Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Λαμπες τ5 φθωριου ερωτηση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84141)

Apollwnas 02-01-15 20:49

Λαμπες τ5 φθωριου ερωτηση
 
Πηγα σημερα κ πηρα κατι λαμπες τ5 39 βατ.εγω τις αλλαζω καθε χρονο στο φυτεμμενο.Η ερωτηση μου ειναι χρειαζεται οντως καθε χρονο αλλαγη επειδη πεφτει η ενταση της λαμπας?Ρωτησα το ιδιο κ αυτον που αγορασα την λαμπα κ μου ειπε οτι αντε να πεφτει ενα 10 τα εκατο.Αν ειναι τοσο μικρη η διαφορα πως μπορει να επηρεασει τα φυτα αφου θα γινει κ σταδιακα η πτωση.Επισης μου ειπε οτι δεν εχουν συγκεεκριμενη διαρκεια ζωης.

ChocolatePuma 02-01-15 21:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 868797)
Πηγα σημερα κ πηρα κατι λαμπες τ5 39 βατ.εγω τις αλλαζω καθε χρονο στο φυτεμμενο.Η ερωτηση μου ειναι χρειαζεται οντως καθε χρονο αλλαγη επειδη πεφτει η ενταση της λαμπας?Ρωτησα το ιδιο κ αυτον που αγορασα την λαμπα κ μου ειπε οτι αντε να πεφτει ενα 10 τα εκατο.Αν ειναι τοσο μικρη η διαφορα πως μπορει να επηρεασει τα φυτα αφου θα γινει κ σταδιακα η πτωση.Επισης μου ειπε οτι δεν εχουν συγκεεκριμενη διαρκεια ζωης.

Εγώ τις αλλάζω όταν καίγονται :D

Εκανα την ιδια "βλακεια" με τις λάμπες της dennerle και τις άλλαζα κάθε χρόνο...και τους έκανα πλούσιους...για μερικά χρόνια

delta66 02-01-15 21:11

Ναι θελει αλλαγη ανα 6 εως 18 μηνες συνηθως, αναλογα τη λαμπα, τις ωρες λειτουργίας και το τροφοδοτικο.
Αλλαζει και το φασμα τους, δεν ειναι μονο η αποδοση. Ευνοουνται οι αλγες κλπ.

ChocolatePuma 02-01-15 21:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 868803)
Ναι θελει αλλαγη ανα 6 εως 18 μηνες συνηθως, αναλογα τη λαμπα, τις ωρες λειτουργίας και το τροφοδοτικο.
Αλλαζει και το φασμα τους, δεν ειναι μονο η αποδοση. Ευνοουνται οι αλγες κλπ.

Χμ..Σπύρο, γιατί θυμαμαι παλαιότερο ποστ σου, που εγραφες το αντίθετο? (ισως να κανω λάθος - οπότε ακυρο το ποστ)

ΥΓ : Σε βρηκα :D http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...0&postcount=37

Apollwnas 02-01-15 21:15

Αν υποθεσουμε καθημερινη χρηση 8 ωρες συνεχομενα στα ποσο καιρο θελει αλλαγη?Επισης αυτο με το τροφοδοτικο δεν το καταλαβα τι πρεπει να κανω να ανοιξω το φωτιστικο?

delta66 02-01-15 21:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 868804)
Χμ..Σπύρο, γιατί θυμαμαι παλαιότερο ποστ σου, που εγραφες το αντίθετο? (ισως να κανω λάθος - οπότε ακυρο το ποστ)

Ναι το εκανα κι εγω παλια αυτο που κανεις, αλλα διαπιστωσα οτι ναι θελουν αλλαγη.
-------------------------

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 868805)
Αν υποθεσουμε καθημερινη χρηση 8 ωρες συνεχομενα στα ποσο καιρο θελει αλλαγη?Επισης αυτο με το τροφοδοτικο δεν το καταλαβα τι πρεπει να κανω να ανοιξω το φωτιστικο?

Καθε λαμπα, αν ειναι ενυδρειακη τουλαχιστον, γραφει για ποσες ωρες ειναι μαξιμουμ. Για μη ενυδρειακες, ακομα κι αν αναγραφουν ωρες, πειραματιζεσαι λιγο παραπανω. Αν δεις και αλλαζει το "σκηνικο" (αλγες, μειωμενη αναπτυξη, χρωμα φωτισμου) τις αλλαζεις.
Αν το τροφοδοτικο ειναι ηλεκτρονικο εισαι ΟΚ.

sarpijk 02-01-15 21:46

Σε αγγλικο εγκυρο forum παντως διαβασα οτι εν ολιγοις η θεωρια περι αλλαγης λαμπας καθε λιγο και λιγακι ειναι ενα πολυ καλο κολπο μαρκετινγκ και τιποτα αλλο.
Το post συνεδευεται και απο εικονες που συνηγορουν στο συμπερασμα οτι δεν υπαρχει λογος αλλαγης της λαμπας εκτος και αν καει. Δειτε στο post #9.

Πιστευω η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση.

evperis 02-01-15 22:00

Φιλε μου,εχω αλλαξει χιλιαδες λαμπες πολλων τυπων....λογω επαγγελματος.ενυδρειακα τωρα και για αναπτυξη φυτων για τις t5 μεχρι να φτασουν τις 20000 ωρες λειτουργιας χανουν μονο το 5%.οποτε τσαμπα λεφτα μην δινεις.γνωμη μου μην παρεξηγηθω,

ChocolatePuma 02-01-15 22:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 868823)
Σε αγγλικο εγκυρο forum παντως διαβασα οτι εν ολιγοις η θεωρια περι αλλαγης λαμπας καθε λιγο και λιγακι ειναι ενα πολυ καλο κολπο μαρκετινγκ και τιποτα αλλο.
Το post συνεδευεται και απο εικονες που συνηγορουν στο συμπερασμα οτι δεν υπαρχει λογος αλλαγης της λαμπας εκτος και αν καει. Δειτε στο post #9.

Πιστευω η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση.

+1 :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από evperis (Μήνυμα 868829)
Φιλε μου,εχω αλλαξει χιλιαδες λαμπες πολλων τυπων....λογω επαγγελματος.ενυδρειακα τωρα και για αναπτυξη φυτων για τις t5 μεχρι να φτασουν τις 20000 ωρες λειτουργιας χανουν μονο το 5%.οποτε τσαμπα λεφτα μην δινεις.γνωμη μου μην παρεξηγηθω,

+1.1 :D

AntoniosR 02-01-15 23:53

Συμφωνώ με το φίλο evperis λόγω... επαγγέλματος! :D
Αν θες να κάνεις κάτι με τις λάμπες σου που να έχει ουσία αυτό είναι να τις κρατάς καθαρές! Όχι να τις αλλάζεις κάθε τόσο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01582 seconds with 11 queries