Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Λίγα λόγια για τα "rift lakes" (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=118)
-   -   τι θα μπορουσα να βαλω σε 180 ΚΑΘΑΡΑ λιτρα? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61872)

Vangelis21 26-04-12 22:11

τι θα μπορουσα να βαλω σε 180 ΚΑΘΑΡΑ λιτρα?
 
σκεφτομαι για Αφρικανες αλλα μου αρεσει και το φυτεμενο. Εχω ηδη κριμπενσις και ψαχνω και κατι αλλο που να πεφτει σε αυτον τον συνδιασμο (σε αλλο ενυδρειο).

ως τωρα ειμαι αναμεσα σε

φυτεμενο με γκαπυ

χωρις φυτα με λαμπιντο



οι γνωμες σας?

n_vergopoulos 26-04-12 22:26

το δευτερο !!!!!!!!!

Vangelis21 26-04-12 22:27

χαχχαχ κι εδω με βρηκες? την ξερω την αποψη σου και οπως βλεπεις συμφωνω!

Κλεόβουλος 27-04-12 07:32

-Απο Malawi:1 χαρεμάκι Labidochromis,με πολλές πέτρες και λίγα φυτά
-Απο Tanganyika:1 ζευγάρι J.transcriptus (στις πέτρες)+ 1 χαρεμάκι L.multifasciatus (πολλά κελύφη) και λίγα φυτά
;)

Vangelis21 27-04-12 07:51

Οκ αλλα εχω δυο ερωτησεις. Αλλα φυτα εκτος απο βαλισνεριες και ανουμπιες μπαινουν με λαμπιντο; Ας πουμε μπαμπου μπορει να μπει; Ακομα, αν ειναι μικρα μπορω να βαλω 2 χαρεμια λαμπιντο;

ΜΙΜΗΣ 27-04-12 08:28

βαλε αφρικανες
βαλε και φυτα αν σ αρεσουν
το πολυ πολυ να τα φανε για σαλατα
χε χε χε

Κλεόβουλος 27-04-12 08:30

Μπαμπού δεν έχω δοκιμάσει, δεν ξέρω πόσο αντέχουν.
Αλλά μπορείς να βάλεις και Pteropus, crinum, κρυπτοκορίνες, pistia.

Όταν είναι μικρά δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το φύλο ;).
Αλλά μπορείς να ξεκινήσεις με 7-8 μικρά και να ξεχωρίσεις ένα ωραίο χαρεμάκι (με έναν αρσενικό και 3-4 θηλυκά)

Vangelis21 27-04-12 09:21

Ενταξει οταν λεω μικρα εννοω σε μεγεθος, οχι αναγκαστικα ηλικια. Ας πουμε 3-4 εκ.

Αυτα που μου ειπες ειναι φυτα; Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να φυτεψω και να μη τα φανε;

Α κατι ακομα, οι λαμπιντο κανει να τρωνε ζωικα; Η μονο φυτικα; Παιζει κινδυνος bloat?

Κλεόβουλος 27-04-12 10:05

Το μέγεθος είναι συνάρτηση της ηλικίας.
Φυτά είναι. Μπορεί να τσιμπολογάνε κανένα (τα δικά μου δεν ενδιαφέρονταν:D) αλλά δεν θα τα καταστρέψουν κιόλας.
Τα Labidochromis caeruleus sp."yellow" είναι παμφάγα.
Το bloat πάντως είναι πολυπαραγοντική ασθένεια και οι αφρικάνικες κιχλίδες είναι πολύ ανθεκτικά ψάρια που αν τους δώσεις καλές συνθήκες δεν αρρωσταίνουν ποτέ ;)

Vangelis21 27-04-12 10:08

ωραιος. τιο προτεινεις ομως? εχω μια τροφη για κιχλιδες της χικαρι cichlid staple. κανει αυτη λες? παντως θελει ανθεκτικα φυτα για σιγουρια ε? εσυ εχεις φυτεμενο? καμια φωτο να δουμε?

