Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   δισκοι? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51796)

ilias13 14-04-11 22:04

δισκοι?
 
σε ενυδρειο 96 λιτρων εχω 3 γατοψαρα(bronze,silver,albino)3 sae,3 γαριδες amano shrimp, 2 kuhli loach,1 Gyrinocheilus aymonieri και 1apple snail.χαλικι της hobby το aqualit k απο φυτα microsorum pteropus k egeria densa.θελω να προσθεσω ενα μικρο κοπαδακι απο 10-12 μικρα ψαρακια οπως τα neon tetra που να ταιριαζουν μεταξυ τουσ κ 2-3 δισκουσ.τι λετε?

gianniwpopi 14-04-11 22:12

δισκους??? ξερεις ποσο μεγαλοι γινονται οι δισκοι? θελουν τουλαχιστον 50λτ ο καθενας

xLoMoc 14-04-11 22:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias13 (Μήνυμα 579316)
σε ενυδρειο 96 λιτρων εχω 3 γατοψαρα(bronze,silver,albino)3 sae,3 γαριδες amano shrimp, 2 kuhli loach,1 Gyrinocheilus aymonieri και 1apple snail.χαλικι της hobby το aqualit k απο φυτα microsorum pteropus k egeria densa.θελω να προσθεσω ενα μικρο κοπαδακι απο 10-12 μικρα ψαρακια οπως τα neon tetra που να ταιριαζουν μεταξυ τουσ κ 2-3 δισκουσ.τι λετε?

Emena μου φενονται πολλοι οι οργανισμοι που θες να φιλοξενισεις.
Εκτος ομως απο αυτο ξερω οτι οι δισκοι και τα νεον θελουν οξινο νερο.
Τα αλλα ψαρια που εχεις μεσα ζουνε σε οξινο?

ilias13 14-04-11 22:15

δεν εχω κανεi μετρηση ph

xLoMoc 14-04-11 22:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias13 (Μήνυμα 579327)
δεν εχω κανεi μετρηση ph

Οκ αμα κανεις αλλαγες απο βρυση θα ειναι γυρω στο 7-8 αλλα τα νεον και τα δισκακια θελουνε πιο οξινο νερο. Ασε που οι δισκοι θελουν πολλα λυτρα

ilias13 14-04-11 22:20

ουτε 2 δισκουσ δεν μπορω να βαλω?χωρις το κοπαδακι των νεων που ειχα προαναφερει

xLoMoc 14-04-11 22:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias13 (Μήνυμα 579331)
ουτε 2 δισκουσ δεν μπορω να βαλω?χωρις το κοπαδακι των νεων που ειχα προαναφερει

Εγω θα σου ελεγα να μην το διακινδυνεψεις ειδικα με τους δισκους που ειναι αγρια ψαρια.Ασε που τα αλλα ψαρια σου δεν ξερεις αμα ζουνε σε οξινο ph.Γενικα πρεπει να ξερεις οτι οι δισκοι ειναι δυσκολα ψαρια και αμα δεις εδω στο forum οσοι εχουν τους εχουν μονους στο ενυδρειο....Και σε μεγαλα ενυδρεια γιατι δεν κοιτας για αλλες επιλογες? Guppy plattu molly κτλπ??

Yiannis59 14-04-11 22:28

Χωρις λογια

http://www.greekdiscus.com/test2000/...DF%F3%EA%EF%E9

ilias13 14-04-11 22:40

δλδ σε 96 λιτρα δεν μπαινουν καθολου δισκοι??

Yiannis59 14-04-11 22:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias13 (Μήνυμα 579348)
δλδ σε 96 λιτρα δεν μπαινουν καθολου δισκοι??

Μονο πιστοποιημένο ζευγάρι μονο του και με προϋποθέσεις

bokostas 15-04-11 01:15

Ηλία εγώ σε 96 λίτρα δεν θα έβαζα ούτε 2 δίσκους μόνους τους, όχι και με άλλα ψάρια, εκτός αν τους δώσεις μόλις μεγαλώσουν.

Χαραμάδας 15-04-11 09:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 579432)
Ηλία εγώ σε 96 λίτρα δεν θα έβαζα ούτε 2 δίσκους μόνους τους, όχι και με άλλα ψάρια, εκτός αν τους δώσεις μόλις μεγαλώσουν.

