Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   τι σόι είδος είναι αυτό??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32071)

domenico 05-05-09 18:39

τι σόι είδος είναι αυτό???
 
Λοιπόν,
Τον Σεπτέμβριο που μας πέρασα έβαλα στο ενυδρείο μου 3 θηλυκές γκαπίνες και 1 αρσενικό... Τα Χριστούγεννα είχα τα πρώτα γεννητούρια... Γέννησε η μια γκαπίνα μερικά ψαράκια... Απο αυτά κατάφεραν να επιβιώσουν κρυμμένα στα φυτά 2 απο αυτά... Έχουν περάσει 4 μήνες, ίσως και περισσότερο, απο τότε που γεννήθηκαν και το μέγεθος τους είναι ικανοποιητικό... Το ένα απο αυτά είναι ακόμα διάφανο, αλλά αυτό πιστεύω δεν είναι πρόβλημα... Το πρόβλημα βρίσκεται στο δεύτερο γκαπάκι το οποίο είναι μεν πολύχρωμο, εντυπωσιακό, αλλά έχει μια ουρά αλλιώτικη, περίεργη... Λόγο του ότι δεν μπορώ να το βγάλω καθαρή φωτογραφία προσπάθησα να την ζωγραφίσω και την παραθέτω εδώ... Ειλικρινά έχω προβληματιστεί... Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το μικρό γκαπάκι?
υπάρχει ένα πρόβλημα με την φότο...ανεβαίνει σε λίγο...

domenico 05-05-09 18:45

1 Συνημμένο(α)
αυτή είναι η ουρά

domenico 05-05-09 20:17

κανένας???:confused:

marly 05-05-09 20:19

Δέν νομίζω πως είναι πρόβλημα.Μάλλον είναι γονιδιακό... απο τον μπαμπά του... Αν το βλέπεις να τρώει κανονικά και να συμπεριφέρεται όπως τα άλλα κατα τη γνώμη μου δεν υπάρχει πρόβλημα. Κατά πάσα πιθανότητα είναι αγοράκι το γκαμπάκι σου.:pΝα τα χαίρεσαι!

halvas69 05-05-09 20:25

Το περίεργο που είναι, δεν μπορώ να καταλάβω.
Τι σου κάνει εντύπωση ;

GIAN_NIKOLA 05-05-09 20:25

Δεν έχω πολύ εμπειρία αλλα δεν πιστεύω να έχει κάτι.Εχω και εγώ ένα αρσενικό που έχει τέτοιο σχήμα.

POURITANOS 05-05-09 20:28

Μήπως το δεύτερο ψαράκι που λες έχει και ποιο χοντρό κορμό και ποιο μεγάλο το ραχιαίο πτερύγιο ?

συνήθως συναντάμε αρσενικά με
λεπτό κορμό και μεγάλη ουρά
χοντρό κορμό με μεγάλη ουρά
η χοντρό κορμό μικρή ουρά
η χοντρό κορμό μικρή ουρά μεγάλο ραχιαίο πτερύγιο

γενικά παίζουν πολύ οι συνδυασμοί στα αρσενικά

για αρσενικό θα πρόκριτε από ότι μπόρεσα να καταλάβω. Το γραφικό που έβαλες με μπερδεύει και με παραπέμπει σε θηλυκό ωμός.

domenico 05-05-09 20:40

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις...Ναι ξέχασα να σας πω ότι είναι αρσενικό... Φαίνεται υγιέστατο απλά ανησύχησα μήπως είναι κάποιο υβρίδιο...αφού είναι όλα εντάξει οκ! Είναι το πιο όμορφο ψαράκι του ενυδρείου με τα πιο φανταχτερά χρώματα...
Και πάλι σας ευχαριστώ,
Domenico

mikele 07-05-09 10:35

ΠΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΑΝΟ
ΒΓΑΛΕ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟ

domenico 08-05-09 14:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 353181)
ΠΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΑΝΟ
ΒΓΑΛΕ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟ

Αν μπορέσω...δεν ξέρω γιατι αλλά η κάμερα θολώνει οταν πλησιαζω για να τα βγάλω φωτογραφία...:(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01471 seconds with 11 queries