Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Αναπαραγωγη Δισκων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15985)

gwgw 21-06-07 15:18

:smt038:smt038:smt038+-3+-3+-3

MiziGr 21-06-07 15:57

Μπράβο και πάλι μπράβο!!!!

alexinio 21-06-07 16:12

1)φοβερες φωτο
2)φοβερα δισκακια
να σου ζησουν...και να εχεις και αλλες γεννες
συγχαρητηρια!!!!!

safi 21-06-07 17:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 183370)
ειναι περιπου 3-4 εκατοστα και διαφορετικα μεταξυ τους...... Μεγαλωνουν αργα γιατι ειναι πολλα σε λιγα λιτρα και γιατι δεν τους ριχνω χημικα........ Τωρα κανω ενα ξελαφρωμα γιατι εχω περιπου 90 μικρα σε διαφορετικα σταδια σε 2 ενυδρεια και αρχιζει να γινεται προβλημα.....

Πόσο ph και kh έχουν τα ενυδρεία ?

Pritanis 21-06-07 17:59

ph 7,2 kh 8..... ειναι στο μεγαλωμα τα ψαρια και τους εχω σκληρο νερο βρυσης......

safi 21-06-07 18:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 184541)
ph 7,2 kh 8..... ειναι στο μεγαλωμα τα ψαρια και τους εχω σκληρο νερο βρυσης......

Μέχρι ποια ηλικία λες ότι πρέπει να κρατούνται σε τέτοιες συνθήκες ?

{Ίσως δεν έψαξα πολύ αλλά δεν βρήκα κάτι στο δίκτυο. Όσες πληροφορίες
βρήκα ήταν γνωστές π.χ σχετικά σκληρό νερό για την δόμηση του σκελετού κλπ}

klaz 21-06-07 18:07

γιωργο ο νικος ειναι αρκετα επηρεασμενος απο την μεγαλη των ολλανδων σχολη.....
κανε και εκει μια αναζητηση....

safi 21-06-07 18:13

Εννοείς το discus page holland ?

klaz 21-06-07 18:15

και αυτο,αλλα θα σου τα πει και ο ιδιος...

Pritanis 21-06-07 19:16

ναι αυτο, απλα το σκεφτηκα και λογικα οτι ο σκελετος τους ψαριου χρειαζεται οσο το δυνατο περισσοτερα αλατα για να σχηματιστει σωστα...... Τωρα για ποσο θα σε γελασω αλλα απο τη στιγμη που δεν εχω καποια προβληματα με τα μικρα θα το κρατησω ετσι μεχρι να φτασουν σε καλο μεγεθος και μετα θα το κατεβασω σταδιακα σε πεχα 6,6 και σκληροτητα 6.......

gwgw 21-06-07 22:15

να κανω μια χαζη ερωτηση?...

οταν γεννιουνται στη φυση, και μεγαλώνουν εκει.. δεν εχουν το ιδιο Ph απο τη πρωτη μερα γεννησης τους μεχρι την τελευταια..? γιατι αυτος ο τροπος να τους ωφελει..?

Pritanis 22-06-07 10:44

μακαρι και εγω να ειχα ενα ποταμι σαν τον Αμαζωνιο να μεγαλωνω μεσα τα μικρα...... Δεν εχω ομως ...... Ετσι προσπαθω τεχνητα να βρω τροπους να προσφερω καποιες συνθηκες που πιστευω οτι θα βοηθησουν τα μικρα να αναπτυχθουν σωστα.......

soza 22-06-07 10:55

Τα μωρα σου απο τι γονεις προερχονται ?

anasios 22-06-07 11:49

Πιστεύω ότι θα΄ναι από καλή οικογένεια με όνομα στην κοινωνία.

gwgw 22-06-07 12:01

μη ξεχνατε οτι εχουν και μπαμπα Πρυτανη......:D:D:D

:smt043

Pritanis 22-06-07 17:56

τα μικρα ανοιχτοχρωμα ειναι απο το πορτακαλι ζευγαρι που εχω στο ποστ ενω τα ριγε απο το μπλε -καφε........

mios 22-06-07 20:40

:smt109 :smt109 :smt109

mios 24-06-07 01:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 160967)
ΓΕΝΝΕΣΙΣ (συν)

...... Απο την 17η μερα και μετα θα πρεπει να εχετε ετοιμη αρτεμια (μωρα) για να ταισετε τα μικρα......


