Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Θάνατοι.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15895)

guppies_2 02-03-07 11:52

Θάνατοι....
 
6 Συνημμένο(α)
Παιδία εδώ και μια-μίαμιση βδομάδα έχω θανάτους στο ενυδρείο...Συνολικά έχουν πεθάνει 4 αρσενικα guppies,2 θυληκά,3 γλύφτες,3 neon,
To ενυδρείο είναι 120 λίτρα και φυτεμένο με αλιθηνά φυτά...
Μετρήσεις με aqualife σταγόνες:

NITRITE:0 ppm
AMMONIA:,0.20 mgs/litre
PH:7,7-7,8

Κάνω αλλαγή νερού μια φορά την βδομάδα και αφαιρώ γύρω στα 12 λίτρα.Ξαναγεμίζω με νέρο και βάζω sera aqutan ένα κουταλάκι του γλυκού αλάτι και μετά από μια ώρα sera nitrivec.επίσης βάζω και 1 χαπακι διαλυμένο στο νερό tetra plant Crypto...
Ακόμα τα ταίζω μέρα παρα μέρα με flakes της tropical.
ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΝΓΝΩΡΙΣΗ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

giannisg 02-03-07 11:57

Πόσο καιρό είναι σε λειτουργία το ενυδρείο;

PascM 02-03-07 11:59

guppies + neon ?
Αμμωνία θα έπρεπε να είσαι 0 όπως επίσης και ΝΟ2 ?
Μπορείς να περιγράψεις λίγο τα συμπτώματα που παρουσιάζουν τα ψάρια σου πριν αποδημήσουν?

guppies_2 02-03-07 12:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisg (Μήνυμα 158338)
Πόσο καιρό είναι σε λειτουργία το ενυδρείο;

Aυτό ξέχασα να το γράψω...Γύρω στους 4 μήνες

stav 02-03-07 12:02

Αλλαγες νερου το 30% εβδομαδιαιως.

guppies_2 02-03-07 12:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 158340)
guppies + neon ?
Αμμωνία θα έπρεπε να είσαι 0 όπως επίσης και ΝΟ2 ?
Μπορείς να περιγράψεις λίγο τα συμπτώματα που παρουσιάζουν τα ψάρια σου πριν αποδημήσουν?

1.Τα neon είναι η πρώτη φορά που παρουσιάζουν πρόβλημα εδώ και 4 μήνες που τα έχω
2.αμμωνία είναι μηδέν ήθελα να γράψω <0,20 που είναι η πρώτη ένδειξη.
3.Συμπτώματα ιδιαίτερα δεν παρατηρώ...Το μόνο είναι λιγο πριν πεθάνουν έίναι σε μιά γωνιά ακίνητα...

guppies_2 02-03-07 12:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 158343)
Αλλαγες νερου το 30% εβδομαδιαιως.

Δηλαδή το πρώτο λάθος είναι αυτό.Ευχαριστώ

Zorba_The_Freak 02-03-07 12:07

Πόσα ψάρια συνολικά έχεις μέσα?

Και γιατί δεν ταΐζεις κάθε μέρα?

guppies_2 02-03-07 12:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak (Μήνυμα 158347)
Πόσα ψάρια συνολικά έχεις μέσα?

Και γιατί δεν ταΐζεις κάθε μέρα?

Δεν μπορώ να τα μετρήσω ακριβως αλλά είναι γύρω στα 15-20...
Δεν τα ταιζώ κάθε μέρα γιατί διάβασα εδώ ότι είναι καλύτερα για τα ψάρια αυτό.

msigouros 02-03-07 13:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από guppies_2 (Μήνυμα 158348)
Δεν μπορώ να τα μετρήσω ακριβως αλλά είναι γύρω στα 15-20...
Δεν τα ταιζώ κάθε μέρα γιατί διάβασα εδώ ότι είναι καλύτερα για τα ψάρια αυτό.

