Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Οι αποριες στη θαλασσα δεν τελειωνουν ποτε... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77468)

Tsipourinos 28-01-14 18:43

Οι αποριες στη θαλασσα δεν τελειωνουν ποτε...
 
8 Συνημμένο(α)
Καλησπερα!Χαθηκαμε αλλα λογω διαφορων υποχρεοσεων δεν ειχα το χρονο να μπαινω και πολυ στο φορουμ!αυτο που θα σας παρουσιασω ειναι ενα ενυδρειο το οποιο σιγουρα εχει πολλες ατελειες και εχει φτιαχτει συμφωνα με γνωμες και συμβουλες συγχομπιστων απο αυτο το φορουμ!ενα μεγαλο ευχαριστω και στον Νικολαο Μπουκ!θα σας τα πω ολα οσα μου ρχονται και οτι ξεχασω με ρωτατε!
Ενυδρειο: 70 χ 35 χ 40
Σαμπ : 60 χ 30 χ 40 συνολικα περιπου 140 λιτρα!
Φως 2 Glo 4x 24Watt T5 ολες ειναι ΑΤΙ 1 aquablue 1 coral plus 1 actinic 1 blue plus αναβουν απο τις 11-21 με το ενα φωτιστικο να αναβει και να σβηνει με μια ωρα διαφορα απο το αλλο.
Skimmer wave 400!
1 θερμοστατης 100 W
1 εσωτερικο φιλτρακι για ανθρακα αντιφωσφορο
αυτόματη αναπλήρωση της haquoss
controller θερμοκρασιας elliwell
4αδα ανεμιστηρες haquoss
2 κυκλοφορητες κινεζουλιδες που ομως δεν θυμαμαι κυκλοφορια... :confused:
δεν μου ρχεται κατι αλλο!συνεχιζω...απο ζωντανα εχω 2 κλοουνακια, 4 χρωμίδες, 1 blue tank, 1 gobby και 1 rainfordi.1 cleaner και 1 peppermint.και τελος καμια 15 αρια σαλιγκαρια tectus και nasarius!α και ενας mithrax!

Από κοραλλακια οτι εχω παρει ηταν φραγκακια και μεγαλωσαν!εχω 3 ζωανθους διαφορετικων χρωμματων!green star polyps, euphyllia, caulastrea και button polyps
χρησιμοποιώ νερο Α/Ο. βραχος 13 κιλα στο main και 2 στο sump, ολος ζωντανος!10 κιλα αραγωνητης!
Αλλαγες γινονται καθε δευτερη κυριακη 20 λιτρα!τις κυριακες που δεν κανω αλλαγες ριχνω ζουμακια της seachem για mg ca kh.ανθρακα αλλαζω με καθε αλλαγη νερου και αντιφωσφορο καθε δευτερη αλλαγη νερου!οι μετρησεις μου ειναι αμμωνια,no2,no3 και po4 0 ,ca περιπου 400, kh 7-8 mg 1250
Γενικα παει καλα και δουλευει 1 χρονο σιγουρα με καποιες απωλειες και διαφορες αλλαγες.τους τελευταιους δυο μηνες ειχε εμφανιστει κυανοβακτηριο το οποιο το συφωναρα και παρολαυατα ξαναβγαινε οποτε αλλαξα φιλτρα στη Α/Ο μιας και τα αλλα μετα απο μετρηση με tds ειχαν χαλασει και αλλαξα και λαμπες στο ενα φωτιστικο γιατι οι δυο ηταν παλιες μιας και το φωτιστικο ηταν μεταχειρισμενο!ακομα υπαρχει λιγακι κυανο π με πρωτη ευκαιρια αφαιρω αν το δω...πιστευεται θα φυγει μονο του?η να κανω κατι αλλο?περιμενω σχολια και γνωμες για αλλγες η οτιδηποτε αλλο!γενικα δεν εχω σκοπο να βαλω αλλα ψαρια,πλα θελω να το γεμισω διαφορα κοραλλια!

Παναγιώτης Κ 28-01-14 21:46

Ωραίο.
Έχει ωραία εξέλιξη, και τα κοραλάκια αλλά και τα ψαράκια πολύ όμορφα.
Το blue tang έχεις σκεφτει τι θα το κάνεις στο εγγύς μέλλον?
Επίσης, η euphyllia σου ανοίγει?
Καλό είναι που έχεις βρει τις ρουτίνες και ανάγκες του ενυδρείου σου.
Εύχομαι να το γεμίσεις κοράλια.

