Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=141)
-   -   συγκατοικοι νεον (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42133)

Μίμης 16-07-10 17:17

συγκατοικοι νεον
 
μια επιλογη ψαριου για το ενυδρειο μου ειναι τα neon tetras..μπορειτε να μου πειτε τι αλλους συνγκατοικους θα μπορουσα να βαλω?;)
το ενυδρειο μου ειναι 100λιτρα φουλ φυτεμενο με πετρες...
ακουω προτασεις:p

Giorgos 16-07-10 17:30

Δωσε μας πρωτα τις παραμετρους του νερου στο ενυδρειο σου κι αν χρησιμοποιεις νερο απο ΑΟ ή βρυση και μετα θα σου πουμε!!! :grin:

Πάνος 16-07-10 17:32

περισσοτερα νεον :rolleyes:
και μια μικρη ομαδα κορυ στον πυθμενα...(αρκει να μην εχεις αιχμηρο χαλικι)
ενα σμηνοψαρο σε μεγαλυτερο κοπαδι ειναι νομιζω καλυτερα απο 2 σε αυτα τα λιτρα.
μπορεις αντι για κορυ, ενα ζευγος νανοκιχλιδες...π.χ. ραμ
φυσικα ο αμαζονιος εχει πληθωρα ειδων να διαλεξεις. απλα τα ραμ ειναι πανεμορφα. :p

Dimis 16-07-10 17:42

Οπως ειπε και ο Γιωργος για να σου προτεινουμε καποιο ειδος ψαριου θα πρεπει να ξερουμε τι συνθηκες εισαι διατεθιμενος να "δωσεις" σε αυτα.
Οποτε πες τι νερακι θα εχεις για να βρουμε το ιδεατο.

harris samos 16-07-10 17:57

ξερεις φανταζομε οτι η λεξη τετρα συμενει 6,5 -6 ph

Μίμης 16-07-10 18:17

θα εχω ph 6,7
ανθρακικη 5
και ολικη 7
και θερμοκρασια 23-25 που θελουν τα νεον.οποτε μου προτεινεται να βαλω ας πουμε ενα κοπαδακι των 20 neon παρα να βαλω 2 ειδη.(ram δε μπορω να βαλω γιατι εχω και αμμο και χαλικι και θα γινει αμμοχαλικο:D)

harris samos 16-07-10 18:25

γιατι τη κανουν τα ραμ σκαβουνε ??????
εγω εχω τα βολιβιαν και δε σκαβουν τιποτα

Μίμης 16-07-10 18:27

στο πισω μερος του ενυδρειου εχω χαλικι και στο μπροστινο αμμο..οποτε δε θα ανακατευτουν?;)

harris samos 16-07-10 18:38

ετσι κι αλλιως δε 10 σκουπισματα θα μπερδεφτουν
βαλε ραμ δε σκαβουν

Dimis 16-07-10 18:52

Με αυτο που λες για αμμο και χαλικι,αποκλειεις και τα κορυς.
Μαζι με τα νεον μπορεις να βαλεις και μια 8αδα απο αυτα εδω http://www.seriouslyfish.com/profile...trigata&id=999 και να εισαι σιγουρος οτι δεν θα προσεγγισουν καν το βυθο σου.

theodor72 16-07-10 19:05

Αν καταφέρεις πάντως με κάποιον τρόπο να διαχωρίσεις την άμμο από το χαλίκι (με πέτρες ή λεπτά φύλλα ευκαμπτου πλαστικού) θα μπορέσεις να βάλεις και corys. Γιατί δε κοιτάς και για κανένα ζευγαράκι Ancistrus cf. cirrhosus;

kotsos83 16-07-10 19:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μίμης (Μήνυμα 465381)
(ram δε μπορω να βαλω γιατι εχω και αμμο και χαλικι και θα γινει αμμοχαλικο:D)

