Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτά για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=160)
-   -   φυτο και ελληνικος καιρος. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44391)

Singha 04-10-10 15:06

φυτο και ελληνικος καιρος.
 
καλημερα παιδια.

αμα βαλω αυτο εδω το παλικαρι σε γλαστρολιμνι στο μπαλκονι θα βγαλει τον χειμωνα? η δεν τα παει καλα με τα ελληνικα δεδομενα?

http://i281.photobucket.com/albums/k...s/DSC00265.jpg

http://i281.photobucket.com/albums/k...s/DSC00264.jpg

http://i281.photobucket.com/albums/k...s/DSC00263.jpg

kwstas_original 04-10-10 15:13

Τα δικα μου στη γλαστολιμνη της βεραντας εχουνε αρχισει και τα πεζουνε.
Τα μεσα οργιαζουν!

Singha 04-10-10 15:38

τους βαζεις καποιο λυπασμα? το εχω στο ενυδρειακι που βλεπεις χωρις χωμα.

χρειαζεται καποια συγκεκριμενη φροντιδα?

kwstas_original 04-10-10 15:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Singha (Μήνυμα 489177)
τους βαζεις καποιο λυπασμα? το εχω στο ενυδρειακι που βλεπεις χωρις χωμα.

χρειαζεται καποια συγκεκριμενη φροντιδα?

Τι να το κανεις το χωμα με φυτο επιφανειας?:confused:
Θελει πολυ φως και πολλα νιτρικα για να μεγαλωνει.;)
Αν του δωσεις αυτα θα το δεις να πεταει νεα διπλα ακριβως σαν πιστια.

Singha 04-10-10 15:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 489180)
Τι να το κανεις το χωμα με φυτο επιφανειας?:confused:
Θελει πολυ φως και πολλα νιτρικα για να μεγαλωνει.;)
Αν του δωσεις αυτα θα το δεις να πεταει νεα διπλα ακριβως σαν πιστια.

μου ειπανε οτι παιζει να φτανουν οι ρυζες του κατω και να μπαινουν μεσα στο εδαφος και να τρεφονται και απο κει. δεν ξερω:) ρωταω για να μαθω:)

ωραια. σε ευχαριστω παραπολυ. για τις πληροφοριες που εδωσες απιστευτα γρηγορα και με σιγουρια:)

kwstas_original 04-10-10 15:48

Δεν ξερω αν θα σου παει καλα εκει που το εχεις παντως.
Ειναι μεγαλο φυτο επιφανειας και εναι για λιμνη η πολυ μεγαλο ενυδρειο.
Ο λογος ειναι οτι εκει θα βρει νιτρικα να τραβηξει και να μεγαλωσει/πολλαπλασιαστει.
Επισης θελει πολυ δυνατο φωτισμο.
Εμενα σε μικρα ενυδρεια παντα μου χαλαει.
Καλη συνεχεια!:)

Singha 04-10-10 15:53

μου το πασαρε ο πετσοπας σαν σουπερ φυτο για φωλια μονομαχου.... ηταν φτηνο. ομορφο. το τσιμπησα. οντως ο μονομαχος το καραγουσταρει. αλλα εχεις ενα δικιο στο θεμα των λιτρων... δεν ξερω. θα δω πως θα παει... βλεποντας και κανοντας παντα. thanx και παλι

kwstas_original 04-10-10 15:59

Κοιτα μερικα λαγκαδια με αυτο το φυτο και θα καταλαβεις τι παιζει!
http://www.google.gr/images?q=Eichho...w=1366&bih=586

Singha 04-10-10 16:01

χεχεχε.. τπτ λιγα πραγματα ε? :grin::grin::grin:

σε ποσα λιτρα τα εχεις αυτα που εχεις μεσα?

MIXALIS CYPRUS 04-10-10 19:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Singha (Μήνυμα 489194)
χεχεχε.. τπτ λιγα πραγματα ε? :grin::grin::grin:

σε ποσα λιτρα τα εχεις αυτα που εχεις μεσα?


Oπου και να τα βαλεις φιλε θα γεμισουν το χωρο σου και θα σταματησουν οταν πλεον δεν μπορουνε να πανε καπου αλλου . Γνωμη μου κοψε παραπουλια και παιξε σε διαφορους χωρους για να εχεις ελπιδες καποιο να επιβιωσει .Παρεπιπτοντως ειναι επιφανειας αλλα μπορεις να το φυτεψεις κιολας στο ενυδρειο σου .

kwstas_original 04-10-10 20:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS (Μήνυμα 489246)
Oπου και να τα βαλεις φιλε θα γεμισουν το χωρο σου και θα σταματησουν οταν πλεον δεν μπορουνε να πανε καπου αλλου . Γνωμη μου κοψε παραπουλια και παιξε σε διαφορους χωρους για να εχεις ελπιδες καποιο να επιβιωσει .Παρεπιπτοντως ειναι επιφανειας αλλα μπορεις να το φυτεψεις κιολας στο ενυδρειο σου .

