Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   φτερουγισματα.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25361)

Πάνος 30-05-08 23:12

φτερουγισματα....
 
6 Συνημμένο(α)
γεια σας..
σε παλιοτερο ποστ ("η ανοιξη στο σπιτι μου") ειχα αναφερει και τους red rumped parakeets μου που ειχανε κανει αυγα κι επωαζανε...
μετα απο λιγο καιρο εχω τη χαρα να σας δειξω τα 2 βλασταρια τους....μεγαλωσαν και αρχισαν τα πρωτα φτερουγισματα εξω απο τη φωλια...τωρα μαθαινουν να τρωνε..και ειναι περιεργα για το καθε τι νεο...

φωτο 1 :το ζευγαρι
φωτο 2 :ο μπαμπας...
φωτο 3 :οι νεοσσοι στη φωλια
φωτο 4-5-6 : ο μπαμπας φυλακας των μικρων....η μαμα κλωσσαει και παλι...

Ryu 31-05-08 00:08

ομορφουλια ειναι!στο μεγεθος ειναί ισα με τα budgerigar?

gohn1990 31-05-08 00:12

ειναι πολυ ομορφα....μικρος ειχα και εγω,αλλα απο τα κοινα παπαγαλακια και ειχα πολυ συχνα γεννες.....να σου ζησουν και να τα χαιρεσαι..........:D:D:D

Πάνος 31-05-08 00:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ryu (Μήνυμα 268344)
ομορφουλια ειναι!στο μεγεθος ειναί ισα με τα budgerigar?

οχι...περιπου 2 φορες τα budgies...λιγο μικροτερα απο τα cockatiel..
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gohn1990 (Μήνυμα 268346)
ειναι πολυ ομορφα....μικρος ειχα και εγω,αλλα απο τα κοινα παπαγαλακια και ειχα πολυ συχνα γεννες.....να σου ζησουν και να τα χαιρεσαι..........:D:D:D

ευχαριστω πολυ!! παλια αναπαρηγαγα και απο τα κοινα οπως λες....αλλα εχει χρονια (οσο πηγαινα σχολειο..)..καταπληκτικη εμπειρια ε??

gohn1990 31-05-08 00:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 268352)
ευχαριστω πολυ!! παλια αναπαρηγαγα και απο τα κοινα οπως λες....αλλα εχει χρονια (οσο πηγαινα σχολειο..)..καταπληκτικη εμπειρια ε??

καταπληκτικη πραγματικα....πιο πολυ μου αρεσε το αισθημα αγωνιας που ενιωθα για να δω τους χρωματισμους των μικρων,καθως και η πρωτες φορες που τα εβλεπα να πετανε στα κλουβια...βεβαια προς το τελος,μου τρωγανε τα αυγα,αλλα ειχα πετυχει αρκετες αναπαραγωγες και απο διαφορετικα ζευγαρια, πανω απο 15 αν θυμαμαι καλα......αυτο που μου ειχε κανει εντυπωση ομως, και δεν προκειται να το ξεχασω ποτε,ειναι ενα παπαγαλακι (δικης μου αναπαραγωγης) το οποιο ηταν εντελως φιλικο και ημερο.....το αφηναμε ελευθερο και ερχοταν πανω μας και αλλα τετοια....αχ τι μου θυμησατε τωρα:rolleyes:....χωριο.....οποιος εχει ζησει τα παιδικα του χρονια σε χωριο ειναι πολυ τυχερος.......

Πάνος 31-05-08 00:38

οι παπαγαλοι ειναι απιστευτα κατοικιδια...και πανεξυπνα ζωα...εχω παπαγαλους απο τοτε που εχω κι ενυδρεια....τουλαχιστον 15 χρονια...
αν και στα ενυδρεια εχω προχωρησει μονο τον τελευταιο καιρο χαρη στο gab.. :p...στην εξημερωση παπαγαλων λεω να παω για doctora...:D

Ryu 31-05-08 00:45

και εγω εχω τρελα με τους παπαγαλους!εχω 9 παντζι,και μια κοκατιλ..οταν μου γεννανε,εγω αναρωτιεμαι τι θα βγουν,αρσενικα η θυληκα!!για να φτιαξω κ αλλα ζευγαρια,κ να τα ανταλαξω για να μην εχω αιμομιξιες!:D

gohn1990 31-05-08 00:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 268357)
. :p...στην εξημερωση παπαγαλων λεω να παω για doctora...:D

αληθεια...???...πολυ ενδιαφερον....εγω δεν ειχα καταφερει κατι τετοιο(ημουν και πιτσιρικακι βεβαια),απλα σε μια γεννα ετυχε ενα κιτρινακι να ειναι παναγιτσα και μας ειχε τρελανει ολους......δηλαδη τα αφηνετε ελευθερα και τετοια πραγματα...???

