Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Εισαγωγή-Επιλογή Ψαριών σε Νεοσύστατο Στρωμένο Ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37578)

Μανος Θες 04-02-10 15:12

Εισαγωγή-Επιλογή Ψαριών σε Νεοσύστατο Στρωμένο Ενυδρείο
 
Γεια σας και πάλι :)!!
(Το συγκεκριμένο ποστ ίσως ανήκει και στο section των μονομάχων αλλά μιας και είμαι άπειρος γλυκού νερού το πόσταρα εδώ)
Χρειάζομαι τα φώτα σας λόγο της απειρίας μου για να αποφασίσω τι θα βάλω στο νεοσύστατο ενυδρείο μου(αφού κατάφερα μετά από 2,5 μήνες που μου ήρθε δώρο ουρανοκατέβατο να το στρώσω και να το φυτέψω...)
Σας αναφέρω ενδεικτικά τα στοιχεία του ενυδρείου-φωτο θα βάλω όταν γυρίσω σπίτι από το γραφείο- ώστε να είμαι πιο συγκεκριμένος.
(οι μετρήσεις έγιναν με υγρά τεστ της ΑΡΙ και είναι σταθερές εδώ και 7 εβδομάδες)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:45μηκος x40 πλατος x30 ύψος(έχει μια ιδιαιτερότητα στην κατασκεύη, το μπροστά τζάμι είναι στα 35 εκατοστά ύψος ενά τα υπόλοιπα στα 40)
Όγκος:42 λίτρα καθαρα νερό
Κατηγορία:φυτεμένο(πάει να γίνει μικρο - κοινωνικό!)
Φυτά:2 κερατόφυλλα,1 Bacopa(δεν ξέρω ποιό,ήταν δώρο,),1 Myriophyllum με πράσινα και κόκκινα κλαδιά(και πάλι δώρο,άγνωστο το είδος)
Ψάρια / Άλλα είδη:1 θηλυκή μονομάχος
Διακοσμητικά υλικά:χαλαζιακή άμμος χρώματος μπεζ ανοιχτό, ένα μεγάλο ξύλο, μία μη ασβεστολιθική πέτρα, ένα κόκκινο πλαστικό μυριόφυλλο
Φόντο: όχι(πήγα να βάλω αλλά η μικρή μου το θεωρούσε κιτς:smt120)
Φωτισμός:20 W
Διάρκεια φωτισμού:8-9 ώρες με χρονοδιακόπτη
Φιλτράρισμα:ναι,εσωτερικό φίλτρο με έξοδο τύπου σπρέι επιφάνειας
Θερμοστάτης:ναι,δε θυμάμαι μάρκα αλλά είναι για 30-60 λίτρα,νομίζω sierra
Λίπανση:ναι,υγρό λίπασμα μία φορά το μήνα
Παροχή CO2:όχι

Παράμετροι:

pH:αγνωστο(νερό βρύσης με αντιχλώριο,έβαζα buffer στην αρχή,αλλά σταμάτησα)
Γενική σκληρότητα (GH):αγνωστο,έχω ως διακόσμηση ένα μεγάλο κομμάτι ξύλο το οποίο γεμιζει θρεπτικές ρητίνες το νερό και καμία ασβεστολιθική πέτρα,οπότε υποθέτω μαλακό νερό( αν και εδώ στη Θεσσαλονίκη έχουμε αρκετά 'σκληρό' νερό)
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):άγνωστο
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0-5
Αλλαγές νερού:30-40% την εβδομάδα(έχω πααααρα πολυ εξατμιση επειδη είναι ανοιχτό,οπότε ουσιαστικά από το 40% που βάζω θεωρείστε ότι το 10-15% έχει εξατμιστεί...)
Θερμοκρασία:25,5-26,5 C


Οι στόχοι για το ενυδρείο είναι να διαμορφωθεί ως κοινωνικό με:
3-4 corry panda ή aeneus
4-5 red cherry
κάποια αφρόψαρα ( δεν έχω καταλήξει ακόμα τι,ανοιχτός σε συμβουλές,μάλλον πάω για 6-7 νεον μιας και τα γκάπι έχουν άλλες απαιτήσεις νερού)
και ίσως τη μονομαχίνα

Το μοναδικό ψαράκι που έχω αυτή τη στιγμή είναι μία θηλυκή μονομάχος. Θα επιθυμούσα να παραμείνει στο ενυδρείο καθότι είναι δώρο της κοπέλας μου και δε θέλω να τη στεναχωρήσω, αλλά επειδή με προβληματίζουν όσα έχω διαβάσει για το είδος- και έχω διαβάσει πάααρα πολύ καθότι είμαι άσχετος με το χόμπι και έπρεπε να μάθω -,και ο στόχος είναι ένα κοινωνικό ενυδρείο θέλω να ρωτήσω το εξής:

1)Οι ΘΗΛΥΚΙΕΣ μονομαχίνες έχουν επιθετική territorial συμπεριφορά ή μπορούν να συμβιώσουν μαζί με άλλα ψάρια επιφάνειας και μέσου στρώματος νερού?
Εάν θέλω να βάλω ψαράκια, να πειραματιστώ με ένα συγκάτοικο ή πρέπει να την απομακρύνω από τώρα?