Νομιζω πως αυτο στο ειχα πει εγω προσφατα αλλα για τα κορυντορας κ οχι φυσικα για τα ραμιρεζι.Η δικια μου γνωμη ειναι 20 νεον κ τιποτε αλλο

harris samos 16-07-10 20:08

τα τσεκουροψαρα τα σπανε

Μίμης 16-07-10 20:08

σορρυ παιδια...τα κορρυ ενοουσα οτι δε μπορουν να μπουν οχι τα ραμ..δικο μου λαθος..μπερδευρικα:rolleyes:

Θοδωρη: δικιο εχεις στο διαχωρισμο αμμου και χαλικοιυ..ήδη εχουν σχεδον διαχωριστει απο τα φυτα..αν σε ολο το μπροστινο μερος εχω cuba και glossostigma και στο πισω χαλικι λεπτο,θα μπορουσαν να μπουν κορρυ?
ωραια και η ιδέα των ancistrus..αλλα δε ξερω κατα ποσο θα φαινονται μεσα στο ενυδρειο και το ποσο μεγαλωνουν.

Δημητρη:μου αρεσουν πολυ τα Carnegiella strigata...το μονο προβλημα ειναι που θα τα βρω..ειδα εχει ο Μανθος.θα το ρωτησω αυριο..και μια τιμη(γιατι εχω ξεφυγει αρκετα απο τον προυπολογισμο:D)

νικο:δε διαφωνω...απλα δε το κανω χαλαλι το ενυδρειο μονο για neon:D θα ηθελα ακομα ενα ειδος ;)

Χαρη: ωραια ψαρια και πολυ ενδιαφεροντα.
τι ειναι τα τσεκουροψαρα?
με βαλατε σε διλλημα με τοσα ωραια ψαρια(που δεν ηξερα οτι μπορω να τα βαλω) και δε ξερω ποιο να διαλεξω :D

Dimis 16-07-10 20:20

Εχει ο Μανθος σημερα που περασα,εχει τα σιλβερ κιολας που ειναι κουκλια.
Παρε ενα τηλ. να ρωτησεις τιμη και αν τα θες κανε κρατηση γιατι εχει ελαχιστα κομματια,ενα κοπαδακι μονο αν ειδα καλα.
Τσεκουροψαρα ο Χαρης εννοει προφανως τα μπαλταδοψαρα δηλαδη η ελληνικη ονομασια των Carnegiella.

Μίμης 16-07-10 21:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 465403)
Εχει ο Μανθος σημερα που περασα,εχει τα σιλβερ κιολας που ειναι κουκλια.
Παρε ενα τηλ. να ρωτησεις τιμη και αν τα θες κανε κρατηση γιατι εχει ελαχιστα κομματια,ενα κοπαδακι μονο αν ειδα καλα.
Τσεκουροψαρα ο Χαρης εννοει προφανως τα μπαλταδοψαρα δηλαδη η ελληνικη ονομασια των Carnegiella.

ααα τελεια τοτε..με βλεπω να τα περνω :D
αυριο θα τον παρω τηλεφωνο κιολας μη τα παρει κανεις αλλος :P
και ποσα να παρω?οσα εχει? (επειδη ειπες πως εχεις ενα κοπαδακι);)

Dimis 16-07-10 21:10

Ιδανικο 8+
Αλλα επειδη δεν ξερω τιμουλα,απο 5 και πανω οσα βγαζει η τσεπη σου.

Μίμης 16-07-10 22:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 465413)
Ιδανικο 8+
Αλλα επειδη δεν ξερω τιμουλα,απο 5 και πανω οσα βγαζει η τσεπη σου.

