Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   σκεψη για reef (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56159)

VEZIRAKOS 27-09-11 15:53

σκεψη για reef
 
εδω και 9 μηνες εχω στην κατοχη μ ενα ενυδρειο 60 λτ γλυκο αλλοτε με γκαππυ αλλοτε με αλλα γλυκου νερου πλεον το ενυδρειο το εδωσα στον αδερφο μ και το τοποθετησε στο internet cafe που εχει μ το ψιλο αλαξε βαζοντας ασχετα ψαρια μεσα δεν ακουγε της συμβουλες μ παρολα αυτα του το διωρθωσα και πλεον τον εμαθα τα βασικα και εχει μπει σε εναν σωστο ρυθμο το ενυδρειο... πλεον εδω και καιρο 2 μηνες και κατι εχω στην κατοχη μ μια λυμνη την οποια δυστηχως δεν μπορω να την παρω μαζι μ.. http://www.aquazone.gr/forums/style_...efault/sad.gif οποτε σκυτομαι εδω και παρα πολυ καιρο και μελεταω για ενα reef γυρω στα 170 λτ (εχω περιορισμενο χωρο ) και ενα sumb100 lt) αν τα υπολογιζω σωστα.. το ενυδρειο εχει 75 *50*50 ενω το sumb 50*50*30 δεν ξερω ακομα τι ειναι το υφαλο η το μεσογειακο... για παραδειγμα εγω που θελω να βαλω ενα ζευγαρι κλουν μερικες γαριδες και ισως καποιο ασπονδυλο και διαφορα κοραλια....αρα πρεπει να ειμαι στην κατηγωρια του υφαλου... οσο αφορα τα υλικα εχω αρκετεςαπορειεα στο θεμα με την φιλτρανση.... αλλα σιγα σιγα..

rawnerve 27-09-11 16:50

καλησπερα σου φηλε μου!!:D
εγω ειμαι πολυ καινουριος στα αλατια:pεχω ενα μικρουλι 48λιτρα!!ξεκηνα δηναμηκα ειναι απλα μαγεια πολυ τα χαλανε κ με στεναχωρη αυτο:(:(οσο ποιο πολυ τοσο καλυτερα;)ρηξε διαβασμα θα σε βοηθησει αυτο ειναι πολυ καλο http://rapidshare.com/files/103229662/Making_reef_aquarium.rar

VEZIRAKOS 29-09-11 13:19

ευχαριστω για την βοηθεια ;) καθομουνα και εβλεπα πολλα τοπικ κια θεματα.. εβλεπα ειδη προιοντα και το κοσστος... και με βλεπω απο τον αλλο μηνα να ξεεκιναω κανενας ποιο εμπειρος να μ πει καμια γνωμη καιμια λεπτομερια που πρεπει να προσεξω?

accnt 05-10-11 16:22

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24372

Έχεις κατεβάσει τον οδηγό μου? Στο Post Ν.2

Αποσυμπίεσέ το και διάβασέ το. Θα σου λυθούν πολλές απορίες.

VEZIRAKOS 05-10-11 17:03

ενημερωση
 
ναι μου το εχει αναφερει το παιδι ποιο πανω... πραγματικα με βοηθησε παρα πολυ απλα πλεον θελω να κανω ποιο συγκεκριμενες ερωτησεις
ειναι μερικα πραγματα πχ ποσεςλαμπες και απο τι κρινεται και αλλα

accnt 06-10-11 09:43

Ρώτα συγκεκριμένα...;)

VEZIRAKOS 06-10-11 12:20

καταρχην για το μεγεθος πως σας φενεται? (75 *50*50 ενω το sumb 50*50*30) ? και κατα δεθτερο μια φορα τον χρονο θα το μετακεινω ... το γλυκο δεν ειχε κοραλια και το αδιαζεσ το μισω και ολα καλα αυτα πως πορω να το μετακομισω?

accnt 06-10-11 12:59

Δεν μπορείς να το πας στο ένα μέτρο? Γιατί έτσι θα φάινεται σαν κύβος. Αν αυτό δεν σε ενοχλεί οk.

Με τι κοράλλια θα ασχοληθείς? Γιατί αν πας σε SPS τότε θα χρειαστείς αρκετό φώς. Αν πας σε LPS περισσότερο όχι. Οπότε και το ύψος είναι οk.

Η μετακόμιση είναι ένα θέμα. Μάλλον θα πρέπει να το ξεστείνεις και να το ξαναστείνεις από την αρχή. Δεν μπορείς να το μεταφέρεις με τα βράχια μέσα.:smt018

VEZIRAKOS 06-10-11 13:13

τα μετρα ειναι ακριβως αυτο π βολευει και μονο να μικρινουν μπορουν .. ναι αλλα με το ξεστησημο θα διατρεχουν κυνδυνο τα ψαρακια στον νερο με την ταραξει του νερου..?
σκευτο μαι οτι θα βαλω αμμο απο την θαλλασα στον βυθο και οι αλλαγες μ θα ειναι με θαλασσινο νερο εψαξα πολυ πριν το αποφασισο αυτο... δεν θελω πολλα μεσα στο ενυδριο για να μην εχω συχνα βρομικο νερο.. τ σιγουρα ειναι ενα ζευγαρι κλοουν καποιες γαριδουλες π εχω δει και μαρεσουν και ισωσ καποιο μικρο ψαρακι π να κανει με τα κλοουν.. ανεμωνες σιγουρα και καποια σχετικα ευκολα κοραλακια..

accnt 07-10-11 08:34

Άρα μιλάμε για ένα light reef.