Tsipourinos 29-01-14 00:05

Σευχαριστω παναγιωτη...η αληθεια ειναι οτι οχι εχω μεινει στην εντυπωση οτι το τανκακι θα μεγαλωσει στα 100 λιτρα...η εφυλια δεν μ ανοιγεια αλλο ουτε τη νυχτα αλλα γενικα την εχω λιγο απομονομενη χωρις αλλα κοραλλια κοντα μην τ χτυπησει...για το κυανο εχεις να μ πεις κατι?αν κανω τη συσκωτηση 4 ημερων λες να ξεμπερδεψω τελειως η απλα να το αφησω μηπως κανει τον κυκλο της και φυγει και να κανω συσκωτησει μονο αν δω να απλωνεται???γενικα ναι θελω να γεμισω κοραλλια κ θα ανεωασω αγγελια για φραγκακια!!

Παναγιώτης Κ 29-01-14 09:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos (Μήνυμα 817437)
Σευχαριστω παναγιωτη...η αληθεια ειναι οτι οχι εχω μεινει στην εντυπωση οτι το τανκακι θα μεγαλωσει στα 100 λιτρα...η εφυλια δεν μ ανοιγεια αλλο ουτε τη νυχτα αλλα γενικα την εχω λιγο απομονομενη χωρις αλλα κοραλλια κοντα μην τ χτυπησει...για το κυανο εχεις να μ πεις κατι?αν κανω τη συσκωτηση 4 ημερων λες να ξεμπερδεψω τελειως η απλα να το αφησω μηπως κανει τον κυκλο της και φυγει και να κανω συσκωτησει μονο αν δω να απλωνεται???γενικα ναι θελω να γεμισω κοραλλια κ θα ανεωασω αγγελια για φραγκακια!!

Καλημέρα.
Όσον αφορά το τανγκ, πληροφοριακά, θέλει 250 λίτρα +.;)
Η εφιλια κανονικά πρέπει να φουσκώνει κι'άλλο και αν εκτείνει πολύποδες. Πόσο καιρό την έχεις; Πάντα ήταν έτσι;
Για το κυανό δεν θα σε βοηθήσει η συσκότιση, και δεν θα κάνει και καλό και στα κοράλια σου. Βρές την αιτία που βγαίνει. Ίσως κάτι που έγινε τελευταία.
Το πολύ πολύ αν δεν καταφέρνεις να απαλαχτείς για καιρό, παίρνεις το chemi clean και καθάρισες.

Tsipourinos 29-01-14 12:19

Το ξερω για το τανκακι!την εφιλια δεν την εχω ουτε 2 βδομαδες κ ειναι ποκυ μικρο φραγκακι.ναι ετσι ηταν.ναι αυτο κοιταξα να βρω γι αυτο αλλαξα λαμπες και Α/Ο....ευχαριστω!

Παναγιώτης Κ 29-01-14 13:17

H euphyllia πάντως κανονικά έπρεπε να έχει ανοίξει. Είναι μαζεμένη και δείχνει σαν κάτι να την ενοχλεί.

ΣΤΑΜΟΣ 29-01-14 16:37

Μετακινησε την προς τα αριστερά . Η εφίλιες θέλουν και λίγη σκιά και λίγη έμμεση ροή ( μην την κτυπάει απευθείας ο κυκλοφορητής)

Tsipourinos 01-02-14 21:41

Ευχαριστω Σταμο!αλλες παρατηρησεις?

stratigos24 01-02-14 21:43

Ωραιο στησιμο!:)

ΣΤΑΜΟΣ 01-02-14 23:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos (Μήνυμα 818188)
Ευχαριστω Σταμο!αλλες παρατηρησεις?

Φίλε Tsipourinos , το στήσιμο του βράχου είναι ωραίο. Θα σου πρότεινα να βάλεις ένα μικρο κυκλοφορητή να κτυπάει στο πίσω μέρος από τα βράχια για να μην έχεις πρόβλημα νιτρικών στο μέλλον.
Όταν αποφασίσεις να βάλεις και άλλα κοράλλια , ότι βοήθεια θέλεις εδώ θα είμαστε.