Κλεόβουλος 27-04-12 10:32

Καλή είναι και η Hikari αλλά πάρε και καμμιά ακόμη για ποικιλία (έχω χρησιμοποιήσει διάφορες όπως Tropical vegetable, Tropical spiroulina,Ocean nutrition cichlid,Sera granured, Nls cichlid κλπ κλπ).
Τα φυτά με σκληρό φύλλο δεν τα πλησιάζουν.
Σε όλα τα ενυδρεία μου έχω φυτά (έχω εξηγήσει πολλές φορές τους λόγους).
Αν ψάξεις στις παρουσιάσεις θα δεις μερικά.

Vangelis21 27-04-12 10:49

πως ψαχνω τις παρουσιασεις σου γιατι δεν ξερω? μπραβο ρε φιλε γιατι κι εμενα αυτο ηταν το διλλημα μου. λατρευω τις λαμπιντο αλλα ΘΕΛΩ φυτεμενο! ωραια ετσι θα το κανω αλλα θελω την καθοδηγηση σου!

ποσα ψαρακια να βαλω μεσα ομως? οταν ειπες μετα να "ξεχωρισω" ενα χαρεμακι τι εννοουσες? πως δηλαδη? αν βαλω απο την αρχη 2 χαρεμακια με μικρα σχετικα λαμπιντο 3-4 εκατοστα θα εχουμε προβλημα? ειδικα αν τους κανω ωραιες γωνιες με πετρες να εχει το καθε αρσενικο τη γωνια του? νομιζω οτι αυτα που λεω εγω εχουν ηδη ξεκαθαρισμενο φυλλο. αυτο δε φαινεται κι απο το αν εχουν μαυρο κατω απο την κοιλια τους?>

Κλεόβουλος 27-04-12 11:05

Εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120

Στα 3-4 εκ. σ΄αυτά τα ψάρια δεν είναι εύκολο να ξεχωρίσεις το φύλο (αν μπορείς να το κάνεις πάω πάσο :)). Είναι μία ένδειξη για αρσενικό, το σκούρο μαύρο πτερύγιο αλλά σίγουρα μόνο απο τη συμπεριφορά τους θα καταλάβεις το φύλο.

Είπα και πιο πάνω ότι για το ενυδρείο σου ένα χαρέμι (1+3/4) είναι μια χαρά (μετά απο λίγο καιρό θα χρειαστεί να βγάζεις και τις γέννες ;))

ΜΙΜΗΣ 27-04-12 11:40

βαλτα ετσι οπως λες και οταν μεγαλωσουν θα δεις ποιος
ειναι ο κυριαρχος αρσενικος και διωχνεις τον αλλον
στην ουσια το ιδιο πραγμα σου λεει και ο κλεοβουλος
να βαλεις πολλα μικρα και στην πορεια να δεις τι παιζει
γιατι στα χαρεμια που λες μπορει να σου βγουνε αρκετα(κρυφα)
αρσενικα που ουτε εσυ δεν τα φανταζοσουν

Vangelis21 27-04-12 11:43

Και πως βλεπουμε ποιο ειναι κυριαρχο; Αν βαλω ενα αρσενικο με 6-7 θυληκα υα ειμαι οκ;

Κλεόβουλος 27-04-12 12:07

Θα καταλάβεις εύκολα ποιό θα είναι το κυρίαρχο.
Προτείνω στα 180 λίτρα (με 1μ. μήκος) όχι παραπάνω απο 6 ενήλικα ψάρια.