Δεν φυτευεται με τιποτα.
Τα κοτσανακια του κρατανε αερα μεσα για να το κανουνε να επιπλεει.
Και να το φυτεψεις αυτο θα ανεβει παλι στην επιφανεια.
Επισης και να τα καταφερεις να το κρατησεις βυθισμενο, δεν θα επιζησει.
;)

MIXALIS CYPRUS 04-10-10 20:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 489256)
Δεν φυτευεται με τιποτα.
Τα κοτσανακια του κρατανε αερα μεσα για να το κανουνε να επιπλεει.
Και να το φυτεψεις αυτο θα ανεβει παλι στην επιφανεια.
Επισης και να τα καταφερεις να το κρατησεις βυθισμενο, δεν θα επιζησει.
;)

Φιλε το διαβασα στο νετ και το εκανα ηδη με ενα μικρο κοτσανι με ριζες .Θα σας ενημερωνω για την εξελιξη .Αν μαρανει δεν πειραζει .Αν καταφερει να βγει λουλουδι στην επιφανεια θα ειναι πολυ καλο !

in the pond 05-10-10 00:36

Έτυχε να έχω ταυτόχρονα σε λίμνη μου ecchornia grassipes, salvinia natans και pistia stratiotes. δυστυχώς το πρώτο φυτό "έφυγε" πριν καλά-καλά πιάσει το κρύο. Είναι πολύ ευαίσθητο με ιδιαίτερες απαιτήσεις σχετικά με την υγρασία, την τροφή του και ιδιαίτερα το ηλιακό φως εκεί έξω.

japetus 12-10-10 11:57

Περυσι σε λιμνη που τα ειχα, είχαν αντέξει μεχρι το Δεκέμβριο.. Μετά κατέρρευσαν ομαδικά όλα.. Απο ότι κατάλαβα δεν ειναι μονο θεμα θερμοκρασίας αλλα κυρίως φωτοπεριόδου..
Πολλοι τα κρατανε το χειμωνα στο σπιτι σε ενα κουβα με μια λαμπα για 15 ωρες συνεχεια απο πάνω τους... Αλλα γνωμη μου δεν αξίζει τον κοπο και τα εξοδα για ρευμα.. Την ανοιξη περνεις καινουριο, και ειδικα όταν αρχιζουν και πολλαπλασιάζονται, όλοι πετάνε τα παραπανίσια και κάποιον θα βρεις να σου δωσει...

Singha 12-10-10 12:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από japetus (Μήνυμα 492541)
Περυσι σε λιμνη που τα ειχα, είχαν αντέξει μεχρι το Δεκέμβριο.. Μετά κατέρρευσαν ομαδικά όλα.. Απο ότι κατάλαβα δεν ειναι μονο θεμα θερμοκρασίας αλλα κυρίως φωτοπεριόδου..
Πολλοι τα κρατανε το χειμωνα στο σπιτι σε ενα κουβα με μια λαμπα για 15 ωρες συνεχεια απο πάνω τους... Αλλα γνωμη μου δεν αξίζει τον κοπο και τα εξοδα για ρευμα.. Την ανοιξη περνεις καινουριο, και ειδικα όταν αρχιζουν και πολλαπλασιάζονται, όλοι πετάνε τα παραπανίσια και κάποιον θα βρεις να σου δωσει...

φτηνο ειναι. ομορφο ειναι... μεχρι στιγμης τα παει μια χαρα. βεβαια εχει περασει πολυ λιγος καιρος για να κρινω. αλλα τουλαχιστον διχνει οτι τα απει σουπερ.
ο μονομαχος το εκτιμησε με ολη του την ορεξη αφου σημερα που ξυπνησα εχει επεκτινει την φωλια του παντου γυρω γυρω απο το φυτο... η λαμπα μενει ουτος η αλλιως ανοιχτη τρελες ωρες επιδι ο ψαρης θελει φως για να προσεχει τα αυγα του, οποτε παμε συνεχιζουμε σταθερα:) πιο μετα βλεπουμε:):)

MIXALIS CYPRUS 12-10-10 13:18

Υποψιν οτι λιγες μερες που το κραταω κατω απο νερο με μικρα βαριδια δεν φαινεται να υπαρχει προβλημα .Ισως να εχει σταματησει η αναπτυξη του λογω του οτι δεν εχει τοσο φως ομως δεν με ενοχλει καθολου αφου δεν θελω να μου γεμισει το ενυδρειο .Ειναι νωρις ακομα για να βγαλουμε συμπερασματα αλλα ως τωρα ολα πανε καλα .

MIXALIS CYPRUS 30-10-10 07:47

Τελικα το πειραμα απετυχε .Μην βαλετε το φυτο αυτο κατω απο το νερο

kwstas_original 30-10-10 07:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS (Μήνυμα 500688)
Τελικα το πειραμα απετυχε .Μην βαλετε το φυτο αυτο κατω απο το νερο

;););)

Και μιας και το ξεθαψες, οπου το ειχα σε εξωτερικο χωρο, τωρα με τα κρυα τελος.
Σε εσωτερικο χωρο οπου το εχω οργιαζει!
;)

MIXALIS CYPRUS 30-10-10 08:15

Εμενα ακομα στη λιμνη αντεχει .Φυσικα στην μεγαλονυσον αργει να ερθει το κρυο .:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01935 seconds with 11 queries