Tsipourinos 02-02-14 03:46

Ξερεις τι,δεν φαινεται καλα απο τις φωτογραφιες αλλα ο αριστερος κοιταει και πισω...εχω αποριουλες με τα κοραλλακια γενικα κ με τις ρουτινες τους γιατι θελω να βαλω στο προγραμμα δοσομετρικη οποτε θελω να δω πως θα υπολογισω τις δοσολογιες...

Παναγιώτης Κ 02-02-14 12:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos (Μήνυμα 818285)
Ξερεις τι,δεν φαινεται καλα απο τις φωτογραφιες αλλα ο αριστερος κοιταει και πισω...εχω αποριουλες με τα κοραλλακια γενικα κ με τις ρουτινες τους γιατι θελω να βαλω στο προγραμμα δοσομετρικη οποτε θελω να δω πως θα υπολογισω τις δοσολογιες...

Δοσομετρική γιατί?
Έχεις καταναλώσεις? Τι τάξεως?

ΣΤΑΜΟΣ 02-02-14 15:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos (Μήνυμα 818285)
Ξερεις τι,δεν φαινεται καλα απο τις φωτογραφιες αλλα ο αριστερος κοιταει και πισω...εχω αποριουλες με τα κοραλλακια γενικα κ με τις ρουτινες τους γιατι θελω να βαλω στο προγραμμα δοσομετρικη οποτε θελω να δω πως θα υπολογισω τις δοσολογιες...

Λοιπόν , άκου τι θα κάνεις :
Για τα Reef o βασικός ΄΄κορμός ΄΄ της ρουτίνας είναι να ελέγχεις και να κρατάς το Kh σε σταθερά επίπεδα .
Το Kh , Ca και το Mg ,έχoυν διαφορετική αυξομείωση όσο αυξάνεις το βιοφορτίο σου, δηλαδή διαφορετική κατανάλωση θα έχεις με τα σημερινά κοράλλια και διαφορετική αν προσθέσεις άλλα δύο.
Στην παρούσα φάση , όπως σου επισημαίνει και ο Παναγιώτης Κ. , δεν σου χρειάζεται η δοσομετρική , γιατί αφενός έχεις λίγη κατανάλωση και αφετέρου όσο θα προσθέτεις κοράλλια , η δοσολογία θα πρέπει να αλλάζει και να την ρυθμίζεις διαφορετικά.
Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να μετράς κάθε ημέρα ( ανά 3 ώρες αν είναι δυνατόν) για να δεις τη κατανάλωση έχεις σε Kh , mg και Ca.
Στην συνέχεια , ανάλογα την κατανάλωση , προσθέτεις χεράτα τα πρόσθετα που είναι απαραίτητα για να διατηρείς το kH ,MG Ca σταθερά ( τα οποία θα πρέπει να ρίχνεις σε μικρές δόσεις και με μεγάλη χρονική απόσταση τα πρόσθετα του Kh , του Mg και του Ca , αυτό θα το προγραματίσεις ανάλογα εσύ) .
Έτσι θα μάθεις με τον καιρό τη κατανάλωση έχεις σε Kh , mg , ca και όταν γεμίσεις το ενυδρείο σου με τα κοράλλια που θέλεις , ξέρεις την κατανάλωση και μπορείς να πάρεις δοσομετρική και να ρυθμίσεις τις ημερήσιες δόσεις,

Tsipourinos 03-02-14 23:02

Οκ ευχαριστω...ναι η αληθεια ειναι οτι ακομα δεν εχω κ τοση καταναλωση...τα τεστ τα εχω κ τα τρια της σαλιφερτ.θα κανω πρωτα ενα μετα την αλλαγη νερου να δω π βρισκομαι και μετα θα κανω κ καθημερινα την πρωτη βδομαδα...αν θελεται πειτε μου ετσι στο περιπου τα νουμερα π πρεπει να κραταω (δλδ οταν φτασουν σε ποιο νουμερο τα παραπανω να ριχνω συμπληρωματα??)kh εχω σε σκόνη ενω mg και ca εχω της seachem reef complete, reef plus, reef trace και ενα μπουκαλακι purple up...να ειμαι ειληκρινης ριχνω απο ολα καθε δυο βδομαδες (δηλαδη τις κυριακες που δεν κανω αλλαγη νερου).