:confused: :confused: :confused: :confused: που το διάβασες;;;:confused: :confused:
καλύτερα 2-3 φορές την ημέρα από λίγο.Τόσο κάθε φορά που να τρώγετε σε μισό λεπτό περίπου.Να μην προλαβαίνει να πέφτει κάτω.Αλλά αυτό δεν πρέπει να έχει σχέση με τους θανάτους.
Τις αλλαγές νερού να προσέξεις οπως σου υπέδειξε ο STAV.
Πάντως ΝΕΟΝ με ΓΚΑΜΠΥ δεν είναι το καλύτερο.Αλλες συνθήκες θέλουν τα μεν απ τα δε.Κοίταξέ το λίγο:cool: :cool: :cool: :cool:

guppies_2 02-03-07 13:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από msigouros (Μήνυμα 158360)
:confused: :confused: :confused: :confused: που το διάβασες;;;:confused: :confused:
καλύτερα 2-3 φορές την ημέρα από λίγο.Τόσο κάθε φορά που να τρώγετε σε μισό λεπτό περίπου.Να μην προλαβαίνει να πέφτει κάτω.Αλλά αυτό δεν πρέπει να έχει σχέση με τους θανάτους.
Τις αλλαγές νερού να προσέξεις οπως σου υπέδειξε ο STAV.
Πάντως ΝΕΟΝ με ΓΚΑΜΠΥ δεν είναι το καλύτερο.Αλλες συνθήκες θέλουν τα μεν απ τα δε.Κοίταξέ το λίγο:cool: :cool: :cool: :cool:

Εδώ το διάβασα και έλεγαν "στο φυσικό περιβάλλον δε βρίσκοθν κάθε μέρα...." "..τα κάνει πιο ενεργήτικά..."κλπ κλπ κλπ
Ναι αλλά οι θάνατοι που οφείλονται??

PascM 02-03-07 13:49

Λίγο δύσκολο να καταλάβω! Υπάρχει περίπτωση τα τεστ σου να δείχνουν λάθος?

than 02-03-07 15:16

Θα πρότεινα το νερό της αλλαγής να το φτιάχνεις ξεχωριστά (π.χ. σε μία λεκάνη), να προσθέτεις το αντιχλώριο και το άλλα υλικά που αναφέρεις και να το εισάγεις έτοιμο στο ενυδρείο. Με αυτόν τον τρόπο θεωρώ οτι τα ψάρια ταλαιπωρούνται λιγότερο (πχ από το χλώριο που έχει νερό). Επίσης το νερό παίρνει την θερμοκρασία του χώρου.

guppies_2 02-03-07 15:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 158373)
Λίγο δύσκολο να καταλάβω! Υπάρχει περίπτωση τα τεστ σου να δείχνουν λάθος?

αυτό δεν μπορώ να το ξέρω...

guppies_2 02-03-07 15:39

υπάρχει περίπτωση κάποιο από τα ψάρια των φωτογραφιών να μου κάνει τη ζημιά???Γιατί κάποια αρσενικά guppies είχαν φαγωμένες ουρές...

GhostShip 02-03-07 15:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από than (Μήνυμα 158400)
Θα πρότεινα το νερό της αλλαγής να το φτιάχνεις ξεχωριστά (π.χ. σε μία λεκάνη), να προσθέτεις το αντιχλώριο και το άλλα υλικά που αναφέρεις και να το εισάγεις έτοιμο στο ενυδρείο. Με αυτόν τον τρόπο θεωρώ οτι τα ψάρια ταλαιπωρούνται λιγότερο (πχ από το χλώριο που έχει νερό). Επίσης το νερό παίρνει την θερμοκρασία του χώρου.

Με αυτό το τρόπο δε ταλαιπωρούνται σχεδόν καθόλου...;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από guppies_2
Εδώ το διάβασα και έλεγαν "στο φυσικό περιβάλλον δε βρίσκοθν κάθε μέρα...." "..τα κάνει πιο ενεργήτικά..."κλπ κλπ κλπ
Ναι αλλά οι θάνατοι που οφείλονται??

Στο ενυδρείο σου όμως δεν είναι στο φυσικό τους περιβάλλον και γενικότερα, είναι καλό να ταΐζεις κάθε μέρα, από μια φορά αρκετά, ή τρεις φορές ανά διαστήματα όπως σου είπε ο msigouros(καλύτερα με τον δεύτερο τρόπο)
Τώρα για τον θάνατο των ψαριών δε φαίνεται κάποιος εμφανές λόγος αν και έχεις αρκετά ψάρια διαφορετικών απαιτήσεων, δοκίμασε μετρήσεις αμμωνίας no2 no3 με καινούρια υγρά τεστ...

guppies_2 02-03-07 19:09

κάποιος που να μπορεί να κάνει ανγνώριση των ψαριών...

