Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γενικά περί Κεντρικής Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=144)
-   -   Black water (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94594)

Panagiotis9 12-11-16 13:40

Black water
 
Καλησπέρα σε όλους.Διαβάζοντας και ψάχνοντας για τα νερά της κεντρικής Αμερικής,κάπου αναφέρεται ότι υπάρχουν σημεία όπου το νερό είναι μαύρο και καθαρό προφανώς απο σωματίδια με ph γύρω στο 7.5!Και μάλιστα είχε μία φωτογραφία από βιότοπο όπου πραγματικά ήταν το νερό στο χρώμα του τσαγιού όπου ζούνε ζωοτόκα και κιχλίδες όπως firemouth!θα το βρω το site και θα σας το αναφέρω!μου έκανε εντύπωση και πιο πολύ γιατί μου αρέσει το νερό έτσι σκούρο και δεν χρειάζεται να ρίχνεις σκληρότητας κλπ αλλά φαντάζομαι να φιλτράρεις λίγο από τύρφη.Σίγουρα θα πάρει χρώμα το νερό αλλά δεν θα πέσει το ph τόσο που έτσι και αλλιώς δεν χρειάζεται για αυτά τα ψαράκια!Το έχετε δει κάπου και σεισμό?ισχύει.?

kgf12345 12-11-16 18:45

τι ψαρια εχεις?
blackwater μπορεις να κανεις ευκολα με λιγα φυλλα καταπα η πλατανοφυλλα.
η τυρφη θα επηρεασει τις σκληροτητες πιο πολυ απτα φυλλα,αλλα εξαρταται και απτην ποσοτητα που θα βαλεις και τι νερο εχεις αρχικα.
αν θελεις απλα λιγο χρωμα στο νερο και τα φυλλα μονα τους φτανουν.

dinos99 12-11-16 20:04

ph στο 7,5 και blackwater δυσκολακι.....ακομα και τα catapa που βαζουμε για να καφετισει το νερο κατεβαζουν το νερο του δυκτιου περι το 6,9-6,8.Για τυρφη δεν το συζηταω καν.......Αν βρεις το αρθρο δωσε συνδεσμο.

tsala 12-11-16 22:30

Ντινο , αν εχεις ph 7 στην βρυση ναι, στο παει 6.9-6.8..
εγω με ph 7.8 "ματωνα" να το παω στο 7.1-7.2 με τυρφη, για καταπα και αστεια , δεν το συζητω..ουτε 0.2 δεν κατεβαζαν.
επομενως γνωμη μου ειναι πως με 7.5 ph , δεν παιζει να κατεβει με καταπα,πλατανοφυλλα ,alder cones κλπ , κατω απο 7.3

Panagiotis9 12-11-16 22:54

Θα το βρω και θασίτικο πω! Κι εγώ 6.8 που εχω στο ενυδρείο με δυσκολία το κατεβάζω με τύρφη
-------------------------
θα σας το πω ήθελα να γράψω όπως καταλάβατε!
-------------------------
Central American Lowlands -- Livebearer Biotope

Kostas G. 13-11-16 14:21

Αν το υπέδαφος είναι αβεστόλιθος όπως σε αυτά τα μέρη της κεντρικής Αμερικής, blackwater και μέτριο pH είναι ακριβώς αυτό που συμβαίνει σε ρυάκια χαμηλής ροής που διατρέχουν μέρη ξεπλυμμένα από ύλη σε γυμνό ασβεστόλιθο με στρώση φύλλων και ξύλα που σαπίζουν. Ο ασβεστόλιθος διαβρώνεται συνεχώς σε αυτές τις συνθήκες και κρατά το pH ελαφρώς αλκαλικό αντί για όξινο, και με αυξημενη σκληρότητα(για blackwater). Στη ουσία η αυξημένη σκληρότητα είναι που εμποδίζει την πτώση του pH σε τέτοιους βιότοπους.

