Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   BALLAST (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19079)

stefapat 23-08-07 17:41

BALLAST
 
αγορασα ενα ballast osram (27ευρω) ηλεκρονικο το οποιο λεει απανω 2χ39watt. αναλυτικα γραφει
"QUICKTRONIC FLAT QT-FQ 2X24-39/230-240 F/CW"
συνδεω οπως δειχνει το σχημα επανω του δυο λαμπες τ5 39 watt η καθε μια και δεν αναβει. μπορει καποιος να βοηθησει?

alan boy 23-08-07 17:47

στα ηλ,μπαλαστ για τ8 ομως, αν δεν ειναι κουμπομενες και οι 2 λαμπες δεν αναβει καμια.τις εχεις συνδεμενες και τις 2?
και η αλλη εξηγηση να μην εκανες σωστα τη συνδεση.ξαναδες καλα το σχεδιαγραμα.

stefapat 23-08-07 17:50

to ballast μου ειναι συγουρα σωστο? η συνδεσμολογια ειναι σωστη οπως λεει απανω το ballast. μηπως ειναι απαρατητη η γειωση?

alan boy 23-08-07 18:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stefapat (Μήνυμα 194865)
to ballast μου ειναι συγουρα σωστο? η συνδεσμολογια ειναι σωστη οπως λεει απανω το ballast. μηπως ειναι απαρατητη η γειωση?

αφου γραφει επανω για 2 τ5 λογικα σωστο ειναι.
τωρα για γιωση δεν ξερω,στα τ8 που εχω δεν εχει.
ας περιμενουμε ομως καποιον καλο ηλεκτρολογο.(δεν ειναι να παιζουμε με το ρευμα)
ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ????

stefapat 23-08-07 20:33

εβαλα και γειωση αλλα τιποτα μια βοηθεια ρε παιδια!

glazar 23-08-07 20:35

αν το καλωδιο που χρησιμοποιείς ειναι απλο (εχει 2 εσωτερικα καλωδια) τοτε θα το το συνδεσεις στην φαση και στον ουδετερο ,οχι στην γειωση.αν συνδεσεις φαση και γειωση ή ουδετερο και γειωση δεν θα σου δουλεψει.
Για το μονο ηλ.μπαλαστ εγω συνδεσα φαση και ουδετερο δηλαδη τα συμβολα ~ με την μπριζα και δουλεψε.Δες καλα το σχεδιο πανω στο μπαλαστ και ελεγξε τα καλωδια σου αν μπηκαν καλα.

netblues 23-08-07 20:44

Μην μπερδεουμε το θεμα περισσοτερο.
Τα ηλεκτρονικα ballast καλο ειναι να γειωνονται στο μεταλικο περιβλημα τους, εχει και σχετικη βιδα για αυτη τη δουλεια.
Ομως αυτο δεν εχει σχεση με το αναμμα..
Τι μηκος καλωδιων εχεις βαλει?

stefapat 23-08-07 21:12

QUICKTRONIC Flat for HO (T5) fluorescent lamps QT-FQ 1x24-39/230-240 F/CW 17 155 25 41 QT-FQ 1x54/230-240 F/CW 27 170 17 28 QT-FQ 1x80/230-240 F/CW 27 170 17 28 QT-FQ 2x24-39/230-240 F/CW 27 170 17 28 QT-FQ 2x54/220-240 F/CW 32 210 10 17ρε παιδια μια χαρα μαλλον ειναι η συνδεσμολογια. μηπως ξερει καποιος να πει αν οντως αυτο το ballast που εχω κανει για αυτες τις λαμπες . απο που μπορω να το καταλαβω? στο σιτε της osram leei ta παραπανω . τι να σημαινει το " for HO (T5)"


-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 194890)
Μην μπερδεουμε το θεμα περισσοτερο.
Τα ηλεκτρονικα ballast καλο ειναι να γειωνονται στο μεταλικο περιβλημα τους, εχει και σχετικη βιδα για αυτη τη δουλεια.
Ομως αυτο δεν εχει σχεση με το αναμμα..
Τι μηκος καλωδιων εχεις βαλει?

μεχρι την μπριζα ειναι κανα μετρο οχι πεισσοτερο

netblues 23-08-07 21:19

HO= high output. Νταξει δειχνει το μπαλαστ.
Δεν μας ενδιαφερει το μηκος μεταξυ μπαλαστ και μπριζας αλλα μεταξυ μπαλαστ και λαμπων.
Εισαι σιγουρος οτι ολα τα καλωδια πατανε καλα?

stefapat 23-08-07 21:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 194908)
HO= high output. Νταξει δειχνει το μπαλαστ.
Δεν μας ενδιαφερει το μηκος μεταξυ μπαλαστ και μπριζας αλλα μεταξυ μπαλαστ και λαμπων.
Εισαι σιγουρος οτι ολα τα καλωδια πατανε καλα?