Πάνος 31-05-08 00:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gohn1990 (Μήνυμα 268362)
αληθεια...???...πολυ ενδιαφερον....εγω δεν ειχα καταφερει κατι τετοιο(ημουν και πιτσιρικακι βεβαια),απλα σε μια γεννα ετυχε ενα κιτρινακι να ειναι παναγιτσα και μας ειχε τρελανει ολους......δηλαδη τα αφηνετε ελευθερα και τετοια πραγματα...???

τα ζευγαρια οχι...τα κρατω οχι απολυτα εξημερωμενα...ωστε να ειναι πιο καλοι γονεις....τα αγρια πουλια αναπαραγωνται πιο καλα...βεβαια δε με φοβουνται και με αναγνωριζουν αλλα δεν τα χαιδευω....
αυτο που επιλεγεις να εξημερωσεις και να δεθει μαζι σου..ειναι προτιμοτερο να μην ειναι με αλλο του ειδους του ωστε να θεωρει εσενα ταιρι του...οπως τα συλια σε βλεπουν σαν αρχηγο της αγελης ετσι και οι παπαγαλοι που εξημερωνονται σε θεωρουν το ταιρι τους....σε φωναζουν αν δε σε βλεπουν...πετανε απο το αλλο δωματιο να ερθουν να σε βρουν...και δε σε αποχωριζονται με τιποτα και για κανεναν...:p..δεχονται και απο αλλους χαδια αλλα μολις φυγεις απο το χωρο σε ακολουθουν...
ο μαξιμος μου...ενα maximillian pionus ειναι ελευθερος οσες ωρες ειμαι σπιτι...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ryu (Μήνυμα 268360)
και εγω εχω τρελα με τους παπαγαλους!εχω 9 παντζι,και μια κοκατιλ..οταν μου γεννανε,εγω αναρωτιεμαι τι θα βγουν,αρσενικα η θυληκα!!για να φτιαξω κ αλλα ζευγαρια,κ να τα ανταλαξω για να μην εχω αιμομιξιες!:D

σωστος!!

gohn1990 31-05-08 01:04

πολυ ομορφος παπαγαλος και πρεπει να ειναι τρομερη εμπειρια να εχεις ενα τοσο εξημερωμενο ζωο(που δεν ειναι σκυλος ή γατα) που να αναπτυσει τετοια συμπεριφορα........που τα προλαβαινετε ολα ομως??....εγω δυο ενυδρεια εχω και αυτα δεν προλαβαινω να τα χαρω οσο θελω.......

Πάνος 31-05-08 01:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gohn1990 (Μήνυμα 268368)
πολυ ομορφος παπαγαλος και πρεπει να ειναι τρομερη εμπειρια να εχεις ενα τοσο εξημερωμενο ζωο(που δεν ειναι σκυλος ή γατα) που να αναπτυσει τετοια συμπεριφορα........που τα προλαβαινετε ολα ομως??....εγω δυο ενυδρεια εχω και αυτα δεν προλαβαινω να τα χαρω οσο θελω.......

κατανεμεις το χρονο σου αναλογα...και στερεισαι ισως καποια πραγματα...το μονο εμποδιο για μενα ειναι που δεν εχω καποιον γνωστη να τα αφηνω οταν λειπω....αλλιως θα ειχα πολλα περισσοτερα ενυδρεια και ζωα και φυτα....
ο μαξιμος ερχεται παντα μαζι μου...συμαπραστεκεται κι αυτος στην εξ'αποστασεως σχεση μου και με ακολουθει στα ταξιδακια :D

gohn1990 31-05-08 01:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 268370)
κατανεμεις το χρονο σου αναλογα...και στερεισαι ισως καποια πραγματα...το μονο εμποδιο για μενα ειναι που δεν εχω καποιον γνωστη να τα αφηνω οταν λειπω....αλλιως θα ειχα πολλα περισσοτερα ενυδρεια και ζωα και φυτα....
ο μαξιμος ερχεται παντα μαζι μου...συμαπραστεκεται κι αυτος στην εξ'αποστασεως σχεση μου και με ακολουθει στα ταξιδακια :D

