Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   φωσφορικα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19370)

Δημητρης Peristeri 09-09-07 13:11

φωσφορικα
 
Παιδια καλησπερα. Εχω το εξης προβλημα..τα φυτα μου δεν αναπτυσσονται σχεδον καθολου.Υπαρχει διοξειδιο αλλα μετα απο μετρησεις τα φωσφορικα μου ειναι 6mg. Tο νερο της βρυσης εχει φωσφορικα 5mg!!! Ερωτηση..τα φυτα μπορει να μην αναπτυσσονται λογω φωσφορικων? Το νερο που πινω ειναι ακαταλληλο για τον ανθρωπο? Ευχαριστω εκ των προτερων

Nik25 09-09-07 13:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης Peristeri (Μήνυμα 197984)
Παιδια καλησπερα. Εχω το εξης προβλημα..τα φυτα μου δεν αναπτυσσονται σχεδον καθολου.Υπαρχει διοξειδιο αλλα μετα απο μετρησεις τα φωσφορικα μου ειναι 6mg. Tο νερο της βρυσης εχει φωσφορικα 5mg!!! Ερωτηση..τα φυτα μπορει να μην αναπτυσσονται λογω φωσφορικων? Το νερο που πινω ειναι ακαταλληλο για τον ανθρωπο? Ευχαριστω εκ των προτερων

Tα φωσφορικα ειναι θεμιτα σε ενα ενυδρειο αλλα η ποσοτητα που αναφερεις(6ppm) μου φενεται υπερβολικα πολλα.Συνηθως μεχρι 1 ppm ειναι καλα.Μηπως κανει καποιο λαθος το τεστ?
Το οτι εχεις CO2 δεν λεει και πολλα.Το CO2 για να "δουλεψει" θελει και φως.Πες μας λιγο για τις υπολοιπες παραμτρους του νερου σου καθως και τα φωτα που εχεις.Λιπασματα χρησιμοποιεις?Τι φυτα εχεις?Βοηθησε λιγο να καταλαβουν και οι υπολοιποι και να σε βοηθησουμε φιλε μας...:rolleyes:

Δημητρης Peristeri 09-09-07 13:23

Ονομασιες φυτων δεν γνωριζω να πω την αληθεια.Απο λιπασματα ολη τη σειρα seachem.Φωτισμος metal halide 2 70αρες.Οι υπολοιπες παραμετροι του νερου ειναι φυσιολογικες.Το τεστ σιγουρα δουλευει σωστα γιατι εκανα τεστ σε εμφιαλωμενο και μου εδειξε 0,3 mg.

Nik25 09-09-07 13:35

Σε εμφιαλομενο 0.3;;;;;Παλι πολυ μου φενεται.Κανονικα θα πρεπε να ταν 0,τελωςπαντων.Υποστρωμα εχεις?Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?Λιτρα?Αν δεν πεις αναλυτικα στοιχεια του ενυδρειου δυσκολα καποιος θα σε βοηθησει.Βαλε και καμια φωτο απο τα φυτα που εχεις.Οι λαμπες σου λογικα πρεπει να ειναι οκ.

Δημητρης Peristeri 09-09-07 14:34

Το ενυδρειο ειναι 240 λιτρα , λειτουργει ενα χρονο,φωτο δε μπορω να ανεβασω, υποστρωμα 4 εκατοστα της jbl κι απο πανω 3 εκατοστα χαλικι
-------------------------
καμια ιδεα?
-------------------------
καμια ιδεα?
-------------------------
[quote=Δημητρης Peristeri;197998]Το ενυδρειο ειναι 240 λιτρα , λειτουργει ενα χρονο,φωτο δε μπορω να ανεβασω, υποστρωμα 4 εκατοστα της jbl κι απο πανω 3 εκατοστα χαλικι

Apostolis 10-09-07 00:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης Peristeri (Μήνυμα 197988)
Ονομασιες φυτων δεν γνωριζω να πω την αληθεια.Απο λιπασματα ολη τη σειρα seachem.Φωτισμος metal halide 2 70αρες.Οι υπολοιπες παραμετροι του νερου ειναι φυσιολογικες.Το τεστ σιγουρα δουλευει σωστα γιατι εκανα τεστ σε εμφιαλωμενο και μου εδειξε 0,3 mg.

Η περίσσεια φωσφορικών στο ενυδρείο συνήθως προκαλεί άλγες... στον άνθρωπο, καρκινογενέσεις!
Σιγουρέψου οτι το τέστ πο έχεις "μετράει" σωστά... πάρε και ένα ακόμη άλλης μάρκας για να το τσεκάρεις...

Πρέπει να τα είχαμε πεί μαζί στα γραφεία του συλλόγου... οι metal halide που έχεις, ποιάς εταιρείας είναι???

Βαγγέλης (Dearangelo) 10-09-07 09:44

βάλε κάλλιο (Potasium) αυτά τα δύο αλληλοεξαρτώνται...
αν τα φυτά είναι κίτρινα, βάλε και σίδηρο, αλλα πρόσεχε να μην δεις το χαλίκι σου και το φίλτρο να μαυρίζει λίγο..λόγω οξείδωσης..
τσέκαρε και τα επίπεδα οξυγόνου...το πρωί..
όλλα αυτά συνδυάζονται..

είχα και εγώ φώσφορο στην αρχή..
αλλα με το ποτάσιο, έφτασε να βάζω κιόλας..
διάβασε...και κανένα ξένο φόρουμ αν μπορείς..

Δημητρης Peristeri 10-09-07 15:15

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.Το τεστ ειναι της jbl και το εχω τσεκαρει οτι ειναι σωστο. Εχω φροντιστηριο 100 μετρα περα απο το σπιτι και σημερα εκανα τεστ στο νερο του φροντιστηριου και μου εδειξε μηδαμινες ποσοτητες!! Αυτο σημαινει οτι πρεπει να εφοδιαστω με 2 50λιτρα μπιτονια για τις αλλαγες μου....κουραστικο αλλα τι να κανω..Οντως προκαλει καρκινογεννεσεις? Γιατι το νερο του σπιτιου εναι τοσο χαλια? Φταινε οι παλιες σωληνωσεις?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01665 seconds with 11 queries