Στα pet shops που έχω πάει υπάρχουν μαζί με άλλα είδη σε μεγάλους αριθμούς-ξέρω ότι δεν είναι ενδεικτικό καθότι δεν τους νοιάζει τι είναι καλύτερο για τα ψάρια- και έχω δει σε παρουσιάσεις ενυδρείων χομπιστών κοινωνικά με θηλυκιές μονομαχίνες.
Παντού αναφέρεται η 'επιθετική' συμπεριφορά του αρσενικού αλλά δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό άρθρο ή εμπεριστατωμένη εμπειρική άποψη που να έχω βρει για τα θηλυκά.
Μόνο σχόλια τύπου 'έχει να κάνει με το ψάρι' ή 'εμένα μια χαρά είναι'.

2)Εάν και εφόσον δεν είναι επιθετικιές οι θηλυκιές και αποφασίσω να την κρατήσω,με την προσθήκη αρσενικού μονομάχου με 3-4 corydoras και 4 γαρίδες red cherry θα έχω πρόβλημα?

3)Τα corydoras και γενικά τα κοπαδόψαρα όπως νεον,γκάπι κλπ προστίθονται ένα ένα ή ανά 2 μέρες από ένα?

4)Μεταξύ corydoras panda και corydoras aeneus τι θεωρείται ως ιδανικότερο και καλύτερο για αρχάριο?

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας,περιμένω απαντήσεις ώστε να τελειώσω το ενυδρείο μου αποφεύγοντας λάθη,συγχωρείστε κάποιες αφελείς απορίες αλλά ακόμα μαθαίνω και τουλάχιστον έχω διάθεση για αυτό!
:rolleyes:

Γιώργος Κ 04-02-10 16:18

Πρώτα από όλα είσαι διατεθειμένος να αγοράσεις μια αντίστροφη όσμωση? :confused:

bokostas 04-02-10 16:56

Ο Γιώργος σε ρωτάει αν θα πάρεις Α/Ο, γιατί το νερό της βρύσης μας καρντάσι είναι σκληρό και ακατάλληλο για κόρυς και νέον.
Αν δεν το μαλακώσεις κι επειδή το ενυδρείο είναι μικρούλι, θα σου πρότεινα γαριδούλες, 1-2 σαλιγκαράκια, άντε και την μονομαχίνα
(παρόλο που κι αυτή θέλει μαλακό νεράκι, ίσως με προσθήκη απιονισμένου από το σούπερ μάρκετ και σε αναλογία 50/50 με νερό βρύσης).
Άλλα που θα μπορούσες να βάλεις, είναι CPD ή έντλερς κι αυτά σε πολύ μικρούς αριθμούς γιατί γεννούν και το ενυδρείο είναι μικρό.

Μανος Θες 04-02-10 17:03

!!!!
 
Μετά από όοοοολο αυτό το ποστ με τις αναλυτικές περιγραφές και ερωτήσεις,η μοναδική απάντηση που πήρα μέχρι στιγμής είναι μία πρόταση αν διατίθεμαι να αγοράσω φίλτρο αντίστρωφης όσμωσης??!!
!:( :confused: :confused: :confused:

Όπως και να έχει,η απάντηση περί φίλτρου είναι όχι τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή για λόγους όπως:
1)η φίλτρανση νερού με αντίστρωφη όσμωση είναι εξειδικευμένη και εγώ είμαι άπειρος και νέος στο είδος. Προτιμώ λιγότερο εξεζητημένα-ακριβά πράγματα τουλάχιστον μέχρι να κλείσω χρόνο στο άθλημα
2)είμαι ερασιτέχνης και θέλω να παραμείνω, λόγο εργασίας έχω ελάχιστο προσωπικό χρόνο
3)και τρίτο και βασικότερο.
Καταλαβαίνω,ζηλεύω και χαίρομαι το πάθος των χομπιστών.
Δυστηχώς όμως εγώ-όπως και το 99% των αρχάριων που γράφουν στο GAB στο τομέα αρχάριοι- είμαι νέος στο είδος.Ήδη έχω ξοδέψει αρκετό χρόνο,ενέργεια και χρήμα,τα οποία δε μετανιώνω. Για να αγαπήσεις όμως κάτι υγιεινά δεν πρέπει να ζορίζεσαι για αυτό.Πολλοί από εμάς που γράφουμε στους αρχάριους είμαστε άνθρωποι που μας έφεραν ένα ενυδρείο δώρο και ασχολούμαστε με το ενυδρείο μας με σκοπό να έχουμε ότι καλυτερο δυνατόνμε συγκεκριμένο badget.
Όπως και να έχει σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Παρακαλώ αν είναι δυνατόν απαντήστε στα ερωτήματα μου και ας μην κάνουμε τη συζήτηση θέμα για φίλτρα αντίστρωφης όσμωσης κάτι που είναι εκτός θέματος :p
-------------------------
Τα σαλιγκάρια από τη στιγμή που βγαίνουν από το νερό και έχω ανοιχτό ενυδρείο δεν μπορώ να τα αξιοποιήσω δυστηχώς. Για να μαλακώσω το νερό δεν υπάρχει άλλη λύση εκτός από Α/Ο?
Πίστευα ότι με μπαφερ θα ήμουν εντάξει..
Τα CPD ποιό είδος είναι σε πλήρη ονομασία για να τα ψάξω?

Γιώργος Κ 04-02-10 17:05

Δεν ειναι εκτος θεματος ... ειναι η πιο σημαντικη ερωτηση για τα ψαρια που θελεις!
Θα σου ελεγα να παρεις ψαρια που ζουν σε σκληρο νερο ... ;)
Τα buffer ειναι ασταθη και περιεχουν φωσφορικα που δεν ειναι οτι καλυτερο για τα ψαρια!
Τα cpd http://en.wikipedia.org/wiki/Danio_margaritatus ειναι μικρουλια πανεξυπνα και ζουν σε νερο βρυσης!
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...k-dsc_0054.jpg

Μανος Θες 04-02-10 17:12

Χμ,άρα ξεχνάμε τα ψάρια μαλακού νερού....
Σας ευχαριστώ για την απάντηση και θα το ψάξω για ψάρια σκληρού νερού τώρα, αλλά ακόμα έχω την απορία των 4 ερωτήσεων μου. Ειδικότερα με καίει το θέμα της μονομαχίνας γιατί θεωρώ ως τελευταία λύση να την απομακρύνω και δεν μπορώ να βρώ μόνος μου αξιόπιστες πληροφορίες για τα θηλυκά και τη συμβατότητα τους.
Εάν κάποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει,ευχαριστώ για το χρόνο σας

Γιώργος Κ 04-02-10 17:25

Ακομα και οι μονομαχινες ειναι επιθετικες! Εξαρταται πολυ απο το χαρακτηρα τους! Κατα τη γνωμη μου και οι μονομαχοι ειναι ψαρια μαλακού νερου!
Μπορεις να το μαλακώσεις με το να κανεις αλλαγες νερου με απιονισμενο νερο αλλα στη πορεια θα σε κουρασει ολο αυτο!
Για τα κορυ ... τα aeneus θεωρουνται πιο ανθεκτικα αλλα η προηγουμενη λεξη δεν μου αρεσει προσωπικα διοτι θεωρω οτι δεν πρεπει να παιζουμε με τις ανοχες των ψαριων γιατι καταληγει συνηθως σε προβληματα! ;)
Οπως και να εχει σε νερο βρυσης μπορεις να βαλεις γαριδες red cherry και amano απλα πρεπει να εχει στρωσει και ο βυθος εκτος του φιλτρου (δηλαδη αλλους 1-2 μηνες υπομονη!).
Οτι ψαρια και να βαλεις καλο ειναι να μη τα βαλεις ολα μαζι για να προλαβαινει η βιολογια σου να προσαρμοζεται! Αν βαζεις 1-2 ανα 2 ημερες θα ηταν πολυ καλο!