Εσύ σε 96 λίτρα δε θα έβαζες ούτε 2 ξιφοφόρους....:D:D:D
Ηλία φίλε μου,διάβασε όλα τα παραπάνω και μετά κανόνησε να έρεθεις από το σπίτι μου να δεις τα ενυδρεία μου με τους δίσκους...και να πάρεις τις αποφάσεις σου...;).

harris samos 15-04-11 10:28

96 λιτρα καλο για γεννηστρα μονο αλλα μετα πασ αλλου !

eimaste aR21rwstoi 15-04-11 11:06

οποτε βγηκε το συμπερασμα...δεν μπαινουν δισκοι:rolleyes:

dimitrios 15-04-11 11:27

εγω πιστευω παιδια οτι θα τους βαλει και ας λεμε οτι δεν χωρανε! το λεω γιατι μου θυμιζει εμενα οταν ξεκινησα, ηθελα να βαλω σε 60 λιτρα ολοκληρο τον αμαζονιο!

Χαραμάδας 15-04-11 11:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 579550)
οποτε βγηκε το συμπερασμα...δεν μπαινουν δισκοι:rolleyes:

Aυτό το συμπέρασμα εσύ πως το έβγαλες???

eimaste aR21rwstoi 15-04-11 11:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χαραμάδας (Μήνυμα 579574)
Aυτό το συμπέρασμα εσύ πως το έβγαλες???

δεν μπορω να σου πω ειναι μυστικο...

μπορει με ολα τα παραπανω που εχεινα βαλει και δυο δισκους???
και να τους κρατησει οταν μεγαλωσουν???

harris samos 15-04-11 12:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χαραμάδας (Μήνυμα 579574)
Aυτό το συμπέρασμα εσύ πως το έβγαλες???

αν πιστευεις το αντιθετο πες μας πως μπορει να γινει ?

Sotiris7 15-04-11 12:20

Μην αρχίσουμε πάλι την ίδια ιστορία ρε μάγκες............. zw

eimaste aR21rwstoi 15-04-11 12:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 579597)
Μην αρχίσουμε πάλι την ίδια ιστορία ρε μάγκες............. zw

τι ιστορια συζητηση κανουμε...
οτι δεν συμφωνουμε δεν σημαινει οτι μαλωνουμε κιολας...;)

τωρα αμα θες να μαλωσουμε το κανονιζουμε στην επομενη συναντηση....:D:D:D:D

harris samos 15-04-11 12:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 579597)
Μην αρχίσουμε πάλι την ίδια ιστορία ρε μάγκες............. zw

δεν αρχηζουμε τιποτα φιλε απλα ο καθε ενας που μιλαει για τετεια θεματα πρεπει να μιλαει με επιχηρηματα για να μη τσακωνομαστε τσαμπα οχι απλα να λεει κατι και να αναβει φωτιες και μετα να εξαφανιζετε και να τσακωνομαστε τσαμπα ;)

Sotiris7 15-04-11 12:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 579602)
............να τσακωνομαστε τσαμπα ;)

Ε όχι και να πληρώνουμε για να τσακωθούμε ρε συ Χάρη.............. :D :D :D

Άντε να σου πω το σκεπτικό που ΙΣΩΣ χρησιμοποιεί ο Χρήστος (ΑΝ το πετύχω, θέλω βραβείο για τις μαντικές μου ικανότητες........) :rolleyes:

Μπορεί να εννοεί, ότι σε ένα τέτοιου μεγέθους ενυδρείο, ΑΝ έχει εξαιρετική φίλτρανση και τακτικότατες "ρουτίνες" συντήρησης και αλλαγών νερού, δεν θεωρεί απαγορευτικό το να μπορεί κανείς να διατηρήσει δίσκους σε τέτοιες συνθήκες.