dinos99 13-11-16 14:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 979915)
Ντινο , αν εχεις ph 7 στην βρυση ναι, στο παει 6.9-6.8..
εγω με ph 7.8 "ματωνα" να το παω στο 7.1-7.2 με τυρφη, για καταπα και αστεια , δεν το συζητω..ουτε 0.2 δεν κατεβαζαν.
επομενως γνωμη μου ειναι πως με 7.5 ph , δεν παιζει να κατεβει με καταπα,πλατανοφυλλα ,alder cones κλπ , κατω απο 7.3

Εμενα η βρυση μου δινει 7,4 και μετα απο ενα μηνα μονο με καταπα και πλατανοφυλλα εχει πεσει στο 6,8-6,9.Αν τα αφησεις να δουλεψουν και δεν εχεις τπτ ασβεστολιθικο ειναι αρκετα ικανα.Βεβαια σε επιπεδο διατηρησης σταθερων συνθηκων και χαμηλων πχ δεν μπορεις να στιριχθεις σε αυτα ουτε για πλακα.Η α/ο ειναι μονοδρομος.

Panagiotis9 13-11-16 17:00

Η περιγραφή του KostasG είναι η αντίστοιχη που διάβασα στο site αυτό!άρα κιχλίδες όπως firemouths και ζωοτόκα ψάρια δεν θα έχουν πρόβλημα με ένα νερό χρωματισμένο με τύρφη αλλά με ph γύρω στο 7.5!το έχετε κάνει ποτέ?αισθητικά προσωπικά μου αρέσει το μαύρο νερό!οι ουσίες που θα αφήνει η τύρφη στο νερό λειτουργούν ευεργετικά στα ψάρια αυτά?

Τάκης 15-11-16 13:15

Στα ζωοτόκα δεν νομίζω να μπορείς να βάλεις τύρφη,
εκτός από το PH θέλουν και πιο σκληρό νερό

delta66 15-11-16 17:22

1 Συνημμένο(α)
Black metal

Undertaker 15-11-16 19:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 980546)
Black metal

Θεός........:p:p:p:p:p:p:p:p:p

Kostas G. 16-11-16 13:02

Όλα εξαρτώνται από την ποσότητα της τύρφης και την σκληρότητα του νερού. Πολύ μικρή ποσότητα τύρφης σε πολύ σκληρό νερό θα το βάψει χωρίς να το επηρρεάσει ιδιαίτερα σε παραμέτρους. Όμως υλικά πλούσια σε τανίνες όπως alder cones, "κώνοι" Magnolia, κ.α. είναι εύκολο να βάψουν το νερό χωρίς να επηρρεάζουν ιδιαίτερα σκληρότητες. Πρακτικά τα περισσότερα ψάρια είναι ok με τις τανίνες στο νερό.

Κάτι που ισχύει όμως είναι οτι οι τανίνες είναι ουσίες που αναπτύχθηκαν κατά των φυτοφάγων ζώων και της σήψης. Ως εκ τούτου, κανονικά η βρώση φυτών πλούσιων σε τανίνες προκαλλεί παρεμπόδιση της πρόσληψης ορισμένων συστατικών από τα ζώα όπως π.χ. Ασβέστιο, και επίσης καθυστερούν την ανάπτυξη των ζώων. Το κατα πόσο εμφανίζουν την ίδια δράση στα ψάρια δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά έχω παρατηρήσει ταχύτερη ανάπτυξη σε clearwater περιβάλλον παρά σε blackwater, στο ενυδρείο. Αντιθέτως όμως, η πίεση ασθενειών είναι πολύ μεγαλύτερη σε clearwater παρά σε blackwater. Οπότε μια ισορροπία είναι μάλλον το καλύτερο, με περιοδικές, σταδιακές εναλλαγές μεταξυ των δυο, οι οποίες εν μέρη συμβαίνουν και στη φύση. Επίσης, τα ψάρια από clearwater περιβάλλοντα είναι προσαρμωσμένα καλύτερα σε αυτά και ανθεκτικά σε πολλές ασθένειες ενώ αυτά των blackwater φαίνεται να χρειάζονται την προστασία που προσφέρουν οι τανίνες και αναπτύσσονται καλύτερα και υγειέστερα παρουσία τους.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01777 seconds with 11 queries