Θα πρέπει να βάλεις ζωντανό βράχο μαζί με κομμάτια νεκρού. Επίσης νεκρό αραγωνίτη, όχι άμμο θαλάσσης. Τις αλλαγές (λίγα λίτρα είναι) θα τις κάνεις με νερό A/O και ειδικό αλάτι.

Όταν είναι να κάνεις την μετακόμιση, βάζεις τον βράχο σε κουβάδες με νερό από το ενυδρείο, σε άλλο κουβά τα κοράλια σου και τέλος σε άλλο τα ψάρια σου. Μεταφέρεις το ενυδρείο μόνο με την άμμο μέσα και με λίγους πόντους νερό. Είναι μια διαδικασία όχι τόσο έυκολη, γιατί από την μεταφορά όλο και κάτι μπορεί να πάει στραβά με τόσο stress.

Πάνος 07-10-11 11:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από VEZIRAKOS (Μήνυμα 622658)
και κατα δεθτερο μια φορα τον χρονο θα το μετακεινω ...

πιστευω οτι θα σε κουρασει τρομερα...μεσα στο ιδιο σπιτι εκανα αναβαθμισεις στο θαλασσινο (για περισσοτερο λιτρα) και με πεθαινε...αυτη η περαμετρος νομιζω ειναι η πιο σημαντικη...
αν μιλαμε και για μετακομισεις σε αλλες πολεις... :smt103 :smt103 :smt101 :smt101

VEZIRAKOS 07-10-11 12:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 622882)
Τις αλλαγές (λίγα λίτρα είναι) θα τις κάνεις με νερό A/O και ειδικό αλάτι.

. Είναι μια διαδικασία όχι τόσο έυκολη, γιατί από την μεταφορά όλο και κάτι μπορεί να πάει στραβά με τόσο stress.

με την μετακωμηση ενυδρειου εχω καλη σχεση οπως και φετος μεταφερα και το ενυδρειο μ ..,, νερο γτ εισαι τοσο απλυτος γτ α/ο και ειδικο αλατι παρα πολοι εδω που βαζουν θαλασσινο νερο πανε απο το καλο στο καλητερο./..

VEZIRAKOS 09-10-11 16:15

προσχεδιο
 
1 Συνημμένο(α)
η εικονα αποτηπωνει την σκεψη μ ,, περιμενω σχολεια και συμπληρωση της εικονας τι μ λειπει εκτο λαμπες οπου της εχω υποψην απλως δεν ξερω ακομα τι χρειαζομαι.. και τι αλλο εχω ξεχασει?
να πω οτι στην εικονα βλεπεται ολα τα εξαρτηματα π εχω σκευτει και εχω ψαξει και μαζι με αυτα ενα Sybon Scientific Instrument refractometer
ti αλλο πρεπει να εφοδιαστω?

VEZIRAKOS 09-10-11 16:17

ξεχασα το α/ο το οποιο ακομα ψαχνω το καταλληλοτερο κατα την γνωμη μ και να ειναι συμβατη η τιμη του μεχρι εδω τα υπολογιζω 750 με 800 μαχιμουν χωρις α/ο και φωτιστικα..

\/ag 09-10-11 19:57

Αν βλέπω καλά έχεις βάλει στο σχέδιο sump ΚΑΙ φίλτρο;;γιατί;;:confused:

accnt 10-10-11 11:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από VEZIRAKOS (Μήνυμα 622946)
νερο γτ εισαι τοσο απλυτος γτ α/ο και ειδικο αλατι παρα πολοι εδω που βαζουν θαλασσινο νερο πανε απο το καλο στο καλητερο./..

... να προσέχουμε λίγο τι γράφουμε....:)

Λοιπόν. Δεν χρειάζεσαι φίλτρο για την επιστροφή του νερού πίσω στο ενυδρείο. Μια αντλία είναι καλύτερη. Τα φίλτρα μπουκώνουν και μειώνεται η ροή. Άσε που δεν ξέρω αν θα δουλέψει καλά.

Για τα φώτα, λάμπες T5 είναι αρκετές. Περίπου 0,5 watt ανα λίτρο νερού. Δύο λευκές μια ακτινική... θα δεις.

VEZIRAKOS 10-10-11 12:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 623491)
... να προσέχουμε λίγο τι γράφουμε....:)

Λοιπόν. Δεν χρειάζεσαι φίλτρο για την επιστροφή του νερού πίσω στο ενυδρείο. Μια αντλία είναι καλύτερη. Τα φίλτρα μπουκώνουν και μειώνεται η ροή. Άσε που δεν ξέρω αν θα δουλέψει καλά.

Για τα φώτα, λάμπες T5 είναι αρκετές. Περίπου 0,5 watt ανα λίτρο νερού. Δύο λευκές μια ακτινική... θα δεις.

συγνωμη απολυτος πειγα να γρεψω :)zw τεσπα οσο για φιλτρο και αντλια σκευτικα το πρωτονμε την τοποθετηση φιλτρου θα μπορω να καθαριζω καλητερα το νερο αλλα και να αντιμετοπισω πολυ ευκολα την επιστροφη του ενρου σε περιπτωση διακοπης ρευματος αν και νομιζω οτι με το σχδιο π εχω κανει αντιμετοπιζεται...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01858 seconds with 11 queries