Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   ΠΡΟΒΛΗΜΑ: λευκες ινωδης εκενωσεις σε δισκους (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53352)

savvas27 02-06-11 03:13

ΠΡΟΒΛΗΜΑ: λευκες ινωδης εκενωσεις σε δισκους
 
καλησπερα σας!
εχω ενα ενυδρειο περιπου 130λ και εχω βαλει μεσα 5 δισκακια 6 νεον τετρας και πριν δυο μερες εβαλα ενα ancistrus.
χρησιμοποιω νερο α.ο και βρυσης,οι τιμες μου ειναι:
ph-7,5
kh-5
no2-0
amonia:0-0,25
το ενυδρειο ειναι φυτεμενο με vallisneria gigantea και με anubias congensis(μια ριζα)
επισης εχει και δυο ριζες αμαζονιου
φιλτρα 2 eheim, ενα κρεμαστο και ενα μικρο εσωτερικο
Πριν ενα μηνα αντιμετωπισα ick με costapur της sera και αυξηση της θερμοκρασιας στους 33,τα συμπτωματα (λευκα μικροσκοπικα στιγματα)υποχωρησαν αλλα εχασα 3 απο τα νεον μου (ενα καθε μερα)και μαλλον ηταν απο την μεγαλη θερμοκρασια γιατι μολις την κατεβασα στους 28 που ειναι τωρα δεν εχασα αλλο ψαρακι.
Μετα απο μερικες μερες ειδα να κρεμονται απο τα δισκακια λευκα ινωδη και μακρυα περιτωματα τα οποια δυσκολα ξεκολουσαν απο την κοιλια τους.τα ταιζα d-50 plus, discus gran και μοσχαροκαρδια μερα παρα μερα.
πηγα σε ενα πετσοπ και μου ειπε οτι τα ψαρακια πασχουν απο εντερικα λογο της πρωτεινης και της ελειψης φυτικων ινων και ετσι μου ειπε να τα ταισω για μια βδομαδα μονο σπιρουλινα ,τα νηματοειδη λευκα κοπρανα μου φαινεται πως υποχωρησαν.Τα ψαρια εχουν πολυ ορεξη τρωνε και συμπεριφερονται κανονικα,αυτη η ιστορια κραταει περιπου εδω και ενα μηνα.Επισης σημερα παρατηρησα οτι τα νεον αν και τρωνε και αυτα κανονικα μου φαινεται οτι εχουν χασει το εντονο χρωμα τους και οι κοιλιες τους φενονται παραταισμενες,και το τζαμι του ενυδρειου μου εχει γεμισει μικροσκοπικα σκουλικια λευκα σαν τριχες αλλα πολυ κοντα και μερικα λιγο πιο μακρυα γυρω στα 4 χιλιοστα.
Για να τα δεις πρεπει να πας να κολησεις πανω στο τζαμι.
Τελικα υπαρχει κατι ανησυχιτικο?
πρεπει να βαλω καποιο φαρμακο?
τα δισκακια μου εχουν εντερικο η hexamita?
Με τα μικροσκοπικα σκουλικια τι να κανω?


σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!

Tsagos 02-06-11 03:15

προσπαθησε για μια φωτογραφία εαν μπορείς.

savvas27 02-06-11 03:21

επισης ξεχασα να σας πω οτι τα δισκακια κανουν καποια αστραπηεα ξυσηματα στα φυτα και σε σπανιες περιπτωσεις στον βυθο

Γιώργος Κ 02-06-11 03:26

Καλως ηρθες! :p

Hexamita = παρασιτα που ζουν στο εντερο ...

Παρε σπιρουλινα και πριν ταισεις βαφτισε τη σε σκορδοζουμο!

Ειναι πολυ μικρο ενυδρειο για τους δισκους μη το φορτωνεις με αλλα ψαρια! Προσεχε την αμμωνια.