το θεμα ειναι οτι βρισκομαι σε μια φαση της ζωης μου που δεν θελω να στερηθω τιποτα......ποδοσφαιρο,μουσικη,βολτες,θαλασσα,ταξι δακια,διαπροσωπικες ''απαραιτητες-χρονοφαγες'' σχεσεις και εδω και καποιους μηνες το μεγαλο indoor κολλημα,ενυδρεια......ετσι και εγω περιοριζομαι στα ολιγα για να τα προλαβαινω ολα,αλλα απο μικρος ειχα το μικροβιο με τα πουλια......δυστυχως τωρα δεν προλαβαινω να συντηρω και πτηνα,αλλα καποια στιγμη ισως να επανελθω.....εκτος απο παπαγαλακια ειχα και καναρινια,αλλα και διαφορα αλλα τα οποια επιανα μονος μου κατα καιρους οπως καρδερινες,κοκκινολαιμηδες και ενα ειδος το οποιο δεν ξερω τι ηταν,ολοι μου το ανεφεραν σαν ''καρδερινοκαναρινο''........

Πάνος 31-05-08 01:33

υβριδιο....να βαλεις μπανερακι..οχι στα καρδερινοκαναρα....:D
ολα στον καιρο τους...κι εγω περασα φασεις με ενα μονο μικρο ενυδρειακι και με εναν μονο παπαγαλο.....σαν φοιτητης....
και περιμενω να μπω σε δικο μου σπιτι για να μπορεσω να κανω ενα ενυδρειο οπως το φανταζομαι...το οποιο δε θα μετακομισει ομως ποτε...:p

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 31-05-08 03:26

Πανο να σου ζησουν.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gohn1990 (Μήνυμα 268371)
το θεμα ειναι οτι βρισκομαι σε μια φαση της ζωης μου που δεν θελω να στερηθω τιποτα......ποδοσφαιρο,μουσικη,βολτες,θαλασσα,ταξι δακια,διαπροσωπικες ''απαραιτητες-χρονοφαγες'' σχεσεις και εδω και καποιους μηνες το μεγαλο indoor κολλημα,ενυδρεια......ετσι και εγω περιοριζομαι στα ολιγα για να τα προλαβαινω ολα,αλλα απο μικρος ειχα το μικροβιο με τα πουλια......δυστυχως τωρα δεν προλαβαινω να συντηρω και πτηνα,αλλα καποια στιγμη ισως να επανελθω.....εκτος απο παπαγαλακια ειχα και καναρινια,αλλα και διαφορα αλλα τα οποια επιανα μονος μου κατα καιρους οπως καρδερινες,κοκκινολαιμηδες και ενα ειδος το οποιο δεν ξερω τι ηταν,ολοι μου το ανεφεραν σαν ''καρδερινοκαναρινο''........

Να επιανες καρδερινοκαναρα στην φυση αποκλειεται. Ειναι επιλεκτικη και δυσκολη διασταυρωση αρσ. καρδερινας με θυληκο καναρινι. Τα καρδερινοκαναρα ειναι στειρα.Οι κοκκινολαιμηδες ΔΕΝ ζουν σε κλουβι.

NIKOL 31-05-08 03:28

οι παπαγαλοι ειναι πραγματικα φοβερα πτηνα,πανεξυπνα,αντιλαμβανονται τα παντα,και ειναι αυτο που ειπε παραπανω ο panos alex/polis,αυτοκολητοι με τον ιδιοκτητη τους:)

gohn1990 31-05-08 06:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 (Μήνυμα 268373)
Να επιανες καρδερινοκαναρα στην φυση αποκλειεται. Ειναι επιλεκτικη και δυσκολη διασταυρωση αρσ. καρδερινας με θυληκο καναρινι.
Πραγματικα δεν ξερω τι ηταν,παντως ηταν κιτρινα και για μια περιοδο ειχαν κατακλυσει μια συγκεκριμενη περιοχη........Στο χωριο μου γινονται συχνα ενεργειες απο οικολογους που ελευθερωνουν διαφορα ειδη υπο εξαφανιση,οποτε δεν ειναι απιθανο να προερχονται απο μια τετοια ενεργεια.....Σιγουρα παντως ξερω για ελευθερωση ενος ειδους γερακιου(πετριτη),λυκων παλιοτερα και οχιων.....Τωρα για τους κοκκινολαιμηδες,δεν ειχα αντιμετωπισει καποιο προβλημα και ζουσαν κανονικα.....