Jacob 04-02-14 00:01

Ωραιος!Βλεπω τα ζωανθακια μεγαλωσαν!!!!
-------------------------
Με τα κοραλια που εχεις τωρα δεν την χρειαζεσαι την δοσομετρικη..δεν εχεις τοση καταναλωση..

Tsipourinos 04-02-14 06:46

Jacob ευχαριστω φιλε αν εχουμε κανενα φραγκακι στειλε μ κανα πμ να μου πεις...το ξερω οτι ακομα δεν χρειασζομαι...για μελλοντικα το λεω...

ΣΤΑΜΟΣ 04-02-14 15:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos (Μήνυμα 818664)
Οκ ευχαριστω...ναι η αληθεια ειναι οτι ακομα δεν εχω κ τοση καταναλωση...τα τεστ τα εχω κ τα τρια της σαλιφερτ.θα κανω πρωτα ενα μετα την αλλαγη νερου να δω π βρισκομαι και μετα θα κανω κ καθημερινα την πρωτη βδομαδα...αν θελεται πειτε μου ετσι στο περιπου τα νουμερα π πρεπει να κραταω (δλδ οταν φτασουν σε ποιο νουμερο τα παραπανω να ριχνω συμπληρωματα??)kh εχω σε σκόνη ενω mg και ca εχω της seachem reef complete, reef plus, reef trace και ενα μπουκαλακι purple up...να ειμαι ειληκρινης ριχνω απο ολα καθε δυο βδομαδες (δηλαδη τις κυριακες που δεν κανω αλλαγη νερου).

Μην ρίχνεις ζουμιά στα τυφλά.
Ξεκίνα με μετρήσεις του Kh και υπολόγισε κατανάλωση και πόση ποσότητα πρέπει να ρίχνεις καθημερινά για να διατηρείς το Kh σε σταθερό επίπεδο.
Στη συνέχεια πάρε σκόνες μόνο για Mg και Ca όχι για αύξηση και των δύο (όπως το Reef complete) και ότι έκανες για να βρεις την ποσότητα που πρέπει να ρίχνεις για το Kh , κάνε το ίδιο για Ca και Mg .
Όταν σταθεροποιήσεις αυτές τις τιμές , παρατηρείς το ενυδρείο σου και ανάλογα προσθέτεις, αν χρειάζεται , άλλο πρόσθετο.
Προσπάθησε να διατηρείς το ενυδρείο σου με όσο το δυνατόν λιγότερα πρόσθετα.

Tsipourinos 05-02-14 16:28

ευχαριστω πολυ σταμο... ;-)

Tsipourinos 09-02-14 11:51

Τι μπορει να κανεις τον βραχο να εχει ροζ με πορτοκαλι σημαδια πανω του???

Tsipourinos 09-02-14 12:04

2 Συνημμένο(α)
Συνημμένο Αρχείο 62345Συνημμένο Αρχείο 62346

Παναγιώτης Κ 09-02-14 12:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos (Μήνυμα 820019)
Τι μπορει να κανεις τον βραχο να εχει ροζ με πορτοκαλι σημαδια πανω του???

Τίποτα;)
Σε ενοχλούν οπτικά;

Tsipourinos 09-02-14 12:30

Παναγιωτη μου εγινε ξαφνικα σημερα το πρωι το ειδα.και δεν ειναι μονο αυτο.αλλα και τα κοραλακια π εχω σε εκεινα τα δημεια εχουν εξασθενησει!εκανα ολα τα τεστακια κ ηταν ολα σε κανονικα επιπεδα...

Παναγιώτης Κ 09-02-14 12:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos (Μήνυμα 820038)
Παναγιωτη μου εγινε ξαφνικα σημερα το πρωι το ειδα.και δεν ειναι μονο αυτο.αλλα και τα κοραλακια π εχω σε εκεινα τα δημεια εχουν εξασθενησει!εκανα ολα τα τεστακια κ ηταν ολα σε κανονικα επιπεδα...

Στην πρώτη φωτο μου κάνει για red bubble algae. Στην 2η δεν μπορώ να καταλάβω.