οκ..απ οτι φαινεται ειναι ακριβα :D αλλα κατι θα κανω ;)

theodor72 16-07-10 23:20

Όσον αφορά τα corys θεωώ πως θα πρέπει να έχουν στην διάθεση τους ένα κομμάτι ελεύθερου βυθού (άμμο) για να ψαχουλεύουν. Αφού έχεις σκοπό να βάλεις cuba και glossostigma τότε θα πρέπει να διαλέξεις μικρά σε μέγεθος corys που δεν θα σκάβουν το βυθό, αλλιώς θα στα ξηλώσουν. Τα δικά μου c. duplicareus ελάχιστα ανακατεύουν την άμμο. Σε αντίθεση με τα μεγαλύτερα sterbai.

Τα ancistrus cf. cirrchosus είναι φιλήσυχα και όχι ιδιαίτερα κινητικά ψάρια, γίνονται 8 -12.5 εκατοστά, για ένα ζευγάρι αρκούν 50 λίτρα και είναι καλό αλγοφάγο.

Τα hatchetfish δεν έχουν όλα την ονομασία carnegiella. Θέλουν όλα καπάκι που να κλείνει καλά γιατί είναι πολύ καλοί άλτες. Είναι λίγο συνεσταλμένα ψάρια και τρομάζουν-στρεσάρονται εύκολα. Για να πάρουν λίγο θάρρος και να τα βλέπουμε να κινούνται με άνεση στο ενυδρείο, χρειάζονται δύο πράγματα : α) Μια ομαδούλα από τουλάχιστον έξι ψαράκια(όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο) β) κάποια φυτά επιφανείας για να καλύπτονται αλλά και αρκετό ελεύθερο χώρο για κολύμπι. Όπως καταλαβαίνεις, φυτά επιφανείας και απαιτητικά γρασίδια δεν πάνε μαζί. Γι' αυτό δεν θα σου συνιστούσα hatchetfish. Επόσης αν θέλεις να τους δώσεις το καλύτερο δυνατό περιβάλλον, καλό θα είναι να φροντίσεις να δημιουργείται κάποιο ρεύμα στο ενυδρείο σου, καθώς αρέσκονται να κολυμπούν κόντρα στο ρεύμα.

Αυτά που έχω δει εγώ κατά καιρούς στη Θεσσαλονίκη είναι τα εξής :
Gasteropelecus sternicla - common hatchetfish
Gasteropelecus levis - silver hatchetfish
Carnegiella strnigata - marbled hatchetfish

Giorgos 16-07-10 23:23

Το πιανω λιγο απο την αρχη.

Τα νεον χρειαζονται λιγο πιο ψυχρο νερο απ' οτι τα ραμιρεζι. Αν ειχες καρδιναλιους θα βολευε περισσοτερο. Αν καταφερεις να κρατας τη θερμοκρασια οχι πανω απο τους 27 βαθμους, τοτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα με τα νεον.

Τα ραμιρεζι ψαχουλευουν μεν για φαγητο στον πυθμενα, αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι ικανα να μεταφερουν ποσοτητες αμμου ή χαλικιου σε σημειο να σου χαλασουν την αισθητικη του ενυδρειου. Οποτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Ακομα και τα κορυντορας δεν ειναι ικανα να κανουν κατι τετοιο, ιδιαιτερα αν επιλεξεις καποιο απο τα μικροτερα ειδη (οπως τα C. panda).

Τα hatchetάκια ειναι μια παρα πολυ καλη επιλογη. Απλα φροντισε να εχεις καπακι παντα στο ενυδρειο σου και να μην υπαρχει το παραμικρο ανοιγμα γιατι ειναι ικανοτατοι αλτες και καταφερνουν να χωρεσουν στα πιο απιθανα ανοιγματα.