PascM 02-03-07 19:12

Τα ψάρια που έχεις στη φωτό είναι 1=CAE 2=Pleko >gibiseps (κάπως έτσι εδώ ο Κώστας g πρέπει να μας πει ακριβή ονομασία) 3= Ξιφοφόρος αρσενικός 4=Ξιφοφόρος θυλ. 5=Το ένα είναι μόλυ λύρα το άλλο δεν μπορώ να το δώ 6= Bleading heart tetra

guppies_2 02-03-07 20:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 158453)
Τα ψάρια που έχεις στη φωτό είναι 1=CAE 2=Pleko >gibiseps (κάπως έτσι εδώ ο Κώστας g πρέπει να μας πει ακριβή ονομασία) 3= Ξιφοφόρος αρσενικός 4=Ξιφοφόρος θυλ. 5=Το ένα είναι μόλυ λύρα το άλλο δεν μπορώ να το δώ 6= Bleading heart tetra

ευχαριστώ πολύ

steady 02-03-07 20:35

δεν φαινεται να φταινε τα ψαρια ουτε οι αλλαγες αλλα ουτε και το ταισμα στο χασιμο των ψαριων υπαρχουν σφαλματα βεβαια αλλα δεν εξηγουν αυτες τις απωλιες...θερμοκρασια ποσο εχεις?μηπως ειναι πολυ ψηλη η πολυ χαμηλη?πρεπει να σιγουρευτεις για τισ μετρησεις αν εχασες ψαρια και δεν βρεις τι φταιει σιγουρα θα ξαναχασεις...

guppies_2 02-03-07 21:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 158499)
δεν φαινεται να φταινε τα ψαρια ουτε οι αλλαγες αλλα ουτε και το ταισμα στο χασιμο των ψαριων υπαρχουν σφαλματα βεβαια αλλα δεν εξηγουν αυτες τις απωλιες...θερμοκρασια ποσο εχεις?μηπως ειναι πολυ ψηλη η πολυ χαμηλη?πρεπει να σιγουρευτεις για τισ μετρησεις αν εχασες ψαρια και δεν βρεις τι φταιει σιγουρα θα ξαναχασεις...

η θερμοκρασία είναι γυρο στους 26-27 βαθμούς

guppies_2 02-03-07 23:06

εγώ είμαι πεπισμένος ότι μερίδιο ευθύνης έχουν οι ξιφοφόροι το μόλλυ και το άλλο το άσπρο στην 5 φωτο. γιατί τσιμπούσαν συχνά τα guppies..

steady 02-03-07 23:28

δε νομιζω οτι φταιει κοινωνικος παραγοντας ολα τα ψαρια σου ηρεμα ειναι αν και δεν ταιριαζουν τοσο αλλα ηρεμα τι αλατι εριχνες μεσα?

halvas69 03-03-07 02:59

Μπααα, νομίζω ότι έχουν ψυχολογικά προβλήματα και αυτοκτονούν.

Ρε παιδιά πλάκα κάνουμε με τις αναλύσεις επί των αναλύσεων ?
Εδώ ο φίλος μας το έγραψε ξεκάθαρα ότι έκανε το τραγικό λάθος να αλλάζει λιγότερο από 10% του νερού του εβδομαδιαίως για 4 μηνές.
Και σε τελική κυρίως τα Neon δεν είναι και από τα πιό σκληροτράχηλα ψάρια, σε αντίθεση με τα Cardinal.
Με την παραμικρή κουτσουκέλα στις τιμές είναι τα πρώτα που θα την "κάνουν".
Άλλαζε το νερό φίλε μου, από 30% την εβδομάδα, βλ. 40 λίτρα min την εβδομάδα.

george 03-03-07 12:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 158568)
Άλλαζε το νερό φίλε μου, από 30% την εβδομάδα, βλ. 40 λίτρα min την εβδομάδα.

:smt038:smt038:smt038

guppies_2 03-03-07 18:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 158568)
Μπααα, νομίζω ότι έχουν ψυχολογικά προβλήματα και αυτοκτονούν.

Ρε παιδιά πλάκα κάνουμε με τις αναλύσεις επί των αναλύσεων ?
Εδώ ο φίλος μας το έγραψε ξεκάθαρα ότι έκανε το τραγικό λάθος να αλλάζει λιγότερο από 10% του νερού του εβδομαδιαίως για 4 μηνές.
Και σε τελική κυρίως τα Neon δεν είναι και από τα πιό σκληροτράχηλα ψάρια, σε αντίθεση με τα Cardinal.
Με την παραμικρή κουτσουκέλα στις τιμές είναι τα πρώτα που θα την "κάνουν".
Άλλαζε το νερό φίλε μου, από 30% την εβδομάδα, βλ. 40 λίτρα min την εβδομάδα.

ευχαριστώ πολύ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02477 seconds with 11 queries