Μήπως είναι αργά ?

mikenuke 24-06-07 20:16

Γεια σου Νικο, "the real discus breeder", you defenetly know how to breed discus!!! χααχχαχαχα

gaslan 21-10-07 17:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 160092)
  1. Για μενα η πιο σιγουρη και αποτελεσματικη μεθοδος για να αποτρεψουμε το φαγωμα των αυγων αλλα και να εχουμε το ψηλοτερο δυνατο ποσοστο γονιμοποιησης ειναι η παρακάτω......4-5 ωρες μετα την γονιμοποιηση των αυγων και αφου σβησουμε τα φωτα τοποθετουμε ενα διαφανο πλαστικο σωληνα γυρω απο τον κωνο με τα αυγο.... Καλο ειναι στον σωληνα αυτο να προσαρμοσουμε καποιο βαρος ωστε να κατσει καλα στον πυθμενα..... Ο σωληνας αυτος θα πρεπει να εχει διαμετρο λιγο μεγαλυτερη απο τη μεγαλη διαμετρο του κωνου και υψος τετοιο ωστε να ειναι το ενα ακρο του πανω απο την επιφανεια του νερου αλλα να μπορει να κλεινει το καπακι του ενυδρειου..... Μεσα στο σωληνα βαζουμε σωληνακι με αερα χωρις πετρα ωστε να εχω κυκλοφορια του νερου και ριχνουμε διαλλυμα μπλε του μεθυλενιου τοσο ωστε το νερο μεσα στο σωληνα να γινει γαλαζιο προς μπλε...... Μπλε του μεθυλενιου μπορουμε να βρουμε σε οποιοδηποτε φαρμακειο...... Με τον τροπο αυτο επιτυγχανουμε

Καλησπέρα, μια ερωτησούλα πάνω σε αυτό...

Πότε είναι καλύτερα να αφαιρέσω τον σωλήνα (δεδομένου του μπλε του μεθυλενίου)?

παρεπιπτόντως, η cocacola 2lt με κομμένη την βάση ταιριάζει τέλεια στον κώνο και χωρίς να "χάνει" νερό. Πανω στο στόμιο έβαλα ένα σωλήμα που ταιριάζει ακριβώς και περνάει και το σωληνάκι για τον αέρα απο μέσα. Το μόνο ίσως μειονέκτημα θα είναι όταν με το καλό έρθει η στιγμή να την ξεκολλήσω από τον κώνο :)

Pritanis 22-10-07 11:28

Το βγαζεις οταν σκασουν ολα τα αυγα...... Σβηνεις τα φωτα και με πολυ απαλες κινησεις βγαζεις το προφυλακτικο....... ΤΟ ΜΜ που θα φυγει στο ενυδρειο ειναι σε πολυ μικρη ποσοτητα ωστε να κανει (αν κανει) καποιο κακο....

gaslan 22-10-07 19:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 208899)
Το βγαζεις οταν σκασουν ολα τα αυγα...... Σβηνεις τα φωτα και με πολυ απαλες κινησεις βγαζεις το προφυλακτικο....... ΤΟ ΜΜ που θα φυγει στο ενυδρειο ειναι σε πολυ μικρη ποσοτητα ωστε να κανει (αν κανει) καποιο κακο....

Η βασική μου ανησυχία ήταν εάν τα μικρά όταν σκάσουν τα αυγά, ενώ είναι ακόμα μέσα (σκάνε όλα μαζί?) εάν θα επηρεαστούν... Φαντάζομαι μερικά που θα ξεκολλήσουν και θα πέσουν βγάζοντας το μπουκάλι θα τα μαζέψουν οι δίσκοι... Περιμένοντας τώρα την γέννα...