Τελος, φροντισε το κοπαδακι των νεον να ειναι ικανοποιητικα μεγαλο, τουλαχιστον 15 ατομα.

harris samos 16-07-10 23:23

τα hatchetfish λεω που προτηνε ο ντημης hatchet= τσεκουρι :grin::grin:

Μίμης 17-07-10 01:58

λοιπον τα hatchetfish απο τα λεγομενα σας τα αποκλειω μιας και το ενυδρειο μου δεν εχει καπακι..αλλα ειναι overtank.
το κοπαδακι με neon θα ειναι 20 ατομα.
τωρα το διλλημα μου ειναι να βαλω τα μικρα corry (πχ. panda) που ειναι πολυ ομορφα,καθαριζουν το βυθο,και δεν ειναι πολυ ντροπαλα... ή ενα ζευγαρι ancistrus που ειναι και αυτο πολυ ομορφο,πιο ντροπαλο αλλα καθαριζει και τις αλγες?
μια επιλογη θα μπορουσαν να ειναι και τα sae?
σας ευχαριστω για τις απαντησεις;)

Πάνος 17-07-10 07:05

τα σαε γινονται αρκετα μεγαλα και καλο θα ειναι να μπουν σε ομαδα.... και οι ανκιστρους κατ'εμε θα σου πειραζουν τα γρασιδια που ξεφυτευονται ευκολα....
εναλλακτικα σκεψου τους οτοκυκλους ;)

Giorgos 17-07-10 09:28

Εγω θα σου προτεινα να βαλεις ενα κοπαδακι αποτελουμενο απο 5 C. panda και ενα κοπαδακι 5 ατομων otocinclus. Δεν θα εχεις προβλημα ουτε με τα φυτα σου αλλα ουτε με υπερπληθυσμο.

Μίμης 17-07-10 12:13

Πανο: συμφωνω και εγω αυτο φοβαμαι με τους ανκιστρους οτι θα μου ξεριζονουν τα φυτα...
Γιωργο: θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου...
εκελισα λοιπον και αποφασησα(με τη βοηθεια σας) να βαλω 5 otociclus και 5 corry panda.
και καμια 15-20 νεον.
συμφωνειτε?;)
-------------------------
λοιπον παιδια παραγγειλα 5 corry panda και 4 οτοκικλους.
τα νεον απο βδομαδα..τα εχω ήδη παραγγειλη.20 νεον..

kotsos83 17-07-10 16:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μίμης (Μήνυμα 465498)
λοιπον παιδια παραγγειλα 5 corry panda και 4 οτοκικλους.
τα νεον απο βδομαδα..τα εχω ήδη παραγγειλη.20 νεον..

Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο σου?ειναι καθαρα 100 λιτρα?νομιζω πως μαζευονται αρκετα,δε κανεις τα νεον 15....;)

Μίμης 17-07-10 17:46

ειναι καθαρα καπου στα 90-95
80Χ35Χ40 ;)
κοιτα πιστευω πως σε τοσα ψαρια μετα και απο πολυ καλη προσαρμογη ολο και θα εχω λιγες απωλεις (1-2) ελπιζω οχι παραπνω και ολα ειναι μια χαρα..δεν ειναι μεγαλα ψαρια με πολλες απαιτησεις σε λιτρα ;)

harris samos 18-07-10 09:35

μη το λες μιμη ειχα 5 νεον απο τοτε που πρωτο ξεκινησα και ακομα τα εχω σε πεχα 8,5zw

το κακο με τα νεον ειναι αμα αρρωστηση ενα και δε το παρεισ χαμπαρι μπορει να τα χασεις ολα

η δευτερη φουρνια που ειχα αγωρασει 20 ηταν αστα να πανε 7 εχουν μινει
γιαυτο πρωτηνω να πας να τα διαλεξεις 1-1

Μίμης 18-07-10 09:47

ναι δυστυχως το ξερω οτι ειναι δυσκολο στις αρρωστιες και πρεπει να τ απαρακολουθω.
ναθ φυσικα και θα παω να τα διαλεξω ενα-ενα... απλα του ζητησα να φερει πολλα και οτι θα παρω 20 εγω..(απο τοπικο μαγαζι)
και ας ελπισω να μην εχω καμια απωλεια ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02335 seconds with 11 queries