Τι μεγεθος εχουν οι δισκοι? Τι θερμοκρασια εχεις? :confused:

Τα ασπρα σκουλικακια κινουνται σαν τα planaria http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51303 :confused:

savvas27 02-06-11 03:42

τα δυο τα δισκακια ειναι γυρω στα 6-7 cm και τα αλλα 3 ειναι 2 ποντους μικροτερα.η θερμοκρασια ειναι στους 29 και τα σκουλικια εχουν κινηση σαν μικρα φιδια πανω στο τζαμι.επισης το ενυδρειο σκεφτομαι να το αντικαταστησω με ενα μεγαλυτερο προσεχως
-------------------------
τα σκουληκια περισοτερο απ ολα στο βιντεο που ειδα μου μοιαζουν με"Roundworms"

Sotiris7 02-06-11 06:25

Πάντα ξεχνάω πως το λένε εκείνο το ρημάδι το ανθρώπινο φάρμακο σε κάψουλες με το οποίο κάνουμε θεραπεία για τα εντερικά προβληματα των δίσκων........

Πως το λένε μωρέ εκείνο το ρημάδι που βάζουμε μία κάψουλα ανά 100 λίτρα...............

StefanosS 02-06-11 08:09

flagyl?:rolleyes:

Χαραμάδας 02-06-11 08:10

Καλημέρα κι από μένα.
Συμφωνώ με τον Γιώργο είναι Hexamita (μπορείς να διαβάσεις σχετικά στο δίκτυο).
Για μένα η αιτία είναι η μοσχαροκαρδιά.Θα σου προτείνω να την κόψεις τελείως.
Υπάρχει φάρμακο....http://www.eshalabs.com/hexamita.htm
Είναι πολύ καλό,το έχω χρησιμοποιήσει σε παρόμοια περίπτωση,με επιτυχία.
Οσο για το τάισμα συμφωνώ για τροφές λαχανικών αλλά και grintal.

savvas27 02-06-11 12:06

τα συμπτωματα με τα ινωδη κοπρανα υποχωρουν αλλα απο οτι καταλαβα ειναι hexamita και καποια στιγμη θα ξαναεπανελθουν και μαλλον θα ειναι αργα για τα ψαρακια..τελικα θεραπεια να κανω με flagyl στην τροφη τους
?
με flagyl στο νερο (το οποιο φαρμακο ηδη το εχω)με hexamita?
με σπιρουλινα βουτηγμενη σε σκορδοζουμο η ολα μαζι????
με τα αποχρωματισμενα νεον μου τι να κανω?να τα βαλω στο νοσοκομειο μονα τους?
και επισης θελω τα φωτα σας για το ξυσιμο των δισκων και και αν πρεπει να κανω θεραπεια του ενυδρειου για τα μικροσκοπικα (κατα πασα πιθανοτητα)roundworms...
σας ευχαριστω!!!!

dimitrios 02-06-11 15:36

τα νεον την εχουν ακουσει γιατι θελουν 20-24 βαθμους κελσιου και εσυ εχεις 29, αραδεν κανουν με τους δισκους σου, κανε συχνες αλλαγες νερου γιατι τα λιτρα σου ειναι λιγα και ξεκινα θεραπεια με flagyl ,τα σκουλικια που λες εμενα μου κανουν για planaria κοψε την υπερβολικη ποσοτητα φαγητου και θα φυγουν μονα τους

savvas27 02-06-11 18:03

οκ..ξεκιναω την θεραπεια σε φαγητο και νερο με flagyl.
σας ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες σας!!!

Γιώργος Κ 02-06-11 18:52

Δυστηχως το flagyl δεν διαλυεται καλα στο νερο ... εχει καλυτερα αποτελεσματα στο φαγητο τους ... ;) Επισης αυξησε τη θερμοκρασια στους 34 σταδιακα (μισο με ενα βαθμο την ημερα!!)

Γνωμη μου να δωσεις ολα τα αλλα ψαρια - για πολλους λογους ... :rolleyes:

Με 29 θερμοκρασια δεν μπορεις να δεις ικ ... τι θερμοκρασιες ειχες πριν??