Tsipourinos 09-02-14 12:44

Μηπως φαινεται καλυτερα?http://img.tapatalk.com/d/14/02/09/vaju7epe.jpghttp://img.tapatalk.com/d/14/02/09/uda4uvys.jpg δεν εχουν κατι εκτος απο χρωμα εντονο π φωσφοριζει με το φως

Παναγιώτης Κ 09-02-14 12:48

Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο.
Αν μου έλεγες τι είναι θα σου έλεγα ότι είναι κόλλα 2 συστατικών(πχ D - D) αλλά μάλλον θα είναι κάποιο είδος άλγης.

Πάντως, δεν νομίζω να ευθύνονται αυτα αν τα κοράλια σου είναι λίγο ζαλισμένα. Ψάξε να βρεις αλλού την αιτια. Πολλές φορές δεν φαίνεται στις μετρήσεις.

Όσο για τις άλγες, έβαλες κάτι μέσα πρόσφατα; Βγήκαν μέσα σε 1 μερα;

Tsipourinos 09-02-14 12:55

Δεν εβαλα κατι.χθες το βραδυ εκανα την αλλαγη νερου.κ σημερα το πρωι ηταν ετσι...

Παναγιώτης Κ 09-02-14 13:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos (Μήνυμα 820046)
Δεν εβαλα κατι.χθες το βραδυ εκανα την αλλαγη νερου.κ σημερα το πρωι ηταν ετσι...

Tότε κάτι παίχτηκε με την αλλαγή νερού.
Ψάξτο...

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, αν πχ το σκίμμερ σου είναι δυνατό, και κάνεις συχνές αλλαγές νερού ενώ τα ψάρια σου δεν ρυπαίνουν αρκετά το νερό ώστε να τραφούν τα softies, τότε να η αιτία σου. Αλλά αυτό είναι μια ικασία. Βάλε κάτω τα πράγματα και σκέψου τι μπορεί να έφταιξε.;)

Όσον αφορά τις άλγες, άστο λίγες μέρες και ξαναμιλάμε. Ίσως να είναι κάτι παροδικό.

Tsipourinos 09-02-14 20:30

http://www.reefcentral.com/forums/sh...ange+coralline ειναι μαλλον η ιδια περιπτωση με μενα...επειδη τα αγγλικα μου δεν ειναι τα καλυτερα αν μπορει καποιος να βοηθησει θα ηουν πολυ χαρουμενος!!

Παναγιώτης Κ 10-02-14 00:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos (Μήνυμα 820151)
http://www.reefcentral.com/forums/sh...ange+coralline ειναι μαλλον η ιδια περιπτωση με μενα...επειδη τα αγγλικα μου δεν ειναι τα καλυτερα αν μπορει καποιος να βοηθησει θα ηουν πολυ χαρουμενος!!

Σύμφωνα με αυτό το θέμα, λένε ότι μπορεί να είναι ένα σπάνιο είδος κοραλίνης.

Πάντως να ξέρεις ότι και την κοραλίνη, αν βγει ο βράχος ώρα εκτός νερού(αρκετή) όταν τον ξαναβάλλεις μέσα θα έχει ανοίξει το χρώμα της.

Μην σε ανησυχεί πάντως

Tsipourinos 12-03-14 14:39

Τελικα εφυγε δεν ηταν κατι.μονο π ειναι ακομα ζαλισμενα τα button polyps.πηρα χθες χυμα μαγνησιο κεχα και ασβεστιο κ θελω να ξεκονησω το ψαξιμο για το ποσο να ριχνω απο το καθε ενα κ καθε ποτε.(ρουτινες) απλα πρεπει να βρω κ την καταναλωση του καθε ενα.αν εχει καποιος να μ υποδειξει καποιον τροπο να με βοηθησει θα ημουν πολυ χαρουμενος.εχω κ απο τα 3 τεστ της σαλιφερτ.εγω εχω στο μυαλο μ να κανω μια μετρηση μαγνησιο για παραδειγμα σημερα στις 6 το απογευμα και μια αυριο την ιδια ωρα να δω περιπου ποση καταναλωση εχω ανα ημερα.και την δευετρη μερα να ριξω π.χ 5 ml μαγνησιου διαλημενο με νερο και να ξαναμετρησω μετα απο μια ωρα για να δω ποσο ανεβηκε.αν ειναι σωστη η σκεψη μ η εχετε να μ προτεινετε κατι αλλο ειμαι ανοιχτος σε ιδεες κ προτασεις!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02429 seconds with 11 queries