Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Να βαλω Δισκους η οχι? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5316)

Kostas G. 02-01-04 14:02

Να βαλω Δισκους η οχι?
 
Γεια σας,
Θα ηθελα να βαλω δυο δισκους σε ενα απο τα ενυδρεια μου.
Το συγκεκριμενο ενυδρειο ειναι 200λ και εχει μεσα:
11 Cardinal tetras
1 Platydoras costatus
1 Panaque maccus
2 Bariancistrus L47
pH 7-6,5
Τ:27-28οC
Φιλτραρισμα 500λ την ωρα.
Μπορω να βαλω δισκους η οχι;
Υπαρχει περιπτωση να μου δαγκωσουν κανενα απο τα γατοψαρα;

Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων

Giorgos 02-01-04 14:57

Αν και δεν είναι ότι καλύτερο να βάζεις δίσκους με πλακόστομα (με κάποιες εξαιρέσεις) θα έλεγα ότι μπορείς να βάλεις δίσκους στο συγκεκριμένο ενυδρείο αφού τα γατόψαρα σου είναι όλα ήσυχα και οι συνθήκες-ποιότητα νερού είναι κατάλληλα για δίσκους.
Δεν υπάρχει περίπτωση οι δίσκοι να δαγκώσουν κάποιο από τα γατόψαρα σου. Ακόμη αν καταφέρουν να τα δαγκώσουν, δεν πρόκειται να τραυματιστούν.

Δεν αναφέρεις πως είναι διακοσμημένο το ενυδρείο και την σκληρότητα του νερού.

Entreri1221 02-01-04 17:28

Θα σου προτεινα να μην βαλεις δισκους στο ενυδρειο σου.
Προβλημα δεν θα εχεις με τους magnum(L47) αλλα με τον costatus
το οποιο ειναι πολυ σκληρο καρυδι και μεγαλωντας μπορει να γινει
πολυ ενοχλητικο για τους δισκους αλλα ακομα και για τους pl**os σου καλα μην πω και για τα καρντιναλ που θα τα ξηγηθει με ουζακι.

Giorgos 02-01-04 22:20

Το P. costatus παρά την άγρια του φυσιογνωμία και την βαριά θωράκιση του είναι ένα ήρεμο γατόψαρο που δεν ενοχλεί τα υπόλοιπα ψάρια που βρίσκονται μαζί του εκτός κι αν το ίδιο κινδυνεύει ή αν υπάρχουν μικρότερα ψάρια που χωράνε στο στόμα του. Λογικά οι δίσκοι δεν πρέπει να έχουν πρόβλημα με το costatus αφού κατά πάσα πιθανότητα δεν πρόκειται να ειδωθούν καν μιας και τα costatus είναι νυκτόβια και συνήθως βγαίνουν μόνο τη νύχτα. Το μόνο πρόβλημα που ίσως να υπάρχει είναι για τα cardinals, όπως είπε και ο Entreri.

Πάντως το καλύτερο για τους δίσκους θα ήταν ένα species only tank αρκετά μεγάλο για να μπει μια ομάδα των 4-5 τουλάχιστον ατόμων.
IMO, μια καλή κίνηση θα ήτανε να επέλεγες κάποια άλλη Νοτιαμερικάνικη κιχλίδα μετρίου μεγέθους όπως είναι κάποια είδη της οικογένειας Geophagus.

johnny98130 02-01-04 22:52

Παράθεση:

Προβλημα δεν θα εχεις με τους magnum(L47) αλλα με τον costatus
το οποιο ειναι πολυ σκληρο καρυδι
Συμφωνω απολύτως.

Παράθεση:

Πάντως το καλύτερο για τους δίσκους θα ήταν ένα species only tank αρκετά μεγάλο για να μπει μια ομάδα των 4-5 τουλάχιστον ατόμων.
Εδώ ειναι το ζουμι. Οι δίσκοι ειναι καλύτερα όταν ειναι κοπαδάκι. Δύο δίσκοι εαν δεν ειναι ζευγαρι(που ειναι μαλλον δύσκολο να συμβει) σημαινει προβληματα στο ενυδρείο σου.