Pritanis 07-02-08 21:41

3 Συνημμένο(α)
μια πατεντουλα (της πλακας) για να ταιζετε αρτεμια τα μικρα οταν λειπετε......Χρειαζεται μια αυτοματη ταιστρα της σερα (φθηνη και μπορεις να τη βρεις σχεδον παντου) ενα πλαστικο βαζακι (το δικο μου ειναι απο γνωστη πολυβιταμινη) και κολλητικη ταινια......Βγαζουμε το διαφανες καλυμμα απο την ταιστρα και στο γκρι που περιστρεφεται κολλαμε το βαζακι προσεχοντας να μπορει να περιστραφει ελευθερα.......Στο καπακι απο το βαζακι ανοιγουμε 2 τρυπες οχι πολυ μεγαλες και εχουμε ετοιμη την ταιστρα μας.......Την γεμιζουμε με αρτεμια και νερακι και ειμαστε ετοιμοι......

Tolis 07-02-08 21:57

Μιλας για ζωντανα νεοεκκολαπτομενα? Σε λιγα λεπτα θαχουν ψοφησει.

Pritanis 07-02-08 22:04

δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα!!!!! αν και αρκετα απο αυτα ζουν ωρες.....το επομενο που δοκιμαζω ειναι μπουκαλι με αεραντλια που θα απελευθερωνει ανα τακτα χρονικα διαστηματα την αρτεμια αλλα αργει αυτο ακομα.....Πιστευεις οτι εκτος απο το οτι χανω μερος απο τα θρεπτικα της ζωντανης αρτεμιας θα εχω καποιο αλλο προβλημα??? Η αρτεμια μενει περιπου 6 ωρες στο δοχειο......

PanosII 07-02-08 22:16

Έχω κρατήσει αρτέμια ζωντανά 5 μέρες , χωρίς αεραντλία άρα χωρίς αέρα και κίνηση στο νερό. Αυτά ήταν χωρίς κέλυφος «NT Artemia Revolution»

Έπειτα αγόρασα κύστη, δεν της κανω προετοιμασία με χλωρίνη. Tο αποτέλεσμα ειναι οτι η τροφή είναι περισσότερη και βλέπω τα μωράκια με φουσκωμένο στομαχάκια και μεγαλώνουν ωραία . Αλλά το πρόβλημα ειναι οτι αυτά τα Αρτεμια δεν ζουν πάνω απο 2 ώρες σε αλμυρό νερό χωρις αερισμό, πόσο μάλλον σε γλυκό.
Η ερώτηση μου ηταν για το πλαστικό μπουκαλάκι πόσες ωρες ζουν τα αρτεμια εκει μέσα?

Έξυπνη ιδέα σου Πρύτανη ωραία.
Πανος

Yiannis59 07-02-08 22:27

Δοκιμάστε αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16679 δουλεύει το μονο προβλημα που υπάρχει ειναι καποια μικρα μπαίνουν μεσα και φυσικά το αλατόνερο δεν τους κανει καλό αλλα αμα μεγαλώσουν λιγο ειναι η λυση

mios 08-02-08 00:52

Μήπως ,αντί για αρτέμια, αυτά τα γεύματα που λείπουμε είναι πιο πρακτικό να είναι σε σκόνη.Πειραματίζομαι με 3 (ναι μόνο 3 ) μικρά που κρατάει ο αρσενικός, μιας και η μαμάκα έφαγε τα υπόλοιπα ,με Microvit spirullina και high protein.Δεν έχουν φάει αρτέμια καθόλου και κάνουν παρτυ όταν τους ρίχνω ,πάνω τους όμως.Αν γίνει ένα εναιώρημα σε doser για να απλώνεται στο ενυδρείο μήπως ..... Για αρτέμια πάντως λίγο δύσκολο να κρατηθεί χωρίς αέρα και σε τόσο μικρό δοχείο

Pritanis 08-02-08 11:45

το κανω και εγω αυτο μιος μαλιστα προσθετω και υγρη βιταμινη και σκορδοζουμι......Αλλα οταν καθεται ακινητο ολη η τροφη καθεται στον πατο και μενει πανω το υγρο ......οποτε ειναι δωρο αδωρο......

gemini_str 08-02-08 19:09

Εγώ στις δύο τελευταίες γέννες μου λόγω έλλειψης χρόνου δίνω αποφλυομένα αυγά αρτέμιας. Τα μικρά ξετρελαίνονται και τα αποτελέσματα πολύ ικανοποιητικά.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02490 seconds with 11 queries