Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   σκεψη για μικρο ενυδρειο με χοντρα τζαμια! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73254)

Commando 29-07-13 22:16

σκεψη για μικρο ενυδρειο με χοντρα τζαμια!
 
παιδια επειδη εχω κατι τζαμια και καθονται τα οποια ομως ειναι 10mm σκεφτομαι να φτιαξω ενα ενυδρειο με διαστασεις 60χ35χ35(περιπου 70 λιτρα)για να φιλοξενησει τις red cherry Που εχω και λογω χωρου ισως βαλω και κανα κοπαδακι με οτοκυκλους!δεν εχω ξαναφτιαξει κατι τετοιο και θελω να ρωτησω αν χρησιμοποιησω τζαμι 10mm για αυτες τις διστασεις δεν χρειαζομαι κοντρες ετσι???πρεπει να προσεξω κατι αλλο??:confused:

ilias ts 29-07-13 22:22

Όχι βέβαια, δεν χρειάζονται κοντρες. Έχω κάνει και εγώ κάτι αντίστοιχο. Θεωρείται υπερβολικό, αλλά σίγουρο.

kgf12345 29-07-13 22:26

τα τζαμια θα τα κοψεις?γιατι ειναι κριμα....
δε σε παιρνει για μεγαλυτερο?

Commando 30-07-13 11:52

για ελαχιστα μεγαλυτερο με παιρνει απλα δεν χωραει στο σημειο που θα το βαλω γιατι διπλα ειναι το μεγαλο ενυδρειο!τα τζαμια θα τα παω σε τζαμα να τα κοψει!να του πω να προσεξει κατι???!

kixlidatos 30-07-13 12:09

και να στα τροχισει

harris samos 30-07-13 20:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 779038)
και να στα τροχισει

να μη τα τρωχισει βαλε μονο κατω ενα τελαρο με 4-5 mm χ 3-4 cm φαρδος τζαμι για σιγουρια πανω δε θελει αλλα να προσεξεις να αφυσεις κορδονι απο μεσα στις κολλησεις

kixlidatos 31-07-13 08:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 779061)
να μη τα τρωχισει βαλε μονο κατω ενα τελαρο με 4-5 mm χ 3-4 cm φαρδος τζαμι για σιγουρια πανω δε θελει αλλα να προσεξεις να αφυσεις κορδονι απο μεσα στις κολλησεις

Δεν τα καταλαβα αυτα.Αναλυσετα σε παρακαλω.


Δηλ.προτεινεις να τα αφησει οπως βγαινει απο το διαμαντι.?

Kotsos 31-07-13 09:22

αν εννοείτε ροντάρισμα, τότε ναι δεν χρειάζεται..

kixlidatos 31-07-13 09:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 779082)
αν εννοείτε ροντάρισμα, τότε ναι δεν χρειάζεται..

Φυσικα και δεν χρειαζεται ρονταρισμα,αλλα τροχισμα ειναι απαραιτητο,για πολλους λογους

Kotsos 31-07-13 09:56

Τίποτα δε θέλει.. λίγο με ένα γυαλόχαρτο, ίσα να μην κόβει..

kixlidatos 31-07-13 10:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 779086)
Τίποτα δε θέλει.. λίγο με ένα γυαλόχαρτο, ίσα να μην κόβει..

Το πιο ευαλωτο σημειο ενος γυαλιου,ειναι το σοκορο του.Αν δεν τροχιστει,εκει που καθεσαι μπορει να σου ραγισει,και το τροχισμα σε 4 πλευρες με 10αρι γυαλι,δεν ειναι και το ευκολοτερο πραγμα νομιζω.

Commando 31-07-13 11:10

καλα οκ τοτε θα του πω να τα τροχισει για να ειμαι σιγουρος!

Kotsos 31-07-13 11:40

Εγώ επιμένω οτι δεν χρειάζεται τίποτα..

harris samos 31-07-13 15:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 779081)
Δεν τα καταλαβα αυτα.Αναλυσετα σε παρακαλω.


Δηλ.προτεινεις να τα αφησει οπως βγαινει απο το διαμαντι.?

ναι κολλαει καλυτερα

λεω να βαλει μονο κατω κοντρες 4-5 χιλιοστα τζαμι χ 3-4 εκ φαρδος για να στεγανωπιοιση καλυτερα και να ειναι ποιο γερο
το κορδονι παλι ειναι τα 2-3 χιλιοστα συλικονησ που αφινουμε απο μεσα :rolleyes:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 779086)
Τίποτα δε θέλει.. λίγο με ένα γυαλόχαρτο, ίσα να μην κόβει..

