θα αλαξω ΔΙΑΚΟΣΜΙΣΗ και θα ανεβασω νεες ΦΩΤΟ.
οσο αφορα τα ψαρια μου πανε πολυ καλα. τους ΣΚΑΤΟΦΑΓΟΥΣ π.χ τους εχω 6 χρονια. αν εχω κανει καπια λαθη συμφωνα με τους κανονες του forum θα τα διορθωσω π.χ για τα ελληνικα η απο ελλειψη γνωσεων της σελιδας

platy 22-02-13 20:07

διαβαζοντας θα καταλαβεις οτι το βασικό λάθος ειναι η ψαροσύνθεση σου...και οταν λες εφάλμυρο..εννοείς ΥΦΑΛΜΥΡΟ? ή κατι αλλο?

ΑΓΑΘΩΝΑΣ 22-02-13 20:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 739389)
διαβαζοντας θα καταλαβεις οτι το βασικό λάθος ειναι η ψαροσύνθεση σου...και οταν λες εφάλμυρο..εννοείς ΥΦΑΛΜΥΡΟ? ή κατι αλλο?

εννοω υφαλμυρο. οσο αφορα για τα ψαρια απλα πειραματηστικα και μου πανε καλα. δεν βρισκω τον λογο να κανω καπιες αλαγες. το μονο που θα κανω αλαγη ειναι η διακοσμιση και θα ανεβασω νεες ΦΩΤΟ

platy 22-02-13 20:28

οπως νομιζεις..παντως τα ψάρια που εχεις δεν ειναι για υφάλμυρο..τουλαχιστον οχι ολα..

ΑΓΑΘΩΝΑΣ 22-02-13 20:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 739393)
οπως νομιζεις..παντως τα ψάρια που εχεις δεν ειναι για υφάλμυρο..τουλαχιστον οχι ολα..

οι σκατοφαγοι και ο μονοδαχτυλος ειναι υφαλμυρα ψαρια.
τους σκατοφαγους τους εχω 6 χρονια και εχουν γινει τερατα...
τα αλλα ψαρια που εχω απλα πειραματηστικα και πανε καλα.. ;)

Χρηστος Ζ. 22-02-13 20:52

τους πλεκο, το δολαριο και τα χρυσοψαρα ποσο καιρο τα εχεις?
να ξερεις οτι βασανιζονται, ειδικα τα ψαρια του Αμαζονιου που εχεις, με το υφαλμυρο νερο. αν οντως ειναι υφαλμυρο με την εννοια του υφαλμυρου.
το νερο πως το φτιαχνεις? και τι τιμες εχει?

ΑΓΑΘΩΝΑΣ 22-02-13 21:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. (Μήνυμα 739398)
τους πλεκο, το δολαριο και τα χρυσοψαρα ποσο καιρο τα εχεις?
να ξερεις οτι βασανιζονται, ειδικα τα ψαρια του Αμαζονιου που εχεις, με το υφαλμυρο νερο. αν οντως ειναι υφαλμυρο με την εννοια του υφαλμυρου.
το νερο πως το φτιαχνεις? και τι τιμες εχει?

τα χρυσοψαρα τα εχω 5 μηνες και το δολαριο 1 χρονο.
οπως αναφερω στα παραπανο τα ψαρια πανε πολυ καλα..
οσο αφορα για την αλατοση οταν κανω αλαγες νερου ριχνω 2 κουταλιες της σουπας αλατι χοντρο. αλαζω το μισο νερο καθε φορα.μετρησεις δεν εχω κανει.

ΥΣ κατι ασχετο. ημαστε πατριοτακια. ειμαι απο ΑΣΚΡΗ αλλα ζω ΚΟΖΑΝΗ.:D:D

Χρηστος Ζ. 22-02-13 21:48

στο χωριο σου εχω φαει τις καλυτερες προβατινες και εχω πιει τα καλυτερα κρασια :D.