Kostas G. 03-01-04 19:56

Γεια σας,
Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις σας.
Παράθεση:

Δεν αναφέρεις πως είναι διακοσμημένο το ενυδρείο
Θα στειλω φωτο συντομα.
Παράθεση:

Προβλημα δεν θα εχεις με τους magnum(L47) αλλα με τον costatus
το οποιο ειναι πολυ σκληρο καρυδι και μεγαλωντας μπορει να γινει
πολυ ενοχλητικο για τους δισκους αλλα ακομα και για τους pl**os σου καλα μην πω και για τα καρντιναλ που θα τα ξηγηθει με ουζακι.
Το P.costatus μου ειναι τωρα σχεδον ενηλικο γυρω στα 17-18 εκατοστα και τα cardinal που εχω ειναι πολυ μικρα 1-2 εκατοστα.Παρολα αυτα το costatus δεν πειραζει κανεναν.Οι L47 ειναι γυρω στα 3 εκατοστα.
[quote]Εδώ ειναι το ζουμι. Οι δίσκοι ειναι καλύτερα όταν ειναι κοπαδάκι. Δύο δίσκοι εαν δεν ειναι ζευγαρι(που ειναι μαλλον δύσκολο να συμβει) σημαινει προβληματα στο ενυδρείο σου.[quote]
Αυτο προσπαθω τοσο καιρο johnny98130,να βρω ενα ζευγαρι δισκων και νομιζω οτι επιτελους το βρηκα χτες :)

tasos 03-01-04 21:01

Αν είσαι σίγουρος οτι πρόκειται για ζευγάρι,τότε προχώρησε στην αγορά του κατα τη γνώμη μου :) .Πως το κατάλαβες όμως;Μή βασιστείς στα λεγόμενα του μαγαζάτορα,εκτός αν τον εμπιστεύεσαι πολύ,και αυτό γιατί ακόμα και έμπειροι επαγγελματίες δεν μπορούν να ξεχωρίσουν ζευγαρια σε τέτοια ψάρια :o .Αν τα έχεις δεί να ζευγαρώνουν(πρόσεξε να μην γεννούσαν και τα δύο αυγά :shock: :shock: )τότε θα τα πάνε καλά με τη σύνθεση του ενυδρείου σου.Αν έχεις επιπλέον την πολυτέλεια,κάνε μια μέτρηση του νερού που τους έχουν στο μαγαζί για να φέρεις και το δικό σου στα ίδια έπίπεδα τουλάχιστον για τις πρώτες εβδομάδες,γιατί άν είναι μεγάλα τα ψάρια θα έχουν μεγαλύτερη δυσκολία στην προσαρμογή στο καινούριο περιβάλλον! :wink: .

Kostas G. 05-01-04 13:44

Δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι ειναι ζευγαρι γιατι δεν τα εχω δει να ζευγαρωνουν,το υποθετω ομως γιατι ξεχωριζουν απο το υπολοιπο κοπαδι και ειναι παντα μαζι.
Εχω ομως και καποιες ερωτησεις.Σε τι ph πρεπει να τους εχω?Καθε ποτε και ποσο μεγαλες αλλαγες νερου πρεπει να κανω?Εχει κανενας βαλει L47 σε δεξαμενη με δισκους?

Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων

Kostas G. 13-01-04 19:17

Γεια σας,
Δειτε μια φωτογραφια του ενυδρειου μου εδω

tasos 13-01-04 22:12

O green pleco -διόρθωσέ με αν κάνω λάθος,είναι μαγευτικός! :o Πάνω σε ΄ρίζα βρίσκεται ή σε ξεραμένο φύλλο; γιατί έχεις τόσο αέρα;

Giorgos 14-01-04 03:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G.
Εχω ομως και καποιες ερωτησεις.Σε τι ph πρεπει να τους εχω?Καθε ποτε και ποσο μεγαλες αλλαγες νερου πρεπει να κανω?Εχει κανενας βαλει L47 σε δεξαμενη με δισκους?

