Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Μονομάχος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22993)

poliko_selas 17-02-08 16:49

Μονομάχος
 
Παιδιά μπορείτε να μου πείτε ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος που μπορώ να εισάγω έναν μονομάχο σε ένα ενυδρείο για να αποφευχθεί το ich?

PascM 17-02-08 21:41

Σε τι ενυδρείο?
Η καλή προσαρμογή και φυσικά το ενυδρείο να έχει τις απαιτούμενες συνθήκες για τον μονομάχο!!!

giannio1976 28-04-08 23:25

επειδη την πατισα και εγω και ο μονομαχος μου γεμισε ικ μαλον απο τα φυτα πριν τον βαλεις μεσα ριξε λιγο φαρμακο για ικ στο ενυδρειο χωρις ανθρακα για προλυπτικους λογους.

PascM 30-04-08 09:58

Φάρμακα για προληπτικούς λογους δεν βάζουμε!
Και δεν υπάρχει ich στα φυτά!

giannio1976 01-05-08 21:57

πριν βαλεις ψαρακια στο ενυδρειο κατα το στρωσιμο βαζεις και αντιπαρασιτικο φαρμακο ο δικος μου μονομαχος αν χρησιμοπιουσα ακομα αλατι θα τον εχανα ας εβαζα αλατι για 15 μερες και ας ειχα την θερμοκρασια στους 32 βαθμους.το αλατι το μονο που κανει ειναι να αποκολα τα ικ μεσο τον υγρων του ψαριου αλλα δεν τα σκοτωνει και η θερμοκρασια δεν ειναι και 100% αποτελεσματικη.αναγκαστικα και εβαλα φαρμακο γνωστης εταιριας και τωρα ειναι μια χαρα και ενεργητικος ειναι και ορεξατος και την ουρα του μας διχνει με καμαρι και κυριος χωρις παρενεργειες αν ακολουθεις σωστα τις δοσολογιες.εγω παντως διαφορα γιατροσοφια δεν ξανακανω γιατι ειναι ο λογος που εχασα πολλα ψαρακια.

george 01-05-08 22:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannio1976 (Μήνυμα 258310)
πριν βαλεις ψαρακια στο ενυδρειο κατα το στρωσιμο βαζεις και αντιπαρασιτικο φαρμακο ο δικος μου μονομαχος αν χρησιμοπιουσα ακομα αλατι θα τον εχανα ας εβαζα αλατι για 15 μερες και ας ειχα την θερμοκρασια στους 32 βαθμους.το αλατι το μονο που κανει ειναι να αποκολα τα ικ μεσο τον υγρων του ψαριου αλλα δεν τα σκοτωνει και η θερμοκρασια δεν ειναι και 100% αποτελεσματικη.αναγκαστικα και εβαλα φαρμακο γνωστης εταιριας και τωρα ειναι μια χαρα και ενεργητικος ειναι και ορεξατος και την ουρα του μας διχνει με καμαρι και κυριος χωρις παρενεργειες αν ακολουθεις σωστα τις δοσολογιες.εγω παντως διαφορα γιατροσοφια δεν ξανακανω γιατι ειναι ο λογος που εχασα πολλα ψαρακια.

Κάνεις λάθος....κάπου τα έχεις μπερδέψει.

imichal 01-05-08 22:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 258313)
Κάνεις λάθος....κάπου τα έχεις μπερδέψει.

:smt023

chemical mac 02-05-08 09:44

Μην βάλεις ούτε αλάτια και σε καμιά περίπτωση μην βάλεις φάρμακα. Μέτρησε πρώτα το νερό σου να δεις τι γίνεται από αμμωνίες, νιτρικά κτλ και εφόσον δεις ότι όλα είναι σε καλά επίπεδα, με θερμοκρασία 26-28 βαθμούς, κλειστά φώτα και καλήηηηηη προσαρμογή ο μονομάχος σου θα ζωντανέψει και δεν πρόκειται να σου παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Ο δικός μυ ήταν σε κακά χάλια σε ένα σακουλάκι με 2ml νερό :D. Τον έβαλα με το σακουλάκι του στο ενυδρείο για περίπου 1.30 ώρα και πρόσθετα λίγο λίγο νερό σε όλο αυτότο διάστημα. Όταν τον αμόλησα μέσα αφού έκανε για 10λεπτο βόλτες γύρω γύρω και ξεδιπλώθηκε φάνηκαν τα χρώματα του. Τάισμα λίγο την επόμενη μέρα. Μέσα σε μια βδομάδα έγινε τούρμπο κι έχτισε και μια φωλιά ουρανοξύστη. Ηρεμία θέλει η εισαγωγή (για όλα τα ψάρια) και έλεγχο του νερού πριν την κάνεις. ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01362 seconds with 11 queries