Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   New Malawi Tank 300Lt. Part 2 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60947)

lans 20-03-12 11:36

New Malawi Tank 300Lt. Part 2
 
10 Συνημμένο(α)
Λοιπόν παιδια, καθως μετακόμισα αλλαξα και καποια πραγματα στο αφρικάνικο.
τα λογια ειναι περιττά...ακολουθούν φωτογραφίες.


DETAILS

Ψαρια:
1) 8 Cyrtocara Moorii (Ειναι περίπου 3-5cm ολα)
2) 5 Labidochromis sp. "Hongi" (SRT) (1 ζευγαράκι ενήλικο και τα αλλα 3 ειναι και αυτα στα 5 cm)
3) 5 Melanochromis Cyanerhabdos (Maingano) (2 αρσενικα & 3 θηλυκά ενήλικα)
4) 6 Pseudotropheus sp. "Acei" (Ngara) (1 ενυληκο και τα αλλα 5 περίπου στα 5 cm...αν και νομιζω οτι τα μικρα ειναι υβρίδια Ngara-Msuli)
5) 6 Pseudotropheus Socolofi (2 αρσενικα & 3 4 θηλυκά ενήλικα)
6) 1 Synodontis Eupterus
7) 2 Plecostomus Leopard

Ξερω οτι θα πειτε:
1) Με τοσα ψαρια και ας ειναι μικρα τα περισσότερα, δεν θα εχω αναπαραγωγές (που δεν θελω)
2) Δεν εχουν καμια δουλεια τα pleco εκει
3) Δεν επρεπε να αποκτήσω υβριδικά Acei. Αλλα τα πείρα νεογέννητα και πρωτη φορα ο μαλ...ας που εμπιστεύτηκα άγνωστο που μου ειπε οτι ειναι καθαρόαιμα!
...αυτα νομιζω, αν και μπορει να πει και καποιος για τα 20 cm που εχω κενο δεξια και αριστερα στο ενυδρειο απο το εππιπλο (το εχω ακουσει ΚΑΙ αυτο!)

Ειναι με Sumb και κυκλοφορια νερου γυρα στα 2600 l/h με σφουγγαρια στο προτο κομματι και με Siporax στο δευτερο. Οι κυκλοφοριτες ειναι στο 3 κομματι.

ΥΓ. Το ενυδρειο τρεχει 1-2 χρονια (θα το θυμούνται καποιοι εδω!)
ΥΓ.2 Μολις ωριμάσει κι αλλο, θα υπάρξει update!

Κλεόβουλος 20-03-12 12:11

33 ψάρια!! oh my god :roll:

lans 20-03-12 12:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 658983)
33 ψάρια!! oh my god :roll:

Δεν θα μείνουν ολα...απλα τωρα που ειναι μικρά δεν εχουν προβλημα! :p

Παναγιώτης Κ 20-03-12 13:01

Καλό είναι! Πρέπει να διώξεις ψάρια όμως!

\/ag 20-03-12 13:20

Αγορίνα ξέρεις οτι πρέπει να φύγουν ψάρια..καλύτερα να κρατήσεις κάποιο είδος έστω σε ζευγάρι ή με 2 θηλυκά..

Με τόσα ψάρια τι αλλαγές νερού κάνεις;Εβδομαδιαίες;Νιτρικά;

Αν διώξεις Maingano ή Socolofi μου λες..;)

lans 20-03-12 15:23

Τωρα που βλεπω το ποστ ξανα...παρατηρώ οτι μαλλον το παρά γαμ***σα στο ψαρικό! :p
Αλλα τα διαμαντια μου ζουνε τοοοσο αρμονικά που δεν το πείρα χαμπάρι ποσο μεγαλο πληθυσμό εχω (βεβαια η σύνθεση και οι ηλικίες που τα έβαλα δεν ηταν καθολου τυχαια ;) ).
Αλλα θα αραιώνουν σιγα σιγα... :D
Αλλαγες τωρα κανω καθε 15 μερες περιπου το 50% εδω και πολυ καιρο και παρατήρησα οτι ειναι καλύτερα τα ψαρια απ οτι να κανω καθε εβδομαδα. Βεβαια το καλοκαίρι μπορει να το αλαξω...θα δω!
Και οι μετρήσεις τους ειναι τελειες για Malawi...

ΥΓ. Βαγγέλη εσυ μη χασεις να καβαντζωσεις καλα ψαρια... :p:p:p:p

sx21 20-03-12 16:45

Φιλε μου ομορφα ψαρια αλλα πολλα!!!
Δεν θελω να με πεις κ μενα καβαντζα...αλλα αν σου περισεψει ή θες να διωξεις κανα socolofi θυληκο...εδω ειμαι χιχι....(Ψαχνω παρα πολυ καιρο και δεν μπορω να βρω)

kouman 22-03-12 11:54

οπως εγραψες και εσυ ,τα ψαρακια σιγα σιγα θα σου δειξουν ποσο στρημοχτα ειναι εκει μεσα και μετα θα αρχισουν οι σφαλιαρες.. σκεψου τι σου αρεσει περισσοτερο και κρατησε το! απο τα ενυδρεια σου φενεται πως δεν εισαι αρχαριος και πιστευω πως θα το φτιαξεις σιγα σιγα.. πολλες φορες ειμαστε ενθουσιασμενοι και περνουμε πολλα ψαρια χωρις να σκευτουμε το μετα... ετσι ειμουνα και εγω.. αν κρατησεις σωστες αναλογιες στα ψαρια σου θα δεις γρηγοροτερη αναπτηξη και αλλες συμπεριφορες.. ειδικα τα μουρι ειναι αξιολατρευτα! αυτα ειναι μαγεια αν δεις αργοτερα ποσο αγαπισιαρικα ειναι!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01883 seconds with 11 queries