Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   αντοχη πλεκο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79455)

redman 12-04-14 21:09

αντοχη πλεκο
 
καλησπερα σας!
το πασχα ερχεται και μαζι με αυτο και καποια προβληματακια!
στο ψητο λοιπον
φευγω απο αθηνα για μια μιαμιση εβδομαδα και η αυτοματη ταιστρα μου δεν δεχεται τροφη για τους πλεκο μου.
τους εχω μονους τους σε ενα 40λιτρο ενδρυο ( 2 ειναι στον αριθμο 5cm και 10cm)
σκευτηκα να τους ριξω αυτη την τροφη της JBL novo για πλεκο 5-20 cm, 3-4 καψουλες, να εχουν. αλλα ρωταω εσας που εχετε πιο πολυ εμπειρια. τι να κανω?

kgf12345 12-04-14 21:18

ξυλα υπαρχουνε στο ενυδρειο?
καλα θα ητανε στις 7 μερες να περασει καποιος και να τους ριξει τροφη αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.
τι ταιστρα εχεις και τι τροφη τους δινεις?
(το μεγεθος του ενυδρειου πιστευω ξερεις πως ειναι ακαταλληλο γιαυτα τα ψαρια.)

τις τροφες "διακοπων" κλπ,καλυτερα αστες.πιο πολλα προβληματα μπορει να δημιουργησουνε.

παντως για μια βδομαδα δεν παθαινουνε τιποτα τα ψαρια χωρις φαι.θα κανουν και αποτοξινωση,καλο θα τους κανει.

αν ομως εχεις ξυλα μεσα ακομα καλυτερα.

ChocolatePuma 12-04-14 21:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman (Μήνυμα 832770)
καλησπερα σας!
το πασχα ερχεται και μαζι με αυτο και καποια προβληματακια!
στο ψητο λοιπον
φευγω απο αθηνα για μια μιαμιση εβδομαδα και η αυτοματη ταιστρα μου δεν δεχεται τροφη για τους πλεκο μου.
τους εχω μονους τους σε ενα 40λιτρο ενδρυο ( 2 ειναι στον αριθμο 5cm και 10cm)
σκευτηκα να τους ριξω αυτη την τροφη της JBL novo για πλεκο 5-20 cm, 3-4 καψουλες, να εχουν. αλλα ρωταω εσας που εχετε πιο πολυ εμπειρια. τι να κανω?

Καλησπέρα

10 μέρες χωρίς τροφή, θα αντέξουν

Σε 40λιτρο ενυδρείο για αρκετό καιρό...δεν νομίζω να αντέξουν

redman 12-04-14 21:39

παιδια στο 40λιτρο θα τα βαλω γιατι εχω ενα μικρο θεματακι με το μεγαλο, δεν τα εχω μονιμα. μονο γαι μια μιαμιση βδομαδα.
δηλαδη και 10 μερες χωρις φαι καλα θα ειναι.
ξυλα δεν εχω

ChocolatePuma 12-04-14 21:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman (Μήνυμα 832774)
παιδια στο 40λιτρο θα τα βαλω γιατι εχω ενα μικρο θεματακι με το μεγαλο, δεν τα εχω μονιμα. μονο γαι μια μιαμιση βδομαδα.
δηλαδη και 10 μερες χωρις φαι καλα θα ειναι.
ξυλα δεν εχω

Κανε μια καλή αλλαγή νερου κι ενα καλο ταισμα πριν φυγεις...και θα ειναι μια χαρα
Το καλυτερο θα ηταν να μπορουσε καποιος να ταισει στο ενδιαμεσο, αλλα αν δεν υπαρχει αυτη η δυνατότητα, εγω προσωπικά θα τους αφηνα 10 μερες...να πεσουν και οι "κοιλιες"!

Κι οταν με το καλο επιστρεψεις, κοιτα το θεμα που εχεις με το μεγαλο και κοιτας και τι θα κανεις με τους πλεκο - θελουν αρκετα εως πολλα λιτρα

redman 12-04-14 21:51

σας ευχαριστω!!

Τάκης 12-04-14 22:00

Για 10 ημέρες χωρίς φαί δεν παθαίνουν τίποτα, πιστεύω πως θα είναι και καλύτερα επειδή είναι σε μικρό ενυδρείο για να υπάρχουν λιγότεροι ρίποι. Θεωρώ πιο σημαντικό να πέρναγε κάποιος γνωστός σου στις 5 ημέρες να κάνει μια αλλαγή νερού παρά να τα ταίσει. Πρίν φύγεις κάνε μια γεναία αλλαγή νερού

Diskus fan 13-04-14 12:28

Τι αλλαγή νερού να κάνει... αφού λέει ότι εκεί θα τους βάλει για το διάστημα που θα φύγει (ή κατάλαβα λάθος; )
Συμφωνώ ότι γιια το 10 ήμερο... ΔΕΝ χρειάζεται ΤΙΠΟΤΑ... τα ψάρια ΔΕΝ θα έχουν πρόβλημα... ούτως ή άλλως αντέχουν χωρίς φαγητό πολύ παραπάνω.-

ChocolatePuma 13-04-14 14:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 832841)
Τι αλλαγή νερού να κάνει... αφού λέει ότι εκεί θα τους βάλει για το διάστημα που θα φύγει (ή κατάλαβα λάθος; )
Συμφωνώ ότι γιια το 10 ήμερο... ΔΕΝ χρειάζεται ΤΙΠΟΤΑ... τα ψάρια ΔΕΝ θα έχουν πρόβλημα... ούτως ή άλλως αντέχουν χωρίς φαγητό πολύ παραπάνω.-

Αλλαγη νερού στο ενδεχόμενο να τους βάλει στο 40λιτρο, κάποιες μέρες πριν φυγει

Αν τους βαλει την ιδια μερα με την αποχωρηση, τοτε απλά πρεπει να εχει φροντισει για στρωμενο φιλτρο

Οι προτάσεις - απαντήσεις ειναι ανάλογες των στοιχείων που δίδονται κατά την υποβολή της ερώτησης και αντιστρόφως ανάλογες των λίτρων του ενυδρείου :smt019

redman 13-04-14 14:38

Παιδια το σαρανταλιτρο ειναι στρωμενο. Τα ψαρια θα μπουν εκει μονο για μια βδομαδα. Θα τους ριξω φαγακι και ολα επλιζω να πανε καλα!

thab 13-04-14 15:04

Μην τους ρίξεις υπερβολική ποσότητα γιατί μόνο αρνητικές συνέπειες θα έχει.
Όπως σου είπαν και πιο πάνω τα ψάρια θα αντέξουν σε αυτό το διάστημα.

Diskus fan 14-04-14 21:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman (Μήνυμα 832867)
Παιδια το σαρανταλιτρο ειναι στρωμενο. Τα ψαρια θα μπουν εκει μονο για μια βδομαδα. Θα τους ριξω φαγακι και ολα επλιζω να πανε καλα!

Για να πάνε καλά... και να ΜΗΝ μείνεις με την ελπίδα... να ΜΗΝ τους ρίξεις... ΤΙΠΟΤΑ.- ;)

Nick74 14-04-14 21:57

κανενα προβλημα, ταισε οποτε επιστρεψεις και δε χρειαζονται ταιστρες και ειδικα τιποτα "θαυματουργες ηλιθιοτητες"...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01893 seconds with 11 queries