Τώρα, εσύ, εγώ και κάποιοι άλλοι, μπορεί να μην συμφωνούμε, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει λόγω έντονης αντιπαράθεσης και........ μάχης...... :D

eimaste aR21rwstoi 15-04-11 12:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 579616)
Ε όχι και να πληρώνουμε για να τσακωθούμε ρε συ Χάρη.............. :D :D :D

Άντε να σου πω το σκεπτικό που ΙΣΩΣ χρησιμοποιεί ο Χρήστος (ΑΝ το πετύχω, θέλω βραβείο για τις μαντικές μου ικανότητες........) :rolleyes:

Μπορεί να εννοεί, ότι σε ένα τέτοιου μεγέθους ενυδρείο, ΑΝ έχει εξαιρετική φίλτρανση και τακτικότατες "ρουτίνες" συντήρησης και αλλαγών νερού, δεν θεωρεί απαγορευτικό το να μπορεί κανείς να διατηρήσει δίσκους σε τέτοιες συνθήκες.

Τώρα, εσύ, εγώ και κάποιοι άλλοι, μπορεί να μην συμφωνούμε, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει λόγω έντονης αντιπαράθεσης και........ μάχης...... :D

αυτο το σκεφτηκα κι εγω αλλα δεν ειναι κριμα να τα περιοριζεις τοσο πολυ???
δηλαδη μπορουμε να εχουμε και μονομαχους σε ποτηρακια...

τεσπα στα οπλα παλικαριαααα...ΑΕΕΕΡΑΑΑΑΑΑzw

chemical mac 15-04-11 13:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 579602)
...απλα ο καθε ενας που μιλαει για τετεια θεματα πρεπει να μιλαει με επιχηρηματα...

μάλλον δεν έχεις δει τα ποστ, τις φωτογραφίες και τα βίντεο του Χαραμάδα ;)

Sotiris7 15-04-11 13:08

Κωστή, όπως είδες, είπα ότι και εγώ διαφωνώ κάθετα με την διατήρηση δίσκων σε τόσο μικρά ενυδρεία.............. αλλά ούτε μπορούμε να κάνουμε τον χωροφύλακα στον καθένα, ούτε και αυτός είναι ο λογος ύπαρξης αυτού του χώρου στον οποίο βρισκόμαστε όλοι και γράφουμε τις σκέψεις μας.

Γράφει ο καθένας μας τις απόψεις του, και μέχρι εκεί.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να σκοτωνόμαστε για την διαφορετικότητα των απόψεων του καθενός.

Άλλωστε όπως έχω ξαναπεί, προσωπικά, σέβομαι ΟΛΕΣ τις απόψεις και το μόνο που με εκνευρίζει αφάνταστα, είανι το να πιστεύει κανείς ότι αυτός και μόνο αυτός, έχει την σωστή σκέψη............ η απολυτότητα των απόψεων με χαλάει, όχι η διαφορετικότητα. ;)

Ρε συ Μάκη, μην το συνεχίζεις και εσύ σε αυτό το στυλ............. πάλι χαμός θα γίνει....... δεν το βλέπεις;;;;;;;

harris samos 15-04-11 13:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 579624)
μάλλον δεν έχεις δει τα ποστ, τις φωτογραφίες και τα βίντεο του Χαραμάδα ;)

μπορεις να βοιθησεις να τα δω ? γιατι την προιγουμενη φορα μονο τα δικα μου ψαρια ειδα ;) τιποτα αλλο :rolleyes:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 579625)
Κωστή, όπως είδες, είπα ότι και εγώ διαφωνώ κάθετα με την διατήρηση δίσκων σε τόσο μικρά ενυδρεία.............. αλλά ούτε μπορούμε να κάνουμε τον χωροφύλακα στον καθένα, ούτε και αυτός είναι ο λογος ύπαρξης αυτού του χώρου στον οποίο βρισκόμαστε όλοι και γράφουμε τις σκέψεις μας.

Γράφει ο καθένας μας τις απόψεις του, και μέχρι εκεί.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να σκοτωνόμαστε για την διαφορετικότητα των απόψεων του καθενός.