.............

lucy 31-05-08 07:51

1 Συνημμένο(α)
Να σου ζήσουν Πάνο!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :p.......άντε με το καλό και στις άλλες γέννες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:p

Και τα καναρίνια μας γέννησαν ένα ολόλευκο!!!

Πάνος 31-05-08 10:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 268384)
Να σου ζήσουν Πάνο!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :p.......άντε με το καλό και στις άλλες γέννες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:p

Και τα καναρίνια μας γέννησαν ένα ολόλευκο!!!

ευχαριστω αντωνη και λουσυ...
μου αρεσαν οι χρυσες κλωστες στη φωτο...με αυτες εκαναν φωλια??
το καναρινακι ειναι λευκο απο κληρονομικοτητα η γεννηθηκε αλφικο?? εχει κοκκινα ματια? ειναι το συρμα του κλουβιου και ακριβως το ματι του δε φαινεται...

aaaooll 31-05-08 12:15

μπραβό πάνο, αντε να τα δω και απο κοντά καπια στιγμή... με τον μεγάλο γιατι δεν του βρήσκεις ενα τέρι, να βγάλεις και μεγάλα?

Πάνος 31-05-08 12:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aaaooll (Μήνυμα 268447)
μπραβό πάνο, αντε να τα δω και απο κοντά καπια στιγμή... με τον μεγάλο γιατι δεν του βρήσκεις ενα τέρι, να βγάλεις και μεγάλα?

αν διαβασεις τα παραπανω θα δεις οτι το πτηνο εχει ταιρι...(εμενα:D)...

επισης στα πουλια αυτα το φυλο ξεχωριζει μονο με τεστ dna και πρεπει και να εξετασω τον δικο μου για να ειμαι 100% σιγουρος (ενδειξεις εχω οτι ειναι αρσενικο οχι αποδειξεις) και δευτερον να βρω καποιον εκτροφεα που θα δεχθει να κανει τεστ dna πριν μου το πουλησει...ωστε να βρουμε θηλυκο..δε μπαινουν πολλοι σε αυτη τη διαδικασια γιατι θα πρεπει να εξετασουν πουλια μεχρι να βρουν θηλυκο...
αν συνυπολογισεις και το γεγονος οτι εψαχνα μηνες το συγκεκριμενο ειδος και το βρηκα τελικα στη ροδο (30 ωρες ταξιδι εν πλω εκανε το γιαβρι μου :D)..καταλαβαινεις ποσο δυσκολο ειναι να βρεθει και μονο ενα ταιρι...
επισης αν θες να κανεις αναπαραγωγη αυτων των πουλιων θες και τον αναλογο χωρο...ειμαι στα ενοικια...αν εχω αυλη σε μελλοντικα δικο μου σπιτι εκει θα γινει σιγουρα και ενα μικρο πτηνοτροφειο για αναπαραγωγη πιο μεγαλοσωμων ειδων...
βλεπεις στις φωτο τα μικρα σε τι κλουβι ειναι..στο υψος μου..και παλι ισα-ισα μπορουν και πετουν....σκεψου για πιο ογκωδη πουλια..:smt120

αν τελικα του επαιρνα ενα ταιρι για αναπαραγωγη θα συμβουν 2 τινα...
α. θα το εξορισει και ισως με βιαιο τροπο γιατι θεωρει ταιρι του εμενα και το αλλο παρεισακτο....
β. αν φερνω τα πουλια σε επαφη σταδιακα και δεχθουν το ενα το αλλο....1ον..θα χασω το φιλαρακο μου (θα αφοσιωθει στο νεο ταιρι και θα απομακρυνθει απο το παλιο-εμενα) και 2ον αν προσπαθησουν να αναπαραχθουν οι πιθανοτητες ειναι μικρες...γιατι τα πουλια αυτα εξημερωνονται πολυ μικρα και δεν εχουν παρει τα καταλληλα μαθηματα απο τους γονεις ουτε εχουν δει αλλα πουλια..και η μαθησιακη ικανοτητα στους παπαγαλους ειναι πολυ ανεπτυγμενη και απαραιτητη...
γιαυτο οι εκτροφεις ψαχνουν κυριως αγρια πουλια για αναπαραγωγη ωστε να εχουν καλες πιθανοτητες επιτυχιας...