Τα roundworms μη τα φοβασαι ...:rolleyes:

savvas27 02-06-11 20:05

η θερμοκρασια τωρα ειναι 29 και θα την ανεβασω 30-31.οταν επαθαν ικ ηταν 27-28.
διελυσα μια καψουλα flagyl με λιγο νερο και το εριξα μεσα στο κουτι με την τροφη και τα ταισα.αυτο απ οτι διαβασα πρεπει να τους το ταισω για 10 μερες.
επισης ετοιμαζω νερο α.ο για να κανω μια μεγαλη αλλαγη και να βαλω και εκει flagyl.
αυτο που απασχολει ειναι οτι μετα απο 6 μερες μεχρι σημερα συνεχομενου ταισματος μονο με σπιρουλινα τα κοπρανα τους ειναι μαυρα αλλα κανονικο σχημα οχι ινωδες και η ορεξη τους μια χαρα...
Συγνωμη που γινομαι κουραστικος αλλα μηπως η χρηση του flagyl ειναι ασκοπη??
η δεν σημενει κατι οτι τα κοπρανα τους εστρωσαν???
ευχαριστω!!

Sotiris7 02-06-11 20:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από StefanosS (Μήνυμα 595677)
flagyl?:rolleyes:

A γεια σου............. :p

vasilis4x4 02-06-11 20:53

Δεν μας ειπες αν εδωσες τελικα σπιρουλινα και αν τρωνε ?

Κοψε την καρδια τωρα οπως σου ειπαν παραπανω και ανεβασε θερμοκρασια.

Το ενυδρειο σου ειναι ακαταλληλο για δισκους :D

savvas27 02-06-11 20:54

Σωτηρη θα με βοηθουσες πολυ αν γινεις λιγο πιο σαφης.
μαλλον εννοεις την ασκοπη χρηση του φαρμακου??

Sotiris7 02-06-11 21:12

Όχι όχι.......... δεν εννοουσα κάτι τέτοιο.........

Απλώς λέω ότι αυτό ηταν το φάρμακο που έλεγα.

Από όσο ξέρω πάντως, το φάρμακο αυτό μπαίνει στο ενυδρείο, μία κάψουλα ανά 100 λίτρα νερου για 5 μέρες.

Στην συνέχεια, βάζεις άνθρακα στο φίλτρο να τραβηξει ότι έχει μείνει..........

Δεν έχω κάνει κάποια θεραπεία εγώ προσωπικά, αλλά έτσι ξέρω.

savvas27 02-06-11 21:23

σε ευχαριστω πολυ Σωτηρη!!

Yiannis59 02-06-11 21:32

Αν δεν μπει στο φαγητό το flagyl θελει να διαλυθει σε χλιαρο νερο μια καψουλα οπως ειπαν οι ποιο πανω ανα 100 λιτρα (και τα δυσκολα) καθε 8 ωρες με αλλαγη 30% οποτε ειναι ποιο ευκολο και βολικό το General cure της API που περιεχει και μετρονιδιαζολι που ειναι το Flagyl και μπαίνει ως έχει αδιάλυτο στο ενυδρειο και δοση ανα δυο μερες (μονο που τσούζει στην τιμη)

Sotiris7 02-06-11 21:33

Να μην ευχαριστείς καθόλου.

Αλλοίμονο, άλλωστε όλοι εδώ μέσα, για να αλληλοβοηθηθουμε είμαστε εδώ και για να μιλάμε για την τρέλλα με τα ψαράκια μας.......

Σου ευχομαι ολόψυχα, να σου πάνε τα πράγματα καλά και να μην έχεις άλλα προβληματα με τα ψαράκια σου στο μέλλον. ;)

savvas27 02-06-11 22:55

αλλαγη εκανα μολις τωρα κοντα στο 50% και διελυσα το περιεχομενο δυο χαπιων με το μιξερακι του φραπε.
αυριο που θα ξανακανω αλλαγη 30% πρεπει να ξαναβαλω φαρμακο?εχω ριξει και στην τροφη μια καψουλα διαλυμενη οπως εχω προαναφερει παραπανω.
μηπως ειναι καλυτερα να παω να παρω το φαρμακο που προτεινει ο Γιαννης???:smt120

dimitrios 02-06-11 23:08

το general cure οντως εχει καλυτερη αποροφηση, εγω το ειχα χρησιμοποιησει παλια με πολυ καλα αποτελεσματα, αλλα ειναι πανακριβο!

savvas27 04-06-11 00:09

σε καθε αλλαγη νερου πρεπει να ριχνω flagyl η καθε δευτερη μερα οπως διαβασα καπου και για ποσες μερες πρεπει να γινει η θεραπεια??
-------------------------
δυστυχως το ενα το δισκακι απομονοθηκε σημερα το απογευμα σε μια γωνια και εφαγε ελαχιστη σπιρουλινα
ενω το πρωι συμπεριφεροταν μια χαρα και ετρωγε κανονικα .το εβαλα μονο του στο νοσοκομειο
για να το παρακολουθησω καλυτερα.μηπως εκτος απο flagyl χρειαζεται καποιο αλλο φαρμακο????