αλλα κανε μου τη χαρη ρε πατριωτακη και λυπησου τα ψαρια σου.
διαβασε τα υπομνηματα για τους αρχαριους και ξεκινα να φτιαχνεις σιγα-σιγα το ενυδρειο σου απο την αρχη και σωστα.
και οποτε ερθεις προς τα εδω να τα πουμε και απο κοντα.

stelios816 22-02-13 21:55

με τη σειρα μου και εγω θα σου ελεγα να λυπηθεις τα ψαρακια σου που ασφυκτιουν στα λιτρα αυτα :(

ΑΓΑΘΩΝΑΣ 22-02-13 22:13

τι να σου πω.......εχω που ασχολουμαι με ΕΝΥΔΡΕΙΑ 22 ΧΡΟΝΙΑ τον τελευταιο καιρο ελεγα να τα παρατησω..... αλλα ειδα στο ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ ο χαμος που γινεται με τα ΕΝΥΔΡΕΙΑ και μουρθε ξανα το μερακι ..... θα το διορθωσω το ΕΝΥΔΡΕΙΟ απλα ειναι ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ.......το ΠΑΣΧΑ θα κατεβω στην ΑΣΚΡΗ θα σου στειλω ΠΜ...θα ανταλαξουμε ΤΗΛ και οταν ερθω θα τα πουμε απο ΚΟΝΤΑ...:D:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 739420)
με τη σειρα μου και εγω θα σου ελεγα να λυπηθεις τα ψαρακια σου που ασφυκτιουν στα λιτρα αυτα :(

το ενυδρειο ειναι 200 ΛΙΤΡΑ... δεν βρεισκω τον λογο να μην βολευονται 2 ΣΚΑΤΟΦΑΓΟΙ....απλα θα κανω ΡΙΖΙΚΗ ΑΛΑΓΗ πολυ αμεσα και θα ανοιξει αρκετα το ΕΝΥΔΡΕΙΟ......και θα ξαναπροβαλω ΦΩΤΟ....;);)

stelios816 22-02-13 22:18

εγω παρατηρω ψαρια τα οποια ειναι οσο σχεδον το φαρδος του ενυδρειου σου τωρα αν εσυ την ολη ψαροσυνθεση τη θεωρεις σωστη τοτε απλα+-4+-4 και θα καταλαβεις μονος σου τα λαθη σου .

Stivv27 22-02-13 22:19

δεν ειναι οι σκατοφαγοι οι μονοι που δεν βολευονται αλλα ολα τα ψαρακια σου!Σε τι θερμοκρασια εχεις το ενυδρειο?Τελειος διαφορετικες θερμοκρασιες θελουν τα χρυσοψαρα και αλλες τα ψαρια αμαζονιου!
Επισης τελειος διαφορετικες παραμετρους νερου θελει το καθε ενα ειδος!
Τα ψαρια σου μπορει να νομιζεις οτι παν μια χαρα αλλα στην ουσια επιβιωνουν εκει μεσα και δεν ΖΟΥΝ!!
Αυτα απο μενα καλη αρχη στο διαβασμα!

delta66 22-02-13 22:54

Πρεπει να γινει κατανοητο για να μη υπαρχουν παρεξηγησεις, οτι η συντριπτικη πλειοψηφία των μελων του φορουμ ενδιαφερεται για τη βελτιωση των συνθηκων διαβιωσης των ψαριων μας και για τη μακροζωια τους. (και γιαυτο γραφουν και διαβαζουν στο φορουμ)
Η επιβιωση ειναι αλλο πραγμα.
Σε αυτο το ενυδρειο τα ψαρια μαλλον επιβιωνουν.

Μετρησεις νερου υπαρχουν? Καθε ποτε γινεται αλλαγη?
Καλη συνεχεια.