Μανος Θες 04-02-10 19:20

1 Συνημμένο(α)
Και η φωτο που σας χρωσταω,ελπιζω να σας αρεσει :D

Συνημμένο Αρχείο 28107

Γιώργος Κ 04-02-10 19:27

Πολυ ομορφοοοο !!! :p
:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041

Μανος Θες 04-02-10 19:37

Θα σου ανεβαζα κι αλλες απο διαφορετικές γωνίες αλλά μου βγάζει error στο upload ρε γμτ σε όλες....
Αφού βάλω ότι είναι να βάλω θα ανεβάσω κι άλλες και θα κάνω μία νορμάλ παρουσίαση.
Καταλήγω σε 4 red cherry και 3-4 γκάπι,1 αρσενικό με 2-3 θηλυκιές εάν τα δεχτεί η μονομαχίνα.
Ψάρια βυθού αλγοφάγα μικρά για σκληρό νερό με μικρή ανάπτυξη στις διαστάσεις του ενυδρείου μου δε βρίσκω και με στεναχωρεί αλλά θα συμβιβαστώ,εκτός και αν γνωρίζετε κάποιο είδος (δεν τα ήθελα για καθαριστές αλλά το τερπνόν μετά του ωφελίμου...):D
Θα βάλω μία θηλυκιά γκάπι να πειραματιστώ και αν δε θέλει συγκατοίκηση η μονομαχίνα μου,θα αναγκαστώ να κάνω και μία μονομαχιέρα....:(

maikl 04-02-10 19:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μανος Θες (Μήνυμα 413528)

2)Εάν και εφόσον δεν είναι επιθετικιές οι θηλυκιές και αποφασίσω να την κρατήσω,με την προσθήκη αρσενικού μονομάχου με 3-4 corydoras και 4 γαρίδες red cherry θα έχω πρόβλημα?
....το ενυδρειο σου ειναι μικρο και με λιγα φυτα-κρυψωνες,αρα καλα θα ηταν να αποφυγεις να βαλεις και αρσενικο.Τα corry καλα θα ηταν να τα ξεχασεις με δεδομενο οτι βαζεις νερο δικτυου-λογω σκληροτητων-
Στο ενυδρειο σου επισης λογω μεγεθους δε μπορεις να βαλεις κοπαδι(8+ατομα) ωστε να νιωθουν ασφαλεις,αρα θα ειναι συνεχεια στρεσσαρισμενα-φοβισμενα και με οτι αυτο συνεπαγεται....


3)Τα corydoras και γενικά τα κοπαδόψαρα όπως νεον,γκάπι κλπ προστίθονται ένα ένα ή ανά 2 μέρες από ένα? ...νεον, corrys καλα θα ηταν να τα ξεχασεις....ή θα πας σε πιο μαλακο νερο ;)

4)Μεταξύ corydoras panda και corydoras aeneus τι θεωρείται ως ιδανικότερο και καλύτερο για αρχάριο?......

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας,περιμένω απαντήσεις ώστε να τελειώσω το ενυδρείο μου αποφεύγοντας λάθη,συγχωρείστε κάποιες αφελείς απορίες αλλά ακόμα μαθαίνω και τουλάχιστον έχω διάθεση για αυτό!
:rolleyes:

...διαβασε οσο μπορεις τα υπομνηματα,το GAB ειναι εγκυκλοπαιδεια.....:smt041

Raven 04-02-10 20:24

Γεια !
Ειναι πολυ ομορφο το ενυδρειακι σου σαν στησιμο αλλα τα 42 λιτρα σε περιοριζουν σημαντικα στις επιλογες σου. Λυπαμαι που θα σε στενοχωρησω αλλα σε αυτα τα λιτρα λιγα ζωντανα μπορεις να βαλεις και παλι οχι ολα μαζι.
Απο την στιγμη που κρατας την μονομαχο, υπαρχει η πιθανοτητα να σου χτυπησει τις red cherry. Εξαρταται παντα και απο τον χαρακτηρα της αλλα για περισσοτερη σιγουρια προτιμησε 3-4 γαριδες αμανο που ειναι μεγαλυτερες και σιγουρα δεν θα εχουν κανενα προβλημα.
Guppies ή Endlers μπορεις να βαλεις 4-5 ατομα αλλα συντομα θα υπαρξει προβλημα υπερπληθυσμου απο τις γεννες τους, οποτε δεν τα συνιστω ουτε αυτα.
Υπαρχουν παντα και τα CPD που κανουν και στο νερο του δικτυου αλλα και στα λιτρα σου, μα δεν θα τα βλεπεις και συχνα αφου σε μικρα ενυδρεια συνηθως κρυβονται και γινονται ντροπαλα.
Αν ημουν εγω ο κατοχος του ενυδρειου σου και ξεκινουσα τωρα, θα κρατουσα μονο την μονομαχινα, 3-4 γαριδες αμανο και 2-3 σαλιγκαρια apple ή zebra.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01856 seconds with 11 queries