Οι δίσκοι πάνε μια χαρά με pH από 5,0-7,5 αλλά καλό θα ήταν να ρυθμηστεί γύρω στο 6,5.
Ποτέ δεν μπορείς να κάνεις αρκετές αλλαγές νερού όταν έχεις δίσκους ή γενικότερα αμερικάνικες κιχλίδες. Και κάθε μέρα 50% δεν θεωρείται υπερβολικό. Το προτεινόμενο είναι 25% δύο φορές την εβδομάδα.
Δεν έχω εμπειρία κρατώντας τον L047 μαζί με δίσκους αλλά δεν πιστέύω πως θα αντιμετωπίσεις προβλήματα.

Kostas G. 23-01-04 15:06

Γεια σας,
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :wink:
Γεια σου Τασο,
Ο Green pleco ή αλλιως L200 ειναι πανω σε ριζα.Καθεται και κοιμαται εκει πανω για πολλες ωρες αλλα αμα πηγαινω κοντα αρχιζει να ψαχνει για φαγητο.Εχω τοσον αερα γιατι οι plecos που εχω θελουν το νερο να εχει μεγαλη περιεκτικοτητα σε οξυγονο.Ο L200 θα μεταφερθει αλλου οταν βαλω δισκους γιατι δεν του αρεσουν οι τοσο υψηλες θερμοκρασιες και γιατι εχει αρχισει να γινεται επιθετικος στο Platydoras μου.
Γεια σου Γιωργο,
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες που μου εδωσες.Εψαξα και εγω για τον L47 και βρηκα οτι δε θα εχει προβλημα με τις θερμοκρασιες των δισκων.
Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν θα υπαρχει προβλημα αν κραταω το ph μεταξυ 6,8 και 7.

Σας ευχαριστω εκ των πρωτέρων

tasos 23-01-04 20:12

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν θα υπαρχει προβλημα αν κραταω το ph μεταξυ 6,8 και 7.

Για τους δίσκους;Όχι,τουλάχιστον από την δική μου εμπειρία :) .

johnny98130 23-01-04 23:54

Οι δισκοι δεν εχουν προβλημα με PH 7. Οι δισκοι εκτιμουν ιδιαιτερα το μαλακο νερο(low Total Hardness i.e. low condactivity) ακομα και με PH 7. Οποτε αν θελεις καλυτερο περιβάλλον για δισκους καλυτερα να μαλακώσεις το νερο σου

Kostas G. 26-01-04 19:53

Γεια σας,
Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες που μου δωσατε.Ειναι πολυ υποβοηθητικες :wink:
Τελικα,συντομα θα παω να αγορασω εκεινο το ζευγαρι δισκων που σας ελεγα.
Επισης αυτο το ενυδρειο θα εχει μεσα ενα ζευγαρι Hypancistrus zebra και ενα ζευγαρι Apistogramma agassizi το οποιο το εβαλα το Σαββατο.
Θα ηθελα επισης να σας ρωτησω αν τα A. agassizi που εβαλα θα εχουν κανενα προβλημα με τους δισκους η οχι.

Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων

tasos 26-01-04 21:40

Δεν δείχνουν να ενδιαφέρονται το ένα για το άλλο :roll: .Μην ανησυχείς,είναι απόλυτα συμβατά :D .

Giorgos 27-01-04 02:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G.
Θα ηθελα επισης να σας ρωτησω αν τα A. agassizi που εβαλα θα εχουν κανενα προβλημα με τους δισκους η οχι.

Αν οι δίσκοι είναι μικροί, φοβάμαι πως ίσως τα agassizi όταν ετοιμάζονται για γέννα να ενοχλούν τους δίσκους.

Kostas G. 29-01-04 19:16

Γεια σας,
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :wink:
Οι δισκοι που θα παρω ειναι περιπου 10 εκ. αρα δεν πιστευω να ενοχληθουν απο τα agassizi.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01858 seconds with 11 queries