τιποτα ομως γιαλοχαρτο μολις το κολλησουμε στα πανω μεροι μονο

Nick74 31-07-13 21:25

βασικα αν και η εμπειρια μου σε diy εχει να κανει με μικρα ενυδρεια εως 150 λιτρα κι αυτα μικτα, διαισθητικα πιστευω πως το τροχισμα χρειαζεται. (εγω τουλαχιστο το ζητησα) για να προστατευσει απο καποια τυχον μικροατελεια που μπορει να προκαλεσει μεγαλο προβλημα.
Τωρα οσον αφορα το ρονταρισμα, εχω ακουσει αλλοι να το υποστηριζουν κι αλλοι να το κατακρινουν, αλλα ειναι υπερβολη να το αναλυσουμε για τοσο μικρο ενυδρειο, και ειδικα με τετοια τζαμια.

Kotsos 01-08-13 00:27

Και γώ είμαι υπέρ του ρονταρίσματος.. Για το συγκεκριμένο ενυδρείο μιλάω..

Commando 01-08-13 12:01

παιδια επειδη εχω μπερδευτει αρκετα μπορει καποιος να μου πει την διαφορα τροχισματος και του ρονταρισματος??και σε τι βοηθουν στην κολληση των τζαμιων για το ενυδρειο?

Kotsos 01-08-13 12:23

Το ροντάρισμα γίνεται με μηχάνημα, και κάνει το τζάμι ίσιο στο πλάι του..
Το τρόχισμα είναι με το χέρι..

Το ροντάρισμα για τζάμια απο 8mm και πάνω είναι μεγάλο συν για ενυδρείο..

Για το τρόχισμα είμαι κατά, γιατί 1ον αν πεις στον τζαμά να στο τροχίσει θα στο κάνει κυκλικό, και 2ον γιατί η επιφάνεια γίνετε τραχιά, και δεν είναι ότι καλύτερο για την σιλικόνη..

kixlidatos 01-08-13 13:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 779196)
Το ροντάρισμα γίνεται με μηχάνημα, και κάνει το τζάμι ίσιο στο πλάι του..
Το τρόχισμα είναι με το χέρι..

Το ροντάρισμα για τζάμια απο 8mm και πάνω είναι μεγάλο συν για ενυδρείο..

Για το τρόχισμα είμαι κατά, γιατί 1ον αν πεις στον τζαμά να στο τροχίσει θα στο κάνει κυκλικό, και 2ον γιατί η επιφάνεια γίνετε τραχιά, και δεν είναι ότι καλύτερο για την σιλικόνη..

Στο ρονταρισμα οτι θελεις γινεται,αλλα ποτε δεν πρεπει να γινεται ισιο,γιατι θα σπαει νυχακια.Το κλασσικο ειναιανοιχτο Π αναποδα,αλλα και κυκλικο γινεται.Οσο για το τροχισμα,ειναι η αρχη του ρονταρισματος,και σε σωστα μαγαζια γινεται στο μηχανημα.

Αυτο που βλεπεις εσυ αρνητικο για το τροχισμα που κανει τραχια την επιφανεια,εγω το θεωρω πολυ καλο για την σιλικονη.

Τωρα μπερδεψαμαι εντελως τον φιλο μας:D:D:D:D

Φιλε Commando ριξε κορονα γραμματα και οτι βγει:D:D:D

Τσιόνογλου Σταύρος 02-08-13 00:07

Για 10άρι τζάμι μιλάμε παιδια τι κοντρες στον πάτο κλπ ,ενα καλό ροντάρισμα θέλουν τα τζάμια και σωστο κόλλημα ,μιλάμε για ενυδρείο 60Χ35Χ35 τι να λέμε τωρα,λίγο να πιάνουν τα χέρια σου και άμα έχεις δεί και κάνα βιντεάκι πως κολλάνε ενυδρεία θα το καταφέρεις μια χαρά.

dimitris21 02-08-13 08:37

και να θέλεις να αγιάσεις δεν μπορείς τελικά.

1ον) δεν χρειάζεσαι ούτε για αστεία κόντρες. ούτε πάνω ούτε κάτω. στο κάτω μέρος απλά μετά το κόλλημα βάλε και λίγο δάχτυλο. στα κάθετα να μην βάλεις δάχτυλο για να μπορείς να το καθαρίσεις καλύτερα. όχι δάχτυλο στα κάθετα ισχύει μόνο στη δική σου περίπτωση όπου έχουμε μικρο ενυδρείο με δυσανάλογα παχύ τζάμι

2ον) τρόχισμα και ρονταρισμα είναι ουσιαστικά το ίδιο πράγμα. ρονταρισμα είναι όταν το τρόχισμα σπάει και λίγο τις γωνίες στην πλευρά που τροχίζει

3ον) μιας και δεν έχεις εμπειρία στο κόλλημα και έχεις αρκετές πιθανότητες να μην σου κάτσει με την πρώτη, να τροχίσεις τα τζάμια σου (ρονταρισμα) γιατί δεν θα μπορέσεις ποτέ να αφαιρέσεις τη σιλικόνη σε ατρόχιστα τζάμια.

Commando 02-08-13 10:13

οκ παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02068 seconds with 11 queries