Γιώργος Κ 04-06-11 08:05

Αφου εφαρμοζεις θεραπεια στο κυριως ενυδρειο δεν εχει νοημα κατα τη γνωμη μου να το μεταφερεις σε καραντινα! ;)

Τα φαρμακα ΔΕ κανουν μονο καλο - ειναι γνωστο οτι εχουν παρενεργειες! Google τις παρενεργειες του flagyl στους ανθρωπους ωστε να παρεις μια γευση! Ειναι φυσιολογικο μερικα ψαρια να αντιδρασουν αρνητικα σε καποια θεραπεια και σε αυτο παιζει ρολο η κατασταση του ψαριου!

Μη ψαχνεις να βρεις το θαυματουργο φαρμακο που θα τα διορθωσει ολα ... δε θα το βρεις γιατι απλα δεν υπαρχει!

Θα πρεπει να βαλεις φωτογραφιες απο τα ψαρια και να συμπληρωσεις τη φορμα για τις ασθενειες ωστε οι αναγνωστες να εχουν μια πιο καλη εικονα για τη κατασταση των ψαριων σου!

Διαβασε εδω: http://www.greekdiscus.com/test2000/...-Hexamita-quot σχετικα με το flagyl - hexamita κοκ!

savvas27 04-06-11 10:30

το μετεφερα σε καραντινα επειδη οταν αποφασιζε δειλα να βγει να αρπαξει λιγη τροφη το κυνηγουσαν πολυ ασχημα τα υπολοιπα.οσο για τις φοτογραφιες δυστυχως δοκιμασα αλλα ειναι πολυ μικρης αναλυσης και δε φενεται σχεδον τιποτα.τα ψαρια εκτος απο το ενα ειναι ζωηρα και τρωνε κανονικα.ασθενειες εκτος απο ικ δεν ειχα κατι αλλο.ευχαριστω!!

savvas27 05-06-11 13:55

τελικα το δισκακι εδειξε σημαδια αναρρωσης και το ξανατοποθεπησα στο κανονικο ενυδρειο οπου συνεχιζει να ειναι μια χαρα οχι κρυμενο απλα τρωει λιγο κυνηγητο απο τα αλλα οταν παει να φαει.
Παρατησα ομως οτι η καταληξη της ουρας του δεν ειναι λεια εντελως μοιαζει καπως φθαρμενη και συμβαινει μονο σε αυτο το ψαρακι..πρεπει να κανω κατι για αυτο???μηπως το τσιμπανε τα αλλα στο κυνηγητο? η εχει σχεση με ασθενεια????
ευχαριστω!!

dimitrios 05-06-11 20:56

βγαλε φωτο για να δουμε καλυτερα μηπως ειναι fin rot

savvas27 05-06-11 21:30

δυστυχως δεν εχω καλο κινητο- φωτογραφικη για να ανεβασω φωτογραφια.οπως ειναι σαν μεμβανη η ουρα του εχει ξεφτισει για ενα χιλιοστο και εχουν μεινει τα νευρα που εχουν στην ουρα τους καπως γυμνα. τα πτερυγια φαινονται καλα.δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος.....ευχαριστω
-------------------------
απ οτι βλεπω στις φωτογραφιες σχετικα με fin rot μαλλον για αυτο προκειται:(
τι πρεπει να κανω?

Γιώργος Κ 06-06-11 05:48

Μαλλον προκληθηκε απο τη μεταφορα ... Συμβαινει συχνα ....

savvas27 06-06-11 12:17

θα χρειαστει καποιο φαρμακο η καποιου ειδους αλλη θεραπεια πχ με αλατι?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02815 seconds with 11 queries