Άλλωστε όπως έχω ξαναπεί, προσωπικά, σέβομαι ΟΛΕΣ τις απόψεις και το μόνο που με εκνευρίζει αφάνταστα, είανι το να πιστεύει κανείς ότι αυτός και μόνο αυτός, έχει την σωστή σκέψη............ η απολυτότητα των απόψεων με χαλάει, όχι η διαφορετικότητα. ;)

Ρε συ Μάκη, μην το συνεχίζεις και εσύ σε αυτό το στυλ............. πάλι χαμός θα γίνει....... δεν το βλέπεις;;;;;;;

θα σου απαντισω αμεσως .. σκεψου να πουμε οκ ειναι καλα τα 90 λιτρα για δισκους που δεν ειναι οκ το ξερεις και το ξερω αμα δεχθουμε το 90 αυριο θα βγει καποιος αλλος και θα πει αφου τους κρατατε σε 90 εγω δε μπορω σε 60 και παει λεγοντας για ποιο λογο να περαστει ενα τετειο χαζο μηνυμα απο ενα φορουμ που θελει το καλο τον ψαριων
δηλαδη εγω κι εσυ που ταιζουμε ρευμα 400+++++ λιτρα νερα ιστοριες ειμαστε μ@@@@@@ ? αμα ειναι να τους βαλω κι εγω στο 50 και εκει που εβαλα το μεγαλο ενυδρειο να βαλω ενα home cinema και οχι να καθομε στην καρεκλα και να βγαζω τα ματια μου στο pc

Sotiris7 15-04-11 13:24

Ρε συ Χάρη............. το είπα και πιο πάνω........ προσωπικά, ΔΙΑΦΩΝΩ με την σκέψη και μόνο διατήρησης αυτών των ψαριών σε ενυδρεία τέτοιου μεγέθους.

Αλλά δεν χρειάζεται να......... αρπαζόμαστε και από τα μούτρα.............

Το ξέρεις άλλωστε ότι και εγώ του δίσκους μου τους έχω σε 550 λίτρα (έχω βέβαια και άλλο ένα 200άρι) αλλά επίσης ξέρεις ότι το καλοκαίρι έχω σκοπό να φτιάξω ένα τέρας 1600 λίτρων + sump (συνολικά περίπου 2 τόννους νερό) για να βάλω εκεί τους δίσκους μου και να τους χαζεύω.

Άρα, αυτό που λέω απλά, είναι ότι καταθέτουμε την άποψή μας, λέμε και γιατί πιστεύουμε πως αυτό που γράφουμε είναι προς την σωστή κατεύθυνση, αλλά μέχρι εκεί.

Δε νομίζω ότι προσφέρουμε τίποτα με το να τα χώνουμε σε όποιον έχει διαφορετική άποψή από την δική μας και να οδηγούμαστε στο να δημιουργούμε μια σαφώς όχι ωραία ατμόσφαιρα εδώ μέσα.

Για την τρέλλα μας γράφουμε ρε συ.......... όχι για να πλακωθούμε........

harris samos 15-04-11 13:27

δε γραφω για να πλακωθο με κανεναν ισα ισα γραφω για να μη βγει μετα και λεει ψωφανε τα ψαρια στο 60 λιτρο γιατι εκει θα του τα χωσο ασχημα :D:D

Sotiris7 15-04-11 13:27

Δεν είναι 60.......... 96 είναι τα λίτρα........... στο 96λιτρο θα ψοφάνε........:D :D :D

ilias13 15-04-11 14:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 579566)
Εγώ πάλι Δημήτρη μου, νομίζω ότι απλώς κάνει πλάκα, και πως δεν το σκέφτεται καν.

Απλά το έγραψε για να καλαμπουρίσει με τις απαντήσεις. ;)

Κωστή, τα μικρά που θα γεννηθούν, θα είναι 78 στροφών στην αρχή;;;; :D

μαλλον εσεις κανετε πλακα..ερωτηση ενος αρχαριου ειναι..
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 579566)
Εγώ πάλι Δημήτρη μου, νομίζω ότι απλώς κάνει πλάκα, και πως δεν το σκέφτεται καν.

Απλά το έγραψε για να καλαμπουρίσει με τις απαντήσεις. ;)

Κωστή, τα μικρά που θα γεννηθούν, θα είναι 78 στροφών στην αρχή;;;; :D

δεν ξεκινησα το θεμα για καλαμπουρι παιδια,εσεις το πηγατε εκει κ ξεφυγατε..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02546 seconds with 11 queries