ΑΓΑΘΩΝΑΣ 22-02-13 23:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 739453)
Πρεπει να γινει κατανοητο για να μη υπαρχουν παρεξηγησεις, οτι η συντριπτικη πλειοψηφία των μελων του φορουμ ενδιαφερεται για τη βελτιωση των συνθηκων διαβιωσης των ψαριων μας και για τη μακροζωια τους. (και γιαυτο γραφουν και διαβαζουν στο φορουμ)
Η επιβιωση ειναι αλλο πραγμα.
Σε αυτο το ενυδρειο τα ψαρια μαλλον επιβιωνουν.

Μετρησεις νερου υπαρχουν? Καθε ποτε γινεται αλλαγη?
Καλη συνεχεια.

αλαγη νερου κανω μια φορα το ΜΗΝΑ.....

nikolakis94 22-02-13 23:07

Μεγα λαθος.Αλλαγη νερου 1 φορα την εβδομαδα το 30-40% μην πω και 50% του νερου.

ChocolatePuma 22-02-13 23:08

Επειδή η εμπειρία μου των 12 μηνων :smt023 δεν μπορεί να συγκριθεί με την εμπειρία σου των 22 χρόνων :wink:, θα σου πω τι έμαθα εγώ όλους αυτούς τους μήνες

1. Να μην επιλέγω ψάρια, με μοναδικό κριτήριο το γούστο μου!
2. Τα ψάρια που έχω, πρέπει να μεγαλώνουν σωστά. Κι όχι απλά να συντηρούνται
3. Τα ψάρια που έχω πρέπει να τα μεγαλώνω σε ενυδρείο σωστών διαστάσεων
4. Ανά πάσα στιγμή πρέπει να γνωρίζω τις συνθήκες του νερού. Αυτό σημαίνει : υγρά τεστ!
5. Δεν ισχύει το "τα ψάρια μου περνάνε καλά" απλά με το "μάτι"... αν δεν ισχύουν τα 1 έως 4

Απ ότι καταλαβαίνω, σε απασχολεί κυρίως το 5, χωρίς να λαμβάνεις υπόψη τα υπόλοιπα

Εύχομαι να κάνεις τις καλύτερες επιλογες.:D
Και μην επικεντρώνεσαι τόσο πολύ στις "φωτο" που θα αναρτήσεις στο μέλλον ούτε στις αλλαγές της διακόσμισης

Νομίζω πως έχεις να ασχοληθείς με το σημαντικό που είναι : η ψαροσύνθεση σου και τα υγρά τεστ

Κλείνω λέγοντας πως οι 5 ή οι 12 μήνες κατοχής ενός ψαριού, είναι σχετικά μικρό χρονικό διάστημα, ειδικά αν μιλάμε για χρυσόψαρα
Άρα δεν γίνεται να είσαι σίγουρος πως στον έναν χρόνο που έχεις τα χρυσόψαρα, ειδικά χωρίς να κάνεις μετρήσεις, ότι τους παρέχεις όλα όσα χρειάζονται

Όλα τα παραπάνω τελείως φιλικά και καλοπροαίρετα
Καλή συνέχεια

Dimis 22-02-13 23:11

Αγαθωνα καλως ηρθες.

Ισως σε απογοητευουν τα σχολια των φιλων αλλα το κανουν για καλο,δικο σου και των ψαριων σου πρωτίστως...

Θα παρακαλουσα τους φιλους που απαντουν στο θεμα να ειναι ευγενικοι,ξερω οτι,οτι κανετε και γραφετε το κανετε για καλο,απλα ο γραπτος λογος παρεξηγείται...

delta66 22-02-13 23:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 739462)
Μεγα λαθος.Αλλαγη νερου 1 φορα την εβδομαδα το 30-40% μην πω και 50% του νερου.

Κι αυτο μπορει να ειναι λαθος.
Σε καποια ενυδρεια μπορει να χρειαζεται και δυο φορες την ημερα.
Το νερο οτι πει.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02308 seconds with 11 queries