Vangelis21 27-04-12 12:10

Τα ενηλικα ειναι απο ποσο μηνων/ εκατοστων και πανω;

Το ενυδρειο ειναι 180 λιτρα με ενα μετρο μηκος καθαρο. Μεικτα φτανει τα 200 περιπου

ΜΙΜΗΣ 27-04-12 12:15

λοιπον για να μην το κουραζουμε
αφου ειναι 3-4 εκατοστα δεν θα εχεις προβλημα
βαλτα ολα μεσα
αργοτερα θα καταλαβεις απο μονος σου τι πρεπει να κανεις

Vangelis21 27-04-12 12:17

Αυτο το "αργοτερα" δε μου λετε ποτε ειναι. Για μενα παιζει ρολο γιατι δεν θα τα εχω για παντα εγω αυτα

ΜΙΜΗΣ 27-04-12 12:20

οταν θα γινουν απο 6εκατοστα και πανω
δηλαδη σε κανενα 6μηνο-χρονο

Vangelis21 27-04-12 12:22

Αααα μπραβοοοοο
90% δε θα τα εχω τοτε εγω οποτε τωρα ειμαι οκ

ΜΙΜΗΣ 27-04-12 12:24

γιατι αυτο?
καλυτερα μην τα βαλεις καθολου τοτε,
η μαγεια το αφρικανων ειναι να τα δεις να μεγαλωνουν
να κανουν τις φωλιες τους να ζευγαρωνουν να
βλεπεις τα μωρα να αναπτυσονται κτλ

Vangelis21 27-04-12 12:25

Ναι φιλε μου το φανταζομαι αλλα φευγω εξωτερικο και θα τα δωσω σε καποιο φιλο. Αυτα εχει η ζωη

ΜΙΜΗΣ 27-04-12 12:27

οκ τι το συζηταμε τοτε
κοιτα να τα χαρεις οσο μπορεις
και μην αγχονεσε γιαυτα

Κλεόβουλος 27-04-12 12:28

Βαγγέλη προσπαθούμε να απαντήσουμε σε ότι ρωτάς :cool:
Το ψάρι φτάνει τα 13-15 εκ.
Απο 6,5-7 εκ. θεωρείται ενήλικο ικανό για αναπαραγωγή.
Όταν το αρσενικό ενηλικιωθεί θα θελήσει να ζευγαρώσει και θα κυνηγάει κάθε άλλο αρσενικό που θα συναντάει μέχρι να το εξοντώσει ή να υποταχθεί (ή να απομακρυνθεί, αν είναι σε μεγάλο ενυδρείο).
Θα κυνηγάει και κάθε θηλυκό για ζευγάρωμα κι αν είναι λίγα θα τα εξοντώσει απο την "πίεση".
Αυτό είναι το "αργότερα".

(είδα ότι με πρόλαβε ο Μίμης :))

Vangelis21 27-04-12 12:28

Ευχαριστω. Παντως το οτι θα τα αποχωριστω δεν παει να πει οτι δεν θελω να περνανε καλα! Τωρα μενει η διακοσμηση! Ασπρη χαλαζιακη ειναι οκ;

ΜΙΜΗΣ 27-04-12 12:33

μια χαρα ειναι αρκει να μην ειναι πολυ χοντρη(εχω ακουσει οτι κιτρινιζει λιγο με τον καιρο)
επισης μπορεις να βαλεις και αμμο απο παραλια αν θελεις
και σ αρεσει παντος τα ψαρια θελουν αμμο για να καθαριζουν τα βραγχια τους

Vangelis21 27-04-12 12:34

Απλα την ειδα και μου αρεσει πολυ η πολυ λεπτη λευκη χαλαζιακη. Πιο πολυ το χρωμα σκεφτομαι γιατι εχω ακουσει οτι καποια ψαρια τα ενοχλει το λευκο

ΜΙΜΗΣ 27-04-12 12:37

σιγουρα το καταλευκο δεν ειναι οτι καλυτερο
στρεσαρει τα ψαρια αυτοι που βαζουν το κανουν γιατι αρεσει σε αυτους πιο πολυ
και οχι στα ψαρια τους
μια λυση αν και πιο ακριβη ειναι αραγωνιτης
η να τον μπερδεψεις με αμμο

Vangelis21 27-04-12 12:38

Ε ναι αυτο ελεγα. Το θεμα ειναι αν οι λαμπιντο εχουν προβλημα. Ελπιζω τα φυτα να το μειωσουν αυτο και οι πετρες


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02048 seconds with 11 queries