το εχω κανει σαν φωτιστικο απεχουν 30cm το πολυ. κοιταξα τα σιδερακια καθε λαμπας με δοκιμαστικο και οντος σε ολα ερχεται ρευμα και στα 8 ακρα .Το ballast γραφει 2χFQ39W σωστο καιι αυτο ε;

netblues 23-08-07 21:48

Ολα σωστα δειχνουν....
Δεν βαζεις καμμια φωτο μπας και μας ερθει ιδεα?
Αυτη η δοκιμη με δοκιμαστικο δεν λεει και πολλα.
Επαγωγικα μπορει να δειχνει.
Εχεις πολυμετρο?

stefapat 23-08-07 21:58

5 Συνημμένο(α)
στελνω μερικες φωτο αν βγαλεις ακρη. εχω πολυμετρο

netblues 24-08-07 08:19

Καταρχας με το πολυμετρο μετρα τις λαμπες. Θα πρεπει να μπορεις να μετρησεις καποια αντισταση αναμεσα στους δυο ακροδεκτες τις καθε ακρης.
Στη συνεχεια μετρα το καθε καλωδιο (χωρις λαμπα επανω) με το μπαλαστ.
Αν δεν βρεις και δω τιποτε και εισαι σιγουρος οτι το σχεδιο ειναι σωστό, τοτε αρχιζουμε να μιλαμε για ελλατωματικο μπαλαστ..

glazar 24-08-07 09:05

Μια ερωτηση:Η βαση που θα ειναι μεσα το ballast ειναι πλαστικο καναλι καλωδιών.? Μπορει ο ηλεκτρονικος μπαλαστ να μην ζεσταινεται τοσο οσο ο απλος αλλα βγαζει παλι αρκετη ζεστη,τοση οση χρειαζεται για να σου δημιουργησει προβλημα.(επειδη και εγω εψαχνα κατι τετοιο για να βαλω μεσα το μπαλαστ απο την ενωση ηλεκτρολογων εδω στην θεσσαλονικη που ρωτησα μου απαγορεψαν να μπει σε πλαστικο καναλι το μπαλαστ.)

Παράθεση:

netblues
Τι μηκος καλωδιων εχεις βαλει?
Παιζει ρολο το μηκος των καλωδιων στο ρευμα!!!

PascM 24-08-07 09:15

Στα ηλεκτρονικά μπάλαστ παίζει ρόλο το μήκος των καλωδίων! Και τα ηλεκτρονικά μπάλαστ (αυτά που εγώ έχω δοκιμάσει) επίσης ζεσταίνονται αλλά όχι τόσο!!!

stefapat 24-08-07 09:17

καναλι legrand ειναι. εχω βαλει μια βαση ξυλινη απο κατω να παταει και δεν εχει κανενα προβλημα. εχω το ιδιο φωτιστικο με απλα ballast εδω και πεντε χρονια και ειναι μια χαρα χωρις να ειναι τιποτα στεγανο!!

θα μετρησω με το πολυμετρο το μεσημερι που θα γυρισω σπιτι

glazar 24-08-07 10:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 194952)
Στα ηλεκτρονικά μπάλαστ παίζει ρόλο το μήκος των καλωδίων! Και τα ηλεκτρονικά μπάλαστ (αυτά που εγώ έχω δοκιμάσει) επίσης ζεσταίνονται αλλά όχι τόσο!!!

Το μηκος των καλωδιων σε τοσο μικρες αποστασεις δεν παιζει ρολο.
Ολα τα ηλεκτρονικα ζεσταινονται λιγοτερο απο τα αλλα.Τελος παντων ας δει το παληκαρι με το πολυμετρο και θα βρεθει το προβλημα.

@stefapat:Αν ειναι ψηλα και δεν πηγαινουν σταγονες στο φωτιστικο σου τοτε ενταξει.Απλα θελει αρκετη προσοχη με το ρευμα και την υγρασια.

stefapat 24-08-07 17:58

ok παιδια ολα καλα. τελικα ηταν ελλατωματικο ενα απο τα ντουι και εκανε ολη τη δουλεια αλλα με κουρασε πολυ μεχρι να το βρω. ευχαριστω πολυ!

asteris 09-12-07 14:55

Δεν μου λέτε, αν σε ηλεκτρονικό ballast των 36-40W, συνδέσουμε λάμπα μικρότερη, πχ 15-18W, θα παίξει, θα ανατιναχτεί η λάμπα, ή απλά θα την φορτώνει περισσότερο ρεύμα και θα την κάψει μιά ώρα αρχίτερα?

PascM 13-12-07 21:53

Θα την κάψει νωρίτερα λεω εγώ αλλά περίμενε λίγο και τον sir που τα έχει διαβάσει καλύτερα τα γράμματα.

Αν θυμάμαι πάντος κάπου έχει γραφτεί οτι με αυτον τον τρόπο υπεροδηγείς την λάμπα και επομένως πέφτει νωρίτερα.

netblues 13-12-07 22:26

Μεχρι ενα 30% θεωρειται υπεροδηγηση. Ομως εδω μιλαμε για τη διπλασια ισχυ... Το πιο πιθανο ειναι οτι το ηλεκτρονικο μπαλαστ θα αντιμετωπισει την μικρη λαμπα σαν βραχυκυκλωμα και θα αρνηθει να αναψει...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02013 seconds with 11 queries