για ολα τα παραπανω...δε νομιζω οτι θα το κανω ποτε..:rolleyes:.

υ.γ. για να τα δεις ελα για καφε..οποτε θες!

kwnstantina 31-05-08 12:58

μπραβο κουμπαρε πολυ ωραια ειναι τα παπαγαλακια σου:smt109:smt038:smt038:smt038

Πάνος 31-05-08 13:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwnstantina (Μήνυμα 268469)
μπραβο κουμπαρε πολυ ωραια ειναι τα παπαγαλακια σου:smt109:smt038:smt038:smt038

να εισαι καλα κωνσταντινα μου..το μπραβο ανηκει σε αυτα που παρα την αιχμαλωσια τους βιωνουν τα ενστικτα τους και τα καταφερνουν!!

kwnstantina 31-05-08 13:18

και εγω ειχα παρει αλλα η αδερφη μου μου ειπε να τα δωσω και τα εδωσα γιατι λειπω συχνα απο το σπιτι και μου λεει προσεχω το ενυδρειο σου δεν μπορω και τα πουλια τα φοβαται zw οποτε δεν μπορω να εχω:smt022

Πάνος 31-05-08 13:27

αν εχεις ενα μονο ειναι πολυ μεγαλη ευθυνη...δε πρεπει να λειπεις απο το σπιτι πολυ..
αν τα εχεις σε ζευγαρι και ολη μερα να λειπεις..χεσ**καν..:D
αρκει καποιος να φροντιζει για το φαγητο-νερο και την καθαριοτητα τους....

αλλα αν δε μπορεις να τα φροντισεις η ιδια καλως τα εδωσες...

lucy 31-05-08 13:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 268408)
....μου αρεσαν οι χρυσες κλωστες στη φωτο...με αυτες εκαναν φωλια??
το καναρινακι ειναι λευκο απο κληρονομικοτητα η γεννηθηκε αλφικο?? εχει κοκκινα ματια? ειναι το συρμα του κλουβιου και ακριβως το ματι του δε φαινεται...

Δεν είναι χρυσές, απλά γυαλίζουν πολύ και είναι κιτρινωπές :D ναι η φωλιά έγινε μ' αυτές!
Είναι από κληρονομικότητα λευκό. Οι γονείς είναι "κατά βάση" λευκοί με κίτρινες και γκριζωπές αποχρώσεις. Τα μάτια του είναι κατάμαυρα.
;)

Πάνος 31-05-08 13:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 268481)
Δεν είναι χρυσές, απλά γυαλίζουν πολύ και είναι κιτρινωπές :D ναι η φωλιά έγινε μ' αυτές!
Είναι από κληρονομικότητα λευκό. Οι γονείς είναι "κατά βάση" λευκοί με κίτρινες και γκριζωπές αποχρώσεις. Τα μάτια του είναι κατάμαυρα.
;)

αναπαραγωγες λουσυ.."η χρυση φωλια"...:D:D
να τα χαιρεσαι ολα!!

lucy 31-05-08 13:30

Ευχαριστώ, αλλά θα μεταφέρω τις ευχές στον πατέρα μου, εγώ με πουλιά δεν ασχολούμαι!!!:)

Ryu 31-05-08 14:20

2 Συνημμένο(α)
να και μερικα απο τα δικα μου..

gwgw 31-05-08 15:03

πολυ ωραια τα πουλάκια σας! να κανω μια χαζη ερωτηση?
εχουμε πουλια στην ελλαδα, τα οποια θα μπορουσε καποιος να τα εχει μονιμα σε εξωτερικο χωρο?

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 31-05-08 15:25

Τα αγρια πουλια της χωρας μας(που ζουν σε κλουβια και κελαηδανε). καρδερινες , φλωρους , σπινους , φανετες κ.α.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02549 seconds with 11 queries