Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα λαβυρινθόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=129)
-   -   Γκουράμι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10677)

cathyki 07-02-06 10:18

Γκουράμι
 
Καλημέρα σε όλους!
Σκέφτομαι να βάλω στο ενυδρείο μου γκουράμι.Πήγα στο ευρετήριο ψαριών, και μόλις τα είδα τα αγάπησα!Τι όμορφα ψάρια!Ειδικά το Trichogaster leeri,(μαργαριτάρι). Το θέμα είναι: Μπορούν να επιβιώσουν σε 60Lt. που διαθέτω ή πρέπει να αρχίσω να σκέφτομαι την ιδέα ενός πιο μεγάλου ενυδρείου?

soza 07-02-06 10:21

Aν μεσα στα 60 λιτρα δεν υπαρχουν αλλα ψαρια, τοτε βολευεται το πραμα, διαφορετικα δεν

cathyki 07-02-06 10:27

Γκουράμι
 
Έλεγα να βάλω μόνο γκουράμι.Πόσα δηλαδή μπορώ να βάλω μέσα?

Tolis 07-02-06 13:16

Ενα ζευγαρι στα 60 λιτρα, και λογω μεγεθους και λογω καποιας επιθετικοτητας που μπορει να αναπτυξουν.
Μπορεις να βαλεις και λιγα μικρα ψαρακια ακομα.

Liolios 07-02-06 14:41

Η δική μου εμπειρία είναι η εξής:

Σε ενυδρείο 120 λτ. μικτών με λίγα φυτά και πέτρες (άρα λάθος set up για γκουράμι) είχα 2 θηλυκά και 1 αρσενικό του γένους Trichogaster Trichopterus (οπαλίνα). Το κυνηγητό που έριχνε ο αρσενικός ήταν ανελέητο. Σημειωτέον ότι τα είχα βάλει και τα τρία ταυτόχρονα. Μετά από δύο ημέρες και όταν τον πήγα πίσω στο μαγαζί, ανέλαβε τα ηνία το ένα από τα δύο θηλυκά και κυνηγούσε το άλλο σαν τρελλό. Επίσης τα ψάρια ήταν πολύ νευρικά γενικότερα. Όταν τα έβαλα σε ενυδρείο 200 λτ. μικτών πυκνοφυτεμένο και με πολλά mopani όλα αυτά περιορίστηκαν σε ένα χαζοκυνηγήτο μετά το φαγητό.

Το δικό μου συμπέρασμα λοιπόν είναι, όπως σου είπε και ο Tolis, 2 γκουράμι στα 60 λτ. είναι μια χαρά, αλλά με αρκετές κρυψώνες (mopani και φυτά). Η μόνη μου επιφύλαξη είναι στο γένος τους (1 αρσενικό και 1 θηλυκό ή 2 θηλυκά καλύτερα); Επίσης λάβε υπόψη (στο λέω από δική μου εμπειρία αλλά το έχω διαβάσει και στο mongabay.com νομίζω) τα pearl gouramis δεν αγαπούν το πολύ φως.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και τα χρυσά. Κατά τη γνώμη μου είναι πιο εντυπωσιακά και σαφώς πιο κινητικά. Επίσης δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το φως.

Φιλικά, Πάνος.

cathyki 08-02-06 09:42

Τα Mopani που λες τι είναι?

Liolios 08-02-06 09:49

Τα ξύλα που προέρχονται από ρίζες δέντρων. Σίγουρα τα έχεις δει κάπου.
Αν όχι κοίτα εδώ http://www.globalshop.gr/eshop/produ...e991678f2b9db8

cathyki 08-02-06 10:08

Τώρα κατάλαβα!Thanks!

Kiki 08-02-06 10:39

Στη θεση σου θα το σκεφτομουν λιγο.
εγω ειχα 2 γκουραμι σε 120 λιτ. Ειχαν γινει πολυ επιθετικα.Οι τσακωμοι μεταξυ τους ηταν πολυ εντονοι , τοσο που αναγκαστικα να επιστρεψω το ενα πισω στο καταστημα.Αυτο που κρατησα ηταν αυτο που 'ετρωγε το ξυλο'.
Τελικα αυτο εγινε χειροτερο απο το προηγουμενο γιατι ηταν επιθετικο με ολα τα ψαρια!!!!!
θα σου ελεγα να παρεις το νανο γκουραμι. Ειναι πολυ ομορφο και δεν μεγαλωνει τοσο.:) θα ελεγα οτι αυτο ειναι καλυτερη επιλογη και για τα λιτρα που διαθετεις. Η αποφαση ειναι δικη σου.

AngleV 08-02-06 10:45

Έχω ένα ήρεμο ζευγαράκι dwarf. Tα δίνω λόγω πυκνοκατοίκησης.
Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου πμ.

Liolios 10-02-06 01:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kiki
εγω ειχα 2 γκουραμι σε 120 λιτ. Ειχαν γινει πολυ επιθετικα.Οι τσακωμοι μεταξυ τους ηταν πολυ εντονοι , τοσο που αναγκαστικα να επιστρεψω το ενα πισω στο καταστημα.Αυτο που κρατησα ηταν αυτο που 'ετρωγε το ξυλο'.

Μήπως ήταν και τα δύο αρσενικά;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kiki
Τελικα αυτο εγινε χειροτερο απο το προηγουμενο γιατι ηταν επιθετικο με ολα τα ψαρια!!!!!

Μου συνέβει και εμένα αυτό, όταν έδιωξα το αρσενικό (που τα είχε ξεσκίσει όλα τα υπόλοιπα γκουράμι), το ένα από τα θηλυκά έγινε κυρίαρχος του σύμπαντος. Πρόσθεσα όμως φυτά και μοπάνι και όλα οκ;)

Kiki 10-02-06 11:14

[QUOTE=Liolios]Μήπως ήταν και τα δύο αρσενικά;


τωρα τι να σου πω! οτι αυτοι που εχουν pet shop ειναι για μπατσες;:smt062 (οχι ολοι βεβαια!) μου τα εδωσε για ζευγαρι. τελικα καταλαβα οτι ηταν αρσενικα!(μετα απο αρκετο ψαξιμο στο ιντερνετ!)

Liolios 10-02-06 11:33

[quote=Kiki][τωρα τι να σου πω! οτι αυτοι που εχουν pet shop ειναι για μπατσες;:smt062 (οχι ολοι βεβαια!)

Θα έλεγα ότι θέλουν τις σφαλιάρες τους για να στρώσουν (και αρκετό διάβασμα γιατί είναι άσχετοι). Η αλήθεια είναι ότι αν πας σε pet shop αδιάβαστος (απληροφόρητος) κατά κανόνα την έχεις πατήσει (το έχω πάθει πολλές φορές στο παρελθόν και έμαθα)!

Kiki 10-02-06 11:43

Θα έλεγα ότι θέλουν τις σφαλιάρες τους για να στρώσουν (και αρκετό διάβασμα γιατί είναι άσχετοι). Η αλήθεια είναι ότι αν πας σε pet shop αδιάβαστος (απληροφόρητος) κατά κανόνα την έχεις πατήσει (το έχω πάθει πολλές φορές στο παρελθόν και έμαθα)![/QUOTE]

ασε! το καλυτερο ειναι οταν ρωτας...
-πως καταλαβαινεις το φυλο του;
-... δεν το καταλαβαινεις! δεν μπορεις να τα ξεχωρισεις.. δεν γινεται!
(αυτο εγινε τοτε... ) :smt012

Giorgos 10-02-06 17:19

Παρακαλώ, μείνετε εντός του θέματος.

Liolios 10-02-06 17:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Παρακαλώ, μείνετε εντός του θέματος.

Έχεις δίκιο, αλλά καμμιά φορά σε πιάνει αγανάκτηση, όταν σκεφτείς όσα έχεις τραβήξει. Συγγνώμη πάντως!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01740 seconds with 11 queries